Σελίδα 18 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 8141516171819 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 171 μέχρι 180 από 182
    ninty Fan
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    Επειδή εδώ δεν έχουμε ιδέα, αν σε ενδιαφέρει όντως σοβαρά το κομμάτι αυτό βρες κάποιον και ρώτα τον.

το λογισμικό που θα χρησιμοποιείς απο ποιό κομμάτι θα ευνοηθεί παραπάνω.
    Απο μία quadro ή απο έναν xeon ; Απο υψηλής συχνότητας CPU ή απο περισσότερα CUDA cores ; Nvidia , onboard ή AMD ;
    Δεν σε νοιάζουν τόσο τα ελάχιστα όσο το τί εκμεταλλεύεται παραπάνω.
    Ένας φίλος δούλευε με RapidCFD και τελικά πήγε σε τέρας GPU , δίνοντας μικρότερη σημασία στην CPU.

Απο την σελίδα που έδωσες, σε ενδιαφέρουν τα ψιλά γράμματα:
    The latest 64-bit multi-core Intel Xeon and AMD processors with the highest clockspeed and core counts available are recommended. Hyper threading will not improve the speed of simulations, always evaluate the number of physical cores for ANSYS simulation.

Και διάβασε αυτά που λέει παρακάτω για GPU. Nvidia, nvidia, nvidia και πάλι nvidia.
    Αλλά ρώτα όπως σου είπα κάποιον σχετικό. Να πιάσουν τόπο τα χρήματά σου.

VIP Member sp1r1t Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/04/2009
    Οκ, οκ.. Νομίζω δεν έπρεπε να παραθέσω το λινκ γιατί το παρεξηγήσαμε λίγο

Όπως είπα τρέχω κυρίως σε Cluster τις "μεγάλες" προσομοιώσεις, που ναι, αυτά που θέλω δεν είναι καν τα ελάχιστα δυνατά. Το post processing δεν είναι τόσο απαιτητικό και ένας "rule of thump" είναι 1εκατομμύριο κελιά ~ 1 gb RAM. Αυτό σημαίνει πως με 16GB θα είμαι καλυμμένος (αργότερα ίσως πάει και σε 32).

Σχετικά με του επεξεργαστές δεν ξέρω και πολλά.. εώς και τίποτα θα έλεγα. Για αυτό ρωτάω και εδώ μήπως βρω κάποιον πιο σχετικό

Μέσα σε όλα αυτά θα ήθελα να μου βγάλει καμιά 3-4ετία με αξιοπρεπές gaming

3DS FC: 1375-7601-3805 (Pm me)
    NNID: Sp1r1t

VIP Member sp1r1t Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/04/2009
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TechPriestNS Εμφάνιση Μηνύματος
    Έλα πες την αλήθεια... Gaming Laptop θες και άσε τα clusters και τα λοιπά για τους γονείς

Σε αυτό το ερώτημα πας για ότι έχει core I7XXXXHQ. Αλλά σε αυτά τα λεφτά δώσε μου 3 μέρες να το ψάξω και εγώ με τιμές και λοιπά γιατί πνίγοοοομαι μέχρι το Σάββατο. Όχι τίποτα άλλο αλλά υπάρχουν καλά premade (σασί δηλαδή εταιρειών που τα γεμίζουν με καλά σωθικά) που δεν αξίζει στα ίδια λεφτά να πας για επώνυμο με bloatware και λαμπάκια. (ναι έχω θέμα με τα λαμπάκια ακόμα και με τα σταθερά).

Μετά σου υπόσχομαι ότι θα το ψάξω σαν να έψαχνα για εμένα
    Τσκ τσκ τσκ...

Μπορώ να περιμένω, δε βιάζομαι και τόσο

Για μέσα στα Χριστογεννα έλεγα να γίνει η αγορά.

1050 Ti πάντως και αξιοπρεπές gaming σε βάθος χρόνου δύσκολα πάνε μαζί. Το είπε και Tech αυτό κάποια στιγμή αλλά ...έπεσε κάτω.

Θεωρώ πως πρέπει να κοιτάξεις για mobile 1060 και πάνω αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για λίγο καιρό (όσο γίνεται τέλος πάντων). Με την 1050Ti ξεκινάς day 1 με συμβιβασμούς στα γραφικά και φυσικά όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα θα γίνονται χειρότερα. Εκτός αν δεν έχεις πρόβλημα να ρίχνεις λεπτομέρειες (which is fine by me αν με ρωτάς) οπότε ναι και η 1050 Ti θα κάνει δουλειά για αρκετό καιρό σίγουρα.

VIP Member sp1r1t Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/04/2009
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TechPriestNS Εμφάνιση Μηνύματος
    Έλα πες την αλήθεια... Gaming Laptop θες και άσε τα clusters και τα λοιπά για τους γονείς

Σε αυτό το ερώτημα πας για ότι έχει core I7XXXXHQ. Αλλά σε αυτά τα λεφτά δώσε μου 3 μέρες να το ψάξω και εγώ με τιμές και λοιπά γιατί πνίγοοοομαι μέχρι το Σάββατο. Όχι τίποτα άλλο αλλά υπάρχουν καλά premade (σασί δηλαδή εταιρειών που τα γεμίζουν με καλά σωθικά) που δεν αξίζει στα ίδια λεφτά να πας για επώνυμο με bloatware και λαμπάκια. (ναι έχω θέμα με τα λαμπάκια ακόμα και με τα σταθερά).

Μετά σου υπόσχομαι ότι θα το ψάξω σαν να έψαχνα για εμένα
    τι λες για αυτό? Δεν μπόρεσα να βρω κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα

https://www.mgmanager.gr/notebooks/6...hq2bex019.html

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία