Σελίδα 11 από 190 ΠρώτοΠρώτο ... 7891011121314152161111 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 101 μέχρι 110 από 1898
    ninty Regular Grimmtak Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    11/09/2012
    Έχω γράψει ένα mini review για το Ni No Kuni: Wrath of the White Witch, το έχω στο blog μου και το βλέπω μόνος μου οπότε είπα να το μοιραστώ να μου πείτε και την γνώμη σας. Δεν βρήκα καταλληλότερο topic να το βάλω και το να φτιάχνω topic για δικά μου review δεν βρίσκω νόημα οπότε το ανέβασα εδώ.

Πρόκειται για ένα jrpg από τη Level-5 με παραμυθένια αίσθηση και πολλά στοιχεία από τα αγαπημένα μου Pokemon. Ξεκινάει λίγο αργά, αλλά στην πορεία παίρνει ωραίο ρυθμό, ο οποίος προς το τέλος χάνεται κάπως.

Η ιστορία του παιχνιδιού λαμβάνει χώρο στον κανονικό κόσμο και στον παράλληλο, όπου όλα βασίζονται στην μαγεία και κάθε ον έχει μια αδερφή ψυχή. Ο μικρός Oliver έχασε τη μητέρα του σε ένα ατύχημα και μέσω μιας νεράιδας του Drippy μαθαίνει πως η αδερφή ψυχή της είναι αιχμάλωτη του σκοτεινού μάγου Shadar και πως αν τη σώσει, τότε υπάρχει περίπτωση να επανέλθει και η μητέρα του. Έτσι λοιπόν ο Oliver ξεκινάει το ταξίδι του στον παραμυθένιο αυτόν κόσμο για να σώσει την μητέρα του. Προς το τέλος του παιχνιδιού παρατήρησα ότι υπήρχε πολύ τράβηγμα στην ιστορία, λες και δεν είχαν ιδέες για το πώς θα τη δέσουν πιο όμορφα ή απλά βιάζονταν να τελειώσουν το παιχνίδι.

Από τον τεχνικό τομέα είμαι κάτι παραπάνω από ικανοποιημένος. Πάντα είχα μια αδυναμία με τα cell-shaded γραφικά και εδώ δένουν πάρα πολύ ωραία με τον παραμυθένιο κόσμο του Ni No Kuni. Ακόμα και στο overworld έχει γίνει φανταστική δουλειά, για να μην πω πως είναι ακόμα καλύτερη και από κλειστές περιοχές. Στο θέμα της μουσικής, το παιχνίδι περιέχει πολύ όμορφα κομμάτια, αν και κάπου στην αρχή του παιχνιδιού, στο πρώτο δάσος, η μουσική που έπαιζε δεν ταίριαζε ιδιαίτερα. Ένιωθα πως από στιγμή σε στιγμή θα πεταχτεί το final boss και θα δω game over πριν καλά καλά το καταλάβω.

Ίσως το μεγαλύτερο κακό του παιχνιδιού είναι το περπάτημα. Πραγματικά ένιωθα ότι ο χαρακτήρας σερνόταν και οι περιοχές του παιχνιδιού δεν ήταν μικρές, κάτι που δεν βοηθούσε. Στο travelling μου άρεσε ότι μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μαγικά για να συνεχίσεις τον δρόμο σου, για παράδειγμα φτιάχνοντας γέφυρες ή παγώνοντας κομμάτια δρόμων που έχουν λουστεί από λάβα. Άλλα στοιχεία του παιχνιδιού είναι το alchemy, με το οποίο μπορείτε να φτιάξετε διάφορα αντικείμενα όπως όπλα ή ακόμα και consumables. Το κακό σε αυτό είναι πως τα τελευταία, σε κάθε κατηγορία θέλουν απίστευτο farming που απαιτεί την εύρεση rare encounter και ακόμα πιο rare steal που φτάνουν το 3%.

Κάτι που ο τίτλος επιβεβαιώνει καλά είναι η μάχη. Πέρα από τους κύριους χαρακτήρες ο χρήστης έχει την δυνατότητα να χρησιμοποιήσει κάποια τέρατα που λέγονται familiars. Τα familiars αυτά τα παίρνετε με κάποιες πιθανότητες, αν τα νικήσετε στη μάχη. Μπορούν να ανεβούν επίπεδο μαθαίνοντας έτσι νέες κινήσεις και ανεβάζοντας τα στατιστικά τους. Μετά από κάποιο επίπεδο, τα τερατάκια αυτά μπορούν να εξελιχθούν με τη χρήση κάποιων ειδικών πετρών, που θα μηδενίσουν το επίπεδο τους αλλά θα αποκτήσουν πρόσβαση σε νέες πιο δυνατές κινήσεις και τα base stats θα ανέβουν δραματικά. Το πρόβλημα στο combat είναι οι επιλογές που υπάρχουν στο AI των παιχτών που δεν έχετε τον έλεγχο, δηλαδή ακόμα και σε απλές μάχες, για να αποτρέψετε κάποιον να χρησιμοποιήσει όλα του τα MP σε απλά τέρατα, πρέπει πραγματικά να τον βάλετε να μην κάνει τίποτα, φτάνοντας σε σημείο να βρίσκεστε στη μέση μιας δύσκολης μάχης και να μην έχετε τρόπο να παλέψετε.

Σε θέμα υλικού και δυσκολίας, το κακό είναι ότι το παιχνίδι σε παίρνει από το χεράκι για το παραμικρό που έχεις να κάνεις, κάνοντας έτσι την πρόοδο σ' αυτό απόλυτα απλοϊκή. Από την άλλη το παιχνίδι είναι γεμάτο από side quests και hunts μεγάλων τεράτων, δίνοντας έτσι υλικό για πάρα πολλές ώρες παιχνιδιού και μάλιστα, μετά το final boss, ξεκλειδώνονται τα super bosses, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα να κάνετε ακόμα περισσότερα πράγματα.

Κλείνοντας, έχω να πω πως πρόκειται για έναν πολύ καλοφτιαγμένο τίτλο, ο οποίος αν και έχει τα προβλήματα του, καταφέρνει να προσφέρει μια πανέμορφη εμπειρία και πάρα πολλές ώρες διασκέδασης για κάθε completionist και μη.

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    To Playstation Mobile κλείνει στα μέσα Ιουλίου, το PS Vita θεωρείται από την ίδια την Sony ως legacy κονσόλα εκτός Ιαπωνίας...αυτό ομώς δεν εμποδίζει κάτι τυπάδες να κυκλοφορήσουν το παρακάτω τρελό παιχνιδάκι με επιρροή από Outrun και με soundtrack από τον συνθέτη του Street of Rage 3 (παιχνίδι με απαίσιο soundtrack αλλά ευτυχώς έκανε καλύτερη δουλειά εδώ):
    http://www.siliconera.com/2015/06/22...r-to-run-over/

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008

ninty Lover Altair Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    08/11/2008
    Κατέβασα τo Driveclub Plus Edition.
    Παρατηρήσεις:
    1)Ουσιαστικά είναι ένα ντέμο πολυτελείας που απλά κερδίζεις και trophies.
    2)Δεν ξέρω τι ακριβώς κατέβασα,αλλά πέρα από το παιχνίδι κατέβηκε κι ένα αρχείο application data το οποίο ήταν γύρω στα 20+ δε θυμάμαι ακριβώς GB.Αυτό πρόσθεσε τα καιρικά φαινόμενα στον τίτλο όπως και αλλαγή μέρας νύχτας.Big deal θα πουν κάποιοι,δεν είναι κάτι που δεν έχουμε ξαναδεί.Κι όμως,η υλοποίησή του αλλάζει εντελώς την συμπεριφορά των οχημάτων ανάλογα με τον καιρό και τον τύπο οδοστρώματος.
    3)Είναι λιγότερο arcade από τα NFS και παράλληλα λιγότερο simulation από τα GT/FM.Καλό αυτό μπας και μπορέσω να το παίξω κι εγώ να το ευχαριστηθώ.Το πρόβλημα είναι πως όσο κι αν το απολαμβάνω,suckάρω άπειρα και είμαι μπερδεμένος.Να πάρω το ολοκληρωμένο πακέτο στα 20 ευρώ ή να το αφήσω;
    Carpe Diem
    Sic Parvis Magna
    Νothing is true.Everything is permitted.

PSN ID/NNID:NoobShyBot
    XBL GAMERTAG:N00B SHY BOT
    NSW FC: Alucard 8100-8552-3731

Αν και είμαι το ίδιο σχετικός με εσένα με το genre θα έλεγα πως αν ήταν να σε κόλλαγε θα τα κατάφερνε και με το ...demo πολυτελείας που κατέβασες.

Εμπειρικά αυτό που έχω καταλάβει είναι πως όταν κάποιος τίτλος σε κολλάει συνήθως το καταλαβαίνεις από τα πρώτα 5' και πως η λογική του να αγοράσω επιπλέον περιεχόμενο μπας και τελικά κολλήσω είναι συνήθως άκυρη. Εξαιρέσεις προφανώς υπάρχουν αλλά είναι πολύ λιγότερες από το κανόνα.

Το κακό είναι πως ακόμα και αν κάποιος άλλος έχει το τίτλο, δύσκολα μπορεί να συμβουλεύσει εσένα γιατί το τι αρέσει σε ποιον είναι πάντα προσωπικό. Άρα...

ΥΓ: Ψιλοάσχετο, άλλα έχει τόσες πολλές ευκαιρίες το PSN που με 20€ αγοράζεις πολυυυύ πράγμα. Πρόσφατα αγόρασα το Beyond good and Evil HD/PS3 και είμαι κάπου στη μέση για το εξωφρενικό ποσό των 3€, ενώ λίγο πριν είχα χτυπήσει το The Ratchet & Clank Trilogy το οποίο είναι και Cross buy για PS3/Vita για 12€ (ότι πρέπει για το Vita-κι). Το PS4 από την άλλη δεν έχει τόσες προσφορές...

Ημ. Εγγραφής
    08/11/2008
    Άσε,όταν το πρωτοέβαλα είχα κολλήσει,έπαιζα και καλύτερα και χαιρόμουν.Τώρα που έχω αρχίσει και suckάρω αντί να γίνομαι καλύτερος,ξενερώνω.
    Όντως στο PSN ¨εχει πολύ καλές προσφορές,έχει και free το πρώτο κεφάλαιο του Tales from the Borderlands για ΠΣ4.Τσίμπα το να υπάρχει στο λογαριασμό σου.
    Όσον αφορά τους τίτλους που λες,τους έχω ήδη retail.
    Carpe Diem
    Sic Parvis Magna

News Poster rockass14 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    24/08/2013
    Ο χορός των remasters σε αυτή τη γενιά καλά κρατεί...
    Έρχονται τα Beyond: Two Souls, Heavy Rain και Beyond: Two Souls Collection στο PS4...
    http://vgrv.gr/2015/11/19/%CE%AD%CF%...F-ps4-trailer/
    Switch Friend code: rockass14 6414-1280-7823
    NNID: rockas14
    3DS Friend Code: 5472-6849-5709
    Miiverse ID: rockas14

Και επίσημα emulation PS2 τίτλων στο PS4 με αυξημένη ανάλυση, δείτε και το βίντεο:

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από rockas14 Εμφάνιση Μηνύματος
    Έρχονται τα Beyond: Two Souls, Heavy Rain και Beyond: Two Souls Collection στο PS4...
    Τουλάχιστον αυτά είναι και παιχνιδάρες, οπότε έχει κάποιο νόημα...

ninty Regular Nesboy85 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    28/05/2015
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από rockas14 Εμφάνιση Μηνύματος
    Παιχνιδάρες και οι 2 , τα έχω τερματίσει από 2 φορές στο ps3. Η απορεία μου όμως έχει ως εξής , γιατί πολύ απλά δεν βάζουν backwards compatibility στο ps4 όπως η MS ? Τόσο δύσκολο είναι ? Περισσότερο δεν κοστίζει το remake ? Άλλωστε τα παιχνίδια είναι αρκετά πρόσφατα οπότε και τα γραφικά τους είναι περισσότερο από αποδεκτά!
    Nintending Since 1991

Ημ. Εγγραφής
    08/11/2008
    Γιατί δε βάζει backwards compatibility;Για να τα μασάει από τα "remasters" γιατί άλλο;
    Παιχνιδάρες,δε λέω,αλλά εντάξει το έχουμε ξεφτιλίσει.Πλέον το έχω πάρει απόφαση ότι έτσι θα πάει από δω και πέρα,και ξενερώνω λιγότερο.
    Η Μ$ σε αυτόν τον τομέα τουλάχιστον,το έκανε πολύ σωστά.Ένα καλό bundle περιμένω να χτυπήσω Χ1 τα Χριστούγεννα.
    Carpe Diem
    Sic Parvis Magna

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία