Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 μέχρι 15 από 15
    ninty Regular phaerun Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/09/2008
    Μα βρε παιδια προφανώς και θα έχει κάτι που δεν έχουν οι άλλοι και θα αποτελεί λόγο αγοράς. Θα έχει τους δικούς της τίτλους. Τώρα αγοράζεις ps4 ή xbox one ανάλογα με ποια αποκλειστικότητα σε ενδιαφέρει εκτός και αν εχεις την οικονομική δυνατότητα να πάρεις και τα δύο. Στην περασμένη γενια αγόραζα τα παιχνίδια ανάλογα με ποια κονσόλα παίζονταν καλύτερα, και αν ήταν το ίδιο, σε ποια κονσόλα τα εβρισκα πιο φθηνά.

απλά πρέπει να κάνουν σωστή/λογική τιμολόγηση στα προιόντα τους. παιχνίδια που βγήκαν πριν απο 2.5 χρόνια ειναι παράλογο το να έχουν 60 δολλάρια καινούργια. πήρα το pokken tournament 35 δολλάρια με δωρεάν μεταφορικά απο ebay και έχει βγει πριν απο ένα μήνα. Ναι ήταν μεταχειρισμένο, αλλά σε ενα μήνα αν δεν ειναι σχιζοφρενής δολοφόνος ο άλλος τι να κάνει στο δισκάκι ; πατιναζ ;

Οταν πήγα στο gamestop να πάρω την προπαραγγελία μου για το darksouls 3 ήμουν μαζί με καμια 10αρια άλλους και περιμέναμε γιατι πριν απο έμας ήταν ενας μπαμπας με την κόρη του γύρω στα 8 με 9. Και ενώ στην αρχή ψηνόνταν και οι δύο να πάρουν wii u τελικά έφυγαν με ps4. Γιατί ήταν μόνο 30 δολλάρια διαφορά και γιατί το wii u δεν είχε αθλητικά παιχνίδια που ήθελε ο μπαμπάς να παίζει (nfl και mlb). Αν όμως το wiiu δεν ήταν 300 και ήταν πολύ φθηνότερο σαν το wii θα έιχε καλύτερη τύχη. Ναι το ξέρω ότι πληρώνεις στην ουσία το gamepad το οποίο δεν αξιοποιεί κανείς μέχρι τώρα σε ότι έχω παιξει εκτος απο το zombi u.

btw ninja thread hijacking: starfox αν και ψηνομουν αρκετά στην αρχή να το πάρω day 1 εχω ακούσει ότι εχει φρίκη controls. ισχύει; γιατι αν ισχύει με βλέπω να το παιρνω σε κανα μήνα απο ebay

3DS FC : 1607-2191-2635 , Wii-U : PhaerunGR (EU) , PhaeSpy (US)

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από phaerun Εμφάνιση Μηνύματος

btw ninja thread hijacking: starfox αν και ψηνομουν αρκετά στην αρχή να το πάρω day 1 εχω ακούσει ότι εχει φρίκη controls. ισχύει; γιατι αν ισχύει με βλέπω να το παιρνω σε κανα μήνα απο ebay
    Δύσκολα στην αρχή, αλλά μόλις τα μάθεις όλοι λένε ότι είναι σκέτη απόλαυση! Το είπε και ο Πρίτσκας στους Unboxholics, οπότε το πιστεύω 100%.

ninty Lover Ash_Pokemaster Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από phaerun Εμφάνιση Μηνύματος
    Οταν πήγα στο gamestop να πάρω την προπαραγγελία μου για το darksouls 3 ήμουν μαζί με καμια 10αρια άλλους και περιμέναμε γιατι πριν απο έμας ήταν ενας μπαμπας με την κόρη του γύρω στα 8 με 9. Και ενώ στην αρχή ψηνόνταν και οι δύο να πάρουν wii u τελικά έφυγαν με ps4. Γιατί ήταν μόνο 30 δολλάρια διαφορά και γιατί το wii u δεν είχε αθλητικά παιχνίδια που ήθελε ο μπαμπάς να παίζει (nfl και mlb). Αν όμως το wiiu δεν ήταν 300 και ήταν πολύ φθηνότερο σαν το wii θα έιχε καλύτερη τύχη. Ναι το ξέρω ότι πληρώνεις στην ουσία το gamepad το οποίο δεν αξιοποιεί κανείς μέχρι τώρα σε ότι έχω παιξει εκτος απο το zombi u.
    Δεν λέω ότι δεν υπάρχει και αυτή η αγορά, αλλά δεν θεωρώ ότι πρέπει να της δωθεί ιδιαίτερη προτεραιότητα. Κατ' εμέ ο γονιός που θέλει να πάρει μια κονσόλα για το παιδί του και να παίζει και ο ίδιος, θα συνεχίσει να προτιμάει την πιο mainstream επιλογή ανεξαρτήτως τιμής και περιεχομένου. Ακόμα και αν μιλούσαμε για μια περίπτωση διαφοράς τιμής 30-50%, το πιθανότερο είναι ότι ο λιγότερο ενημερωμένος πάλι θα επέλεγε το PS4 στη φάση που βρισκόμαστε.

Αν προσπαθήσουν να ικανοποιήσουν τους πάντες, δεν θα ικανοποιήσουν κανέναν. Η Nintendo πρέπει να επικεντρωθεί σε δύο πράγματα: 1. να κάνει τους Nintendo fans να αγοράσουν το NX άμεσα και 2. να φτιάξει το NX έτσι ώστε να μπορεί να αποτελεί και για όλους τους υπόλοιπους μια καλή επιλογή ως δεύτερη κονσόλα. Αυτό μπορούν να το πετύχουν με ένα σχετικά φθηνό σύστημα (με άλλα λόγια δεν υπάρχει λόγος να είναι bleeding edge σε tech) που παρεκκλίνει σημαντικά από τα άλλα (σε θέματα input, τίτλων, κοκ). Δεν υπάρχει καμία ανάγκη για multiplatform παιχνίδια που υπάρχουν αλλού, τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Χρειάζονται δυνατά και "διαφορετικά" exclusives.

Από 'κει και πέρα, ένα υψηλό adoption rate στον πρώτο χρόνο μπορεί να δημιουργήσει ένα "κύμα" που θα παροτρύνει και τους πιο casual players, όπως η περίπτωση του γονιού που αναφέρεις πιο πάνω. Αν το NX αποτελέσει "trend" όσο είναι ακόμα νέο, μόνο τότε μπορεί να γίνει mainstream. Και αν γίνει βέβαια mainstream, τότε θα αρχίσουν να υπάρχουν και παιχνίδια δεύτερης προτεραιότητα, όπως τα αθλητικά, τα ετήσια των Ubisoft / EA / Activision, κλπ. Ακριβώς το ίδιο έγινε με το Wii άλλωστε: μια πολύ φθηνή κονσόλα με έναν τίτλο - κλειδί για τους Nintendo fans (Twilight Princess) και ταυτόχρονα ένα ενδιαφέρον gimmick που την έκανε να "παρεκκλίνει" από τον ανταγωνισμό.

ninty Regular phaerun Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/09/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Ash_Pokemaster Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν λέω ότι δεν υπάρχει και αυτή η αγορά, αλλά δεν θεωρώ ότι πρέπει να της δωθεί ιδιαίτερη προτεραιότητα. Κατ' εμέ ο γονιός που θέλει να πάρει μια κονσόλα για το παιδί του και να παίζει και ο ίδιος, θα συνεχίσει να προτιμάει την πιο mainstream επιλογή ανεξαρτήτως τιμής και περιεχομένου. Ακόμα και αν μιλούσαμε για μια περίπτωση διαφοράς τιμής 30-50%, το πιθανότερο είναι ότι ο λιγότερο ενημερωμένος πάλι θα επέλεγε το PS4 στη φάση που βρισκόμαστε.
    στην αμερικανική αγορά αυτο το ποσοστό ειναι πολύ μεγάλο. Οι γονείς δεν αγοράζουν την κονσόλα μόνο για το "παιδί" και για αυτους ειναι κατι με το οποίο δεν ασχολούνται. Εδώ μια κοπελια εφυγε απο την πολιτεια που ηταν γιατι βρήκε αλλού δουλειά και είπε οτι δεν πήρε μαζί της το xbox one γιατι οι γονείς της είχαν συνηθήσει να το χρησιμοποιουν σαν media server που δεν μπορούσαν να κάνουν χωρίς αυτό.

και επίσης ναι μεν δινουν τρελή έμφαση στην τιμή αλλά ακόμα περισσότερο σε αυτο που λένε "bang for your buck". το ότι το ps4 ήταν 30 δολλάρια παραπάνω αλλά είχε περισσότερη γκάμα παιχνιδιών ηταν μεγάλο Plus για τον κυριούλη.
    το ότι τελικά πήραν το ps4 και όχι το xbox one ήταν οντως γιατι το κοριτσάκι είχε περισσότερους φίλους με Ps4...

ετσι οπως είναι η αγορά τώρα το wii u ειναι απλά για τους Purists που γουστάρουν να παιζουν συγκεκριμένα παιχνίδια. και αν δεν αλλάξει η νιντεντο νοοτροπία και παραμεινει μια κονσόλα μόνο για αυτούς ... δεν θα πουλήσει και πάλι.

3DS FC : 1607-2191-2635 , Wii-U : PhaerunGR (EU) , PhaeSpy (US)

ninty Lover Ash_Pokemaster Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008
    Προφανώς και το ποσοστό των casual players είναι μεγάλο και συνεχίζει να μεγαλώνει. Αυτό που λέω είναι ότι η Nintendo δεν μπορεί να ανταγωνιστεί τις άλλες επιλογές στο "άθλημά" τους, και κατ' εμέ πρέπει να συνεχίσει να αποκλίνει από το λεγόμενο red ocean. Το ότι δεν πέτυχε το Wii U δεν αναιρεί το γεγονός ότι πλατφόρμες όπως το Wii και το DS πέτυχαν ακριβώς επειδή ήταν "ahead of the curve". Δεν πετυχαίνουν όλες οι ιδέες, αλλά η λογική ήταν σωστή. Για να μην επαναλαμβάνομαι, agree to disagree.
    Τελευταία επεξεργασία από Ash_Pokemaster; 26-04-2016 στις 22:50

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας