Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8

SNES κονσολα/"κλωνος" ζητω τη βοηθεια σας!

Αποφασισα να φτιαξω αυτο το θεμα, γιατι τον ninty.gr σε αυτα τα 9 χρονια που ειμαι χρηστης, μου χει δωσει ουκ ολιγες φορες την λυση. Ευχομαι να διαβασετε ολο το ποστ μου, κ μεσω της εμπειριας σας να βρεθει λυση γ ακομη μια φορα. Συγνωμη αν θα σας κουρασω, μα νιωθω οτι πρεπει να τα πω ολα αυτα. Ξαναλεω: διαβαστε τα, κ παρακαλω βοηθηστε με.

Ειμαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ φαν των retro κονσολων. Για 2 λογους: Μου θυμιζουν την παιδικη μου ηλικια (κ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μου θυμιζει τα παιδικα μου χρονια απο games μεχρι οτι μπορειτε να φανταστειτε, το λατρευω), κ 2ον, εκεινες τις μερες τα πραματα ηταν ΠΑΡΑ πολυ απλα. Τι εννοω; Εβαζες μεσα την κασετουλα σου, πατουσες το ΟΝ κ επαιζες! ΟΥΤΕ να κανω Update k Να περιμενω σαν τον μ...κα ενα τεταρτο για να παιξω, ουτε συνδρομες να πληρωνω γ να παιξω online, ουτε να χρυσοπληρωνω ενα game, κ να το παιρνω μισο κ να χρειαζεται σχεδον αλλα τοσα χρηματα γ να παρω το αλλο μεσω DLCs, ΟΥΤΕ ΤΠΤ απο αυτα. Μαζευες με "κοπο κ ιδρωτα" τα λεφτα σου, κ αγοραζες την κασετουλα με το λατρεμενο game, screenshots του οποιου ειχες δει σε καποιο περιοδικο, ή ειχες παιξει στ κονσολα του κολλητου σου. Αααααααχ, αυτες ηταν μερες ε? Τις τελευταιες βδομαδες λοιπον, με χει πιασει μια ανυπερβλητη μανια να συνδεσω στην παλια CRT μου, ενα SNES κ να αφεθω για ωωωωωρες στην νοσταλγια εκεινων των μαγικω χρονων. To SNES π χω δεν παιζει ομως, κ επισης λιγο π εψαξα στο ebay, βρηκα μερικα κοματια, αλλα πολυ ακριβα, και μεταχειρισμενα. αντε να δωσω τα λεφτα, αλλα αν μ βγει μαπα το καρπουζι? τα μεταχειρισμενα τα φοβαμαι. εχω αναμεικτες εμπειριες απ το παρελθον. Ψιλο-τυχαια, επεσα πανω σε κατι συγχρονους κλονους οι οποιοι παιζουν SNES/NES games. Δεν μιλω φυσικα για εκεινα τα μηχανηματα π παιζουν τις κιτρινες κασετες, αλλα κονσολες π δεχονται κανονικα SNES/NES κασετακια. ΕΠΔ ΟΜΩΣ, ειμαι απο επαρχια κ εδω περα ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να βρεθει κατι, σκεφτηκα πως αν μοιραστω μαζι σας την επιυθμια μου, θα βρεθουν καποιοι φιλοι retroμανιακοι κ αυτοι οπως εγω, απο την πρωτευουσα! Οπου εκει, φανταζομαι οτι θα μπορει να γινει η δουλεια μου. Θα υπαρχουν μαγαζια τα οποια θα πουλανε τετοια πραματα, ή κ αν οχι, σιγουρα θα υπαρχει κατι online. εψαξα λιγο στο ebay, αλλα προτιμω αν υπαρχει κατι απο ελλαδα, να το παρω απο εδω. Σιγουρα οι Αθηναιο, θα χουν περισσοτερη πειρα σε κατι τετοιο. Ωστοσο, αν καποιος "επαρχιωτης" σαν κ μενα γνωριζει την ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πληροφορια, παρακαλω ΒΟΗΘΗΣΤΕ!

Ο σκοπος επισης, αυτου του ποστ, ειναι να δω αν οντως υπαρχουν retroμανιακοι εδω μεσα σαν κ μενα, κ να μοιραστουν μαζι μου εμπειριες τους σχετικα με το ΑΝ ποτε μπηκαν στον κοπο να ψαξουν/αγορασουν τετοιες κονσολες, κ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ δουλευαν. Μιλω φυσικα, παντα για PAL κασετες!
    Ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ εκ των προταιρων, κ ευχομαι να βρεθει λυση κ να ξαναζησω τις μαγικες αυτες στιγμες των παιδικων μου χρονων.

ΥΓ. Αν δεν εχω φτιαξει αυτο το θεμα στο σωστο σημειο, ας το μεταφερουν οι Mods, παρακαλω.
    Τελευταία επεξεργασία από Obiwan88; 21-04-2016 στις 14:33
    Ζήσε απλά, έτσι ώστε κάποιοι άλλοι, να μπορούν απλά να ζήσουν.

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Εγω retro κονσολες εγω αγορασει μονο απο αγγελιες εδω στο φορουμ. Δεν ξερω κατα ποσο εχουν τετοιες κονσολες στο console club/game explorers κτλ κτλ
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

ευχαριστω πολυ roof!

ninty Regular jimmys30 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    27/10/2013
    Δες αυτο εχω http://hyperkin.com/Retron5/ ακουσει τα καλυτερα δεν ξερω αν εχεις παιχνιδια αρκετα και αξιζει η αγορα του για σενα, αλλα οσοι συλλεκτες εχουν πολλα game και θελουν να παιζουν σε full hd/crt χωρις να γεμιζει ο τοπος φορτιστες,καλωδια κτλ το προτιμανε. Στην Ελλαδα δεν παιζει να το εχει κανενα καταστημα, μονο εξωτερικο απο amazon και απο σωστο πωλητη φυσικα που να εχουν ψωνισει και αλλοι. Τωρα με τα καπιταλ control δεν ξερω αν μπορεις να κανεις αγορες κανονικα εμενα στο amazon δεν με αφηνε τελευταια που ηθελα να παρω κατι μπαταριες
    Υπαρχουν και αλλες κονσολες του τυπου all in 1 που παιζουν με λιγοτερο compability αλλα η ποιο διαδεδομενη που ξερω ειναι αυτη και εχει παρει και καλες κριτικες οτι παιζει σχεδον τα παντα αυτο μετραει πανω απ'ολα!

- - - Updated - - -

Αν το Retron 5 ειναι too much για σενα παρε το Retron 2 me 45$ paizei Snes/NES
    http://hyperkin.com/Retron5/shop/sne...-hyperkin.html

Εδω ειναι και η λιστα με τα υπολοιπα μοντελα Retron αναλογα τα γουστα του καθενα Sega/Nintendo κτλ
    http://hyperkin.com/Retron5/shop.html

Moderator GLAROS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/04/2011
    Super Retro Trio-SR3

Ρίξε μια ματιά στην παρουσίαση.

http://www.retrocomputers.gr/forum/h...o-sr3?start=15

Βασικά με παρόμοιο κόστος παίρνεις original συστήματα.
    Play it Loud

xilia ευχαριστω ολους

- - - Updated - - -

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jimmys30 Εμφάνιση Μηνύματος
    Δες αυτο εχω http://hyperkin.com/Retron5/ ακουσει τα καλυτερα δεν ξερω αν εχεις παιχνιδια αρκετα και αξιζει η αγορα του για σενα, αλλα οσοι συλλεκτες εχουν πολλα game και θελουν να παιζουν σε full hd/crt χωρις να γεμιζει ο τοπος φορτιστες,καλωδια κτλ το προτιμανε. Στην Ελλαδα δεν παιζει να το εχει κανενα καταστημα, μονο εξωτερικο απο amazon και απο σωστο πωλητη φυσικα που να εχουν ψωνισει και αλλοι. Τωρα με τα καπιταλ control δεν ξερω αν μπορεις να κανεις αγορες κανονικα εμενα στο amazon δεν με αφηνε τελευταια που ηθελα να παρω κατι μπαταριες
    Υπαρχουν και αλλες κονσολες του τυπου all in 1 που παιζουν με λιγοτερο compability αλλα η ποιο διαδεδομενη που ξερω ειναι αυτη και εχει παρει και καλες κριτικες οτι παιζει σχεδον τα παντα αυτο μετραει πανω απ'ολα!

- - - Updated - - -

Αν το Retron 5 ειναι too much για σενα παρε το Retron 2 me 45$ paizei Snes/NES
    http://hyperkin.com/Retron5/shop/sne...-hyperkin.html

Εδω ειναι και η λιστα με τα υπολοιπα μοντελα Retron αναλογα τα γουστα του καθενα Sega/Nintendo κτλ
    http://hyperkin.com/Retron5/shop.html
    απλα ρε συ Jimmy, θα παιζει PAL? αυτο λιγο με ανυσηχει

ninty Regular jimmys30 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    27/10/2013
    To retron 5 γραφει PAL and NTSC versions of games are supported for HD upconversion and filters, even on NTSC televisions.
    Παιζει τα παντα αποτι ξερω ακομη και reprint και fake να του βαλεις παιζει, οσα βιντεο εχω δει απο αλλους.
    Για τις πιο μικρες εκδοσεις πρεπει να το κοιταξεις γραφει σε ολα αν υποστηριζει η οχι απο το επισημο site!

ninty Lover paokman Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    06/10/2008
    Είχα πάρει το δικό μου αρκετά χρόνια πίσω από ιδιώτική αγγελία (SNES, 2 χειριστήρια και το Street Fighter Alpha 2, όλα μαζί 70 ευρώ, δίχως κουτιά, δυστυχώς). Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να είσαι προσεκτικός, να μην πάρεις κάτι ξεπατωμένο. Εγώ δεν θα πήγαινα σε κλώνο κονσόλα, καθώς, αν δεν ήθελα την εμπειρία του original μπορώ πολύ εύκολα να παίξω σε emulator (όπως και κάνω τις περισσότερες φορές). Το original το πήρα, γιατί ήταν το παιδικό μου απωθημένο.

Δεν ξέρω κανέναν που να πουλάει, αλλά αν βρεις, να ζητήσεις επίδειξη προτού αγοράσεις, κατά προτίμηση σε παιχνίδι που το ξέρεις καλά.

Παρόμοια Θέματα

1. Παιχνίδια που μας έχουν "στοιχειώσει".
    Από Altair στο forum Παιχνίδια πέρα από τη Nintendo
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 08-10-2017, 00:02

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία