Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 120
    ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    @Nikol@r@s
    ΟΚ, το υπέθεσα αυτό, απλά μιας και ξεκίνησες με το:
    Ας είμαστε ρεαλιστές, στην Ελλάδα πόσοι είμαστε αυτοί που ασχολούμαστε με videogames?
    είπα να κάνω μια παρέμβαση γιατί αισθάνθηκα αδικημένος (pc gamer).

Και αφού παίζεις σε πισί, παιχνίδι που παίζει σε πισί, εξ' ορισμού είσαι (και) pc gamer. Μην αντιστέκεσαι !

ninty Noob
    Ημ. Εγγραφής
    08/12/2017
    Η Sony επένδυσε από την εποχή του PS1 στην Ευρώπη, επένδυσε βαριά και επένδυσε σταθερά, σε marketing, υποστήριξη κτλ. Αποτέλεσμα να έχει πλέον κοινό που την ακολουθεί εδώ και 20 χρόνια και δύσκολα την αλλάζει. Η Nintendo θα μπορούσε να έχει αυτή την πολυτέλεια γιατί είχε 10 χρόνια επιπλέον στην πλάτη της, αλλά πάντα η Ευρώπη ήταν δευτερεύουσα αγορά γι' αυτήν. Πολύς κόπος ίσως. Τα πράγματα ίσως βελτιώνονται, αλλά θέλουμε πολύ δρόμο ακόμα. Για χώρες β κατηγορίας εκτός των 5-6 μεγάλων - όπως η Ελλάδα δηλαδή - η κατάσταση είναι μίζερη. Η Sony διαφημίζεται δεξιά κι αριστερά μεταφράζει ολόκληρα παιχνίδια, λειτουργικά, εξώφυλλα όπως σχολίασε και ο Blackmore και η Nintendo πάλι καλά που έχει αντιπροσωπία. Οι περισσότεροι θεωρώ πως έχουμε μείνει fans της από εποχές nes, snes, gb και συνεχίζουμε γιατί ξέρουμε την ποιότητα στα παιχνίδια της η οποία είναι αξεπέραστη.

Πρόσφατά είχα συζήτηση με έναν φίλο που δεν είναι gamer για το θέμα. Στη συζήτηση αυτή του έδειξα συγκριτικά βίντεο με breath of the wild και horizon. Βίντεο που ανέλυαν και γραφικά και το gameplay με πολλά παραδείγματα και φαινόταν ξεκάθαρα η διαφορά στην ποιότητά τους. Ωστόσο ο φίλος μου, ο οποίος ούτε χαζός είναι, ούτε έλλειψη γούστου έχει μου δήλωσε ότι αν έπρεπε να επιλέξει να δοκιμάσει ένα απο τα 2, θα επέλεγε το horizon. Τον γοήτευσε περισσότερο το πιο ώριμο στυλ του, κι ας μην μπορει να σκαρφαλώσει σε βουνά ή να παίξει με τη φυσική του κόσμου. Μετά από μεγάλη συζήτηση καταλήξαμε στο ότι η Nintendo γενικότερα δεν έχει το coolness της Sony κι ας είναι πιο ποιοτική. Αυτό που το παιδί που θέλει να δείξει μεγάλος θα παίξει Sony και ο μεγάλος που δε θέλει να νομίζουν ότι παλιμπαιδίζει θα παίξει πάλι Sony. Η Nintendo επίσης δε φαίνεται όσο η Sony κι ας βγάζει πιο πολλά παιχνίδια κι έχει πιο πολλά franchise. Πρέπει να την ψάξεις, να παιδευτείς,, κάτι που ο μέσος καταναλωτής δεν θα κάτσει να κάνει.

Ελπίζω να μη φαίνομαι πολύ αυστηρός με αυτά που γράφω. Αγαπώ τη Nintendo όσο καμία άλλη εταιρία αλλά θα ήθελα να την βλέπω πιο ψηλά. Και σε Ελλάδα και σε Ευρώπη και παντού. Μου τη σπάει όταν βλέπω χαζομάρες και αδιαφορία που καμία άλλη εταιρία με τέτοια πείρα δε θα εκανε.

ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TechPriestNS Εμφάνιση Μηνύματος
    Πλάκα πλάκα ας τους πει κάποιος τα νούμερα πόσο μεγάλο είναι το PC GAMING.
    ΕΓΩ τα λέω συνέχεια και α) έχω γίνει γραφικός και β) εσύ και άλλοι με κράζετε οτι σας θάβω την Ν και τα υπέρτατα παιχνίδια της.
    Όσο έχετε παροπίδες (όσοι) και δεν βλέπετε οτι οι gamers είναι α)στα κινητά και β) στα πισί , δεν θα καταλάβετε γιατί δεν πουλάει η Ν.
    Το νέο marketing profile πάντως που ξεκάθαρα στοχεύει και στην "2η κονσόλα - φορητή" , έχει προσελκύσει πολλούς πισάδες.
    Τουλάχιστον όλοι οι δικοί μου γνωστοί, το σκέφτονται.

Και μην μου πείτε οτι οι κινητάδες δεν είναι gamers γιατί παίζουν candy crash γιατί θα σας πω κι εγώ οτι οι Ν δεν είναι gamers γιατί παίζουν wii sports.

Α, έρχεται το darkest dungeon ε, έβαλες παραγγελία το switch ?

ninty Fan bravely Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/09/2014
    Θα κάνω μερικά bulletpoints γιατί είμαι από κινητό και δυσκολεύομαι στη μορφοποίηση.

1)tech συμφωνώ μαζί σου, ελάχιστες διαφημίσεις πέτυχα περί Switch στη τηλεόραση στις γιορτές +1 όταν πήγα να δω το Last Jedi. Παρ' όλα αυτά σε αυτό η Nintendo δεν μπορεί να κάνει κάτι, γιατί οι διαφημίσεις γίνονται από την CD Media στην Ελλάδα.

2. Blackmore, ξεκάθαρα και μόνο από την άποψη πωλήσεων να το δεις, δεν υπάρχει κάποιο νόημα να μεταφράσει η Nintendo τα παιχνίδια της στα ελληνικά. Και να το έκανε δηλαδή εικάζω ότι δεν θα επηρέαζε όμως τις πωλήσεις όσο νομίζετε κάποιοι. Όμως, τα παιχνίδια που βγάζει η Nintendo και είναι child targeted είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να παίζονται χωρίς την ανάγκη γνώσης κάποιας γλώσσας - οποιαδήποτε και να είναι αυτή -. Και στα κινέζικα να δώσω το super mario odyssey στην 6 χρόνη ανιψιά μου θα καταφέρει να το παίξει. Τώρα θα μου πεις για τα άτομα που είναι μια άλλης ηλικίας και θέλουν να παίξουν άλλου είδους παιχνίδια, τους βγάζουμε εκτός; Δυστυχώς ναι. Αλλά αυτοί δεν θα μπορούν να παίξουν ούτως ή άλλως την πλειοψηφία των τίτλων οποιασδήποτε εταιρείας, και αν θέλουν να παίξουν κάτι συγκεκριμένο πολύ πιθανόν να μάθουν και αγγλικά ή και να το παίξουν χωρίς ν γνωρίζουν.

Προσωπικά, θεωρώ ότι είμαστε PlayStation land γιατί απλώς έτσι είμαστε, αυτό αρέσει στην πλειοψηφία. Δεν χρειάζεται να έχει κάνει κάποιο λάθος η Nintendo ή η Sony να είναι φοβερή. Απλά στους Έλληνες gamers η Sony τους φαίνεται πιο appealing. Για τον ίδιο λόγο που στους Κορεατες το pc gaming τους φαίνεται πιο appealing από το console gaming.
    3ds friend code : 1736-2505-1122 PM me if you add me

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Από όσο έχω παρατηρήσει το Switch έχει βρει το "niche" του και στην ελληνική αγορά σε συγκεκριμένα επαγγέλματα που βολεύει η φορητότητα (π.χ. προποτζίδικα, καφετέριες, μέχρι και σεκιουριτάδες). Σε αυτό το κοινό δεν έχει να προσφέρει κάτι μια home console για ευνόητους λόγους.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από bravely Εμφάνιση Μηνύματος
    2. Blackmore, ξεκάθαρα και μόνο από την άποψη πωλήσεων να το δεις, δεν υπάρχει κάποιο νόημα να μεταφράσει η Nintendo τα παιχνίδια της στα ελληνικά. Και να το έκανε δηλαδή εικάζω ότι δεν θα επηρέαζε όμως τις πωλήσεις όσο νομίζετε κάποιοι. Όμως, τα παιχνίδια που βγάζει η Nintendo και είναι child targeted είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να παίζονται χωρίς την ανάγκη γνώσης κάποιας γλώσσας - οποιαδήποτε και να είναι αυτή -. Και στα κινέζικα να δώσω το super mario odyssey στην 6 χρόνη ανιψιά μου θα καταφέρει να το παίξει. Τώρα θα μου πεις για τα άτομα που είναι μια άλλης ηλικίας και θέλουν να παίξουν άλλου είδους παιχνίδια, τους βγάζουμε εκτός; Δυστυχώς ναι. Αλλά αυτοί δεν θα μπορούν να παίξουν ούτως ή άλλως την πλειοψηφία των τίτλων οποιασδήποτε εταιρείας, και αν θέλουν να παίξουν κάτι συγκεκριμένο πολύ πιθανόν να μάθουν και αγγλικά ή και να το παίξουν χωρίς ν γνωρίζουν.
    Σωστό και αυτό.

Η Sony εστιάζει πολύ σε story-based παιχνίδια με πολλούς διαλόγους και όσο να' ναι μια μετάφραση (μέχρι και μεταγλώττιση στο God of War) βοηθάει... η Nintendo (και η SEGA παλαιότερα) είναι πιο πολύ του arcade gameplay (coin-op εποχές).

ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Δεν μίλησα για μετάφραση παιχνιδιών, για την Nintendo....., άλλα δεν γίνεται όλα τα προϊόντα σχεδόν πλέον που έρχονται στην Ελλάδα, να υπάρχουν πληροφορίες στα ελληνικά, και η Nintendo, αντί να προσθέτει, να αφαιρεί...
    Τα videogames στην Ελλάδα, υπήρχαν πριν κυκλοφορήσει η sony το PlayStation, και στην Ελλάδα μια χαρά γνώρισαν την Nintendo, και την γνωρίζουν, το ότι προτιμάτε το PlayStation, παίζει σημαντικό ρόλο και το πως η εταιρεία το ρίχνει στην ελληνική αγορά, αν ο τρόπος είναι σαν της Nintendo "αγοράστε προϊόντα μου, άλλα σας έχω χεσμένους", πως θα αυξηθούν οι πωλήσεις, η Sony, σκέφτεται και τους Έλληνες καταναλωτές, κάνοντας και αποκλειστικές μειώσεις τιμών για την ελληνική αγορά, μετά γίνεται να μην είναι πρώτη στην προτίμηση των Ελλήνων?

ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TechPriestNS Εμφάνιση Μηνύματος
    b) ναι αν είχα φράγκα θα το είχα πάρει το switch χθες δεν το συζητάμε... Βασικά είναι σαν να το έχω πάρει απλώς περιμένω τον μήνα που θα έχω μια ευχέρεια με τους γαμωλογαριασμούς να το σφηνώσω και αυτό.
    Δυστυχώς αυτός είναι μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας για την Ελλάδα.
    Όταν σκέφτεσαι να βάλεις δόσεις για να πάρεις το primary gaming rig (pc,xbox,ps4,...) , φαντάσου πόσο πιο δύσκολο είναι να πουλήσει ένα "secondary".
    Οπότε, βάλτε και αυτό στην εξίσωση δημοτικότητας.

ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Βλέπω που το Switch σπάει τα ρεκόρ σε όλο τον κόσμο, και φαντάζομαι αντίστοιχη ανακοίνωση για την Ελλάδα..

"Το Switch μετά από 2,5 χρόνια κατάφερε να πουλήσει 351 κομμάτια, και ξεπέρασε το WiiU με τα 350."..

Πέρα από την πλάκα... Θα πω ξανά μία ιστορία από κάπου στο 2009, που σε ένα κατάστημα Γερμανός της περιοχής μου που είχα πιάσει την κουβέντα με τον ιδιοκτήτη, μου είπε ότι όλα αυτά τα χρόνια έχει πουλήσει μόνο 2 Wii.. Το ένα σε εμένα, και το άλλο σε έναν πιτσιρικά
    Και για το τι πουλούσε...PS2 σαν τρελό... PS3 πολύ καλά και ανέβαινε.. PSP πάρα πολύ καλά.. DS πολύ λίγο αλλά πουλούσε.. 360, λίγα πράγματα... Και από Wii ουσιαστικά μόνο εγώ ενδιαφερόμουν.
    Το χιούμορ είναι βασική ένδειξη ευφυΐας.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Linkmastersword Εμφάνιση Μηνύματος
    επειδη παιζουν μονο ποδοσφαιρο ειναι ο πιο βλαμμενος λαος
    Τότε όλη η Ευρώπη είναι βλαμμένη (δεν είναι μόνο η Ελλάδα βαμμένη μπλε). Τα ίδια είναι και η Φινλανδία και η Γερμανία κλπ κλπ. Άρα να πατήσει το κουμπί™ ο Κιμ να αφανιστεί όλη η ήπειρος.

Το να πουλάει το PS4 σε κάποιους μόνο για FIFA/Pro σημαίνει ότι χτίζει εγκατεστημένη βάση και έτσι γίνεται πιο ελκυστικό στους devs για να βγάζουν και άλλου είδους παιχνίδια...

Είναι σαν να βρίζουμε αυτούς που βάζουν DSL μόνο για FB. Άσε να βάζουν, σημασία έχει ότι έτσι υπάρχει οικονομία κλίμακας (ανταγωνισμός/πτώση τιμών) και το internet δεν είναι μόνο FB για τους υπόλοιπους εξ ημών. Έχει και τα θετικά της η μαζικότητα και ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Στα του Switch, παρατήρησε λίγο ότι η δημοφιλία της πλατφόρμας (αναλογικά με το Wii U) δίνει κίνητρο στην Nintendo να βάλει easy mode (= περισσότερες πωλήσεις) σε κάποια παιχνίδια (π.χ. MK8D auto-steering, DKC:TF σανίδα)... οι βετεράνοι μπορεί και να κράξουν (λέμε τώρα) για την casual-ο-ποίηση, αλλά δεν τους αναγκάζει κανείς να βάλουν easy mode. Είπαμε, όλα είναι θέμα επιλογών.

ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Αν και σχετικοάσχετο με το θέμα, αυτό που θα ήθελα να ήξερα περισσότερο ήταν το πως τα πήγε στην Ελλάδα το PSVita σε σχέση με το 3DS...
    Αν και το ότι το PSVita έχει σχεδόν εξαφανιστεί από την ελληνική αγορά εδώ και αρκετό καιρό, μάλλον μας λέει αρκετά.... Πάντως πραγματικά θα ήθελα να μάθω νούμερα, έστω και για τους πρώτους 12-24 μήνες.
    Το χιούμορ είναι βασική ένδειξη ευφυΐας.

Ετικέτες γι' αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας