Σελίδα 1 από 21 1234511 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 204

Εμπειρίες από τα ελληνικά καταστήματα.

Με αφορμή συγκεκριμένα παρατράγουδα που βίωσα σήμερα από τη προπαραγγελία του Paper Mario: Color Splash στο Public, είπαμε με τα υπόλοιπα παιδιά, να ξεκινήσουμε αυτό το νήμα. Εδώ θα μπορείτε να περιγράφετε τις προσωπικές σας εμπειρίες (θετικές ή αρνητικές) από τις αγοραστικές σας περιπέτειες στην ελληνική αγορά VG. Παρακαλώ εξαρχής για ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση, ειδικά όταν έχετε κάποια παράπονα (όπως καλή ώρα εγώ). Ας μη ξεχνάμε πως μιλάμε για υπαρκτούς ανθρώπους που βγάζουν το ψωμί τους από την ενασχόληση αυτή.

Ύβρεις ή ακόμα και απλοί χαρακτηρισμοί δεν θα γίνονται ανεκτοί και θα λαμβάνονται άμεσα μέτρα. Στο κάτω κάτω, πολύ πιο αποτελεσματική και κυρίως πειστική είναι μια ψύχραιμη και εμπεριστατωμένη ενημέρωση των υπολοίπων μελών της κοινότητας, παρά ένα κείμενο γεμάτο κραυγές.

Εννοείται πως ενθαρρύνουμε τα μέλη μας, να μοιράζονται και τις θετικές τους εμπειρίες όταν νιώθουν πως υπάρχουν λόγοι για να κάνουν κάτι τέτοιο. Και σε αυτή την περίπτωση η αναλυτική ενημέρωση είναι απείρως πιο χρήσιμη από ένα σχόλιο τύπου "καλός είναι ο ΧΧΧ".

Θεωρούμε πως ένα τέτοιο νήμα έχει πολλά να προσφέρει στη σωστή ενημέρωση της κοινότητας, μιας και όπως είναι γνωστό οι καιροί είναι δύσκολοι για όλους, η ελληνική αγορά έχει ένα σωρό θέματα και για αυτό καλό είναι να γνωρίζουμε τις παγίδες και τις οάσεις της.

Ξεκινάμε λοιπόν και βλέπουμε...

Ξεκινάω λοιπόν ο ίδιος:

Προπαρήγγειλα το παιχνίδι (Paper Mario: Color Splash του Wii U) από τις 2/10, με το τίτλο να έχει ημερομηνία επίσημης κυκλοφορίας τις 7/10. Ο κύριος λόγος ήταν ότι για προσωπικούς λόγους που δεν έχουν σχέση με την κουβέντα, ήθελα να τον έχω στα χέρια μου το αργότερο μέχρι τις 8/10. Είμαι πελάτης στο Public χρόνια και τους έχω αφήσει ένα σκασμό λεφτά τόσο ηλεκτρονικά όσο και στα καταστήματα (πολύ περισσότερο το δεύτερο). Δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι τώρα αν και η αλήθεια είναι πως δεν έχω προπαραγγείλει ποτέ άλλοτε από εκεί (Nortec γαρ).

Από την πρώτη ημέρα η παραγγελία μου ήταν κολλημένη σε καθεστώς "υπό επεξεργασία" και έτσι ήμουν υποψιασμένος για το τι θα ακολουθούσε. Σήμερα το πρωί λοιπόν και βλέποντας πάλι τα ίδια στο account μου, αποφασίζω να επικοινωνήσω. Πρώτη επικοινωνία λοιπόν κατά τις μία το μεσημέρι στο chat του site. Αναμονές και όταν επιτέλους κάποιος άρχισε να απαντά οι απαντήσεις ήταν μονολεκτικές και με καθυστέρηση λεπτών (ειλικρινά στην αρχή νόμιζα πως μίλαγα με bot!). Κουβέντα με αυτές τις συνθήκες δεν μπορούσε να γίνει, το μόνο που μου ειπώθηκε και κράτησα, ήταν πως θα επικοινωνήσουν αργότερα μέσα στην ημέρα για να μου πουν πότε θα παραδώσουν.

Κατά τις 4 και ενώ κανείς φυσικά δεν είχε επικοινωνήσει, αποφασίζω να δοκιμάσω την τύχη μου στο κατάστημα Κορίνθου όπου είχα ζητήσει να γίνει η παράδοση. Η σκέψη απλή. Αν υπήρχε στο ράφι θα πήγαινα να το πάρω από εκεί και ας ήταν πιο ακριβά (!) και θα τους έλεγα να ακυρώσουν την παραγγελία μου, εφόσον φυσικά δεν την είχαν. Η απάντηση ήταν πως το παιχνίδι ΔΕΝ υπάρχει ούτε στο ράφι. Στο δε ερώτημά μου πότε θα το φέρουν, μου απάντησαν πως έχει πέσει το σύστημα και δεν ξέρουν! Day 1 κυκλοφορίας ενός τίτλου Mario και ο μεγαλύτερος retailer της χώρας, ούτε τον έχει, ούτε ξέρει αν και πότε θα τον φέρει. Ασχολίαστο και πάμε παρακάτω.

Κατά τις 6 περίπου και αφού είχα πια πειστεί, πως δεν υπάρχει περίπτωση να παραλάβω σήμερα, παίρνω καινούργιο τηλέφωνο στο τηλεφωνικό κέντρο της εταιρίας με σκοπό να ακυρώσω. Σημειωτέον πως έψαξα αρκετά για on line ακύρωση, αλλά δεν βρήκα κάτι. Καινούργιες αναμονές και τελικά μου απαντά μια ευγενέστατη κοπέλα (να τα λέμε αυτά!) η οποία δείχνει να έχει διάθεση να βοηθήσει. Της εξηγώ πως για να προπαραγγέλνω τόσες μέρες πριν, υπάρχει λόγος που το θέλω έγκαιρα και πως τέλος πάντων σε όλο το πλανήτη η προπαραγγελία αυτό το νόημα έχει. Μου λέει πως συνήθως παραδίδουν την ίδια μέρα αλλά το συγκεκριμένο το παρέλαβε η αποθήκη τους σήμερα!

Της εξηγώ τέλος πάντων, πως δεν μπορώ να περιμένω για την άλλη εβδομάδα και της ζητάω να ακυρώσει. Μου ζητάει να κάνει μια προσπάθεια μπας και μπορέσει λέει να κάνει κάτι για αύριο και πως θα με ειδοποιήσει. Έχοντας περάσει ήδη σεβαστό μέρος της ημέρας κυνηγώντας τους και επειδή ήδη είχα χαλαστεί αρκετά, αρνούμαι και της εξηγώ τον λόγο. Όχι με διαβεβαιώνει θα σας ειδοποιήσω σε λίγο...

Αφού είχε περάσει οκτώ και φυσικά κανείς δεν είχε φανεί ακόμα, ξαναμιλάω στο chat. Μετά τις γνωστές καθυστερήσεις και αφού ξόδεψα άλλο ένα τεταρτάκι από τη ζωή μου, μου απαντάει κάποιος ο οποίος μου λέει πως η συνάδερφος περιμένει κάποια απάντηση από το τμήμα παραγγελιών και πως σε λίγο θα με πάρει. Η ώρα τώρα που γράφω είναι περίπου 1:30 και ακόμα ΔΕΝ με έχει πάρει κανείς. Μπορεί να με πάρουν πιο μετά .

Long story short (που λεν και στο χωριό μου). Ξόδεψα μια μέρα από τη ζωή μου και τελικά δεν κατάφερα όχι μόνο να πάρω το παιχνίδι, αλλά ούτε καν να μάθω πότε έχουν σκοπό να παραδώσουν!!! Τίποτα απολύτως. Λες και ήμουν κάποιος ενοχλητικός.

Δεν ζητούσα κάποια χάρη από το public. Να τους δώσω τα λεφτά μου ζητούσα! ΟΚ, αναγνωρίζω πως υπάρχουν και αναποδιές και ατυχήματα. Κανονικά λοιπόν από τη στιγμή που η δουλειά στράβωσε, δεν έπρεπε να τους κυνηγάω εγώ. Εκείνοι έπρεπε να επικοινωνήσουν με έμενα και να με ρωτήσουν τι θέλω να κάνω. Και αν όλα αυτά στην Ελλάδα είναι ψιλά γράμματα, τουλάχιστον ας φρόντιζαν να ξεκαθαρίσουν το θέμα από τη πρώτη επαφή. Δηλαδή αν το πρωί μου έλεγαν "δεν μπορούμε σήμερα, τη Δευτέρα, συγγνώμη" τι θα πάθαιναν; Θα έκανα και εγώ τα κουμάντα μου και θα γλίτωνα από το σπάσιμο ολόκληρης της μέρας!

Δεν είμαι πιτσιρικάς. Πολλοί άλλωστε από εδώ μέσα με ξέρετε. Τυχαίνει μάλιστα να έχω περάσει μεγάλο μέρος της ζωής μου (ειδικά της επαγγελματικής) πίσω από πάγκους ταμείων. Επειδή λοιπόν έχω πλήρη επίγνωση του τι είναι και τι δεν είναι ανεκτό, από το καταναλωτικό κοινό, έχω και εγώ σαν πελάτης τις δικές μου κόκκινες γραμμές. Το public σήμερα δεν με σεβάστηκε χωρίς να έχω κάνει οτιδήποτε λάθος. Για αυτό και διαγράφεται ως επιχείρηση από τις επιλογές μου. Είμαι σίγουρος πως θα τα καταφέρει μια χαρά και χωρίς τη δική μου συνεισφορά. Απλά θεώρησα χρήσιμο να κάνω γνωστό το πως και το γιατί μέσα από τη κοινότητα...
    Τελευταία επεξεργασία από vassilis_pap; 08-10-2016 στις 04:40

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Εγώ πάντως έμαθα μέσα από τα public ότι η κεντρική τους αποθήκη παρέλαβε μια μέρα πριν την κυκλοφορία. Με λιγα λογια προλαβαιναν να τα στείλουν.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

ninty Regular Mudang Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2016
    ..μια χαρα προλαβαινανε...τελικα το πηρες απο αλλου η θα το παρεις απο εβδομαδα?

Παρήγγειλα από αλλού σήμερα. Δευτέρα μου είπαν θα το έχω. Πλάκα πλάκα ίσως και πιο σύντομα από τους άλλους.

Σημείωστε πως στο ράφι δεν υπάρχει ούτε σήμερα ούτε ξέρουν αν και πότε θα το φέρουν (ακόμα)

Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Πιστεύω ότι τον έχει παίξει το συγκεκριμένο κατάστημα, στην Αθήνα το έχουν. :/

"Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC

ninty Regular Mudang Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2016
    Σιγουρα στα Public το εχουν (τουλαχιστον Αθηνα) απλα μου φαινεται οτι δεν ξερουν τι τους γινεται....εδω δεν ειδατε με το New 3DS XL???

Στο site τους παντως δειχνει διαθεσιμα, αρα σε καποιο καταστημα θα εχει παει....

Βαγγέλη δεν είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου καταστήματος ή αν θες όχι τουλάχιστον μόνο αυτού.

Χθες οι τρεις στις τέσσερις επικοινωνιες μου ήταν με τη μαμά εταιρεία σε chat και τηλέφωνο. Και από εκεί έφαγα το μεγαλύτερο φτύσιμο ever (sorry για την λέξη αλλά δεν υπάρχει κομψοτερη λέξη να περιγράψει τέτοια συμπεριφορά).

Το είπα και χθες και το εννοώ. Το μεγάλο μου πρόβλημα δεν ήταν η Παρασκευή που έγινε Δευτέρα - Τρίτη - Τετάρτη. Αυτά συμβαίνουν. Το πρόβλημα μου είναι πως όλη μέρα παρά τις συνεχείς προσπάθειες μου δεν βρέθηκε ένας χριστιανός να ασχοληθεί και να δώσει μια συγκεκριμένη απάντηση.

Λοιπόν για να κλείσει η ιστορία, απλά να αναφέρω τη συνέχεια της.

Σάββατο μεσημέρι και αφού στο κατάστημα της Κορίνθου για άλλη μια φορά, ούτε το είχαν ούτε γνώριζαν πότε θα έρθει (μπορούσα όμως σύμφωνα με τον υπάλληλο να το παραγγείλω! lol) παρήγγειλα από το The Console Club. Τηλεφωνικά και χωρίς να με γνωρίζουν τους ζήτησα να μου το στείλουν αντικαταβολή. Δέχθηκαν χωρίς πολλά μου είπαν κιόλας πως ήταν το τελευταίο κομμάτι! Παράδοση όπως μου είπαν Δευτέρα με Τρίτη (απόλυτα λογικό).

Δευτέρα μεσημέρι χτυπάει το κινητό και ήταν η κοπέλα από το Public. Αυτό εννοούσε βρε κουτό, όταν έλεγε "σας διαβεβαιώ θα σας πάρω σε λίγο". Λίγο := 3 ημέρες περίπου. Της απάντησαν λέει από το "τμήμα παραγγελιών" και το παιχνίδι δεν υπάρχει πουθενά και σε κανένα μαγαζί. Μου το τόνισε μάλιστα το τελευταίο για να το κάνει πιο δραματικό. Θα το φέρουν λέει από Τετάρτη ξανά και μπορούν να το στείλουν τότε. Με έπιασε στον ύπνο (κυριολεκτικά) και έτσι το μόνο που της είπα ήταν να ακυρώσει. Τυχερή ήταν!

Τελικά σήμερα, Τρίτη πρωί το παιχνίδι ήρθε κανονικά όπως μου είπαν οι άνθρωποι στο TCC. Να τους ευχαριστήσω λοιπόν που με γλύτωσαν από το eShop. Το παιχνίδι είναι ήδη στο drive και λιώνει. Θα ποστάρω πρώτες εντυπώσεις εδώ...

Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Πάντως παράξενα τα λένε τα public. Εγώ από άλλα public μαθαίνω αλλά πράματα.

NFC :
    RooFgr
    3DS FC

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία