Σελίδα 23 από 23 ΠρώτοΠρώτο ... 131920212223
Αποτελέσματα 221 μέχρι 225 από 225
    ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Τα spoilers δεν δουλεύουν.

Ότι μπορούσαμε κάναμε τότε. Οι ακόμα παλιότεροι έχουν ζήσει εποχές που όλο το χωριό είχε ένα τηλέφωνο μόνο και τους φαινόταν εντελώς μαγικό σαν φάση (κι εκεί έπαιζε συνάθροιση στην πλατεία του χωριού να μαζεύεται ο κόσμος για ένα κοινό σκοπό). Είναι αυτό που έχω πει πολλές φορές ότι η σπανιότητα αυξάνει το perceived value. Το commoditization την ρίχνει στα τάρταρα, for better or worse. Γι' αυτό πλέον δεν εντυπωσιάζεται κανείς από τίποτα, δεν πα να έχουν και 500-600$/€ οι νέες κονσόλες.

Ακόμα κι εδώ στην Αθήνα σε κεντρικές περιοχές (μέχρι και τα late 80s/early 90s) θυμάμαι φάσεις που δεν είχαν τηλέφωνο όλοι οι ένοικοι και κάποιοι έτρεχαν στον μοναδικό γείτονα που είχε. Αναμονές 5 χρόνια να σου βάλουν γραμμή, φακελάκια κλπ.

Τώρα έχει ο καθένας από ένα smartphone, δώστου selfies, δώστου likes, πάρε απομόνωση και ναρκισσισμό/φιλαυτία μέχρι αηδίας... (προσωπική άποψη και μη-διαπραγματεύσιμη)

ninty Follower Sir_Teraflop Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/04/2019
    Εμένα πάντα το άγχος μου ήταν στις κονσόλες πως θα πάρω day one και δεύτερο χειριστήριο. Μου έχει μείνει από παλιά αυτό, μην τύχει και σκάσει κάποιος φίλος σπίτι και δεν μπορούμε να παίζουμε μαζί επειδή δεν αγόρασα δεύτερο controller.

Αυτό που έκανε η nintendo με το switch είναι πολύ pro-co op για παράδειγμα.

Βέβαια λόγω ocd ούτως ή άλλως αγόραζα και 2ο χειριστήριο μήπως και μείνει στον τόπο το 1ο σαν backup αλλά λέμε τώρα.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Τι να σου πω τώρα, η Nintendo έχει φάει μπόλικο κράξιμο για τα joycons (από αντοχή, μέχρι ότι είναι «μισά» χειριστήρια -λες και του NES δεν είναι συγκριτικά με σήμερα-), οπότε περί ορέξεως.

Όντως είναι έξυπνο αυτό που έκανε και στηρίζω ακόμα splitscreen/LAN mode.

OCD πάντως είναι να σε πιάνει αν ο διπλανός σου δεν τηρεί κάποιους βασικούς κανόνες υγιεινής (βλ. λιγδωμένα χέρια μετά από σουβλάκια/πίτσες) και πάει να πιάσει κανά joycon (είπαμε, είναι ευαίσθητα τα άτιμα!). Παλιά αφενός ήμασταν νεαρότεροι και δεν μας πολυένοιαζε (άλλος είχε πληρώσει το Atari), αφετέρου ήταν και κάπως πιο ανθεκτικά (αύξηση πολυπλοκότητας σε μικρό χώρο = defects).

ninty Follower Sir_Teraflop Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/04/2019
    Είναι αυτό που λες. Delicate technology. Έχω 2 tomahawk που πραγματικά και λάδια να έχει αλλάξει ο άλλος στο αυτοκίνητο - έχω την πεποίθηση ότι και κάτω από την βρύση να τα βάλω, αυτά θα δουλεύουν κανονικά αν τα στεγνώσω στον ήλιο. Υπερβολικό αυτό που γράφω αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Βέβαια και η Nintendo τα έκανε λίγο μαντάρα στο QoC αλλά άλλο συζητάμε.

Αυτό το καταραμένο το OCD

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Blast from the past:

https://twitter.com/txgx42/status/1123601698856026113

Άντε να εξηγήσεις τώρα στα πιτσιρίκια της PCMR πως ήταν τα πράγματα κάποτε (και PC και Mac ήταν για τα πανηγύρια)...

Μεγάλο φάουλ να μην γνωρίζουμε το παρελθόν (και σε home computers και σε κονσόλες). Και μετά απορούμε τι τροφοδοτεί τους ιστορικούς ρεβιζιονισμούς.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας