Σελίδα 6 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 51 μέχρι 60 από 157
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από CSP Εμφάνιση Μηνύματος
    καλα κατσε διαβασε λοιπον και μετα μιλα με οποιον θελεις (που να τα εχει σπουδασει)
    Ας αποφύγουμε τις προσωπικές επιθέσεις (μιλάω και στους δύο). Κι εγώ είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός, αλλά δεν ξέρω τίποτα από υπολογιστές, γιατί ασχολήθηκα με το κομμάτι της παραγωγής ενέργειας. Το ότι κάποιος είναι βιολόγος δεν τον κάνει αυτόματα και γνώστη κάθε πράγματος που αφορά τη ζωή. Νομίζω αυτό εννοεί ο Afnis.

Θα διαφωνήσω ότι τα ζώα το "βάζουν όπου θέλουν" γιατί ενώ έχουν την επιλογή να κάνουν αυτό που λες και με τα δύο φύλα, αυτά επιλέγουν συνεχώς και σταθερά να το κάνουν με το ίδιο φύλο. Αλλά ναι, ορισμένα λογικά έλκονται και από τα δύο φύλα, γιατί ξέρουμε στα ζώα ότι παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο πράγματα όπως ορμόνες, μυρωδιά, χρώματα κλπ, και τα δύο φύλα συνήθως έχουν αρκετές διαφορές ως προς αυτό.

Από κει και πέρα ναι, άλλο το σεξ και δεν είναι το ίδιο με τις σεξουαλικές προτιμήσεις, συμφωνώ απόλυτα. Και εδώ δε θα πρέπει να μιλάμε για σεξ, αλλά για προτιμήσεις σε φύλο, δηλαδή με τι φύλο θα φας κόλλημα, θα ερωτευτείς και θα μπορείς να δώσεις το 100% σε μια σχέση. Και γι' αυτό καλά έκανες και ανέφερες αυτό παραπάνω με τα ζώα, έχεις δίκιο, πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός σε αυτό

Όπως και να έχει, αφού συμφωνούμε ότι όλο αυτό δεν είναι κάτι ανώμαλο, παρακαλώ να πάμε παρακάτω.

ninty Lover Afnis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    09/06/2008
    Ηρέμησε επιστήμονα, δεν σε αναγκάζει κανείς να γράψεις εδώ φαντάζομαι αν αισθάνεσαι ότι σε πιέσα τόσο υπερβολικά πια!
    Και ΤΩΡΑ πιάνεις το θέμα από μια πολύ πιο ουσιαστική πλευρά. Χωρίς καλές και κακές επιστήμες, χώρις φυσιολογικά και μη φυσιολογικά.

Το περιβάλλον δεν επηρεάζει δραστικά την σεξουαλικότητα, σε αυτό έχει αποφανθεί η σημερινή ψυχολογία και κάθε καινούργια έρευνα που βγαίνει ισχυροποιεί αυτή την πεποίθηση.

Προσωπικά θεωρώ πως οι ταμπέλες υπάρχουν χωρίς λόγο κι ο καθένας θα έπρεπε να κάνει αυτό που γουστάρει στα σεξουαλικά, όπως και να το γουστάρει, αρκεί βέβαια να έχει τη συγκατάθεση του άλλου ή των άλλων ατόμων.
    3DS Friend Code: 3453 - 9852 - 4479

ninty Regular artocube Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    21/12/2011
    So..................
    "Fire Emblem" is it?........

ninty Lover Afnis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    09/06/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Dimpap28 Εμφάνιση Μηνύματος
    Ας αποφύγουμε τις προσωπικές επιθέσεις (μιλάω και στους δύο). Κι εγώ είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός, αλλά δεν ξέρω τίποτα από υπολογιστές, γιατί ασχολήθηκα με το κομμάτι της παραγωγής ενέργειας. Το ότι κάποιος είναι βιολόγος δεν τον κάνει αυτόματα και γνώστη κάθε πράγματος που αφορά τη ζωή. Νομίζω αυτό εννοεί ο Afnis.

Θα διαφωνήσω ότι τα ζώα το "βάζουν όπου θέλουν" γιατί ενώ έχουν την επιλογή να κάνουν αυτό που λες και με τα δύο φύλα, αυτά επιλέγουν συνεχώς και σταθερά να το κάνουν με το ίδιο φύλο. Αλλά ναι, ορισμένα λογικά έλκονται και από τα δύο φύλα, γιατί ξέρουμε στα ζώα ότι παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο πράγματα όπως ορμόνες, μυρωδιά, χρώματα κλπ, και τα δύο φύλα συνήθως έχουν αρκετές διαφορές ως προς αυτό.

Από κει και πέρα ναι, άλλο το σεξ και δεν είναι το ίδιο με τις σεξουαλικές προτιμήσεις, συμφωνώ απόλυτα. Και εδώ δε θα πρέπει να μιλάμε για σεξ, αλλά για προτιμήσεις σε φύλο, δηλαδή με τι φύλο θα φας κόλλημα, θα ερωτευτείς και θα μπορείς να δώσεις το 100% σε μια σχέση. Και γι' αυτό καλά έκανες και ανέφερες αυτό παραπάνω με τα ζώα, έχεις δίκιο, πρέπει να γίνει ένας διαχωρισμός σε αυτό

Όπως και να έχει, αφού συμφωνούμε ότι όλο αυτό δεν είναι κάτι ανώμαλο, παρακαλώ να πάμε παρακάτω.
    Η κριτική που κάνω αφορά μόνο στα λεγόμενα και την ιδιότητα του συγκεκριμένου, όπως ο ίδιος την ανέφερε, και ασφαλώς όχι τον ίδιο προσωπικά. Αλλά αν ενοχλείται δεν έχω σκοπό να το συνεχίσω!

Δίκιο έχεις και σ αυτό που λες με τα ζώα... Και ασφαλώς είναι σημαντικό λάθος να συγχέεις την σεξουαλική δραστηριότητα με το φύλο! Αυτό είναι κι ένα θέμα που έχει έρθει πρόσφατα στο προσκήνιο με τα trangender persons!

- - - Updated - - -

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από artocube Εμφάνιση Μηνύματος
    So..................
    "Fire Emblem" is it?........
    Χαχαχαχα once you go political, you can't go back!

ninty Regular artocube Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    21/12/2011
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Afnis Εμφάνιση Μηνύματος
    Χαχαχαχα once you go political, you can't go back!
    Χαχαχαχαχα...
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Afnis Εμφάνιση Μηνύματος
    Δίκιο έχεις και σ αυτό που λες με τα ζώα... Και ασφαλώς είναι σημαντικό λάθος να συγχέεις την σεξουαλική δραστηριότητα με το φύλο! Αυτό είναι κι ένα θέμα που έχει έρθει πρόσφατα στο προσκήνιο με τα trangender persons!
    Είναι διαφορετικό το τι σου αρέσει στο σεξ, με ποιον σου αρέσει να κάνεις σεξ, ποιος σε ελκύει ερωτικά, ποιον μπορείς να ερωτευτείς. Οπότε σεξ και σεξουαλικός προσδιορισμός είναι όντως κάτι διαφορετικό. Συνδέονται, σίγουρα, αλλά δεν είναι το ένα και το αυτό.

Όσο για το άλλο που λες, είναι πολύ σημαντικό ζήτημα επίσης. Πολλοί συγχέουν την ταυτότητα φύλου με τον σεξουαλικό προσδιορισμό. Για να εξηγήσουμε κιόλας, ταυτότητα φύλου είναι ποιο αισθάνεσαι εσύ ότι είναι το φίλο σου, ανεξάρτητα από το ποιο γένος σου δόθηκε όταν γεννήθηκες. Αν το γένος σου δεν ταιριάζει με το φύλο σου (φύλο είναι αυτό που αισθάνεσαι ότι είσαι, η ιδιοσυγκρασία ας πούμε, το μενταλιτέτ), τότε κάνουμε λόγο για trans άτομο. Δηλαδή κάποια που γεννήθηκε αγόρι αλλά μέσα της είναι γυναίκα, λέγεται trans γυναίκα. Αν ένας άντρας γεννήθηκε σε γυναικείο σώμα ενώ αισθάνεται ότι είναι άντρας, τότε είναι trans άντρας. Και αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από τον σεξουαλικό προσδιορισμό. Γιατί όπως και τα cis άτομα (που φύλο και γένος ταυτίζονται) μπορεί να είναι straight, gay, bi, έτσι και τα trans άτομα μπορεί να είναι gay, straight ή bi.

Άρα ταυτότητα φύλου είναι το φύλο που αισθανόμαστε ότι είμαστε και σεξουαλικός προσδιορισμός είναι το ποιο φύλο μας ελκύει. Απλά τα πράγματα και δεν πρέπει να τα συγχέουμε. Βέβαια είναι πολλές οι ταμπέλες, ξέρω, δεν αρέσει ούτε σε μένα, αλλά έτσι μπορούμε να μάθουμε και να καταλάβουμε το διαφορετικό και να το δεχτούμε.

ninty Noob CSP Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    17/06/2011
    "Το ότι κάποιος είναι βιολόγος δεν τον κάνει αυτόματα και γνώστη κάθε πράγματος που αφορά τη ζωή."

Καθε πραγματος που αφορα τη ζωη οχι, αλλα ενας γενετιστης ξερει ΠΟΛΥ καλα πως δουλευουν τα γονιδια και ΝΑΙ γνωριζει πολυ καλα ποιες ιδιοτητες ειναι καθαρα γονιδιακες και ποιες δεν ειναι. To πρωτο μου πτυχιο ειναι γενετικης ναι κατι ξερω παραπανω.

Ειναι παντως λαθος να συγχεουμε την πολυπλοκοτητα της ανθρωπινης ομοφυλοφυλιας με αυτη των ζωων διοτι μπορει να ανταποκρινομαστε στις ιδιες μεν ορμονες αλλα ειναι πολυ πιο πολυπαραγοντικες οι σεξουαλικες επιθυμιες στο ανθρωπινο ειδος. Οσω για το ποιες επιστημες εχουν μεγαλυτερη ειστημονικη βαρυτητα, ειναι βλεπω μια κουβεντα που μαλλον δεν γνωριζετε.

Οσες ευευνες και να κανει ο ψυχολογος, εαν δεν βρεθει γονιδιο (η συμπλεγμα γονιδιων) με ΤΕΡΑΣΤΙΟ statistial significance (δηλαδη τα εχεις εισαι gay, δεν τα εχεις δεν εισαι) δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ περιπτωση να αποδειξει κανενας στην επιστημονικη κοινοτητα αυτο που στηριζουν ψυχολογοι. Και επειδη εχουμε ηδη βρει γονιδια που ΦΑΙΝΕΤΑΙ να παιζουν καποιο ρολο, βαση της εμπειριας μας θεωρουμε οτι τετοια μοντελα εχουν παρατηρηθει σε ΠΟΛΥπαραγοντικες ιδιοτητες.

Επισης ναι εχουμε λιγοτερο bias απο τους ψυχολογους στις ερευνες μας (και τους οικονομολογους φυσικα)
    Τελευταία επεξεργασία από CSP; 24-06-2015 στις 23:17

ninty Lover Afnis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    09/06/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Dimpap28 Εμφάνιση Μηνύματος
    Είναι διαφορετικό το τι σου αρέσει στο σεξ, με ποιον σου αρέσει να κάνεις σεξ, ποιος σε ελκύει ερωτικά, ποιον μπορείς να ερωτευτείς. Οπότε σεξ και σεξουαλικός προσδιορισμός είναι όντως κάτι διαφορετικό. Συνδέονται, σίγουρα, αλλά δεν είναι το ένα και το αυτό.

Όσο για το άλλο που λες, είναι πολύ σημαντικό ζήτημα επίσης. Πολλοί συγχέουν την ταυτότητα φύλου με τον σεξουαλικό προσδιορισμό. Για να εξηγήσουμε κιόλας, ταυτότητα φύλου είναι ποιο αισθάνεσαι εσύ ότι είναι το φίλο σου, ανεξάρτητα από το ποιο γένος σου δόθηκε όταν γεννήθηκες. Αν το γένος σου δεν ταιριάζει με το φύλο σου (φύλο είναι αυτό που αισθάνεσαι ότι είσαι, η ιδιοσυγκρασία ας πούμε, το μενταλιτέτ), τότε κάνουμε λόγο για trans άτομο. Δηλαδή κάποια που γεννήθηκε αγόρι αλλά μέσα της είναι γυναίκα, λέγεται trans γυναίκα. Αν ένας άντρας γεννήθηκε σε γυναικείο σώμα ενώ αισθάνεται ότι είναι άντρας, τότε είναι trans άντρας. Και αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από τον σεξουαλικό προσδιορισμό. Γιατί όπως και τα cis άτομα (που φύλο και γένος ταυτίζονται) μπορεί να είναι straight, gay, bi, έτσι και τα trans άτομα μπορεί να είναι gay, straight ή bi.

Άρα ταυτότητα φύλου είναι το φύλο που αισθανόμαστε ότι είμαστε και σεξουαλικός προσδιορισμός είναι το ποιο φύλο μας ελκύει. Απλά τα πράγματα και δεν πρέπει να τα συγχέουμε. Βέβαια είναι πολλές οι ταμπέλες, ξέρω, δεν αρέσει ούτε σε μένα, αλλά έτσι μπορούμε να μάθουμε και να καταλάβουμε το διαφορετικό και να το δεχτούμε.
    Δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα!

Οπότε και η Nintendo έχει ακόμα προοπτικές για το πως θα παρουσιάζει τους χαρακτήρες της! (για να κάνω και μια γενναία επιστροφή στο θέμα μας χαχαχαχα)
    Τελευταία επεξεργασία από Afnis; 24-06-2015 στις 23:14

ninty Regular
    Ημ. Εγγραφής
    20/05/2015
    Αν και gay δεν ειχα καμια τετοια καψα για το παιχνιδι αλλα οπως και να χει, ευπροσδεκτο. Για τις "επιστημονικες" αναλυσεις δεν θελω να σχολιασω κατι.

Ο ρατσισμος υπαρχει στο γονιδιο του ανθρωπου και δεν φευγει το ερμο.

Βιολογε, απομονωσε αυτο το γονιδιο αν μπορείς, κεινο του ρατσισμου και καψτο! Το αλλο δεν προξενει κανενα κακο

ninty Fan bravely Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/09/2014
    Δέν εχω κανένα πρόβλημα με τους gay, έχω αρκετούς φίλος που ειμαι gay και αρκετές γνωστές που ειναι λεσβιες λόγω του αθλήματος του οποίου κανω και πραγματικά ειναι μια χαρα άτομα. Ομως θεωρώ επιστημονικά λάθος να λέμε οτι γεννιέσαι gay οταν ακόμα δεν εχει βρεθεί (επισήμως) κάποιοι γονίδιο που να καθορίζει τον σεξουαλικο προσανατολισμο. Εγω ειμαι ξανθιά με κάστανα ματιά γιατί το γονίδιο για το χρωμα των μαλλιών μου ειναι αυτο που δίνει ξανθο χρωμα και για τα ματιά μου καστανο. Πως μπορούμε λοιπόν να λέμε οτι γεννιέσαι bi,straight,gay οταν δεν εχει αποδειχθεί κατι τέτοιο. Σχετικά με το ρατσισμό κατα των gay ναι δεν μπορούν σε πολλές χώρες να κάνουν παιδί ή σε κάποιες χώρες να παντρευτούν, μην ξεχνάμε όμως οτι εχουν τεράστια επιρροή σε χώρους όπως η show business και η μόδα.
    Και λες οτι δέχονται ρατσισμό. Δεν έχω ακούσει ποτέ περίπτωση να μην προσλάβουν κάποιον επειδή ηταν gay όμως ξέρω περίπτωση ανθρώπου που δεν το προσλαμβάν γιατί ηταν 120 κιλά. Ολες οι κοινωνικές ομάδες δέχονται ρατσιστικες συμπεριφορές, τι να κάνουμε; Σχετικά με το θέμα των παιδιών , ξέρει κανείς αν πραγματικά ενα παιδί θέλει gay γονείς; Μπορεί να ειναι οι καλύτεροι γονείς του κόσμου σκέφτονται όμως πως αυτο μπορεί να επηρεάσει τη ψυχοσύνθεση ενός παιδιού, οταν καταλαβαίνει οτι οι γονείς του ειναι διαφορετικοί απο τους άλλους ; Τώρα για το γάμο θεωρώ οτι θα έπρεπε να ισχύει γιατί και αυτοί κάπως πρέπει να εξασφαλισθουν και νομικως. Τέλος πάντων έχουμε βγει εκτός θέματος χαίρομαι που θα εχει same sex marriage για να παντρέψω αγοράκια μεταξύ τους
    Τελευταία επεξεργασία από bravely; 25-06-2015 στις 01:54

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας