Σελίδα 2 από 19 ΠρώτοΠρώτο 12345612 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 182
    ninty Regular Anoroah Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/11/2013
    Συμφωνώ με όσα ειπώθηκαν παραπάνω. Από εκεί και πέρα πιστεύω πως για budget gaming pc o ssd δεν χρειάζεται. Πάρε έναν καλό 1Τ σκληρό και θα είσαι κομπλέ. Επίσης θα πρότεινα 750w τροφοδοτικό (αν χωράει στο budget) και σίγουρα 1Χ4 GB ram για να μη πω 1Χ8GB. Τέλος αν πας για overclock θα πρότεινα 1) να μην πας kai 2)αν πας να επενδύσεις αρκετά για ψύξη

ninty Gamer FoM Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    17/12/2011
    Λοιπόν, ακριβώς όπως έλεγα, είμαι στα €650 και πάλι, αλλά με πιο έξυπνες επιλογές, χάρη σε εσάς παιδιά, σας αγαπάω όλους

Ορίστε το οριστικό build με οθόνη και πληκτρολόγιο να περιλαμβάνονται (έχω ηχεία και ποντίκι)

Case: BitFenix Merc Beta
    PSU: Corsair VS Series 550W
    M/B: Gigabyte B75M-D3H (SATA III, USB 3.0)
    CPU: Intel Core i3 3240 (3.4 GHz, 3MB)
    GPU: MSI Nvidia Geforce GTX 750 Ti
    RAM: 1 x 4GB Crucial 1600 Mhz
    HDD: Seagate 1TB HDD (SATA III)

Monitor: LED 21.5" Turbo-X 1080p

Τελική τιμή: €649.71!!!

EDIT: δεν πειράζω ποτέ τα μηχανήματα, οπότε δε θα δοκιμάσω overclocking. RAM upgrade στο μέλλον.

EDIT 2: Αλέκο, σου έκανα hijack το thread, συγγνώμη παιδί μου, ρώτα ό,τι θέλεις τώρα! Και απλά βάλε άλλα €5 και διπλασίασε τον HDD σου.
    Τελευταία επεξεργασία από FoM; 04-03-2014 στις 05:38
    Wii U ID: FoMPerama
    3DS Friend Code: 1805 2281 0647

Γράφω και στο Nintendo NeXt - To ελληνικό ενημερωτικό site αποκλειστικά για τα νέα της Nintendo! Δείτε μας στο http://nintendonext.gr

Ημ. Εγγραφής
    23/11/2013
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από FoM Εμφάνιση Μηνύματος
    Λοιπόν, ακριβώς όπως έλεγα, είμαι στα €650 και πάλι, αλλά με πιο έξυπνες επιλογές, χάρη σε εσάς παιδιά, σας αγαπάω όλους

Ορίστε το οριστικό build με οθόνη και πληκτρολόγιο να περιλαμβάνονται (έχω ηχεία και ποντίκι)

GPU: Nvidia Geforce GTX 750 Ti

EDIT: δεν πειράζω ποτέ τα μηχανήματα, οπότε δε θα δοκιμάσω overclocking. RAM upgrade στο μέλλον.
    Χωρίς να είμαι σίγουρος θα έλεγα πως με αυτό το build πρέπει να πας σε τροφοδοτικό 650W και πάνω. Τσέκαρε αν θα τα σηκώσει πριν αγοράσεις κάτι. Από εκεί και περά μια χαρά το βλέπω.

ninty Gamer FoM Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    17/12/2011
    Στο site της Nvidia λέει ελάχιστο 300W για την GTX 750 Ti.

Γράφω και στο Nintendo NeXt - To ελληνικό ενημερωτικό site αποκλειστικά για τα νέα της Nintendo! Δείτε μας στο http://nintendonext.gr

Μια χαρά είναι όλα κομπλέ...

Η 750Ti είναι αστέρι στο θέμα της κατανάλωσης. 65Watt καταναλώνει όλα και όλα, σε full load. Ούτε καν επιπλέον παροχή ρεύματος δεν έχει (σε κάποιες υλοποιήσεις) και τη βγάζει μόνο από το ρεύμα του PCI τι να λέμε τώρα...

Δε χρειάζεται κάτι καλύτερο σε τροφοδοτικό. Άνετος είναι!

Ημ. Εγγραφής
    23/11/2013
    ΟΚ κομπλέ τότε. Άντε με το καλό

ninty Gamer FoM Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    17/12/2011
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vassilis_pap Εμφάνιση Μηνύματος
    Μια χαρά είναι όλα κομπλέ...

Η 750Ti είναι αστέρι στο θέμα της κατανάλωσης. 65Watt καταναλώνει όλα και όλα, σε full load. Ούτε καν επιπλέον παροχή ρεύματος δεν έχει (σε κάποιες υλοποιήσεις) και τη βγάζει μόνο από το ρεύμα του PCI τι να λέμε τώρα...

Δε χρειάζεται κάτι καλύτερο σε τροφοδοτικό. Άνετος είναι!
    Είναι αλήθεια, εδώ και ώρα ψάχνω πληροφορίες για την κάρτα, αν έχει power connectors, και δε μπορώ να βρω κάπου να λέει ένα 6-pin... Έφαγε τρελό buff, τι να λέμε. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑΑΑΑΑ;;;;

Με γειες λοιπόν. Αν τα πάρεις πόσταρε εντυπώσεις...

ninty Regular alekos93 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    24/06/2011
    Ευχαριστώ καταρχάς για τις αναρτήσεις . Για τον σκληρό δίσκο έχετε δίκιο, αλλά λογικά δεν θα χρειαστώ μεγάλο εσωτερικό γιατί έχω ήδη εξωτερικό 1ΤΒ και όλα τα αρχεία μου τα κρατάω εκεί . Τώρα όσο αφορά το δικό μου build με ενδιαφέρει να είναι αρκετά future proof η cpu και η mobo. Για την ram έχω σκοπό ,σύντομα μετα απο την αγορα του κουτιου, να περάσω μια 8αρα ωστε να φτασω στα 12 γιγα που θεωρω ειναι αρκετά για gaming. Για την κάρτα γραφικών δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια θα βάλω αλλα λογικά θα καταλήξω με ati r9. Θέλω να δώσω μέχρι 500 ευρώ στο κουτί και η χρηση που θα κανω με το μηχάνημα ειναι gaming και autocad. Η μόνη μου ανησυχία είναι το μηχάνημα να ειναι future proof ή ακόμα να αναβαθμίζεται εύκολα μέσα στην γενιά αυτήν. {Μην ξυπνήσω μια μέρα θέλω να αλλάξω cpu και στο τέλος καταλήξω να το πετάξω και να πάρω καινούργιο }

- - - Updated - - -

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από FoM Εμφάνιση Μηνύματος

GPU: MSI Nvidia Geforce GTX 750 Ti

EDIT 2: Αλέκο, σου έκανα hijack το thread, συγγνώμη παιδί μου, ρώτα ό,τι θέλεις τώρα! Και απλά βάλε άλλα €5 και διπλασίασε τον HDD σου.
    Μην ανχεσαι το thread το άνοιξα για αυτόν τον λόγο για να γράψουμε όσοι χρειαζόμαστε βοήθεια και για γενικότερη κουβέντα .

ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από alekos93 Εμφάνιση Μηνύματος
    Για τον σκληρό δίσκο έχετε δίκιο, αλλά λογικά δεν θα χρειαστώ μεγάλο εσωτερικό γιατί έχω ήδη εξωτερικό 1ΤΒ και όλα τα αρχεία μου τα κρατάω εκεί .
    Πάρε 1ΤΒ! Τέλος...
    Το ποσό που θα σε επιβαρύνει είναι αστείο, και ο χώρος διπλάσιος.. Και δεν υπάρχει το "δεν θα χρειαστώ μεγάλο εσωτερικό"! Όσο μεγάλο σκληρό και να έχεις πάντα είναι λίγος!

Τώρα όσο αφορά το δικό μου build με ενδιαφέρει να είναι αρκετά future proof η cpu και η mobo. Για την ram έχω σκοπό ,σύντομα μετα απο την αγορα του κουτιου, να περάσω μια 8αρα ωστε να φτασω στα 12 γιγα που θεωρω ειναι αρκετά για gaming.
    Για την Μ/Β για δες μήπως και πας σε κάτι καλύτερο.. Ή τουλάχιστον για δες μήπως και βάλεις 8GB μνήμη στην αρχή, και αργότερα βάζεις άλλα 8 και να πας στα 16.
    Και τα παιχνίδια αλλά και το Autocad θέλουν μνήμη.

Για την κάρτα γραφικών δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια θα βάλω αλλα λογικά θα καταλήξω με ati r9. Θέλω να δώσω μέχρι 500 ευρώ στο κουτί και η χρηση που θα κανω με το μηχάνημα ειναι gaming και autocad. Η μόνη μου ανησυχία είναι το μηχάνημα να ειναι future proof ή ακόμα να αναβαθμίζεται εύκολα μέσα στην γενιά αυτήν. {Μην ξυπνήσω μια μέρα θέλω να αλλάξω cpu και στο τέλος καταλήξω να το πετάξω και να πάρω καινούργιο }
    Χμμμ... Autocad.... Εδώ για δες τι παίζει με την Nvidia και το CUDA..
    Πχ εγώ ασχολούμαι με το Blender και από GPU υποστηρίζει μόνο Nvidia και CUDA, και οι διαφορές με την CPU είναι τεράστιες..
    Τώρα για το Autocad, η αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην AMD, δεν το ξέρω.. Απλά έχε υπόψιν και αυτό για να μην βρεθείς μετά προ εκπλήξεων.

Τώρα για την CPU, αυτή την στιγμή ο 8320 φαίνεται καλή επιλογή για αυτά τα λεφτά.. Μόνο στο μέλλον πρόσεχε πότε και τι θα αναβαθμίσεις για να μην βρεθείς ξανά κάποια μέρα μόνο με την Μ/Β και την CPU χωρίς να αξίζει να κάνεις αναβάθμιση, ή να μην πέσεις σε τίποτα φαινόμενα bottlenecking που είπε και ο FoM πριν... Και επειδή την έχω "πατήσει" (Βασικά δώρο μου την έκαναν την κάρτα γραφικών..), είναι μεγάλο θέμα το να βάζεις αργότερα μία κάρτα "τέρας" και να την βλέπεις να σέρνεται!

Υ.Γ.: Για Μ/Β για ρίξε μία ματιά στην Gigabyte GA-970A-DS3P..
    Είναι λίγο πιο ακριβή, όμως είναι πολύ καλύτερη!
    Τελευταία επεξεργασία από cloud; 04-03-2014 στις 16:25
    Το χιούμορ είναι βασική ένδειξη ευφυΐας.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας