Σελίδα 11 από 14 ΠρώτοΠρώτο ... 7891011121314 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 101 μέχρι 110 από 135
    johnny19818
    Guest
    Αν και μου αρέσουν πολύ τα βιντεοπαιχνίδια και έχω συλλέξει σχεδόν 250 κομμάτια τα οποία προσπαθώ να τα παίζω καθώς είναι συνδυασμός συλλεκτικών αλλά και αυτών που μου αρέσουν δε θα έλεγα ότι είμαι εθισμένος. Δεν προλαβαίνω να παίξω κάθε μέρα. Θα το ήθελα πολύ βέβαια αλλά ακόμη και τα ΣΚ τον ελεύθερό μου χρόνο είτε θα έχω άλλες ασχολίες είτε απλά δεν έχω τόση υπομονή όπως τότε που τα έπαιζα πριν 20 χρόνια ας πούμε.

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Υπαρχουν και παιχνιδια που απολαμβανεις για 5-10 λεπτα οπως το Pokemon Shuffle.

johnny19818
    Guest
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από DimoSonic U Εμφάνιση Μηνύματος
    ποιος προλαβαινει να παιζει καθε μερα ???
    Οι πιτσιρικάδες και οι φοιτητές... Το βρήκα;

VIP Member sp1r1t Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/04/2009
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johnny19818 Εμφάνιση Μηνύματος
    Οι πιτσιρικάδες και οι φοιτητές... Το βρήκα;
    Αυτό το δεύτερο κάνω πως δεν το διάβασα...

3DS FC: 1375-7601-3805 (Pm me)
    NNID: Sp1r1t

ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Δηλαδή αυτός που θα βρει το halo mcc 3,5 ευρώ used σε κατάσταση Καινούργιου, δεν πρέπει να το αγοράσει, πρέπει να δώσει 30 ευρώ να το πάρει καινούργιο?
    Αυτή η λογική γιατί να υπάρχει μόνο στα games πχ, και όχι σε όλα, γιατί ο άλλος να πάρει μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και όχι καινούργιο?
    Όπως είπαν από την Nintendo, αυτός που αγοράζει ένα παιχνίδι έχει δικαίωμα να το κάνει ότι θέλει, δηλαδή να το πουλήσει, και αν μπορείς να πουλήσεις μπορείς και να αγοράσεις μεταχειρισμένο. Όπως μπορώ να πουλήσω αυτοκίνητο / σπίτι / έπιπλα / ηλεκτρικές συσκευές κλπ κλπ κλπ, μπορείς και τα παιχνίδια, οι εταιρείες που λένε το αντίθετο είναι γιατί σκέφτονται το κέρδος.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mikeus Εμφάνιση Μηνύματος
    Χάνεις το νόημα.

Κάνε το εξής πείραμα με τον εαυτό σου: έχεις 2 παιχνίδια, το ένα το πήρες €50 και το άλλο σε κόστος τυρόπιτας (και ούτε).

Ποιό θα ξεκινήσεις πρώτο και γιατί;

Τα backlogs χτίζονται αφειδώς γιατί έχουν ξεφτιλιστεί οι τιμές σε σχέση με κάποτε (32.900 δρχ χρέωνε η Nortec), μαζεύεις-μαζεύεις, αλλά τελικά ελάχιστα παίζεις (μάντεψε ποιά).

Είναι καθαρά θέμα ψυχολογίας και πως αντιλαμβάνεται την αξία των πραγμάτων ο εγκέφαλος μας. Εκεί πατάει η Nintendo και δεν ξεφτιλίζει τα παιχνίδια της (for better or worse, δουλεύει πάντως αυτό το σύστημα).
    Κανείς τεράστιο λάθος σε αυτό, έχω αγοράσει πολλά παιχνίδια ακριβά, και τα περισσότερα από αυτά τα έπαιξα μια φορά, όπως σαν Zelda φαν αγόρασα το καινούργιο για το Wii U day 1 στα 50 ή 59 ευρώ δεν θυμάμαι ακριβώς, όμως δεν μου άρεσε και το παράτησα, τα dark souls τα αγόρασα demon souls 9 ευρώ, ds 1 5 ευρώ, ds 2 7 ευρώ, ds 3 14 ευρώ, και έπαιξα αμέτρητες ώρες, όπως και το pac man the ghostly adventure (κάπως έτσι λέγεται) το πήρα 5 ευρώ και αυτό το έπαιξα πολλές φορές, και μου αρέσει και το παίζω που και που, το Mario words πως λέγεται για το Wii U το αγόρασα digital προσφορά 30 ευρώ καιτο έπαιξα μια φορά και μετά από πολύ καιρό.
    Τα Nintendo games τα αναφέρω, γιατί αυτά περισσότερο αγοράζω ακριβά.
    Δεν έχει να κάνει με την τιμή, αλλά με το παιχνίδι, οι περιπτώσεις που μπορώ να σου πω για εμένα είναι αμέτρητες, πχ και το Star Wars battlefront το αγόρασα 30 ευρώ, όμως το έπαιξα ελάχιστα, το battlefield 3 online το έπαιξα παρά πολλές ώρες και το πήρα 9 ευρώ.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Ε τότε μάλλον είσαι η εξαίρεση στον κανόνα.

Οι περισσότεροι το φτηνό το θεωρούν (υποσυνείδητα έστω) δευτεράντζα και το βάζουν στην άκρη. Γι' αυτό Apple/Nintendo/Rockstar έχουν συγκεκριμένη τιμολογιακή πολιτική. Δουλεύει στο 99,9% των ανθρώπων.
    Γιατί αν η Nintendo βάλει το splatoon 2 πχ 1ευρω, δεν θα το παίξουν?
    Η τα freetoplay που με κάποια γίνεται χαμός, γιατί παίζονται?
    Το παιχνίδι έχει σημασία, όχι η τιμή.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TechPriestNS Εμφάνιση Μηνύματος
    Πως είναι εξαίρεση αφού αγοράζει αφειδώς έστω και σε sales. Άλλο αν τα παίζει ή όχι. Το θέμα μας είναι η συλλογή και ο εθισμός.

Απλώς αυτός συλλέγει ΜΤΧ.
    Αν βρω παιχνίδια σε καλή τιμή τα αγοράζω, πολλές φορές αγόρασα και παιχνίδια για μερικά ευρώ, παιχνίδια που τα ήθελα γιατί δεν αγοράζω ότι φθηνό βρω, μπορεί να τα παίξω κατευθείαν, μπορεί και μετά από πολύ καιρό, το θέμα είναι πως πολλά παιχνίδια τα βρήκα μόνο μια φορά φθηνά, και οποίος πρόλαβε.

- - - Updated - - -

Πολύ απλό - γιατί τα Zelda θα μιλάνε για χρόνια και θα μιλάνε για αυτά. Όταν βγάζεις π.χ. Spiderman τώρα και έχεις σκάσει ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ και τον παράλο μήνα θα το παίρνεις από το καλάθι για ψίχουλα - έτσι ταυτοποιείς και χαρακτηρίζεις το προϊόν σου να θεωρείται κάτι ιδιαίτερο ή όχι. Ειδικά αν είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το σύνηθες. (Spiderman, Forza, GoW 2018 κλπ αηδίες).

Marketing 101.

Η Sony π.χ. επέλεξε τον δρόμο του Mass Market. Καμία σχέση.

Τηλεοράσεις και walkman πούλαγε - τι σου κάνει εντύπωση?
    Ε, δεν μιλάνε για όλα τα Zelda για χρόνια, κάποια ούτε που θέλουν να τα θυμούνται πολλοί, γιατί ήταν μάπα.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Μα αυτό ακριβώς σου κάνει ο εθισμός. Είναι φθηνά τα παίρνεις και ΟΠΟΤΕ τα παίξεις. Δεν είναι ότι δα δεν έχεις να παίξεις όπως κάποτε παλιά... πολύ παλιά. Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς. Εγώ το ομολόγησα.

Το ζήτημα είναι ότι σαν IP/FRANCHISE/ONOMA πες το όπως θες ρε παιδί μου ακούς Zelda/Link/Mario και σκέφτεσαι Α Nintendo. Φαντάσου τους άσχετους ή τα παιδιά μας π.χ.

Αν πω τώρα στην κόρη μου Έλη ή Master Chief θα μου πει ε???? Ποιος είναι αυτός? Να πιάσουμε και την Αλόη?

Πάνε οι εποχές του "στουκάτου" (Crash ). Και φυσικά τα ανάλογα/αντίστοιχα IP ελευθερώθηκαν γιατί απλώς ήταν δέσμια. Δεν υπήρχε εταιρεία να πιστέψει σε αυτά. Marketing Tools ήταν της εποχής τους. Πάντως όχι "μασκώτ/ήρωες" (βλέπε Nintendo).
    Άλλο τα παιχνίδια της Nintendo του 90, και άλλο τα σημερινά.

- - - Updated - - -

Εσένα πάντως που σου αρέσουν τα Dark Souls είναι περίεργο που δεν σου άρεσε το BoTW. Έχει μια light RPG λογική σαν παιχνίδι στα mobs/boss fights με level scaling και το ανάλογο grinding. Κάποιους τους ξενερώνει βέβαια αυτό όταν πάνε με underleveled gear, τρώνε ξύλο και τα παρατάνε.

- - - Updated - - -

Το BoTW λόγω της sandbox φύσης του και των εργαλείων που σου δίνει έχει πολλά πράγματα να κάνεις, πράγματα που ίσως δεν προέβλεψαν οι ίδιοι οι δημιουργοί και ενίοτε σπάνε το παιχνίδι.

Το θεωρώ βέβαιο ότι σε 20 χρόνια (2037) θα ανακαλύπτουν νέα πράγματα.
    Όπως είπα όταν πήρα το Zelda με ξενέρωσε η αλλαγή του παιχνιδιού, αλλά θα το ξανά δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Η Nintendo είχε το κακό στο να κάνει τα παιχνίδια της όλο και ποιο παιδικά, ευτυχώς στο switch αυτό άλλαξε κάπως.
    Τα Zelda στο n64 μπορεί να ήταν κάπως παιδικά, αλλά όχι σαν το Zelda ss, εκεί λέω άλλο 90 άλλο σήμερα.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας