Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Αποτελέσματα 41 μέχρι 47 από 47
    ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Διαβάζοντας / συζητώντας, έμαθα πως μέχρι τέλος του χρόνου, όλες οι εταιρίες θα κάνουν τα τηλέφωνα να είναι μέσω router, είναι κάτι που είναι από την ΕΕ, το ίδιο μου είπε και φίλος που έχει μαγαζί με υπολογιστές / δίκτυα κλπ.

Μου είπε επίσης πως το κακό με την σύνδεση 2 router, είναι πως με διακοπές ρεύματος μπορεί να χάνουν την σύνδεση μεταξύ τους.
    Τελευταία επεξεργασία από blackmore; 04-06-2018 στις 16:09

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από blackmore Εμφάνιση Μηνύματος
    Διαβάζοντας / συζητώντας, έμαθα πως μέχρι τέλος του χρόνου, όλες οι εταιρίες θα κάνουν τα τηλέφωνα να είναι μέσω router, είναι κάτι που είναι από την ΕΕ, το ίδιο μου είπε και φίλος που έχει μαγαζί με υπολογιστές / δίκτυα κλπ.

Μου είπε επίσης πως το κακό με την σύνδεση 2 router, είναι πως με διακοπές ρεύματος μπορεί να χάνουν την σύνδεση μεταξύ τους.
    Ραδιοαρβύλα, δεν υπάρχει καμία ευρωπαϊκή οδηγία.

Μόνο ο ΟΤΕ έχει πει ότι μέσα στο 2018 θα γίνουν όλες οι γραμμές VoIP. Οι άλλοι μάλλον θα αργήσουν κι άλλο... εδώ καλά-καλά ούτε IPv6 plan δεν έχουν ακόμα οι περισσότεροι.

Για τις διακοπές ρεύματος, καλό είναι να έχεις UPS (ο ΟΤΕ δίνει UPS σε κάποιους πελάτες όταν τους γυρνάει σε VoIP ή μάλλον κάτι σε στυλ powerbank).

Αν όλα γίνουν VoIP, δε θα υπάρχει πρόβλημα με τις διακοπές ρεύματος; Τα κανονικά τηλέφωνα δεν επηρεάζονται (εκτός από ασύρματα). Αλλά θα μου πεις όλοι έχουν κινητά τώρα.
    I used to be furious! Outraged! Sick with anger! Then I took an arrow in the knee.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Zalbor Εμφάνιση Μηνύματος
    Αν όλα γίνουν VoIP, δε θα υπάρχει πρόβλημα με τις διακοπές ρεύματος; Τα κανονικά τηλέφωνα δεν επηρεάζονται (εκτός από ασύρματα). Αλλά θα μου πεις όλοι έχουν κινητά τώρα.
    Αν γίνουν όλα FTTH (οπτική ίνα μέχρι το σπίτι), δεν θα υπάρχει πρόβλημα;

Φυσικά και θα υπάρχει, μιας και η ίνα μεταδίδει φως και όχι ηλεκτρικό ρεύμα... αυτό όμως δεν είναι λόγος να μείνουμε για πάντα στα ίδια.

Για αυτό υπάρχουν οι μπαταρίες (ένα απλό router έχει 4-5W κατανάλωση κι αυτό σε full load).

Και κάτι άλλο που δεν ξέρουν πολλοί: οι καμπίνες (KV/ΚΑΦΑΟ) που βάζουν DSLAM μέσα για VDSL2 συνήθως δεν έχουν μπαταρίες/UPS για λόγους χωροταξίας ή/και μείωση του κόστους. Οπότε και UPS να έχεις, αν πέσει το ρεύμα στην περιοχή με γενικό blackout, τότε κλείνει και το DSLAM -> internet/τηλ γιοκ.
    Τελευταία επεξεργασία από mikeus; 04-06-2018 στις 17:46

ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Δεν ξέρω αν είναι ράδιο αρβύλα, άλλα καπνός χωρίς φωτιά συνήθως δεν υπάρχει, όσο για ups, στα σπίτια το σταθερό είναι πλέον ένα ακόμα τηλέφωνο, μια και όλοι μιλάνε με κινητά με τους διάφορους τρόπους που εχουν τα smartphone, πχ εμείς το σταθερό το έχουμε μήπως χτυπήσει μια στις τόσες ή αν χρειαστεί να πάρουμε σε σταθερό μιας και έχουμε δωρεάν, άλλα και αυτό σπάνιο. Προχθές που πήγα στον ΟΤΕ, ρώτησα για ups, άλλα για ίντερνετ, μιας και για εμένα το σταθερό είναι σαν να μην υπάρχει, να φανταστείτε ούτε το νούμερο δεν γνωρίζω, ρωτάω την γυναίκα ή το βλέπω από της επαφές του κινητού..., και αν δεν είχα την γυναίκα δεν θα με απασχολούσε το σταθερό αν πρέπει να είναι μέσω ρουτερ ή όχι, άλλα αν το βγάλω θα έχω μετά την γυναίκα να λέει "τι, τσάμπα το πληρώνουμε..."
    Τελευταία επεξεργασία από blackmore; 04-06-2018 στις 22:40

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Είναι πολύ εύκολο να αποδειχτεί αν υπάρχει σχετική οδηγία από ΕΕ:

https://europa.eu/european-union/eu-law/legal-acts_en
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ion_directives

Άσε που θα είχε γίνει πρωτοσελίδο σε σχετικά sites (π.χ. adslgr), όπως έγινε με την GDPR... είναι καθαρά οικονομοτεχνική απόφαση. Τα ελληνικά πεζοδρόμια είναι ήδη πολύ στενά και οι καμπίνες δεν μπορούν να γίνουν περίπτερα με POTS κάρτες + UPS. Βάζουν τα απολύτως απαραίτητα (DSLAM) και τέλος.

Στα υπόλοιπα δεν διαφωνώ, το σταθερό έχει χάσει την σημασία που είχε κάποτε.

Στην τελική τι προτιμάτε: ADSL2+ έως 24 Mbps με PSTN τηλεφωνία ή VDSL2 100 Mbps (καρφωτά) και VoIP; Προς το παρόν υπάρχει επιλογή, στο μέλλον όλες οι ADSL (και γενικά οι συνδέσεις από το Αστικό Κέντρο) θα καταργηθούν, για να μειωθούν και οι σχετικές βλάβες.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Καλά πάμε...

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία