Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 31 μέχρι 40 από 49
    ninty Maniac paixtis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    28/05/2008
    Επικές μπαλάντες!Επική δεκαετία του '80!!
    Nintendo I.D.: paixtis
    3ds friend code: 2664-2347-7128

ninty Fan johnyrockgr Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    15/11/2010
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από paixtis Εμφάνιση Μηνύματος
    Επικές μπαλάντες!Επική δεκαετία του '80!!
    Επικες μπαλαντες ναι, αλλα καμια σχεση με τη δεκαετια του '80!!!!

Το "Watching Over Me" των Iced Earth βγηκε τη δεκαετια του '90 (δεν θυμαμαι σε ποιο δισκο τωρα), και αυτη η εκδοση ειναι απο τον δισκο "Alive In Athens" το 1999.
    Ναι! Τριπλος live δισκος ηχογραφημενος στην Αθηνα! Ημουν εκει, το ειδα ζωντανα αυτο το τραγουδι!

Το δε "Snuff" των Slipknot, ειναι ακομα πιο συγρονο! 2008, και ο τιτλος του αλμπουμ ειναι "All Hope Is Gone"....
    Nintendo Network ID: johnyrockgr
    3DS FC: 1564 - 8556 - 0790

Ημ. Εγγραφής
    28/05/2008
    Όλα αυτά βγάζουν 80ίλα πάντως!Φοβεροί!

ninty Gamer JFTS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    14/01/2009
    Πρέπει να πω ότι εκπλήσσομαι που βρίσκω ένα τέτοιο θέμα σ' αυτό το φόρουμ

Για μια ακόμη φορά, αποκλείοντας τα προφανή "pop", κι εγώ δεν αντέχω να ακούω σκυλάδικα, "λαϊκά" και οτιδήποτε έχει κάποιο ανατολίτικο άκουσμα με αμανέδες και βογκητά. Και για να εξηγούμαι, δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ελληνική παραδοσιακή μουσική. Αυτό που ο κόσμος ονομάζει "λαϊκό", ήδη από τη δεκαετία του '50, είναι μια παρωδία. Πρόκειται για ένα κράμα ελληνοτουρκικής μουσικής παράδοσης που δημιουργήθηκε ακριβώς εκείνη την εποχή και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το δημοτικό τραγούδι, ούτε με τη μουσική της Ηπείρου, τις κρητικές μαντινάδες ή την παράδοση οποιασδήποτε άλλης περιοχής της Ελλάδας. Για τους ανθρώπους εκείνης της εποχής εξυπηρέτησε το σκοπό του, αλλά ειλικρινά, δεν υπάρχει τίποτα αυθεντικό σ' αυτό. Ψάξτε μόνο πόσα "λαϊκά" υπάρχουν αυτούσια (με άλλους στίχους εννοείται) στην Ελλάδα, την Τουρκία, τη Βουλγαρία κλπ. Ακόμη και μερικά ινδικά υπάρχουν που τα άκουγαν κάποιοι στο ραδιόφωνο και τα διασκεύαζαν στα ελληνικά!

Επίσης, όσον αφορά το hip-hop, rap και αυτά, είναι το ελάχιστο που μπορεί να αποκαλέσει κανείς μουσική. Το rap είναι μια ρυθμική απαγγελία στίχων πάνω σε μια λούπα, ένα beat. Δηλαδή δεν είναι τραγούδι. Δεν χρειάζεται να ξέρεις να τραγουδάς σωστά για να "ραπάρεις". Γι' αυτό φυσικά διαδόθηκε και τόσο πολύ. Εκεί στις φτωχογειτονιές του Χάρλεμ που δεν είχαν στοιχειώδη μόρφωση, πήραν παλιά funk και soul βινύλια, κόλλησαν τα αυλάκια, τα έβαλαν στο πικάπ και άρχισαν να λένε το μήνυμα τους μ' αυτόν τον τρόπο. Το οποίο φυσικά και δεν μειώνω, καθώς αρκετές φορές είναι πολύ σοβαρό. Δεν είναι όμως μουσική.

Ούτε είναι μουσική τα ηλεκτρονικά μπλιμπλικια και αυτές οι χαζομαρίτσες τύπου Skrillex και δεν ξέρω εγώ τι άλλλο, που βγαίνουν με το λάπτοπ στη σκηνή.

ninty Maniac geo2004z Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από JFTS Εμφάνιση Μηνύματος
    Πρέπει να πω ότι εκπλήσσομαι που βρίσκω ένα τέτοιο θέμα σ' αυτό το φόρουμ

Για μια ακόμη φορά, αποκλείοντας τα προφανή "pop", κι εγώ δεν αντέχω να ακούω σκυλάδικα, "λαϊκά" και οτιδήποτε έχει κάποιο ανατολίτικο άκουσμα με αμανέδες και βογκητά. Και για να εξηγούμαι, δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ελληνική παραδοσιακή μουσική. Αυτό που ο κόσμος ονομάζει "λαϊκό", ήδη από τη δεκαετία του '50, είναι μια παρωδία. Πρόκειται για ένα κράμα ελληνοτουρκικής μουσικής παράδοσης που δημιουργήθηκε ακριβώς εκείνη την εποχή και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το δημοτικό τραγούδι, ούτε με τη μουσική της Ηπείρου, τις κρητικές μαντινάδες ή την παράδοση οποιασδήποτε άλλης περιοχής της Ελλάδας. Για τους ανθρώπους εκείνης της εποχής εξυπηρέτησε το σκοπό του, αλλά ειλικρινά, δεν υπάρχει τίποτα αυθεντικό σ' αυτό. Ψάξτε μόνο πόσα "λαϊκά" υπάρχουν αυτούσια (με άλλους στίχους εννοείται) στην Ελλάδα, την Τουρκία, τη Βουλγαρία κλπ. Ακόμη και μερικά ινδικά υπάρχουν που τα άκουγαν κάποιοι στο ραδιόφωνο και τα διασκεύαζαν στα ελληνικά!
    Κι εγώ να πω με τη σειρά μου ότι εκπλήσσομαι που συναντώ κάποιον εδώ με τέτοιες γνώσεις μουσικής. Όπως τα λες είναι τα πράματα, στη δεκαετία του 50 όλοι (σχεδόν) οι μεγαλοσυνθέτες έφεραν ανατολικά ακούσματα καθώς ήταν στη μόδα και πουλούσαν. Δε μου αρέσει να αναφέρω ονόματα καθώς είναι πολλοί εκείνοι που το έκαναν όμως όλα τα τραγούδια του Καλδάρα ήταν αραβικά και στο γεγονός αυτό οφείλεται η οργή του Τσιτσάνη εκείνη την εποχή. Μάλιστα όσοι δεν πήγαιναν με το ρεύμα τότε είχαν πάρει την κατηφόρα όπως ο Τσιτσάνης και ο Βαμβακάρης....
    Switch Friend Code: SW-5634-9436-9108

ninty Lover funkykong84 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/09/2010
    JFTS, συμφωνώ μαζί σου, αλλά να μην ξεχνάμε δυο πράγματα. Πρώτον, το ίδιο το μπουζούκι δεν υπήρχε καν στην ηπειρωτικη Ελλάδα πριν τον ερχομό των προσφύγων το 1922. Αυτό που ονομάζουμε λαϊκό/ ρεμπέτικο έχει καθαρά ανατολίτικες ρίζες δηλαδή, χώρια που όπως λες ότι αυθεντικό δημιουργήθηκε στον μεσοπόλεμο και μεταπολεμικά από τους ρεμπέτες μετά ή πήρε δυτικές προσμίξεις με τον Χιώτη ή το πήραν σβάρνα οι αραβικές και ινδικές κόπιες.
    Δεύτερον, τα δημοτικά μας μπορεί τοπικά να έχουν μορφές που δεν τις συναντάς πουθενά, αλλά σε πάρα πολλές περιπτώσεις μιλάμε για ρυθμούς που τους βρίσκεις σχεδόν παντού στα βαλκάνια.

ninty Fan SHot-OS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    01/06/2011
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από geo2004z Εμφάνιση Μηνύματος
    Κι εγώ να πω με τη σειρά μου ότι εκπλήσσομαι που συναντώ κάποιον εδώ με τέτοιες γνώσεις μουσικής. Όπως τα λες είναι τα πράματα, στη δεκαετία του 50 όλοι (σχεδόν) οι μεγαλοσυνθέτες έφεραν ανατολικά ακούσματα καθώς ήταν στη μόδα και πουλούσαν. Δε μου αρέσει να αναφέρω ονόματα καθώς είναι πολλοί εκείνοι που το έκαναν όμως όλα τα τραγούδια του Καλδάρα ήταν αραβικά και στο γεγονός αυτό οφείλεται η οργή του Τσιτσάνη εκείνη την εποχή. Μάλιστα όσοι δεν πήγαιναν με το ρεύμα τότε είχαν πάρει την κατηφόρα όπως ο Τσιτσάνης και ο Βαμβακάρης....
    Ο JFTS αν δεν κανω λαθος ειναι μουσικος οποτε καλο ειναι που εχει τετοιες γενικες γνωσεις!

@ JFTS με τι οργανο και γενικα με τι μουσικη ασχολεισαι?
    Row row fight the power! \m/

ninty Maniac geo2004z Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από funkykong84 Εμφάνιση Μηνύματος
    Πρώτον, το ίδιο το μπουζούκι δεν υπήρχε καν στην ηπειρωτικη Ελλάδα πριν τον ερχομό των προσφύγων το 1922. Αυτό που ονομάζουμε λαϊκό/ ρεμπέτικο έχει καθαρά ανατολίτικες ρίζες δηλαδή, χώρια που όπως λες ότι αυθεντικό δημιουργήθηκε στον μεσοπόλεμο και μεταπολεμικά από τους ρεμπέτες μετά ή πήρε δυτικές προσμίξεις με τον Χιώτη ή το πήραν σβάρνα οι αραβικές και ινδικές κόπιες.
    Δεν μπορεί δηλαδή η καταστροφή της Σμύρνης να ενέπνευσε τους δημιουργούς εκείνη την εποχή και απλά να έγινε γνωστό το ρεμπέτικο στο ευρύ κοινό γιατί μιλούσε για τα προβλήματά τους?

Δε θεωρώ σωστό να λέμε ότι το ρεμπέτικο έχει ανατολικές ρίζες όταν το μπουζούκι, το κύριο όργανο είναι καθαρά ελληνικό που προέρχεται από την Αρχαία Ελλάδα. Επί πλέον, το ρεμπέτικο υπήρχε ως έννοια πολύ νωρίτερα από τη μικρασιατική καταστροφή ως μία εξέλιξη του δημοτικού τραγουδιού. Σου παραπέμπω μία παράγραφο από ένα όμορφο άρθρο:
    "Το ρεμπέτικο τραγούδι είναι το ελληνικό αστικό τραγούδι στη απαρχή του. Εξελίχθηκε μέσα από την ελληνική μουσική παράδοση, του δημοτικού τραγουδιού και των κλέφτικων από τους κατοίκους των ελληνικών πόλεων. Τα πρώτα ρεμπέτικα ακούσματα άρχισαν να σημειώνονται στην Αθήνα στις φυλακές του Μεντρεσέ το 1834 τα λεγόμενα "μουρμούρικα"."
    http://rempetikogeo69.blogspot.fr/20...blog-post.html

Το ότι έτυχε να υπήρχαν πολλοί Έλληνες στη σμύρνη και να ήλθαν Ελλάδα δε σημαίνει ότι έφεραν και όλη την Τουρκία μαζί τους. Όπως και να χει προσωπική άποψη πάντα, στο άκουσμα ενός αυθεντικού ρεμπέτικου τραγουδιού δε βλέπω κανένα ανατολίτικο/αραβικό στοιχείο σε αντίθεση με κάτι "Ζιγκουάλες" και "Μαντουβάλες" που ακούστηκαν αργότερα....
    Switch Friend Code: SW-5634-9436-9108

Ημ. Εγγραφής
    28/05/2008
    Ε καλά τώρα.Άλλα μέτρα και άλλα σταθμά.Μην απαξιώνετε έτσι το παλιό λαϊκό τραγούδι!

ninty Gamer JFTS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    14/01/2009
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από funkykong84 Εμφάνιση Μηνύματος
    JFTS, συμφωνώ μαζί σου, αλλά να μην ξεχνάμε δυο πράγματα. Πρώτον, το ίδιο το μπουζούκι δεν υπήρχε καν στην ηπειρωτικη Ελλάδα πριν τον ερχομό των προσφύγων το 1922. Αυτό που ονομάζουμε λαϊκό/ ρεμπέτικο έχει καθαρά ανατολίτικες ρίζες δηλαδή, χώρια που όπως λες ότι αυθεντικό δημιουργήθηκε στον μεσοπόλεμο και μεταπολεμικά από τους ρεμπέτες μετά ή πήρε δυτικές προσμίξεις με τον Χιώτη ή το πήραν σβάρνα οι αραβικές και ινδικές κόπιες.
    Δεύτερον, τα δημοτικά μας μπορεί τοπικά να έχουν μορφές που δεν τις συναντάς πουθενά, αλλά σε πάρα πολλές περιπτώσεις μιλάμε για ρυθμούς που τους βρίσκεις σχεδόν παντού στα βαλκάνια.
    Φίλε μου, δεν θα κάνω τον ειδικό γιατί ειλικρινά δεν έχω ασχοληθεί πιο πολύ για να γνωρίζω. Όπως τόνισα βέβαια, δεν έχω πρόβλημα με ό,τι είναι αυθεντικό, ασχέτως αν μου αρέσει ή όχι. Και όπως είπε κι ο Geo, η έννοια του ρεμπέτικου προϋπήρχε της Μικρασιατικής καστροφής.

Αυτό που λες με τα δημοτικά και τους κοινούς ρυθμούς, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ φυσικά! Όπως και οι νότες είναι κοινές για όλους (σχεδόν για όλους), αλλά ο καθένας τις χρησιμοποιεί διαφορετικά, το ίδιο συμβαίνει και με τους ρυθμούς. Κι ο Καλαματιανός είναι σε 7/8 και κλασική μουσική υπάρχει σε 7/8!

Επίσης, για το μπουζούκι στην τωρινή του μορφή (τρίχορδο/τετράχορδο με συγκερασμένα τάστα) είμαι 90% σίγουρος ότι κατασκευάστηκε στην Αμερική από πρόσφυγες και ήρθε στην Ελλάδα, όχι από την Σμύρνη. Μέχρι τότε, χρησιμοποιούσαν διάφορα είδη ταμπουρά με μπερντέδες χωρισμένους στους εκάστοτε δρόμους. Για τον ταμπουρά ειδικά δεν νομίζω ότι αμφισβητεί κανείς την καταγωγή του.
    Τελευταία επεξεργασία από JFTS; 17-11-2015 στις 00:36

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας