Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 10

Θέμα: Rhythm Games

Moderator agilebeast Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    16/01/2010

Rhythm Games

Είναι ένα είδος το οποίο δεν έχουμε θίξει ιδιαίτερα. Προσωπικά δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με το είδος. Ποια παιχνίδια προτείνετε και γιατί.
    In the end you played with the Megadrive too
    "people need to stop saying bad controls when they actually mean the controls are different to what they're used to or are expecting, have a lot of depth and they can't be bothered learning
    just admit you're too lazy to learn in depth game systems"

ninty Fan bravely Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/09/2014
    Για 3ds υπαρχουν μονο 3 (στην Ευρωπη). Υπηρχαν και για το ds αλλα δεν τα εχω παιξει, οποτε δεν εκφερω γνωμη.
    Theatrhythm Final Fantasy, Theatrhythm Final Fantasy : Curtain Call, Hatsune Miku: Project Mirai Dx
    Τα πρωτα 2 εχουν τραγουδια απο τα final fantasy. Ειναι rpg/rhythm. Δηλαδη παιζοντας το παιχνιδι σκοτωνεις τερατα κτλ. Παιζεις και με touch screen και με κουμπια. Διαλεγεις μεσα απο διαφορους χαρακτηρες final fantasy.
    Το hatsune miku εχει μονο vocaloid τραγουδια. Οι χαρακτηρες ειναι σε nendoroid art. Το gameplay ειναι διαφορετικο απο των παιχνιδιων project vita και κατα τη γνωμη μου πιο βελτιωμενο και πιο varied. Καθως χρησιμοποιει και touch screen σαν εναλλακτικο τροπο gameplay. Περιλαμβανει τα vocaloid hatsune miku, kagamine rin, kagamine len, megurine luka, kaito, meiko, megpoid gumi.
    Τελευταία επεξεργασία από bravely; 23-01-2016 στις 14:42
    3ds friend code : 1736-2505-1122 PM me if you add me

Ημ. Εγγραφής
    16/01/2010
    Δυστυχώς δεν μου γεμίζει το μάτι το Theatrhythm και η Hatsune Miku μου είναι αδιάφορη. Στο e-shop βρήκα το RadioHammer το οποίο είναι mobile game αλλά έχει γίνει καλή δουλειά στο port και έχουν κάνει αρκετές αλλαγές, μάλλον αυτό θα δοκιμάσω για πρώτο rhythm παιχνίδι. Επίσης δεν είναι αναγκαίο να μιλήσουμε μόνο για την βιβλιοθήκη του 3DS αλλά μπορούμε να πάμε και πιο πίσω με το BC του 3DS. Αγόρασα σήμερα το Ghost Trick για το Nintendo DS αφού μόνο καλά σχόλια διαβάζω για τον συγκεκριμένο τίτλο. Στην λίστα μου ακόμα είναι το Elite Beat Agents και το Rhythm Heaven (αν υπάρχει Ευρώπη).
    "people need to stop saying bad controls when they actually mean the controls are different to what they're used to or are expecting, have a lot of depth and they can't be bothered learning

ninty Fan bravely Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/09/2014
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από agilebeast Εμφάνιση Μηνύματος
    Δυστυχώς δεν μου γεμίζει το μάτι το Theatrhythm και η Hatsune Miku μου είναι αδιάφορη. Στο e-shop βρήκα το RadioHammer το οποίο είναι mobile game αλλά έχει γίνει καλή δουλειά στο port και έχουν κάνει αρκετές αλλαγές, μάλλον αυτό θα δοκιμάσω για πρώτο rhythm παιχνίδι. Επίσης δεν είναι αναγκαίο να μιλήσουμε μόνο για την βιβλιοθήκη του 3DS αλλά μπορούμε να πάμε και πιο πίσω με το BC του 3DS. Αγόρασα σήμερα το Ghost Trick για το Nintendo DS αφού μόνο καλά σχόλια διαβάζω για τον συγκεκριμένο τίτλο. Στην λίστα μου ακόμα είναι το Elite Beat Agents και το Rhythm Heaven (αν υπάρχει Ευρώπη).
    Γιατί το ff δεν σου άρεσε; Θα σου έλεα να παίξεις τα ντέμο (αν δεν το έχεις κάνει). Το rhythm heaven μπορείς να το πάρεις από άμαζον αμερικής, με τα μεταφορικά βγαίνει περίπου στα 25 δολλάρια.

ninty Lover Ash_Pokemaster Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008
    Rhythm Paradise στο DS και Beat the Beat στο Wii είναι η κορυφή σε ό,τι αφορά καθαρό rhythm IMO. Κάτι μου λέει ότι στο επόμενο Direct θα ανακοινωθεί και localization του The Best+, οπότε αν δεν βιάζεσαι μπορείς να περιμένεις κι αυτό.

Ōendan / Elite Beat Agents είναι επίσης εξαιρετική σειρά. Εδώ μιλάμε για κανονικά, licensed τραγούδια, οπότε το πόσο θα σου αρέσει ενδεχομένως να εξαρτάται και από το αν το tracklist συμπίπτει με τις μουσικές σου προτιμήσεις. Από άποψη gameplay θα έλεγα ότι είναι το πιο διασκεδαστικό μεταξύ των τριών σειρών της Nintendo -- τουλάχιστον σε casual επίπεδο.

Jam with the Band / Band Brothers (επίσης για DS, με το 3DS entry μόνο στην Ιαπωνία atm) είναι το πιο "technical" μεταξύ των τριών. Εδώ το tracklist περιέχει πολλά τραγούδια από Nintendo παιχνίδια, και μπορείς να παίξεις πολλά, πολλά μουσικά όργανα σε πολλά modes. Επίσης μπορείς να συνθέσεις δικά σου κομμάτια, όπως και να κατεβάσεις άλλων. Πολύ hard-to-master, πολύ εν δυνάμει competitive, και όχι ιδιαίτερα διασκεδαστικό στα πιο χαμηλά επίπεδα δυσκολίας. Θα σου το πρότεινα μόνο αν θες να επενδύσεις πολλές ώρες πάνω του, αν και δεν ξέρω αν αξίζει δεδομένου ότι έχει κλείσει το Nintendo Wi-Fi Connection (και επομένως δεν μπορείς πλέον να κατεβάσεις extra tracks).

tl;dr:
    Rhythm Paradise αν θες το απόλυτο Rhythm game
    Ōendan αν θες κάτι πιο casual, με "κανονική" μουσική
    Jam with the Band αν θες να μπεις στα βαθιά

Ημ. Εγγραφής
    16/01/2010
    Thanks κυρ-Ash για τις προτάσεις σου. Θα δοκιμάσω και θα τιμήσω Elite Beat Agent και to Rhythm PAraside της μαμάς Nintendo. Συγκριτικά πάντως με τη προηγούμενη γενιά δεν βγαίνουν πια πολλά Rhythm Game και δυστυχώς δεν έζησα όλο αυτό το τρομερό κύμα παιχνιδιών, ειδικά παιχνίδια τύπου Elite Beat Agents και Ghost Trick (από όσο έχω δει) έχουν πανέμορφες ιδέες εκτελεσμένες σωστά δίνοντας αρκετό νόημα στο παιχνίδι.

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Aπό rthythm games για 3DS μην περιμένεις πολλά πράγματα. Tο προαναφερόμενο Hatsune Miku: Project Mirai Dx προτείνεται μόναχα στους οπαδούς της Hatsune Miku (υπάρχει και demo για να δεις μπας και σ' αρέσει). Αυτό που αξίζει σίγουρα είναι το Rhythm Thief & the Emperor’s Treasure της Sega και θέλω να τ' αγοράσω κάποια στιγμή όταν ευκαιρίσω οικονομικά:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Rhythm...0%99s_Treasure

Δεν το 'ξερα ότι βγήκε επιτέλους το RadioHammer για 3DS στην Ευρώπη και το ψηνόμουν από παλιά όταν είχε πρωτοβγεί για smartphones (αλλά δεν τ' αγόρασα επειδή δεν αγοράζω ποτέ παιχνίδια σε smartphone). Όταν καταξιωθώ και ανανεώσω την prepaid card μου (πλέον χρειάζονται περισσότερα δικαιολογητικά πιο μπελαλίδικα), θα το τσιμπήσω.

ninty Fan bravely Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/09/2014
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Vetus Εμφάνιση Μηνύματος
    Aπό rthythm games για 3DS μην περιμένεις πολλά πράγματα. Tο προαναφερόμενο Hatsune Miku: Project Mirai Dx προτείνεται μόναχα στους οπαδούς της Hatsune Miku (υπάρχει και demo για να δεις μπας και σ' αρέσει). Αυτό που αξίζει σίγουρα είναι το Rhythm Thief & the Emperor’s Treasure της Sega και θέλω να τ' αγοράσω κάποια στιγμή όταν ευκαιρίσω οικονομικά:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Rhythm...0%99s_Treasure

Δεν το 'ξερα ότι βγήκε επιτέλους το RadioHammer για 3DS στην Ευρώπη και το ψηνόμουν από παλιά όταν είχε πρωτοβγεί για smartphones (αλλά δεν τ' αγόρασα επειδή δεν αγοράζω ποτέ παιχνίδια σε smartphone). Όταν καταξιωθώ και ανανεώσω την prepaid card μου (πλέον χρειάζονται περισσότερα δικαιολογητικά πιο μπελαλίδικα), θα το τσιμπήσω.
    Διαφωνώ αν και το project mirai έχει μουσική προσανατολισμένο για vocaloid fans, το gameplay είναι πάρα πολύ καλό. Θεωρώ ότι όποιος παίζει rthythm games πρέπει να το παίξει.

ninty Regular LimeBone Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/11/2011
    Αυτή την περίοδο παίζω το Radiohammer. Έχει καλά στοιχεία, αλλά είναι αρκετά επαναλαμβανόμενο και δεν συγκρίνεται με τα δύο Final Fantasy της κονσόλας. Ούτε στο gameplay, ούτε στα διαφορετικά modes, ούτε στον όγκο των κομματιών και ούτε φυσικά στην ποιότητα της μουσικής της σειράς Final Fantasy. Ειδικά το Curtain Call είναι μοναδικό.

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από bravely Εμφάνιση Μηνύματος
    Διαφωνώ αν και το project mirai έχει μουσική προσανατολισμένο για vocaloid fans, το gameplay είναι πάρα πολύ καλό. Θεωρώ ότι όποιος παίζει rthythm games πρέπει να το παίξει.
    To gameplay του είναι αρκετά συνηθισμένο για rthythm game και στο λέω ως fan τόσο της Miku όσο και των rthythm games. Επίσης υπάρχουν άτομα που δεν τους άρεσει η j-pop ή η μουσική της Hatsune Miku. Το Οuendan από την άλλη έχει πρωτότυπο gameplay κι εξαιρετικό presentation, γι' αυτό αρέσει και σε πολλά άτομα που δεν πολυξετρελαίνονται με την ιαπωνική μουσική (αν και έχει ποικιλία από μουσικά είδη). Προσωπικά θα το αγοράσω σε κάποια φάση αλλά μόνο αν το βρω φτηνά επειδή 50 ευρώ γι' αυτό το παιχνίδι είναι πολλά για μένα.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας