Σελίδα 2 από 136 ΠρώτοΠρώτο 1234561252102 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 1355

Θέμα: The Xbox Thread

Στα PC όπως είπα πριν είναι πολύ πιο χαοτικά τα πράγματα. Στην ουσία δεν υπάρχουν fix μηχανήματα και ο κάθε κάτοχος PC φτιάχνει το δικό του. Μιλάμε στην ουσία για άπειρα πιθανά μηχανήματα το κάθε ένα με τις ιδιαιτερότητες του. Ακόμα και έτσι όταν οι εταιρείες ασχολούνται σοβαρά με το PC port δεν υπάρχουν θέματα.

Στη περίπτωση των κονσολών (ας πούμε για το Χ1 που είναι το θέμα μας) θα υπάρχουν, όλες και όλες, δύο ελαφρά διαφορετικές version του ίδιου μηχανήματος (από άποψη αρχιτεκτονικής - όχι επιδόσεων). Απόλυτα τυποποιημένες και σταθερές. Το optimization θα είναι εύκολο και ελάχιστα πιο δύσκολο από ότι είναι σήμερα. Όποιος θέλει να ασχοληθεί με αυτό θα το κάνει χωρίς πρόβλημα όπως τώρα. Καταλαβαίνω τις αμφιβολίες σου καθότι είναι κάτι που δεν έχει επαναληφθεί, αλλά προσωπικά είμαι σίγουρος πως τα καινούργια μηχανήματα δεν μπορούν να προκαλέσουν ιδιαίτερα προβλήματα...

ninty Lover Afnis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    09/06/2008
    Στο νου μου εχω την ιστορια με το Hyrule Warriors Legends... Που σερνεται στο απλο 3ds συγκριτικα με το New. Γιατι εδω δε θα υπαρχει θεμα, οταν μαλιστα μιλαμε και για αρκετα μεηαλυτερη διαφορα στην αναβαθμιση;
    3DS Friend Code: 3453 - 9852 - 4479

Δε τη ξέρω την περίπτωση που λες και δεν ξέρω κατά πόσο σέρνεται. Το παράδειγμα πάντως δεν ξέρω πόσο εύστοχο είναι, γιατί αν και σε επίπεδο χρήστη, πράγματι τα 3DS/New 3DS είναι ότι πιο κοντά υπάρχει στη περίπτωση των X1/Scorpio, υπάρχουν σημαντικότατες τεχνικές διαφορές που διαχωρίζουν τις περιπτώσεις.

Από εκεί και πέρα για να μη το απλώνουμε και πάρα πολύ, όλα εξαρτώνται από τον developer. Υπάρχουν developers που έφτιαξαν games που μια χαρά σερνόντουσαν ακόμα και σε ένα και μοναδικό μηχάνημα. Παραδείγματα πολλά, φαντάζομαι τα ξέρεις και εσύ και δεν διαφωνούμε σε αυτό. Νομίζω γενικά πως με παραδείγματα/αντιπαραδείγματα δεν καταλήγουμε κάπου γιατί η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Αυτό που λέω και θα μου επιτρέψεις να επιμείνω σε αυτό είναι πως ένας developer μπορεί σχετικά άνετα να φτιάξει ένα παιχνίδι που θα παίζει εξίσου καλά (και με καλό optimization) και στο απλό X1 αλλά και στο αναβαθμισμένο Scorpio. Τώρα το πόσοι θα το κάνουν αυτό δεν το ξέρω, απλά δεν φαντάζομαι να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Στο φινάλε είναι γεγονός (και φαντάζομαι αυτό επισημαίνεις) πως όπως και να έχει, ένα βαθμό πολυπλοκότητας επιπλέον τον εισάγει το "διπλό" μηχάνημα. Συνεπώς κάποιος που μπορεί να πνιγεί σε μια κουταλιά νερό, εδώ έχει ένα λόγο παραπάνω για να το κάνει. Απλά αυτό που λέω είναι πως το συγκεκριμένο θέμα δεν είναι στην πραγματικότητα τόσο μεγάλο πρόβλημα, τουλάχιστον για έναν developer που ξέρει τι του γίνεται.

Κάτι τελευταίο. Επειδή η κουβέντα ξεκίνησε για το αν το Scorpio (μαζί με το Neo στη συνέχεια) αποτελούν στην ουσία νέα γενιά ή όχι.

Οι εταιρείες επέλεξαν αυτό το περίεργο ημίαιμο μοντέλο στο οποίο οι καινούργιες κονσόλες δεν θα είναι απλά BC συμβατές με τις παλιές, αλλά αντίθετα θα είναι πλήρως συμβατές μεταξύ τους. Μιλάμε δηλαδή για αναβάθμιση των παλιών κονσολών και όχι καινούργια γενιά και αυτό τουλάχιστον για μένα, είναι απόλυτα ξεκάθαρο.

Πρέπει όμως να γίνει αρκετά καθαρό, πως αποφάσεις σαν και αυτές δεν στηρίζονται τόσο στο τεχνικό υπόβαθρο, αλλά είναι καθαρά εμπορικές αποφάσεις. Θέλω να πω δηλαδή, πως αν αύριο, για τον Α η Β λόγο, οι Sony/MS αποφασίσουν αντί για PS4 Neo και ΧOne Scorpio να τα πουν PS5 και Xbox Two είναι πρόβλημά τους και φυσικά μπορούν να το κάνουν. Για την ώρα μου αρκεί το ότι λένε πως θα υποστηρίξουν τα "απλά" PS4 και X1 και πως οι κυκλοφορίες των νέων μελών δεν θα επηρεάσουν τα παλιά.

Γνώμη μου είναι πως προσβλέπουν σε ένα μέλλον τύπου ipad. Δηλαδή στα πρώτα 2-3 χρόνια της κυκλοφορίας των Scorpio/Neo θα βγαίνουν στην ουσία παιχνίδια των παλιών PS4/X1. Οι επιπλέον δυνατότητες των νέων θα καταναλώνονται είτε στο 4Κ (και καλά, γιατί αμφιβάλλω πόσο μπορούν να τα φτάσουν), στην υποστήριξη VR και σε κάποια άλλα εφέ από εδώ και από εκεί.

Αργότερα θα αρχίσουν να εμφανίζονται παιχνίδια με αναβαθμισμένα γραφικά που θα ρίξουν ενδεχομένως τα Scorpio/Neo στα 1080p και τα παλιά PS4/X1 στα 720p και όσο περνάει ο καιρός θα ζορίζονται όλο και πιο πολύ. Στα 3-4 χρόνια μετά τα Neo/Scorpio, θα εμφανιστεί κάποια νέα αναβάθμιση και όλο πάλι από την αρχή.

Αυτό είναι ένα μοντέλο το οποίο εμένα τουλάχιστον δεν με απωθεί. Αν οι εταιρείες κρατήσουν τις υποσχέσεις τους και τα Χ1/PS4 έχουν τα γνωστά 6-7 χρόνια έντονης υποστήριξης νομίζω πως είναι μια χαρά και κανείς δεν μπορεί να διαμαρτυρηθεί. Μια ενοποιημένη πλατφόρμα είναι γενικά κάτι καλό για το χρήστη. Επιπλέον τα παλιά μοντέλα κερδίζουν σε υποστήριξη. Σκεφτείτε πόσα από τα παιχνίδια του PS4 θα μπορούσαν να παιχτούν στο PS3 αν υπήρχε αυτό το μοντέλο σήμερα (εντάξει όχι τα ΑΑΑ, αλλά πολλά άλλα).

Περιμένω και εγώ με ενδιαφέρον να δω που θα κάτσει το πράγμα γιατί φυσικά όλα τα τελευταία είναι προσωπικές εκτιμήσεις και μπορεί να πέφτω έξω.

News Poster rockass14 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    24/08/2013
    Στο XBoxOne παίζουν τα παιχνίδια steam;
    Switch Friend code: rockass14 6414-1280-7823
    NNID: rockas14
    3DS Friend Code: 5472-6849-5709
    Miiverse ID: rockas14

Moderator agilebeast Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    16/01/2010
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από rockas14 Εμφάνιση Μηνύματος
    Στο XBoxOne παίζουν τα παιχνίδια steam;
    Όχι, το steam είναι καθαρή υπηρεσία του υπολογιστή.
    In the end you played with the Megadrive too
    "people need to stop saying bad controls when they actually mean the controls are different to what they're used to or are expecting, have a lot of depth and they can't be bothered learning
    just admit you're too lazy to learn in depth game systems"

Ημ. Εγγραφής
    24/08/2013
    Κρίμα, γιατί το έχει μόνο 200 ευρώ το πλαίσιο αλλά δε με ενδιαφέρουν πολλά παιχνίδια...

Που πήγες και το ξέθαψες αυτό ...

Σχετικά με το 2) εντελώς τυχαία χθες, διάβαζα κάπου, αλλά δεν θυμάμαι που, πως στο Pro έχουν κάνει πατέντα στο στυλ της Nintendo για 100% πίστη εξομοίωση. Να σου πω την αλήθεια δεν το περίμενα αυτό.

Συγκεκριμένα, σε mode PS4, το Pro, κάνει underclocking και απενεργοποιεί τις μισές CU της GPU με αποτέλεσμα να γίνεται 100% πιστό στο αρχικό h/w. Το patch χρειάζεται και είναι απαραίτητο για να γυρίσει σε Pro mode. Χωρίς patch το παιχνίδι παίζει σε ps4 mode και προφανώς δεν έχει διαφορές από το απλό ps4.

Το Scorpio μάλλον θα έχει πιο PC προσέγγιση στο θέμα. Αργότερα αν πάω σπίτι ίσως ψάξω και λινκ

Δεν υπάρχει crossfire (προφανώς!). Με κάποιες κλήσεις χαμηλά (μάλλον στο firmware) απενεργοποιούνται τα μισά CU. Αν διαβάσεις specs το Pro έχει ακριβώς τα διπλάσια από το standard (συν το όποιο overclocking). Δεν μου κάνει εντύπωση αυτό. Και οι τρεις εταιρείες (βάζω και την Intel μέσα) έχουν τεράστια τεχνογνωσία σε τέτοιες τεχνολογίες για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας. Ειδικά η AMD με τις APU οι οποίες όπως καλά ξέρεις σχεδιάστηκαν εξαρχής κυρίως για το laptop - mobile κομμάτι! Πιστεύω πως είναι κάτι πολύ απλό μιας και πρόκειται για hardware feature.

Στα υπόλοιπα το άρθρο που διάβασα (νομίζω στο neogaf) ήταν σαφές πως πρόκειται για την ίδια ακριβώς αρχιτεκτονική. Jaguar δηλαδή συν η γνωστή 7850 τεχνολογία για την GPU. Προφανώς σε FinFET... Η μόνη διαφορά άξια λόγου είναι πως πρόσθεσαν 1GB DDR3 μνήμης το οποίο νομίζω πως κάτι έχει να κάνει με το OS για την υποστήριξη 4K media σε netflix κλπ. Με αυτό ανεβαίνει και η μνήμη που είναι διαθέσιμη για τα παιχνίδια από τα 5 στα 5,5 GB...

ΥΓ: Είμαστε πράγματι σε λάθος νήμα. Αν χρειαστεί θα μεταφέρω τα μηνύματα...

Ημ. Εγγραφής
    24/08/2013
    Ακυρώθηκε το Scalebound.

Moderator GLAROS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/04/2011

Cool Scalebound

“Ύστερα από προσεκτική αξιολόγηση, η Microsoft Studios αποφάσισε να σταματήσει την παραγωγή του Scalebound. Εργαζόμαστε πολύ σκληρά για να παραδώσουμε στους fans, ένα υπέροχο lineup παιχνιδιών, όπως το Halo Wars 2, Crackdown 3, State of Decay 2, Sea of Thieves και άλλα αξιόλογα παιχνίδια.”

http://www.platinumgames.com/games/scalebound/
    Τελευταία επεξεργασία από GLAROS; 10-01-2017 στις 21:22
    Play it Loud

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία