Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 27
    ninty Maniac geo2004z Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008

Banjo-Kazooie (N64)

Έχω αρχίσει να παίζω το παιχνίδι στο N64 και επί της ευκαιρίας θα ήθελα να σας το παρουσιάσω.
    Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι!
    Το γνωρίζεται? Όσοι ΝΑΙ έχει καλώς, οι υπόλοιποι ήρθε καιρός να το μάθετε…

Κονσόλα : Nintendo 64 (N64)
    Κυκλοφορία: 12/5/1998 (Ιαπωνία), 30/5/1998 (ΗΠΑ), 31/7/1998 (Ευρώπη)
    Κατηγορία : Platform 3D
    Παίχτες : 1
    Ανάπτυξη : Rareware
    Έκδοση : Nintendo

Η γνωστή εταιρία παιχνιδιών Rareware (νυν Rare) που κατέχει τη φήμη της δημιουργίας πολύ καλών τίτλων για Ν64 όπως τα Goldeneye, Diddy Kong Racing, Jet Force Jemini…. αλλά κυρίως, θα επιχειρήσω να πω, έχει τη φήμη δημιουργίας δύο χαρακτήρων (mascots) που ανταγωνίζονται μία άλλη εξίσου γνωστή mascot της ίδιας κονσόλας που επαγγέλλεται υδραυλικός και έχει μουστάκι. Πολύ καλά καταλάβατε ότι πρόκειται για μία μάχη δύο εναντίον ενός και δεν είναι άλλοι από τους Banjo και Kazzoie. Αν και υπάρχουν ομοιότητες μεταξύ του Mario 64 και του Banjo-Kazooie, οι σχεδιαστές της Rare έχουν καταφέρει να βάλουν τη σφραγίδα τους σε αυτούς τους δύο χαρακτήρες αλλά και γενικότερα σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένας αρκούδος και ένα πτηνό……
    Η ιστορία, εντελώς κλασική και απορροφώντας κάποιες φορές στοιχεία από τη Walt Disney, μας μεταφέρει μέσα στον κόσμο του Banjo-Kazooie, σε μία μαγευτική γωνιά του πλανήτη πολύ ήσυχη αλλά….. όχι για πολύ ακόμα.
    Η μάγισσα Gruntilda, η «κακιά» του παιχνιδιού, ζει απομονωμένη στην καλύβα της ενώ οι Banjo και Kazooie ζουν ειρηνικά με την Tooty, την αδερφή του Banjo. Ενώ η Gruntilda αρέσκεται να ζει με την ασχήμια της ( χωρίς να θέλει να το αναγνωρίσει), ρωτάει τον καθρέφτη της ποια είναι η ομορφότερη της περιοχής. Εκεί εμφανίζεται η Tooty…. Αιώνια καταδίκη, παίρνει την σκούπα της και μανιασμένη τρέχει να απαγάγει την Tooty για να κλέψει την ομορφιά της. Ο «χαζούλης» βοηθός της είναι εκεί επίσης για να εκτελέσει τις διαταγές της και να κάνει τις βρώμικες δουλειές της. Ο αγώνας για να σώσουν το κορίτσι αρχίζει, πλέον, για τους Banjo και Kazooie.
    Μέσα σε αυτήν την απελπισμένη σχεδόν αναζήτηση θα έχουν συμμάχους στο δρόμο τους που δεν είναι άλλοι από τους Mambo (μάγος της περιοχής) και τον Bottles τον τυφλοπόντικα. Χωρίς βέβαια να ξεχάσουμε την Brentilda, η οποία είναι νεράιδα και αδερφή της Gruntilda, και έρχεται να βοηθήσει ώστε να ανατραπούν τα σχέδια της κακιάς αδερφής της.

Ο Banjo κρύβει πολλούς άσσους στο μανίκι του…
    Οι κυψελίδες του μέλιτος, τα κόκκινα/κίτρινα φτερά, οι μουσικές νότες, τα κομμάτια του πάζλ, οι Jinjos είναι, εν συντομία, κάποια από τα αντικείμενα που πρέπει να μαζέψετε μέσα στους τεράστιους κόσμους.
    Επί πλέον θα έχετε και ειδικές ικανότητες, που μπορείτε να βρείτε στα διάφορα επίπεδα, τέτοιες όπως τα basket shoes για να τρέχετε πιο γρήγορα ή τις μπότες για να μπορείτε να διασχίζετε τους βάλτους χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Σε αυτό το σημείο θα ήταν αναγκαίο να ευχαριστήσουμε τον Bottles για όλα αυτά τα πολύ όμορφα δώρα!
    Τώρα θα μου πείτε αυτός ο Mambo «τι στο καλό» κάνει? Εκτός από την ασχήμια που του έχει προικίσει η μάνα φύση βοηθάει τους φίλους μας, μεταμορφώνοντας τους σε διάφορα ζώα. Οι μεταμορφώσεις γίνονται για τη λύση ορισμένων μυστηρίων και είναι αρκετά αστείες, θα έλεγα, όπως σε μυρμήγκι, κροκόδειλο, φώκια, κολοκύθα. Και τα σχόλια που δέχεσαι από τους εχθρούς του παιχνιδιού είναι το ίδιο αστεία, όπως μας συνήθιζε η Rareware. Αν μεταμορφωθείς σε μυρμήγκι τα ρούχα σου παραμένουν ως έχουν και τα υπόλοιπα μυρμήγκια σε κυνηγάνε για να σου πάρουν το όμορφο σορτσάκι σου. Εκεί τρέχεις να ξεφύγεις…!

Μία φόρμα μπλε, ένα μουστάκι και παραλίγο θα βλέπαμε το Mario 64-2…
    Οι ομοιότητες με τον Mario είναι προφανείς αλλά όπως είπα η Rare έβαλε τη σφραγίδα της στο παιχνίδι. Υπάρχουν αρκετές ωραίες αποστολές που μας θυμίζουν λίγο τον υδραυλικό όπως ο αγώνας με το έλκηθρο ή η ανατροφή ενός μωρού αετού… εν ολίγοις, μεγάλη ποικιλία από τέτοιες μικροαποστολές στο παιχνίδι.
    Πρόβλημα στα γραφικά? Κανένα φυσικά. Τα πλούσια χρώματα και το ζωντανό περιβάλλον είναι από τα πλέον χαρακτηριστικά του παιχνιδιού. Η μουσική και οι ήχοι του παιχνιδιού είναι τόσο ευχάριστοι που μόνο η Rare θα μπορούσε να μας προσφέρει.

Η άποψή μου για το παιχνίδι είναι θετική. Το θεωρώ το καλύτερο platform 3d που έχω παίξει ποτέ. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

poli kali parousiasei!!!
    i malakia einai pos den to eho termatisei oute to proto oute to deftero apla ta epeksa mehri ena simeio,epeidi plirona na ta paizo.
    poli vlakia einai pou den tha vgou sto vc

itane ena apo ta mona paihnidia pou antagonizotane ton mario akseia sta plaforms.
    getor get out.

ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Πολύ καλό παιχνίδι!!
    Δυστυχώς όμως, (Όπως και όλα τα παιχνίδια του Ν64.) δεν είχα ποτέ τον χρόνο για να το τερματίσω...

ninty Gamer Giorgos216 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    26/09/2008
    μπράβο, πάρα πολύ καλή παρουσίαση!

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008
    Σας ευχαριστώ παιδιά! Πρόκειται για ένα από τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια. Το έχω (ξαν)αρχίσει εδώ και μία εβδομάδα περίπου έπειτα από 10 χρόνια και το βρίσκω το ίδιο καλό με τότε. Δε θυμάμαι βέβαια όλα τα μυστικά του παιχνιδιού και με δυσκολεύει αρκετά. Ακόμα να το τερματίσω.
    Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα όποτε βρείτε λίγο χρόνο να το παίξετε και θα σας κερδίσει αμέσως η ωραία ατμόσφαιρα του παιχνιδιού.

ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    afto ti lei exi kamia sxesi me tou n64?

ninty Gamer Giorgos216 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    26/09/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από blackmore Εμφάνιση Μηνύματος
    afto ti lei exi kamia sxesi me tou n64?
    δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση με του N64, πάντως το game (αυτό του gb) το έχω και δεν μ'άρεσε ποτέ απ'όσο θυμάμαι (το έχω εδώ και χρόνια:tongue_smilie

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008
    Το παιχνίδι αυτό είχε κυκλοφορήσει στο GBA ως η συνέχεια του Banjo-Kazooie. Ζωντάνεψε η ψυχή της Gruntilda και πήρε τη μορφή ενός ρομπότ. Αυτή τη φορά όμως κλέβει τον Kazooie, το φίλο του Banjo ο οποίος προσπαθεί να τον σώσει. Μία κλασική ιστορία της Rare αν θυμηθούμε στο Donkey Kong Country 3 που ο K. Rool γίνεται ρομπότ και κλέβει τους Donkey, Diddy.
    Το παιχνίδι για το GameBoy το είχα αγοράσει και το έχω ακόμα αλλά ποτέ δεν κατάφερα να το τερματίσω. Οι χαρακτήρες και η μουσική είναι ολόιδια με το Ν64 και κάποια επίπεδα μοιάζουν επίσης. Τα γραφικά είναι άψογα για επιπέδου GBA αλλά το gameplay ποτέ δε με ενθουσίασε τόσο.

ninty Maniac paixtis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    28/05/2008
    Τα banjo kazooie είναι πιο πολύ action/adventure παρά platform όπως συμβαίνει και με το donkey kong 64.
    Nintendo I.D.: paixtis
    3ds friend code: 2664-2347-7128

Ωραια παρουσιαση για ενα πολυ καλο παιχνιδι.Η βλακεια ειναι οτι τωρα το εχουν βγαλει στο xbox live.Πριν λιγο καιρο επαιξα το καινουριο και μ αρεσε αλλα δεν θυμαμαι τιποτα απο την ιστορια.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας