Σελίδα 16 από 190 ΠρώτοΠρώτο ... 61213141516171819202666116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 151 μέχρι 160 από 1898
    ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Altair Εμφάνιση Μηνύματος
    Cloud πάρε PS4.
    Δώσε μου λεφτά, μετά να το πουλήσω, και να πληρώσω την ΔΕΗ....
    Το χιούμορ είναι βασική ένδειξη ευφυΐας.

ninty Lover Altair Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    08/11/2008
    Τσάμπα το πουλάνε πλέον βρε τσίπη.
    Carpe Diem
    Sic Parvis Magna
    Νothing is true.Everything is permitted.

PSN ID/NNID:NoobShyBot
    XBL GAMERTAG:N00B SHY BOT
    NSW FC: Alucard 8100-8552-3731

Κυκλοφορία σε επεισόδια για το Final Fantasy VII Remake

http://www.enternity.gr/Article/Game...ake/34409.html

Αν είναι αυτό που φαίνεται για γέλια και για κλάματα μαζί...

Για μένα είναι όχι μόνο deal breaker αλλά και αρκετό για μποϋκοτάζ, μπας και πάρουν το μήνυμα οι χαρτογιακάδες που βάλθηκαν να καταστρέψουν ότι όχι απομείνει από το gaming. Αλλά πάλι εγώ είμαι γνωστός γεροπαράξενος οπότε τι ξέρω...

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vassilis_pap Εμφάνιση Μηνύματος
    Κυκλοφορία σε επεισόδια για το Final Fantasy VII Remake

http://www.enternity.gr/Article/Game...ake/34409.html

Αν είναι αυτό που φαίνεται για γέλια και για κλάματα μαζί...

Για μένα είναι όχι μόνο deal breaker αλλά και αρκετό για μποϋκοτάζ, μπας και πάρουν το μήνυμα οι χαρτογιακάδες που βάλθηκαν να καταστρέψουν ότι όχι απομείνει από το gaming. Αλλά πάλι εγώ είμαι γνωστός γεροπαράξενος οπότε τι ξέρω...
    Δε νομίζω ένα RPG να είναι το κατάλληλο είδος για episodic gaming... Ειδικά όταν το παιχνίδι είναι remake. Αισχρό πραγματικά...

Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Η "νέα γενιά" για ακόμα μία φορά το έκανε το θαύμα της...
    Κάτι καλό έδειξαν μετά από 2 χρόνια με τις "σούπερ κονσόλες", και αυτό αποφάσισαν να το τινάξουν στον αέρα...

@vassilis_pap καλώς ήρθες στο κλάμπ!

Είμαι στο club εδώ και χρόνια (μη σου πω πως είμαι από τους ιδρυτές ).

Αυτό δε σημαίνει φυσικά πως θα παρατήσω την ενεργή δράση εύκολα. Δε τους το χαλαλίζω βρε αδερφέ! Όσο υπάρχει gaming, όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι τουλάχιστον, θα προσπαθώ να είμαι εκεί...

ninty Lover Ash_Pokemaster Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008
    Θα φανεί σαν να το παίζω συνήγορος του διαβόλου, αλλά αξίζει να δούμε το θέμα και από τις δύο όψεις του.

Καταρχήν οφείλουμε να αναγνωρίσουμε τον πραγματικό (και αναμφισβήτητο) λόγο που γίνεται όλο αυτό: μιλάμε για το Final Fantasy VII, ένα παιχνίδι που έχει τεράστια εμπορική δύναμη και μπορεί εύκολα να αντέξει "σπάσιμο" σε πολλά κομμάτια.

Με αυτό στο μυαλό, πρέπει ωστόσο να καταγράψουμε και της υπόλοιπες συνθήκες που ενδεχομένως συνέβαλαν στην λήψης αυτής της απόφασης πριν αξιολογήσουμε πόσο λογική και αποδεκτή είναι:

1. Όποιος έχει παίξει το FFVII γνωρίζει ότι πρόκειται για ένα τεράστιο παιχνίδι σχεδόν από κάθε άποψη. Τεράστιος κόσμος, τεράστια ιστορία, τεράστιο (και πολυποίκιλο) cast, και ούτω καθεξής. Το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν δυνατόν να φτιαχτεί στην κλίμακα που φτιάχτηκε την εποχή που φτιάχτηκε λόγω του ότι οι τότε περιορισμοί της τεχνολογίας "ζωγράφιζαν" τη γραμμή για το τι μπορούσαν να κάνουν. Έτσι, έχουμε δύο πολύ βολικές εφευρέσεις όσον αφορά τα gameplay mechanics και την εξερεύνηση του κόσμου με ονόματα ATB και World Map αντίστοιχα.
    2. Ας μιλήσουμε πρώτα για το δεύτερο. Το World Map είναι ένας μηχανισμός που εξυπηρετεί, πρώτον, τη μετάβαση από το ένα κομμάτι της ιστορίας στο επόμενο, δεύτερον, την προετοιμασία του παίχτη να πάει από το ένα επίπεδο δυσκολίας στο άλλο (AKA grinding), και τρίτον (και κυριότερο) την δημιουργία της ψευδαίσθησης ενός μεγαλειώδους και ανοιχτού κόσμου. Το World Map του FFVII συγκεκριμένα ήταν τεράστιο, και έδενε πολύ καλά με τον τρόπο που ήταν σχεδιασμένη η ιστορία και τα gameplay mechanics. Σε ένα παιχνίδι του 2015 όμως, το συγκεκριμένο πρότυπο σχεδιασμού είναι αδύνατον να χρησιμοποιηθεί. Το FFVII Remake στην μορφή που αποφάσισαν να το φτιάξουν είναι δεδομένο ότι θα είναι open-world, καθώς αυτό είναι το καθιερομένο design trend της εποχής. Το να κάνουν το FFVII open-world χωρίς να κόψουν τεράστιο μέρος του κόσμου ή χωρίς να εισάγουν κομμάτια με υπερβολικά μικρή περιεκτικότητα είναι δύσκολο έως αδύνατον. Θεωρώ ότι μεγάλο μέρος του τέως World Map μέρους του παιχνιδιού θα εμπλουτιστούν με extra λεπτομέριες πλοκής, παραπάνω έκθεση του κάθε χαρακτήρα (ορισμένοι από τους οποίους, πχ. Yufie και Vincent είναι αρκετά ασαφής εξαρχής) και ενδεχομένως νέες gameplay λεπτομέριες.
    3. Δεν έχουμε turn-based combat εδώ. Μιλάμε για 9 τελείως διαφορετικούς χαρακτήρες σε play-style. Ο τρόπος που παλεύει ο καθένας είναι περισσότερο αισθητική λεπτομέρια στο ATB, αλλά ένα action-based σύστημα οφείλει να ενσωματώσει gameplay με σπαθιά, πολυβόλα, γροθιές, shuriken, μεγάφωνα (?!), και άλλα. Προσωπικά μου είναι πολύ δύσκολο να φανταστώ ένα λεπτομερές και ισορροπιμένο action-based σύστημα με τόσες επιλογές σχεδιασμένο για ένα μόνο παιχνίδι. Βάλε μέσα και όλα τα spells που υπάρχουν, όπως και τα κάμποσα summons (ενδεχομένως πολύ πιο διαδραστικά πλέον), και η ιδέα μιας πιο "σταδιακής" ανάπτυξης του συστήματος ακούγεται όλο και πιο καλή. Ενδεχομένως να μπορούσε να είναι "good enough" με ένα μόνο παιχνίδι, αλλά κατ' εμέ αυτό δεν θα έφτανε. Η μόνη άλλη επιλογή θα ήταν να υπάρχει μόνο χειρισμός του Cloud, που θα ήταν επιοικώς απαράδεκτο.
    4. Ένα πολύ συνηθισμένο επιχείρημα που διαβάζω κάνει σύγκριση του FFVII με μοντέρνα open-world παιχνίδια, με σκοπό να δείξει πως δεν είναι και τόσο τρελό να κάνεις έναν τεράστιο κόσμο ακόμα και με σχετικά μικρό budget. Αυτό που αγνοεί το συγκεκριμένο επιχείρημα είναι ότι η αισθητική ποικιλία και η λεπτομέρια του FFVII δεν συγκρίνεται με παιχνίδια όπως το Witcher 3 ή το Fallout 4. Οι κάμποσες τοποθεσίες "κλειδιά" από μόνες τους απαιτούν τελείως διαφορετικά assets. Δεν χρειάζεται καν να κάνουμε σύγκριση μεταξύ Temple of Ancients και, ας πούμε, Costa del Sol -- ακόμα και εντός της Midgar, το ένα μέρος είναι τελείως διαφορετικό από το άλλο. Αν βάλουμε μέσα σε αυτό και το γεγονός ότι πλέον το overworld δεν θα είναι ένα απλώς ένας χάρτης με καμπύλες, το εν δυνάμει κόστος για το assets base που θα απαιτούσε το FFVII στη μορφή που το φτιάχνουν ανεβαίνει πολύ ψηλά. Νομίζω ότι η ιδέα να χωριστεί το παιχνίδι σε κομμάτια τους δίνει τη δυνατότητα να επενδύσουν ένα πολύ υψηλότερο κεφάλαιο πάνω στα assets, και να δώσουν μεγαλύτερη προσοχή στη λεπτομέρια.

Προσωπικά ήμουν υπέρ της άποψης ότι ένα remake μικρότερης κλίμακας (στο στυλ του GCN Resident Evil ή του PSP Final Fantasy IV) θα ήταν προτιμότερο. Σε αυτή την περίπτωση δεν θα υπήρχε ανάγκη εμπλουτισμού του gameplay, και το κόστος του παιχνιδιού θα ήταν πολύ μικρότερο. Παρόλ' αυτά, η επιλογή της Square Enix να φτιάξει κάτι τελείως διαφορετικό ανεβάζει πολύ τον πήχη, και δεν θέλω να τους δω να αποτυγχάνουν να φτιάξουν κάτι αξιοπρεπές τώρα που έχουν πάρει μεγάλη φόρα συνολικά σαν εταιρία. Οπότε δεν μπορώ να πω ότι θα με ενοχλούσε μία FFVII "τριλογία" που αναδομεί και εμπλουτίζει την ιστορία του αρχικού παιχνιδιού και ενσωματώνει ένα διαφορετικό (πιο φιλόδοξο) είδος gameplay.

Μιλάμε για ένα από τα πιο "θρυλικά" παιχνίδια στην ιστορία της βιομηχανίας. Δεν υπάρχει τίποτα που να το υποχρεώνει να είναι φτιαγμένο γύρω από την ιδέα μιας μοναδικής κυκλοφορίας των 60€.
    Τελευταία επεξεργασία από Ash_Pokemaster; 08-12-2015 στις 00:21

ninty Noob
    Ημ. Εγγραφής
    05/12/2015
    Παιδια ειναι τρελο να πιστευετε οτι η SE θα μπορουσε να βγαλει το FF7 με τη μια, το παιχνιδι ειναι τεραστιο, στο ps1 ηταν 3 δισκακια, οι ιδιοι ειχαν πει οτι θα τους επερνε παρα πολλα χρονια να κανουν remake ολο το παιχνιδι, το οτι θα βγει επεισοδιακα ειναι καλο πραμα, θα παιξουμε το παιχνιδι πιο γρηγορα, αμα απο την αλλη δεν σας αρεσει περιμεντε για το αναποφευκτο release ολων των επεισοδιων μαζι. Αληθεια καπου διαβασα οτι θα κρατησουν την αποστολη που ο Cloud ντυνεται σαν γυναικα, ανυπομονω να δω εκεινη την σκηνη σε HD με γραφικα ps4.

ninty Maniac paixtis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    28/05/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από albertwesker Εμφάνιση Μηνύματος
    Παιδια ειναι τρελο να πιστευετε οτι η SE θα μπορουσε να βγαλει το FF7 με τη μια, το παιχνιδι ειναι τεραστιο, στο ps1 ηταν 3 δισκακια
    Ναι που μόνο τώρα δεν έχουμε δισκάκια aka cd αλλά blue ray...
    Nintendo I.D.: paixtis
    3ds friend code: 2664-2347-7128

Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από albertwesker Εμφάνιση Μηνύματος
    Αληθεια καπου διαβασα οτι θα κρατησουν την αποστολη που ο Cloud ντυνεται σαν γυναικα, ανυπομονω να δω εκεινη την σκηνη σε HD με γραφικα ps4.
    Το απόγευμα έβλεπα ένα βίντεο που μιλούσε για αρκετές σκηνές από το αυθεντικό παιχνίδι που θα έχει ενδιαφέρον να δούμε αν και πως θα υλοποιηθούν στο remake.. Φυσικά μέσα ήταν και αυτή.

@paixtis ακριβώς αυτό!
    Τα 3 δισκάκια στο PS1 ήταν λόγο μεγέθους των δεδομένων, και όχι λόγο μεγέθους του παιχνιδιού.
    Και σήμερα, και ακόμα και για το PS4, δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα με τα δεδομένα που θα χρειαστεί ακόμα και ένα τέτοιο παιχνίδια ώστε να μην χωράει σε ένα Blu-Ray.

Πάντως θυμάμαι και που πριν από κάποια χρόνια πραγματικά είχαν πει ότι το remake του 7 δεν ήταν και τόσο εύκολη υπόθεση, και ότι με τα δεδομένα της τότε εποχής θα χρειαζόταν 10 χρόνια για να ολοκληρωθεί.

Και για να έρθουμε και στο σήμερα, το θέμα μας μάλλον θα είναι αν θα είναι μεγαλύτερο από το 15 ή όχι.. Και αν δεν είναι, αν και πόσο θα το "ξεχειλωνόσουν" για να το κάνουν 3 παιχνίδια.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας