Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 15
    ninty Regular takeshi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    01/02/2013

Super Mario Land (Gameboy)

"...it takes more than a mustache, a few platforms and a princess to make a Mario game..."

Πρόσφατα έγραψα κάτι σαν review-παρουσίαση για το Super Mario Land 2: 6 Golden Coins και σε κάποια φάση έκανα μια αναφορά στο Super Mario Land. Ανέφερα λοιπόν το εξής:

"...με την κυκλοφορία του συγκεκριμένου παιχνιδιού (σ.σ. του Super Mario Land 2: 6 Golden Coins δηλαδή) επανόρθωσε (σ.σ. η Nintendo) για το μεγάλο λάθος του παρελθόντος (κατά πολλούς και κατά τον γράφοντα) που ακούει στο όνομα Super Mario Land, το οποίο είχε κυκλοφορήσει το 1989, επίσης για το Gameboy..."

Θα γράψω λίγα πράγματα για το Super Mario Land, την άποψή μου δηλαδή για αυτό το παιχνίδι, γιατί παρατήρησα στα comments του review-παρουσίαση του 6 Golden Coins ότι κάποιοι παραξενεύτηκαν από αυτό το σχόλιο μου για το Super Mario Land.

Κάπου στα μέσα του ’90 λοιπόν, την εποχή που ανταλλάσσαμε με τους συμμαθητές κασσέτες Gameboy και μαλώναμε για το αν ο Mario είναι καλύτερος από τον Sonic, έπεσε στα χέρια μου η κασσέτα του Super Mario Land. Την είχα ανταλλάξει με έναν συμμαθητή μου. Εγώ του είχα δώσει το 6 Golden Coins και αυτός μου είχε δώσει το Super Mario Land.

Η απογοήτευσή μου ήταν μεγάλη. Δε μπορούσα να πιστέψω ότι ενώ εγώ έτρωγα μουσακά (βλέπε 6 Golden Coins) υπήρχαν άνθρωποι εκεί έξω που έτρωγαν ένα κομμάτι ξερό ψωμί (βλέπε Super Mario Land). Αυτό που με είχε πειράξει περισσότερο με το συγκεκριμένο παιχνίδι όμως δεν ήταν ότι ήταν απλά ένα μέτριο παιχνίδι με μέτρια γραφικά, μέτριο χειρισμό κλπ. Είχα ξαναπαίξει μέτρια και τραγικά παιχνίδια στο Gameboy. Αυτό που με πείραξε περισσότερο ήταν ότι έπαιζα ένα μέτριο παιχνίδι MARIO που δε θύμιζε σε τίποτα ότι έπαιζες Mario. Χειριζόσουν απλά έναν τύπο με μουστάκι και χαίτη που πηδούσε κάπως περίεργα, ισορροπούσε με το ζόρι πάνω σε ένα ?Block και σκότωνε κάτι σαν χελώνες με το ανεκδιήγητο Superball...

Με το φίλο μου θυμάμαι ότι είχαμε ψιλομαλώσει για αυτό το θέμα... Εντάξει, του είχα θίξει ο κάφρος ένα από τα αγαπημένα του παιχνίδια και, πώς να το κάνουμε, αλλιώς βλέπεις ένα παιχνίδι αν είσαι συναισθηματικά δεμένος μαζί του -αν είναι το πρώτο σου game, αν είναι το πρώτο σου Mario, αν είναι δώρο κλπ.

Το θέμα είναι ότι για μένα δεν ήταν ούτε το πρώτο παιχνίδι, ούτε το πρώτο παιχνίδι Mario. Κι επειδή είχα παίξει παιχνίδια στο Gameboy όπως Metroid II, Gargoyle's Quest, Link’s Awakening κλπ, μου ήταν αδύνατο να συμπεριλάβω το μετριότατο και αδιάφορο Super Mario Land στη λίστα με τα αριστουργήματα.

Γενικότερα θυμάμαι ότι οι περισσότεροι Gameboy και Mario fans στα 90s είχαν πάνω κάτω την ίδια άποψη με εμένα για το Super Mario Land. Χρόνια αργότερα, με την έλευση του internet, απλά συνειδητοποίησα ότι συμμερίζονται χιλιάδες άλλοι την ίδια άποψη. Είχα δει σε κάποια φάση ένα βίντεο-παρουσίαση-review του Derek από το Classic Game Room, ο οποίος βγάζει ένα φτυάρι και απλά θάβει με πολύ ωραία επιχειρήματα το παιχνίδι. Αξίζει να δείτε το βίντεο, γιατί όπως και να το κάνουμε, η γνώμη ενός ανθρώπου που γουστάρει τρελά τα Mario και που ασχολείται με το άθλημα και έχει παίξει μερικές δεκάδες χιλιάδες παιχνίδια παραπάνω από εμάς έχει, αν μη τι άλλο, ενδιαφέρον. Περιττό να πω ότι κάποιοι πέσανε να τον φάνε...

Το Super Mario Land δεν το θεωρώ κακό, το θεωρώ κάκιστο. Και την ίδια άποψη είχα και πριν από 20 χρόνια. Μην το παίρνετε προσωπικά και πραγματικά θα ήθελα να μάθω τους λόγους που σας αρέσει αυτό το παιχνίδι. Είναι το συναίσθημα τελικά; Είναι τα φανταστικά γραφικά; Είναι ο εξαιρετικός χειρισμός; Είναι οι απίστευτες μελωδίες; Η μήπως είναι η Mario νοσταλγία, από ένα παιχνίδι που δε θυμίζει σε τίποτα τα Mario παιχνίδια;

Στα 90s αν σου άρεσε το Super Mario Land μπορούσες να το δικαιολογήσεις λέγοντας ότι δεν έχεις παίξει άλλο Mario στη ζωή σου. Το 2015 όμως αυτή η δικαιολογία δεν πιάνει.

Ελάτε λοιπόν να ανταλλάξουμε απόψεις, να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε για το Super Mario Land.

---update---

Το ότι πρώτα έπαιξα το 6 Golden Coins δεν παίζει ρόλο. Δεν γράφω ότι το 6 Golden Coins είναι καλύτερο ή χειρότερο από το Super Mario Land. Δε συγκρίνω τα παιχνίδια. Εστιάζω την κριτική στο γεγονός ότι το παιχνίδι δεν θύμιζε MARIO και όχι στο γεγονός ότι είχε μέτρια γραφικά και μέτριο χειρισμό. Βάλτε όμως το παιχνίδι δίπλα στα Super Mario Bros, Super Mario Bros 2, Super Mario Bros 3 και Super Mario World και πείτε μου αν έχει οποιαδήποτε ομοιότητα με αυτά τα παιχνίδια.
    Τελευταία επεξεργασία από takeshi; 16-02-2015 στις 12:26
    Nintendo Network ID: takeshi_swe
    3DS Friend Code: 4398-9636-6462
    Animal crossing dream address: 7200-3189-5110

ninty Regular Anoroah Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/11/2013
    Έχοντας παίξει και τα δυό στην εποχή τους έχω να σου πω ότι το SML ήταν από τα πρώτα παιχνίδια του gameboy. Πριν είμασταν με κάτι φορητά τύπου tiger με LCD οθόνες. Οπότε ήταν απίστευτο άλμα δεν ξέρω αν μπορείς να το αντιληφθείς αν δεν το έχεις ζήσει. Τα γραφικά δεν κάνουν ένα παιχνίδι καλό αυτό πιστεύω το δεχόμαστε όλοι. Φυσικά και το SML2 έχει καλύτερα γραφικά και ίσως ποιο ευχάριστο gameplay αλλά το SML είχε πολύ μεγαλύτερο challenge που σου έδινε πολύ ποιο μεγάλη ικανοποίηση όταν το τερμάτιζες από το 2 και τέλος η εναλλαγή οχημάτων προσωπικά μου έλειψε στο 2 (η πίστα με το αεροπλανάκι ήταν όλα τα λεφτά. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν κακό παιχνίδι ούτε μέτριο. Και ήταν δύσκολο όχι άδικο έχει μεγάλη διαφορά αυτό.
    Στο 90 πάντως όσοι ήξερα μόνο τα καλύτερα είχαν να πουν γι'αυτό το παιχνίδι αν και να σου πω την αλήθεια και τότε όλοι να το κράζαν για μένα θα ήταν παιχνιδάρα.
    Τέλος με έχει κουράσει ότι πρέπει να κάνουμε λίστες με τα καλύτερα παιχνίδια κτλ κτλ, προτείνω να κάνουμε λίστες με τα παιχνίδια που περάσαμε καλύτερα (If you know what i mean ;) )
    Αυτά τα λίγα πάντα φιλικά εννοείτε.

ninty Regular Pepito84 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    27/04/2011
    Καλημέρα παιδιά... Ομολογώ ότι διαβάζοντας το αρχικό post του Takeshi απόρησα πραγματικά, αφού έχω ακριβώς την αντίθετη άποψη... Το Super Mario Land ήταν το δεύτερο παιχνίδι που απέκτησα για το Game Boy (το πρώτο ήταν το tetris που το είχα πάρει με την κονσόλα..) Μου είχε φανεί εξαιρετικό παιχνίδι, ήταν η πρώτη επάφή που είχα ποτέ με παιχνίδι Mario και με μάγεψε... Αν έχεις παίξει πρώτα το δεύτερο παιχνίδι (6 golden coins) νομίζω είναι λογικό να σου φαίνονται μετά χειρότερα τα γραφικά και το gameplay του πρώτου παιχνιδιού, αλλά αυτό σε καμιά περίπτωση δεν νομίζω ότι μειώνει την αξία του... Με τον αδελφό μου είχαμε πραγματικά λιώσει το πρώτο Mario, θυμάμαι να παίζουμε με τις ώρες... Ειδικά σε μια πίστα που ήταν σαν να είσαι στην Κίνα, με κάποιες μπάλες που πηγαινοερχόντουσαν είχαμε κολλήσει για πολύ καιρό... Επίσης, οι δύο πίστες με το υποβρύχιο και το αεροπλανάκι ήταν απολαυστικές....
    Ακόμα και σήμερα, έχω κατεβάσει στο 3ds το SML και το έχω τερματίσει 2-3 φορές... Η νοσταλγία που με πιάνει κάθε φορά είναι απερίγραπτη....

Ημ. Εγγραφής
    01/02/2013
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mikeus Εμφάνιση Μηνύματος
    Είναι λογικό να έχεις τέτοια άποψη αν έπαιξες πρώτα το 2 και μετά το 1. Σχεδόν παντού συμβαίνει να είναι βελτιωμένο το sequel σε όλους τους τομείς.
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Anoroah Εμφάνιση Μηνύματος
    Τέλος με έχει κουράσει ότι πρέπει να κάνουμε λίστες με τα καλύτερα παιχνίδια κτλ κτλ, προτείνω να κάνουμε λίστες με τα παιχνίδια που περάσαμε καλύτερα (If you know what i mean ;) )
    Αυτά τα λίγα πάντα φιλικά εννοείτε.
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Pepito84 Εμφάνιση Μηνύματος
    Αν έχεις παίξει πρώτα το δεύτερο παιχνίδι (6 golden coins) νομίζω είναι λογικό να σου φαίνονται μετά χειρότερα τα γραφικά και το gameplay του πρώτου παιχνιδιού.
    Παιδιά μάλλον δεν καταλάβατε τι γράφω. Δεν γράφω ότι το 6 Golden Coins είναι καλύτερο από το Super Mario Land. Δεν κάνω σύγκριση των παιχνιδιών, δε με ενδιαφέρει να κάνω αυτή τη σύγκριση. Και το γεγονός ότι έπαιξα πρώτα το 6 Golden Coins, δεν παίζει κανένα ρόλο για αυτό που συζητάμε. Σχολιάζω τις χαοτικές διαφορές στα γραφικά και στον χειρισμό, αλλά υπογραμμίζω ότι αυτό που με πείραξε ήταν ότι το Super Mario Land δεν θύμιζε παιχνίδι Super Mario. Και επαναλαμβάνω: "it takes more than a mustache, a few platforms and a princess to make a Mario game." Δεν ξέρω πόσο πιο ξεκάθαρα μπορώ να σας το πω.
    Τελευταία επεξεργασία από takeshi; 16-02-2015 στις 12:26

ninty Regular Pepito84 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    27/04/2011
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από takeshi Εμφάνιση Μηνύματος
    Παιδιά μάλλον δεν καταλάβατε τι γράφω. Δεν γράφω ότι το 6 Golden Coins είναι καλύτερο από το Super Mario Land. Δεν κάνω σύγκριση των παιχνιδιών, δε με ενδιαφέρει να κάνω αυτή τη σύγκριση. Και το γεγονός ότι έπαιξα πρώτα το 6 Golden Coins, δεν παίζει κανένα ρόλο για αυτό που συζητάμε. Σχολιάζω τις χαοτικές διαφορές στα γραφικά και στον χειρισμό, αλλά υπογραμμίζω ότι αυτό που με πείραξε ήταν ότι το Super Mario Land δεν θύμιζε παιχνίδι Super Mario. Και επαναλαβάνω: "it takes more than a mustache, a few platforms and a princess to make a Mario game." Δεν ξέρω πόσο πιο ξεκάθαρα μπορώ να σας το πω.
    Καταλαβαίνω τι είναι αυτό που λες, αλλά και πάλι διαφωνώ κάθετα! Το Super Mario Land είναι ίσως η αρχή για όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια Mario, όλα από εκεί ξεκίνησαν ουσιαστικά... Γιατί λες ότι δεν σου θυμίζει Mario? Ο χαρακτήρας, η μουσική, οι εχθροί, οι πίστες με τις πλατφόρμες και τα υπόγεια "μπουντρούμια", το σώσιμο της πριγκίπισσας, όλα αυτά τα στοιχεία είναι 100% Mario!! Σκέψου ότι ήταν από τα πρώτα παιχνίδια που βγήκαν για το Game Boy, οπότε από θέμα γραφικών δεν θα περιμέναμε να είναι στο ίδιο επίπεδο με παιχνίδια που βγήκαν πχ το 1995...

ninty Maniac paixtis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    28/05/2008
    Παιδιά μάλλον δεν καταλάβατε τι γράφω. Δεν γράφω ότι το 6 Golden Coins είναι καλύτερο από το Super Mario Land. Δεν κάνω σύγκριση των παιχνιδιών, δε με ενδιαφέρει να κάνω αυτή τη σύγκριση. Και το γεγονός ότι έπαιξα πρώτα το 6 Golden Coins, δεν παίζει κανένα ρόλο για αυτό που συζητάμε. Σχολιάζω τις χαοτικές διαφορές στα γραφικά και στον χειρισμό, αλλά υπογραμμίζω ότι αυτό που με πείραξε ήταν ότι το Super Mario Land δεν θύμιζε παιχνίδι Super Mario. Και επαναλαβάνω: "it takes more than a mustache, a few platforms and a princess to make a Mario game." Δεν ξέρω πόσο πιο ξεκάθαρα μπορώ να σας το πω.
    Μάλλον δεν κατάλαβες ή δεν διάβασες αυτό που έγραψα. Το ότι πρώτα έπαιξα το 6 Golden Coins δεν παίζει ρόλο. Δεν γράφω ότι το 6 Golden Coins είναι καλύτερο ή χειρότερο από το Super Mario Land. Δεν συγκρίνω τα παιχνίδια. Εστιάζω την κριτική στο γεγονός ότι το Super Mario Land δεν θύμιζε MARIO και όχι στο γεγονός ότι είχε μέτρια γραφικά και μέτριο χειρισμό.
    Τελικά αποφάσισε σχολιάζεις τις διαφορές στα γραφικά και στο χειρισμό ή όχι?Όπως σου είπα και σου λένε και τα παιδιά πιο πάνω θυμίζει super mario καθώς έχει όλα τα στοιχεία από ένα παιχνίδι super mario.Μήπως το super mario land 2 δεν θυμίζει τελικά τόσο παιχνίδι Mario αλλά έχει ξεκάθαρα επιρροές από το επόμενο όχι και τόσο Mario Land, Super Mario Land 3:Wario Land?Για σκέψου λίγο!!!
    Nintendo I.D.: paixtis
    3ds friend code: 2664-2347-7128

Ημ. Εγγραφής
    01/02/2013
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από paixtis Εμφάνιση Μηνύματος
    Τελικά αποφάσισε σχολιάζεις τις διαφορές στα γραφικά και στο χειρισμό ή όχι?Όπως σου είπα και σου λένε και τα παιδιά πιο πάνω θυμίζει super mario καθώς έχει όλα τα στοιχεία από ένα παιχνίδι super mario.Μήπως το super mario land 2 δεν θυμίζει τελικά τόσο παιχνίδι Mario αλλά έχει ξεκάθαρα επιρροές από το επόμενο όχι και τόσο Mario Land, Super Mario Land 3:Wario Land?Για σκέψου λίγο!!!
    Δεν είπα ποτέ ότι δεν σχολιάζω τα γραφικά, είπα και τόνισα ξανά και ξανά ότι η διαφορά στα γραφικά δεν είναι η ουσία στο συγκεκριμένο θέμα.

Εσύ λες ότι μοιάζει με Mario game το Super Mario Land επειδή κάποιος έχει μουστάκι και επειδή στο τέλος σώζει μια πριγκίπισσα. Άρα ας συμπεριλάβουμε στη λίστα με τα Mario games και όλα τα free online games που κυκλοφορούν στο internet και τα έχουν φτιάξει πρωτοετείς φοιτητές προγραμματισμού παιχνιδιών.

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες ότι το 6 golden coins του 1992 έχει επιρροές από το Super Mario Land 3: Wario Land που βγήκε 2 χρόνια μετά, το 1994;
    Τελευταία επεξεργασία από takeshi; 15-02-2015 στις 15:13

ninty Maniac paixtis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    28/05/2008
    Μοιάζει στο στυλ πιο πολύ σε αυτό παρά σε κλασσικό 2d Mario...
    Οι δυο παραθέσεις πιο πάνω δείχνουν ότι στη μία σε ενδιαφέρουν τα γραφικά και ο χειρισμός και στην άλλη όχι.Μάλλον θα έκανες κάποιο λάθος.Δεν ξέρω.
    Nintendo I.D.: paixtis
    3ds friend code: 2664-2347-7128

Ημ. Εγγραφής
    01/02/2013
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από paixtis Εμφάνιση Μηνύματος
    Μοιάζει στο στυλ πιο πολύ σε αυτό παρά σε κλασσικό 2d Mario...
    Οι δυο παραθέσεις πιο πάνω δείχνουν ότι στη μία σε ενδιαφέρουν τα γραφικά και ο χειρισμός και στην άλλη όχι.Μάλλον θα έκανες κάποιο λάθος.Δεν ξέρω.
    Paixti, γράφω ότι έχουν διαφορές στα γραφικά, γιατί απλά είναι οφθαλμοφανές ότι έχουν διαφορές στα γραφικά. Δεν κρίνω το Super Mario Land με βάση τα γραφικά του, αλλά δεν μπορώ και να μην το αναφέρω. Σκοπός μου επίσης δεν είναι να συγκρίνω το Super Mario Land με το 6 Golden Coins, απλά έτυχε τότε εγώ να δώσω στο συμμαθητή μου το 6 Golden Coins και αυτός να μου δώσει το Super Mario Land... Και τα Super Mario Bros 1 και 2 τα έπαιξα αφού πρώτα είχα παίξει το 6 Golden Coins. Και εκεί παρατήρησα προφανώς τις διαφορές στα γραφικά, αλλά η απίστευτη αίσθηση του παιχνιδιού Mario εξακολουθούσε να είναι η ίδια, με εξαίρεση ίσως το γεγονός ότι σε αυτά τα games δεν μπορείς να επιστρέψεις πίσω, να πας αριστερά δηλαδή αριστερά στην οθόνη + την απίστευτη δυσκολία φυσικά. Αυτό λοιπόν που παρατήρησα τότε με το Super Mario Land και συνεχίζω να παρατηρώ ακόμα και τώρα, είναι ότι πιάνω το παιχνίδι στα χέρια και δεν μου δίνει την αίσθηση ότι παίζω Mario Game, μόνο και μόνο γιατί έχει απλά πολλά χαρακτηριστικά των Mario παιχνιδιών.

Περιττό να πω ότι όλα τα σχόλιά μου είναι καλοπροαίρετα, δεν κράζω, ούτε κατηγορώ κανέναν αν γουστάρει το Super Mario Land, ούτε το παίζω έξυπνος ή ειδικός ή αυθεντία στα Mario Games, γιατί πολύ απλά δεν είμαι! Όπως και να το κάνουμε, το Super Mario Land εμένα δεν μου έδωσε ΠΟΤΕ την αίσθηση του παιχνιδιού Mario! Νομίζω ότι αν δεις αυτό το βιντεο θα καταλάβεις 100% τι εννοώ.
    Τελευταία επεξεργασία από takeshi; 15-02-2015 στις 16:32

ninty Regular Anoroah Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/11/2013
    Σχολιάζω τις χαοτικές διαφορές στα γραφικά και στον χειρισμό, αλλά υπογραμμίζω ότι αυτό που με πείραξε ήταν ότι το Super Mario Land δεν θύμιζε παιχνίδι Super Mario. Και επαναλαβάνω: "it takes more than a mustache, a few platforms and a princess to make a Mario game." Δεν ξέρω πόσο πιο ξεκάθαρα μπορώ να σας το πω.
    Πως γίνεται το πρώτο Super Mario να μην θυμίζει Super Mario;
    Τότε και το Super Mario του NES δεν θυμίζει Super Mario.
    Και πιστεύω είναι εύκολο να καταλάβουμε ότι αυτά τα δύο μοιάζουν αρκετά.
    Τελευταία επεξεργασία από Anoroah; 16-02-2015 στις 01:29

Ετικέτες γι' αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία