Σελίδα 1 από 23 1234511 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 226
    ninty Noob
    Ημ. Εγγραφής
    26/11/2015

Το gaming χθες και σήμερα: Προβληματισμοί και συγκρίσεις

Techpriest από τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι είσαι ακριβός στην ηλικία μου 37..γενιά της χρυσής εποχής τον adventures police quest,king,space quest,kyrandia ,monkey ,Larry και όλα τα της εποχής της sierra ,lucas ,κτλπ είμαστε γενιά τον prehistorik και rick dangerous μόνο που τα ανέφερες τσουτσουριασα ωστόσο δεν Πρπ να αδικούμε κανένα που δεν έχει ζήσει όλα αυτά Που εμεισ έχουμε περάσει από όλα τα στάδια και της κονσόλες του gaming και έχουμε μια ποιο ολοκληρωμένη και εμπεριστατωμένη άποψη η επιτυχία είναι να περάσεις σε αυτά τα νεότερα άτομα την έννοια του gaming και να μάθουν να εκτιμάνε κάποιες εταιρείες και κάποια games που ήταν οι πατεράδες του gaming..και πίστεψε με έχω καταφέρει πολλά άτομα τις ηλικίας μου αλλά και νεότερα να τους βάλω κάτω και να παίξουμε πχ snes mini co-op και να πέφτει το γέλιο της αρκούδας ..!

ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TechPriestNS Εμφάνιση Μηνύματος
    Για πόσα games σήμερα ανατριχιάζεις που τα παίζεις ή τα σκέφτεσαι?
    Να σου κάνω μια λίστα σε pm, δεν θα χωρέσει σε ένα ποστ

Ρε γερόντια, το οτι ανατρίχιάζατε τότε με κάθε χαζομάρα που παίζατε (και με σοβαρά) σημαίνει οτι ήταν ακόμα novelty.
    Πως πας ταξίδι σε μια νέα χώρα και ακόμα και το χρώμα των διαβάσεων σου φαίνεται εντυπωσιακό ;
    Σε λίγο θα μου πείτε οτι όποιος δεν έχει συνδεθεί σε bbs δεν ξέρει απο ίντερνετ.

Σήμερα το gaming είναι κάτι πολύ φυσιολογικό, τετριμμένο, το κάνουν όλοι, σε όλες τις συσκευές και δεν ενθουσιάζει σαν "διαδικασία" πλέον.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Όχι φίλε θα είμαι αμείλικτος. Αν θέλει να ακούσει πάω πάσο. Αλλά στα 40 μου δεν θα μου κάνει ηθικοπλαστική κανένα μαλακισμένο που μεγάλωσε με android gaming. Ούτε καν. Δεν υπάρχει συζήτηση καν εκεί. Δεν μου το επιτρέπω ούτε καν. Τέρμα. Πόσο μάλλον υποδείξεις για το τι εστί gaming hardcore ή μη.
    Είναι πολλά τα πιτσιρίκια που μεγαλώνουν με Android/iOS gaming πλέον, αλλά μεταξύ μας, αυτά φταίνε ή οι γονείς τους;

Το παιδί και το σκυλί όπως το μάθεις λέει μια παροιμία... και τους γονείς δεν τους διαλέγει κανείς. Είναι λαχείο.

Δυστυχώς δεν φταίνε αυτά που οι περισσότεροι τα παρκάρουν σε ένα τάμπλετ με shovelware παιχνίδια και άντε γειά. Εγώ ελάχιστους 30-40+ γνωρίζω να ασχολούνται ενεργά με κονσόλες. Κάποιοι είχαν ασχοληθεί πολύ παλιά (εποχές Atari/GB/NES), αλλά το παράτησαν το άθλημα από ένα σημείο κι έπειτα και συμβιβάζονται με την φτηνή σαβούρα. Θεωρώ ότι είμαστε μειοψηφία όσοι συνεχίζουμε, ειδικά στην Ελλάδα. Ίσως είναι και λίγο «ταμπού» στην ελληνική κοινωνία.

ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    Ρε φίλε τα ισοπεδώνεις όλα σε μια πρόταση - δεν είναι έτσι....
    Δεν είμαι εγώ που λέω οτι σήμερα δεν υπάρχουν παιχνίδια που σε κάνουν να ανατριχιάζεις και οτι τα 80s ήταν η μόνη σοβαρή εποχή.

Φυσικά υπήρχαν και παιχνίδια διαμάντια τότε.
    Και επειδή ήταν στην αρχή το gaming υπήρχαν και πάρα πολλές φρέσκιες ιδέες.

Και δεν φταίει το android που τα παιδιά παίζουν μπούρδες. Android Game, Android Game, ...
    Όπως δεν έφταιγε ο C64 αν παίζαμε φλιπεράκια και όχι (πχ) King's Quest.

Να πάμε να πετάξουμε νεράτζια στα παράθυρα? Να χτυπήσουμε κουδούνια? Να παίξουμε μπάλα, φυσοκαλαμοπόλεμο? Να πάμε στον φίλο μας να παίξουμε goal και sensible soccer? Εμείς είχαμε επιλογές.
    Άσχετο, εγώ τέτοιες αηδίες πάντως δεν έκανα.
    Έγραφα κώδικα σε AMSBASIC
    Τελευταία επεξεργασία από jousis; 16-01-2018 στις 02:31

ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    Το gaming έχει γίνει 2nd job σήμερα. Κάποτε που λες ότι είμαστε νοσταλγικοί και παππούδες το gaming ήταν αυτό. GAMING.
    Αυτό ακριβώς. Το είπα.
    Τότε ήταν σχεδόν αυτοσκοπός. Μαζευόμασταν για να παίξουμε ότι μπούρδα υπήρχε γιατί το gaming απο μόνο του ήταν εντυπωσιακό. Όχι (όλα) τα παιχνίδια.
    Και επειδή δεν είχαμε πολλά φράγκα (στην Ελλάδα), μία μαζευόμασταν στον έναν να παίξουμε στην αμίγκα του, μια στον άλλον να παίξουμε στον CPC του, μία στον άλλον να παίξουμε C64, και κάθε Σάββατο ένα 10ωράκι AD&D (p&p).

Ποδοσφαιράκι φυσικά δεν έπαιζα ούτε τότε, ούτε σήμερα. Πάντα μονοδιάστατο και χαζομάρα ήταν.
    Προφανώς δεν μπορώ να πείσω κάποιον nostalgimaniac, απλά έτσι, έγραψα κι εγω την ανάποδη άποψη μπας και διαβάζει κανένας σαν κι εμένα (αφήνω το χθες στην ησυχία του, ζω με όρεξη το σήμερα αναμένοντας με λαχτάρα το αύριο).

ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    Άσε τα πισί. Ας πάμε στο σημερινό mario galaxy.
    Για εμένα, που δεν γουστάρω ΚΑΘΟΛΟΥ τα platformers και τα έπαιζα αναγκαστικά τότε (γιατί όπως είπαμε...παίζαμε ότι μπούρδα έπεφτε στα χέρια μας) , το σημερινό μάριο είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ παιχνίδι.
    Συγκρίνεται με ΟΛΑ τα platformers του 80. Και κερδίζει τα περισσότερα.

Σου λέω, μπορώ φτιάξω τεράστια λίστα. Δεν έχει νόημα γιατί γουστάρεις την νοσταλγία.
    (δεν είναι και κακό, σιγά).

Adventures νομίζω έχεις ένα δίκιο. Ψοφήσανε εντελώς (δεν μου άρεσαν - δεν θα κλάψω).

ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    mario odussey ήθελα πω. Αυτό στο switch.
    Σόρρυ, μπερδεύτηκα. Είδες, τόσο ασχολούμαι με platformers που ούτε το όνομα δεν μου ήρθε.

Λοιπόν, πλάκα πλάκα, μιας και το είπαμε, θα τσιμπήσω από ένα AD&D 2nd edition player's & DM guide να το έχω.

Τεσπα...φτάνει.
    Είπα, είπες, δεν συμφωνούμε, τέλος.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jousis Εμφάνιση Μηνύματος
    Να σου κάνω μια λίστα σε pm, δεν θα χωρέσει σε ένα ποστ

Ρε γερόντια, το οτι ανατρίχιάζατε τότε με κάθε χαζομάρα που παίζατε (και με σοβαρά) σημαίνει οτι ήταν ακόμα novelty.
    Πως πας ταξίδι σε μια νέα χώρα και ακόμα και το χρώμα των διαβάσεων σου φαίνεται εντυπωσιακό ;
    Σε λίγο θα μου πείτε οτι όποιος δεν έχει συνδεθεί σε bbs δεν ξέρει απο ίντερνετ.

Σήμερα το gaming είναι κάτι πολύ φυσιολογικό, τετριμμένο, το κάνουν όλοι, σε όλες τις συσκευές και δεν ενθουσιάζει σαν "διαδικασία" πλέον.
    Δεν θα διαφωνήσω με το γενικό πνεύμα όσων γράφεις και θα βάλω κι ένα βιντεάκι:

https://www.youtube.com/watch?v=KT_6BuWGEcE

Πείτε μου τώρα γιατί το πιτσιρίκι του σήμερα (αυτό που είναι αρκετά τυχερό να μην το παρκάρουν σε Android) να μην θεωρεί το Switch το "N64" του σήμερα και τα BoTW/Odyssey τα "Ocarina/SM64" του σήμερα (ελπίζω να καταλαβαίνετε πως το λέω)... στοίχημα ότι σε 20 χρόνια από σήμερα θα εκθειάζουν τα παιχνίδια του 2017 και θα λένε μούφα τα παιχνίδια του 2037. Κάντε και bookmark το post άμα θέλετε.

Κάθε εποχή έχει τα διαμάντια της και τουλάχιστον οι γονείς αυτών των παιδιών δεν τα παρκάρανε σε ένα φτηνοκινέζικο τάμπλετ των €100 (σίγουρα φταίνε και τα μνημόνια/ΕΝΦΙΑ κλπ, άλλη οικονομία τελείως)...

ΥΓ: Που τις θυμήθηκες τις BBS... Acrobase και ξερό ψωμί! Ωραίες εποχές, αλλά δεν μπορώ να πω ότι νοσταλγώ τα modems, όπως και άλλοι δεν νοσταλγούν τον τηλέγραφο (που είναι ακόμα πιο παλιός και εμείς δεν τον ζήσαμε).

Πάντα υπάρχει ενθουσιασμός στο ξεκίνημα μιας νέας τεχνολογίας και μετά έρχεται το consolidation/commoditization και «απομυθοποιείται» η τεχνολογία (κάποτε γινόταν χαμός με τις SGI, 3DFX κλπ. και πλέον έχουν επιζήσει οι nVidia/AMD οι οποίες απορρόφησαν τους μηχανικούς των εταιριών που έκλεισαν <-- δεν υπάρχει παρθενογένεση στην τεχνολογία --> το DNA των exotic chips ζει μέσα στις GeForce/Radeon --> πως νομίζεις βρε συ Tech ότι έγιναν μεγάλες και τρανές αυτές οι εταιρίες; ένα τίποτα ήταν στα 90s, για θυμίσου)... δείτε επίσης τι γίνεται αυτή την εποχή με τα cryptocurrencies (θυμίζει την φούρια των early 90s με το internet). Σε 20 χρόνια θα είναι στανταράκι η blockchain τεχνολογία σε όλα τα τραπεζικά συστήματα και δεν θα εντυπωσιάζεται κανείς. Bookmark κι αυτό.

Και η παράδοση της (Amiga) Demoscene μια χαρά επιζεί μέχρι και σήμερα στα commoditized μηχανήματα, δεν είναι όλοι των ετοιματζίδικων engines: https://chipflip.wordpress.com/2015/...the-demoscene/

Αυτό ισχύει. Οι περισσότεροι γονείς έτσι "παρκάρουν" ακριβώς τα παιδιά τους. Η διαφορά με εμάς, την γενιά μας ήταν ότι δεν ξέραμε τι να κάνουμε πρώτα τότε. Να πάμε να πετάξουμε νεράτζια στα παράθυρα? Να χτυπήσουμε κουδούνια? Να παίξουμε μπάλα, φυσοκαλαμοπόλεμο? Να πάμε στον φίλο μας να παίξουμε goal και sensible soccer? Εμείς είχαμε επιλογές.
    Το έχω ξαναγράψει ότι φταίει η υπερβολική αστικοποίηση... εγώ την θυμάμαι αλλιώς την Αθήνα πριν 25-30 χρόνια. Υπήρχαν περισσότερες αλάνες, μεγαλύτερες παιδικές χαρές κλπ κλπ. Που να πάνε τα παιδιά λοιπόν; Γιατί τα ψέγουμε;

Για θυμίσου λίγο τι άθλος ήταν να αγοράσεις ΙΧ στα 80s/90s (βέβαια η βενζίνη ήταν φθηνή, τώρα είναι το ανάποδο)... σήμερα κάθε μέλος της οικογένειας έχει κι από ένα. Αποτελέσμα; Ανάγκη για περισσότερο χώρο parking -> περαιτέρω τσιμεντοποίηση (έχω παραδείγματα που το λέω αυτό).

Μην τα ρίχνουμε όλα στα παιδιά λοιπόν... εμείς οι ενήλικοι τα κάνουμε όλα αυτά στον βωμό της βόλεψης. Μην τυχόν και περπατήσουμε λίγο παραπάνω ή πάρουμε κανά ΜΜΜ (άλλο ταμπού αυτό). Που να μην είχαμε και κρίση δηλαδή... άστο, είναι πρόβλημα κουλτούρας η οποία δεν έχει καμία σχέση με ανηλίκους/άτομα που δεν ψηφίζουν.

Και κάτι τελευταίο: το πότε γεννιέται κάποιος δεν το διαλέγει και δεν είναι σωστό να ψέγουμε κανέναν για κάτι που δεν επέλεξε. Κι εμείς δεν ζήσαμε Α'ΠΠ/Β'ΠΠ να ξέρουμε τι πάει να πει πείνα/πόλεμος. Είναι ωραίο να ακούς ιστορίες από παλιότερους που τα ζήσανε, αλλά μέχρι εκεί. Όχι να σου κουνάει το δάχτυλο όμως ότι σήμερα γίναμε φλούφληδες επειδή έχουμε δεδομένα κάποια πράγματα. Κοινωνία και τεχνολογία εξελίσσονται χέρι-χέρι... να δεις στο μέλλον που θα είναι commodity τα self-driving cars στυλ ΚΙΤΤ (είχε την μαγεία της κάποτε αυτή η σειρά) τι θα λένε μερικοί για κόντρες και ιστορίες (καλή φάση, αλλά και πολύς κόσμος έχει πεθάνει/σακατευτεί άσχημα <-- αν σου τύχει, μετά σου κόβεται η μαγκιά).

ΥΓ: Σόρρυ για το offtopic, αλλά μου δώσατε καλή πάσα!

Συμφωνώ απόλυτα με mikeus (για άλλη μια φορά).

Θέλει πολύ προσοχή και σεβασμό η νέα γενιά και θέλει εμείς τα ...γερόντια να προσπαθούμε να μπούμε και λίγο στα παπούτσια των πιτσιρικάδων. Αλλιώς θα καταντήσουμε σαν κάτι γραφικούς γέροντες (κυριολεκτικό αυτό) που στα παιδικά μας χρόνια μας κατακεραύνωναν συνεχώς επειδή εκείνοι στην εποχή τους έτσι και εκείνοι στην εποχή τους αλλιώς. Αν έχετε τέτοιες αναμνήσεις καταλαβαίνετε τι λέω (εγώ έχω μπόλικες). Αντιστέκομαι να μην γράψω και εγώ σεντόνι, άλλωστε δεν θα πω κάτι ριζικά διαφορετικό αφού όπως είπα ο mikeus με κάλυψε.

Κάτι τελευταίο. Sorry που θα γίνω ...ο Σπαζοκλαμπάνιας της παρέας αλλά ρε παιδιά προσέξτε λίγο τους κανόνες του φόρουμ. Λίγη προσοχή στην γλώσσα να μην φεύγουν πολλές κακές λεξούλες, μια μικρή έστω προσοχή στο θέμα των off topic και @Mpakalis (δεν θυμάμαι αν στο είπα, καλωσόρισες) λίγη προσοχή στο γράψιμο γιατί σου φεύγουν πολλά λάθη και κοψίματα σε λέξεις (δεν εννοώ ορθογραφικά) και το κείμενο σου γίνεται δυσανάγνωστο. Εντελώς φιλικά όλα αυτά προς όλους...

ninty Noob
    Ημ. Εγγραφής
    26/11/2015
    Εγώ σε κατάλαβα από την αρχή ποιας γενιάς είσαι. Όταν ανέφερες ότι πήρες το πρώτο σου PC το 1988. Υποθέτω αν δεν πρόλαβες κανένα amstrad 1640 σε "κλώνο" θα πήρες κανένα 286 ή 386sx ή κάτι τέτοιο.

Το ζήτημα είναι και εκεί δεν δέχομαι καμία αντίρρηση είναι ότι οι σημερινοί "gamers" έχουν άποψη λες και πριν γεννηθούν δεν υπήρχε gaming. Λες ρε παιδί μου και γεννήθηκαν σε κενό, μετά από έκρηξη μαύρης τρύπας ή δεν ξέρω εγώ τι. Και όχι μόνο αυτό, έχουν και άποψη και μάλιστα θέλουν να στην επιβάλλουν -ποιανού? εσένα - εμένα που γεννηθήκαμε και μεγαλώσαμε με αυτό.

Όχι φίλε θα είμαι αμείλικτος. Αν θέλει να ακούσει πάω πάσο. Αλλά στα 40 μου δεν θα μου κάνει ηθικοπλαστική κανένα μαλακισμένο που μεγάλωσε με android gaming. Ούτε καν. Δεν υπάρχει συζήτηση καν εκεί. Δεν μου το επιτρέπω ούτε καν. Τέρμα. Πόσο μάλλον υποδείξεις για το τι εστί gaming hardcore ή μη.

Είμαι απόλυτος όπως κατάλαβες. Σε αυτό τουλάχιστον.

Και ναι όταν θυμάσαι τίτλους και ανατριχιάζεις όπως εγώ αυτό κάτι λέει. Και δεν λέγεται Nostalgia. Λέγεται ΕΠΙΚΕΣ ΕΠΟΧΕΣ.

Για πόσα games σήμερα ανατριχιάζεις που τα παίζεις ή τα σκέφτεσαι?
    Το πρώτο pc τη;ν Hyundai 8086 φίλε tech με 20mb hhd διπλό floppy disk 5 1/4” με γραφικά ασπρόμαυρα CGA αν γνωρίζεις θα καταλάβεις ..για τι εργαλείο μιλάω ...και επειδή είμαι ad Vedventuras το πρώτο που είχα παίξει ήταν το Larry στην πρώτη έκδοση του με τα CGA γραφικά ασπρόμαυρο του 88´ αν θύμαμαι καλά αργότερα βγήκε με VGA γραφικά το 90´ ....επίσης και εγώ είμαι κάθετος όσο αφορά τα κινητά ..εκεί δεν υπάρχει ο ορισμός gaming ...μόνο χάσιμο χρόνου σε γελοιότητες εκτός κάποιον ελαχίστων εξαιρςσεων για να μην είμαστε και μηδενιστές .

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας