Σελίδα 17 από 190 ΠρώτοΠρώτο ... 71314151617181920212767117 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 161 μέχρι 170 από 1897
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Ash_Pokemaster Εμφάνιση Μηνύματος

Spoiler

Λοιπόν να ξεκινήσω ξεκαθαρίζοντας κάτι, απλά για να έχει νόημα η κουβέντα. Δεν έχω παίξει ποτέ μου το FF7 (το ξέρω ντροπή μου ). Στην εποχή του, δεν είχα PS1. Αργότερα ενώ είχα το παιχνίδι στο PSP μου, δεν μου έκανε καρδιά να το αρχίσω, γιατί ήμουν σίγουρος πως κάποια στιγμή θα έβγαινε ένα remake της προκοπής για να το παίξω μια και καλή, όπως πρέπει. Έτσι δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και με την ειδησεογραφία που αφορά το remake του. Αφενός γιατί δεν μου έλεγε πολλά πράγματα, αφετέρου γιατί φοβάμαι μη spoil-ιαστώ με τίποτα (το έχω αυτό με τους τίτλους που με ενδιαφέρουν πολύ).

Διάβασα πολύ προσεκτικά το post σου. Δυο φορές μάλιστα για να είμαι σίγουρος πως δεν κρίνω εν θερμώ! Λοιπόν από όλα αυτά τα επιχειρήματα εγώ είμαι ακόμα πιο εκνευρισμένος με τις αποφάσεις της SE!!! Δεν λέω πως κάποια από αυτά είναι αβάσιμα. Ειδικά αυτό με το μέγεθος του κόσμου και τη ποικιλία των assets νομίζω πως αρκεί για να δεχθώ πως το κόστος ενός τέτοιου project κάνει το πράγμα ανέφικτο (δεν είναι θέμα δίσκων ή κάτι άλλο τεχνικής φύσης, απλά θέμα κόστους).

Εκνευρίζομαι όμως γιατί αυτό που φτιάχνουν πολύ απλά ΔΕΝ είναι FF7. Sorry, άλλα λίγο πολύ μιλάμε για άλλο κόσμο (απείρως πιο εμπλουτισμένο), άλλο σύστημα μάχης, άλλους τελείως μηχανισμούς, ενδεχομένως και διαφορετική ιστορία στα σημεία. Άρα μιλάμε για άλλο παιχνίδι, δεν έχει νόημα να κρυβόμαστε. Η αρχική μου ένσταση πάνω σε όλο αυτό ήταν βασικά πως πάνε να φτιάξουν ένα milking machine βασιζόμενοι στη τεράστια fan base του τίτλου. Αυτό λοιπόν με βάση όλα αυτά όχι μόνο δεν ανατρέπεται αλλά ενισχύεται κιόλας.

Γιατί τι να το κάνω εγώ το FF7 part 1 στα 60€ (και ας τα έχει τα λεφτά του) όταν δεν θα είναι Final Fantasy 7; Για μένα που ήθελα να παίξω FF7 για πρώτη φορά το ατόπημα είναι διπλό. Και το ότι με γεμίζουν με τίτλους που δε ζήτησα αλλά και το ότι τελικά ΔΕΝ θα παίξω κάτι που να πλησιάζει έστω το αρχικό FF7.

Προφανώς λοιπόν συμφωνώ μαζί σου πως απλώς χρειαζόταν κάτι πολύ λιγότερο φιλόδοξο από αυτό που κάνουν. Εγκρίνω και επαυξάνω που λένε. Άσε που όλο αυτό το concept όπως πολύ όμορφα το περιέγραψες μου ακούγεται τόσο φιλόδοξο που πραγματικά αμφιβάλλω αν μπορεί να δώσει κάτι καλό. Ειδικά με τη σημερινή SE...

Για να το κλείνω. Είμαι σε vintage mood έτσι και αλλιώς, το PSP μου ήταν στο φορτιστή για άλλο λόγο, και όσο το σκέφτομαι όλο και πιο πολύ απόφαση το παίρνω. Νομίζω πως αυτό ήταν το σωστό εξαρχής. Κάλλιο αργά παρά ποτέ λοιπόν. Το FF7 remake ας το βγάλουν πρώτα να δούμε τι ψάρια πιάνει και τα ξαναλέμε. Για μένα πάντως οφείλουμε να το κρίνουμε σαν εντελώς καινούργιο παιχνίδι (σειρά παιχνιδιών για την ακρίβεια) παρά σαν remake.

ninty Lover Ash_Pokemaster Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vassilis_pap Εμφάνιση Μηνύματος
    Εκνευρίζομαι όμως γιατί αυτό που φτιάχνουν πολύ απλά ΔΕΝ είναι FF7. Sorry, άλλα λίγο πολύ μιλάμε για άλλο κόσμο (απείρως πιο εμπλουτισμένο), άλλο σύστημα μάχης, άλλους τελείως μηχανισμούς, ενδεχομένως και διαφορετική ιστορία στα σημεία. Άρα μιλάμε για άλλο παιχνίδι, δεν έχει νόημα να κρυβόμαστε. Η αρχική μου ένσταση πάνω σε όλο αυτό ήταν βασικά πως πάνε να φτιάξουν ένα milking machine βασιζόμενοι στη τεράστια fan base του τίτλου. Αυτό λοιπόν με βάση όλα αυτά όχι μόνο δεν ανατρέπεται αλλά ενισχύεται κιόλας.
    Ακριβώς. Κάτι τέτοιο εννοούσα κι εγώ όταν είπα ότι αρχικά ήμουν υπέρ της ιδέας ενός remake μικρότερης κλίμακας. Στην συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται μάλλον για reimagination παρά για παραδοσιακό "remake", καθώς το αποτέλεσμα θα είναι ένα πρακτικά ολοκαίνουριο παιχνίδι. Η ιδέα μετατροπής του original σε κάτι πιο φιλόδοξο με τα σημερινά δεδομένα με ενθουσιάζει με έναν διαφορετικό τρόπο βέβαια. Είναι μεν δίκοπο μαχαίρι λόγω του ότι οι προθέσεις της εταιρίας μπορεί πολύ εύκολα να παρεξηγηθούν, αλλά αν πετύχει θα έχουμε στα χέρια μας κάτι εξαιρετικό.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι σίγουρα να παίξεις το PS1 version. Ιδιαίτερα στο PSP νομίζω ότι θα εκπλαγείς, καθώς τα pre-rendered γραφικά του φαίνονται πολύ καλά ούτως ή άλλως, ενώ η έλλειψη λεπτομέριας από τα real-time "κρύβεται" κάπως σε μια μικρή οθόνη. Ύστερα μπορείς να αντιμετωπίσεις το Remake λίγο πολύ σαν μεταφορά βιβλίου σε ταινιά, καθώς οι δύο καταστάσεις έχουν πιο πολλά κοινά απ' ό,τι διαφορές.

ninty Lover Altair Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    08/11/2008
    Το καημένο το Vita.Νεκρή κονσόλα.Δεν έχει παιχνίδια.
    http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=1164968
    Carpe Diem
    Sic Parvis Magna
    Νothing is true.Everything is permitted.

PSN ID/NNID:NoobShyBot
    XBL GAMERTAG:N00B SHY BOT
    NSW FC: Alucard 8100-8552-3731

ninty Fan bravely Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/09/2014
    Ναι, αλλά οι περισσότερες μεγαλύτερες ιαπωνικές παραγωγές είναι japan exlcusive.
    3ds friend code : 1736-2505-1122 PM me if you add me

Εντάξει υπάρχει μπόλικο japan only υλικό. Λογικό και επόμενο νομίζω. Αλλά και τα υπόλοιπα, μόνο λίγα δεν είναι. Βασικά αν εξαιρέσεις τις 1st party AAA παραγωγές, όπου πράγματι εκεί η κονσόλα δεν υπάρχει, σε όλα τα άλλα είναι όχι μόνο ζωντανή αλλά και πολύ ενεργή. Αυτό σε συνδυασμό με το PSN (και όλα τα καλά που αυτό συνεπάγεται) συν τη ποιότητα που βγάζει η κονσόλα ακόμα και σήμερα σαν H/W, συμπληρώνουν την εικόνα.

Νομίζω πως το θέμα με τις πωλήσεις και την "επιτυχία" των κονσολών (με ότι μπορεί αυτό να σημαίνει), έχει πάρει δυσανάλογα μεγάλες διαστάσεις στις gaming κοινότητες και εδώ συμφωνώ 101% με τον Altair. ΟΚ η ειδησεογραφία είναι ειδησεογραφία και είναι λογικό να σχολιάζεται, αλλά από την άλλη η τελευταία επηρεάζει πολύ λιγότερο το μέσω gamer από ότι νομίζει (ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε!) . Έχω βαρεθεί να βλέπω απόψεις του στυλ "ΟΚ, παιχνιδάρα το Α και το Β και το Γ, τι κρίμα που η κονσόλα πάτωσε". Το προφανές ερώτημα εδώ είναι, πως αν μια κονσόλα έχει παιχνιδάρες (και μάλιστα πολλές) τότε τι τον νοιάζουν τον πιθανό αγοραστή της τα υπόλοιπα;

Τα βλέπουμε και στο Wii U αυτά, τα βλέπουμε και στο Vita. Προσωπικά επέλεξα (το τονίζω αυτό γιατί όταν τις αγόρασα είχα πλήρη συναίσθηση για το που πάει το πράγμα) και στις δύο αυτές κονσόλες να πάω αντίθετα στο ρεύμα και όχι μόνο δεν το μετάνιωσα αλλά απορώ πως γίνεται οι υπόλοιποι να το βλέπουν αλλιώς. Φυσικά ο καθένας είναι αφεντικό στη τσέπη του και περί ορέξεως ...κολοκυθόπιτα, αλλά λέμε τώρα.

ninty Lover Altair Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    08/11/2008
    Μιας και ανέφερες το WiiU Βασίλη,κι εγώ όταν το αγόρασα,το έβλεπα ότι δεν πάει καλά το πράγμα.Για το Βήτα είχα ελπίδες,με απογοήτευσε,αλλά το backlog ακόμα και τώρα είναι τεράστιο.Λίγο να ξεφύγω και να πω για το WiiU ¨ομως που βλέπω κόσμο να παραπονιέται,το WiiU όταν το πήρα,ξέρω γιατί το πήρα.Δεν το πήρα για τα 3rd parties,αλλά για τα exclusives και μόνο.Κι εκεί η Ν,δεν έχει αντίπαλο.Κλείνω το off topic εδώ.
    Carpe Diem
    Sic Parvis Magna
    Νothing is true.Everything is permitted.

PSN ID/NNID:NoobShyBot
    XBL GAMERTAG:N00B SHY BOT
    NSW FC: Alucard 8100-8552-3731

ninty Lover paokman Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    06/10/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Altair Εμφάνιση Μηνύματος
    Μιας και ανέφερες το WiiU Βασίλη,κι εγώ όταν το αγόρασα,το έβλεπα ότι δεν πάει καλά το πράγμα.Για το Βήτα είχα ελπίδες,με απογοήτευσε,αλλά το backlog ακόμα και τώρα είναι τεράστιο.Λίγο να ξεφύγω και να πω για το WiiU ¨ομως που βλέπω κόσμο να παραπονιέται,το WiiU όταν το πήρα,ξέρω γιατί το πήρα.Δεν το πήρα για τα 3rd parties,αλλά για τα exclusives και μόνο.Κι εκεί η Ν,δεν έχει αντίπαλο.Κλείνω το off topic εδώ.
    Συμφωνώ απόλυτα.

Δε διαφωνώ σε κάτι από αυτά που λέτε παιδιά. Προφανώς Wii U και Vita έχουν πολλές διαφορές σαν κονσόλες. Το μόνο κοινό που έχουν (και εκεί αναφερόμουν προφανώς) είναι πως παρότι είναι "αποτυχημένες" κονσόλες μπορούν να προσφέρουν πολλά στο χρήστη τους και μπορούν (πολύ χαλαρά όμως!) να τον αποζημιώσουν για την αγορά τους.

Moderator agilebeast Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    16/01/2010
    Ξεκίνησα μια μεγάλη περιπέτεια και κεφάλαιο στο niche gaming community, τόσα χρόνια άκουγα Persona PERSONA PERSONA PERSONA και έλεγα ας του δώσω μια ευκαιρία. Για όσους δεν γνωρίζουν το Persona είναι spin-off του Shin Megami Tensei το οποίο τα τελευταία χρόνια σε δημοσιότητα έχει περάσει αρκετά τη main σειρά, λίγο το hype που έχει να βγει Persona τόσα χρόνια, λίγο το anime feeling το οποίο μιλάει σε ένα άλλο κοινό διαφοροποιούν αρκετά τη βάση παιχτών σε σχέση με το SMT.

Το πρώτο που μου έκανε απίστευτη εντύπωση είναι η ποιότητα του animation περίμενα αρκετά προχειροδουλειά. Το art direction ενώ είναι απλό είναι καταπληκτικό. Το πρώτο 2ωρο είναι αρκετά άχαρο γιατί απλά πατάς Χ παρακολουθώντας τι γίνεται στη ζωή σου τις πρώτες μέρες που μετακομίζεις. Όμως από τη στιγμή που ελέγχεις το χαρακτήρα τα ξεχνάς όλα αφού έχεις να κάνεις τόσα πράγματα να μάθεις και να εξερευνήσεις όπως: Το σχολείο σου , τη πόλη σου, να γνωρίζεις όσα περισσότερα άτομα μπορείς για να μπορέσεις να αναπτύξεις το social link σου με όσο περισσότερο κόσμο μπορείς. Με τα social links ακόμα δεν ξέρω τι πολυπαίζει μιας και είμαι σχετικά στην αρχή

Spoiler

. Το battle system παίρνει αρκετά στοιχεία από το SMT το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα κακό γιατί το σύστημα μάχης του SMT είναι απίστευτα καλοδουλεμένο.
    In the end you played with the Megadrive too
    "people need to stop saying bad controls when they actually mean the controls are different to what they're used to or are expecting, have a lot of depth and they can't be bothered learning
    just admit you're too lazy to learn in depth game systems"

ninty Fan bravely Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/09/2014
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από agilebeast Εμφάνιση Μηνύματος
    Ξεκίνησα μια μεγάλη περιπέτεια και κεφάλαιο στο niche gaming community, τόσα χρόνια άκουγα Persona PERSONA PERSONA PERSONA και έλεγα ας του δώσω μια ευκαιρία. Για όσους δεν γνωρίζουν το Persona είναι spin-off του Shin Megami Tensei το οποίο τα τελευταία χρόνια σε δημοσιότητα έχει περάσει αρκετά τη main σειρά, λίγο το hype που έχει να βγει Persona τόσα χρόνια, λίγο το anime feeling το οποίο μιλάει σε ένα άλλο κοινό διαφοροποιούν αρκετά τη βάση παιχτών σε σχέση με το SMT.

Το πρώτο που μου έκανε απίστευτη εντύπωση είναι η ποιότητα του animation περίμενα αρκετά προχειροδουλειά. Το art direction ενώ είναι απλό είναι καταπληκτικό. Το πρώτο 2ωρο είναι αρκετά άχαρο γιατί απλά πατάς Χ παρακολουθώντας τι γίνεται στη ζωή σου τις πρώτες μέρες που μετακομίζεις. Όμως από τη στιγμή που ελέγχεις το χαρακτήρα τα ξεχνάς όλα αφού έχεις να κάνεις τόσα πράγματα να μάθεις και να εξερευνήσεις όπως: Το σχολείο σου , τη πόλη σου, να γνωρίζεις όσα περισσότερα άτομα μπορείς για να μπορέσεις να αναπτύξεις το social link σου με όσο περισσότερο κόσμο μπορείς. Με τα social links ακόμα δεν ξέρω τι πολυπαίζει μιας και είμαι σχετικά στην αρχή

Spoiler

. Το battle system παίρνει αρκετά στοιχεία από το SMT το οποίο δεν είναι ιδιαίτερα κακό γιατί το σύστημα μάχης του SMT είναι απίστευτα καλοδουλεμένο.
    Όσο μεγαλύτερο είναι το social link rank με έναν χαρακτήρα, τόσο μεγαλύτερο είναι το bonus experience κατά το fusion περσόνων που αντιστοιχούν στην αρκάνα του χαρακτήρα.

spoiler

- - - Updated - - -

Επίσης, αν είσαι σαν εμένα και θέλεις να δεις γρήγορα την ιστορία να εξελίσσεται, μπαίνε στη τηλεόραση 1 ή 2 φορές

spoiler

κάνε grinding για να ανεβαίνεις level και να νικάς εύκολα τα bosses.
    Δώσε μεγάλη βάση στα social qualities, γιατί κάποιες επιλογές δεν μπορούν να επιλεχθούν (είτε σε διαλόγους είτε γενικά) αν δεν τα έχεις φτάσει σε συγκεκριμένο level.
    Το παιχνίδι έχει πολλά endings, μόνο όμως ένα είναι το αληθινό.
    Τελευταία επεξεργασία από bravely; 14-02-2016 στις 19:51
    3ds friend code : 1736-2505-1122 PM me if you add me

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία