Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 48
    News Poster rockass14 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    24/08/2013

Ρυθμίσεις τηλεόρασης

Έβαλα τη ρύθμιση ''Παιχνίδι'' στην LG 50LB650V-ZN.
    Αλλά δεν ξέρω πώς να πειράξω τις υπόλοιπες και τι επηρεάζουν.
    Καμία ιδέα;

Switch Friend code: rockass14 6414-1280-7823
    NNID: rockas14
    3DS Friend Code: 5472-6849-5709
    Miiverse ID: rockas14

Λοιπόν, δείτε τις ρυθμίσεις που έκανα στην LG μου, τις βρήκα από Internet και έχω πετύχει πάρα πολύ καλή εικόνα στο Zelda! Πειράζετε ότι λέει, τα άλλα τα αφήνεται ως έχουν. Γενικά αποφεύγουμε την έξτρα επεξεργασία χρωμάτων, αντίθεσης και μείωσης θορύβου, ώστε να έχουμε όσο μικρότερο lag γίνεται. IMG_20170307_080742.jpg

Και φυσικά, αυτό που λέει ο Tech για την είσοδο του HDMI. Άρα παίζω σε GAME MODE στο HDMI μενού και expert user settings στην εικόνα.
    Τελευταία επεξεργασία από Dimpap28; 11-03-2017 στις 19:56

ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Για να παίξεις ένα παιχνίδι, πρέπει να πειραματίζεσαι με της ρυθμίσεις της τηλεόρασης, και ήμαστε στο 2017, αυτο, πρώτη φορά μου συμβαίνει.......τραγικό........

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Εγώ σε panasonic tv που εxω, το έβαλα στο cinema mode, και έκανα κάποιες αλλαγές, για να καταφέρω ένα επιθυμητό αποτέλεσμα

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TechPriestNS Εμφάνιση Μηνύματος
    Τις ίδιες ρυθμίσεις πάνω κάτω χρησιμοποιώ - λογικό άλλα panel άλλη τηλεόραση κτλ.1:

Αυτό το TRUE MOTION Που έχεις σαν smooth τι κάνει - εμένα δεν το έχει - δεν εισάγει lag? Κάτι τέτοιες ρυθμίσεις κάνουν μεγάλη ζημιά συνήθως - δηλαδή η επεξεργασία κίνησης.
    Δεν το είχε εμένα αυτό βασικά, οπότε δεν ασχολήθηκα. Γενικά ό,τι επεξεργασία έβλεπα το έβαζα off.

ninty Gamer Sir Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    15/03/2014
    Ρε παιδιά, μια και έχετε ανοίξει τέτοιο θέμα, παίζει να βρούμε ρυθμίσεις για την Samsung UE49KS7000 μου;;

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Δεν ξέρω από panasonic (αν και τις εκτιμώ ΒΑΘΥΤΑΤΑ - στην δουλειά έχω κάτι plasma 720P 40+ που δουλεύουν 7 χρόνια 24/360 και δεν έχουν κάνει KIX! Ναι μιλάω για ένα γνωστό μοντέλο που έκανε 3000 ευρώ τότε) αλλά με το cinema mode πιστεύω ότι θα φας lag. Οι plasma βέβαια δεν έχουν τέτοια ζητήματα των "θνητών" LCD

Θα σου συνιστούσα να ψαχτείς λίγο φίλε Black με τα settings.
    Εγώ plasma είχα παραγγείλει, lcd μου έφεραν, έκαναν λάθος κωδικό το κατάστημα, αν και μου είπαν πως αν ήθελα μπορούσαν να μου φέρουν την plasma, άλλα επειδή βιαζόμουν, κράτησα την lcd

Τόσα χρόνια είμαι ευχαριστημένος, και μάλλον panasonic θα ξανά αγοράσω, τώρα για το θέμα, λες καλύτερα να κάνω ρυθμίσεις σε game mode?
    Εμένα πριν την tv, το Wii u είναι συνδεδεμένο σε yamaha ενισχυτή, που κάνει επεξεργασία εικόνας, μέχρι στιγμής δεν είχα κάποιο πρόβλημα σε καμία κονσόλα, και το μόνο πρόβλημα που εχω με το Zelda, είναι η έντονη φωτεινότητα που έχει σε εξωτερικούς χώρους, το μεσημέρι από όσο είδα λίγο το παιχνίδι, σε εσωτερικούς ή όταν πέφτει σκιά, η εικόνα είναι καλή.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Τώρα εκτός αν αγνοώ κάτι - κανένας sound amplifier δεν κάνει επεξεργασία εικόνας. Απλώς κάνει το Pass through για διευκόλυνση.

Εννοείται φυσικά ότι αν δεις game/pc Mode σε αυτό θα παίξεις.

(Έπρεπε να είχες παίξει ξύλο τότε να πάρεις την Plasma )
    Έχω το Yamaha RX-V677 , κάνει upscaling έως 4k, και υπάρχει επιλογή στο να μην πειράξει τίποτα στο σήμα της εικόνα ή να κάνει επανακωδικοποίηση της εικόνας.

Τελευταία επεξεργασία από blackmore; 14-03-2017 στις 00:53

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Ε δεν είναι ότι κάνει και δα post process.

Αντί να αφήσει τον scaler της τηλεόρασης κάνει αυτό απλά 4k upscale.

Αν έχεις 4κ τηλεόραση κάνε σύγκριση μεταξύ των δύο scaler. Συνήθως ο τρίτος (της κονσόλας δηλαδή) είναι και ο καλύτερος.
    Ότι και να κάνει, κάνει καλά την δουλεία του, εξάλλου από την στιγμή που και η τηλεόραση κάνει κάτι αντίστοιχο, δεν θα υπήρχε λόγος να βάλουν σε ενισχυτή upscaling, για να βάζουν σε home theater ενισχυτές αναβάθμιση εικόνας, κάποιος λόγος θα υπάρχει

ninty Gamer Sir Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    15/03/2014
    Χαιρετώ!
    Μια βοήθεια, εφόσον γνωρίζει κάποιους...
    Γενικά με το Switch παίζω κυρίως σε handheld μορφή. Σήμερα -κυρίως για να δοκιμάσω και το pro controller- έπαιξα στην τηλεόραση (Samsung KS7000) και παρατήρησα σημαντικό input lag ανάμεσα στο πάτημα του πλήκτρου και στο αποτελεσμα στην οθόνη. Ίδια απόκλιση με το pro, όσο με το joy con. Έβγαλα το Switch απο τη βάση του και ενώ ήταν σε φορητο "mode" έπαιζα με τα χειριστήρια. Εδώ ολα καλα. Μηδέν απόκλιση. Συνεπώς υπάρχει θέμα με τις ρυθμίσεις της τηλεόρασης. Το έβαλα στο game mode για να δω τι παίζει κι εκεί και εκτός του οτι η εικόνα χειροτερεύει αισθητά, το αποτελεσμα με το input lag ειναι παλι το ίδιο.
    Έχετε ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω σχετικά με τις ρυθμίσεις;

Ευχαριστώ!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία