Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 47
    ninty Gamer stamos17 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/07/2010

Έπεκταση Δικτύου Wifi εντός σπιτού με σταθερά αποτελέσματα

Ψάχνω ένα σοβαρό τρόπο να επεκτείνω το wifi το σπιτιού. Θέλω να επεκταθεί και να είναι σταθερό. Έχω ενα tp link repeater αλλά δεν παρέχει σταθερό ίντερνετ, παρόλο που του έχω βάλει διαφορετικό όνομα δικτύου από ότι αυτό του router.
    Για βασικό έχω ένα router αυτό που δίνει πλέον η cosmote.

Να πάω για καλύτερο repeater, Να πάω για power line, να πάω για κάνα μεγαλύτερο και καλύτερο router? Θέλω να μην καταστραφώ οικονομικά είναι η αλήθεια αλλά στα πλαίσια της συζητήσεις θα ακούσω όλες τις δυνατές λύσεις. Ευχαριστώ
    3ds friend code: 3583-0246-7344
    Wii u -> ΝΝID: stamos17
    Σουιτσ: SW-0598-4181-3516

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Απέφυγε τα repeaters. Ψάξου για HomePlug με WiFi (κατά προτίμηση να είναι και 5 GHz).

ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Μιας και βλέπω router ote που έχω και εγώ ένα, θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις που να είναι για online multiplayer. Καταρχήν το router απλά το σύνδεσα, δεν έκανα τίποτα στης ρυθμίσεις, γιατί πλέον ο συγχρονισμός γίνεται αυτόματο.
    Διάβασα και κάτι σε ένα forum, έλεγαν σε έναν να πάρει τηλέφωνο στην Forthnet, και να πει ότι θέλει να του κάνουν ρυθμίσεις για gaming, χαζομάρα μου άκουγε, επειδή ποτέ δεν ξέρεις, αυτό ισχύει?

- - - Updated - - -

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mikeus Εμφάνιση Μηνύματος
    Απέφυγε τα repeaters. Ψάξου για HomePlug με WiFi (κατά προτίμηση να είναι και 5 GHz).
    και εγώ ενδιαφέρομαι για HomePlug, βρήκα ένα 20 ευρώ σε κατάστημα Vodafone, ρώτησα πως γίνεται η σύνδεση με το router άλλα η υπάλληλος δεν ήξερε και έπρεπε να περιμένω για να έρθει αυτός που ήξερε, άλλα δεν μπορούσα να περιμένω.
    Πως γίνεται η σύνδεση με το router, για πες δυο λόγια σχετικά με HomePlug.

ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    @stamos17
    Πριν πληρώσεις άλλα λεφτά:
    1) βάλε τον αναμεταδότη σε σημείο που έχει καλό σήμα απο τον ρούτερ, όχι στο σημείο που θέλεις εσύ να πιάνεις καλά. Για να κάνει σωστή αναμετάδοση -χοντρικά- υπολόγιζε να έχει αυτός 50%+ σήμα.
    2) βάλε ακριβώς ίδιο όνομα δικτύου και ακριβώς ίδια κρυπτογράφηση με ακριβώς ίδιο κλειδί.

Τα powerline/homeplug/... είναι απλές συσκευές που περνάνε δίκτυο μέσα απο τα καλώδια ηλεκτρικού ρεύματος.
    Βάζεις την μία σε μία πρίζα και την άλλη σε άλλη μία (αν έχεις 3 και την 3η, κ.ο.κ. ).
    Μία απο αυτές την συνδέεις στο δίκτυό σου (ρούτερ) με καλώδιο ή ασύρματα (ανάλογα τί υποστηρίζει) και τέλος.
    Παράδειγμα
    Αν ο ρούτερ σου είναι στο δωμάτιο και θέλεις σήμα στο σαλόνι, βάζει το ένα homeplug στο δωμάτιο, το συνδέεις με καλώδιο ethernet στον router και το άλλο το βάζεις στο σαλόνι.

ΠΡΟΣΟΧΗ αν έχετε τριφασική εγκατάσταση και τα δύο σημεία είναι σε άλλη φάση. Είτε αγοράστε homeplug που λένε ξεκάθαρα οτι το υποστηρίζουν είτε ετοιμαστείτε για λόττο.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από blackmore Εμφάνιση Μηνύματος
    Μιας και βλέπω router ote που έχω και εγώ ένα, θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις που να είναι για online multiplayer. Καταρχήν το router απλά το σύνδεσα, δεν έκανα τίποτα στης ρυθμίσεις, γιατί πλέον ο συγχρονισμός γίνεται αυτόματο.
    Διάβασα και κάτι σε ένα forum, έλεγαν σε έναν να πάρει τηλέφωνο στην Forthnet, και να πει ότι θέλει να του κάνουν ρυθμίσεις για gaming, χαζομάρα μου άκουγε, επειδή ποτέ δεν ξέρεις, αυτό ισχύει?
    Μάλλον εννοεί το fast path.

και εγώ ενδιαφέρομαι για HomePlug, βρήκα ένα 20 ευρώ σε κατάστημα Vodafone, ρώτησα πως γίνεται η σύνδεση με το router άλλα η υπάλληλος δεν ήξερε και έπρεπε να περιμένω για να έρθει αυτός που ήξερε, άλλα δεν μπορούσα να περιμένω.
    Πως γίνεται η σύνδεση με το router, για πες δυο λόγια σχετικά με HomePlug.
    Πέρα από αυτά που είπε ο jousis, δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο. Το ρυθμίζεις σαν wireless Access Point σε διαφορετικό κανάλι (για Switch επιμένω ότι είναι must τα 5 GHz).

Από υπαλλήλους μην περιμένεις και πολλά πράγματα... if you pay peanuts (€500/μήνα), you get monkeys. Σοφό Αμερικάνικο ρητό ;)

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jousis Εμφάνιση Μηνύματος
    @stamos17
    Πριν πληρώσεις άλλα λεφτά:
    1) βάλε τον αναμεταδότη σε σημείο που έχει καλό σήμα απο τον ρούτερ, όχι στο σημείο που θέλεις εσύ να πιάνεις καλά. Για να κάνει σωστή αναμετάδοση -χοντρικά- υπολόγιζε να έχει αυτός 50%+ σήμα.
    2) βάλε ακριβώς ίδιο όνομα δικτύου και ακριβώς ίδια κρυπτογράφηση με ακριβώς ίδιο κλειδί.
    Το κακό με τα repeaters είναι ότι κόβουν την ταχύτητα του AP στο μισό λόγω του τρόπου που δουλεύουν, γι' αυτό δεν τα προτείνω.

ΠΡΟΣΟΧΗ αν έχετε τριφασική εγκατάσταση και τα δύο σημεία είναι σε άλλη φάση. Είτε αγοράστε homeplug που λένε ξεκάθαρα οτι το υποστηρίζουν είτε ετοιμαστείτε για λόττο.
    Τα καινούρια συνήθως δεν έχουν πρόβλημα, έχουν εξελιχθεί πολύ (κάποια περνάνε σήμα μέχρι και από την γείωση, πέρα από τους άλλους 2 αγωγούς), αλλά όπως και να 'χει, ο καταναλωτής έχει δικαίωμα επιστροφής μέσα σε 14 ήμερες εφόσον δεν του κάνει το προϊόν.

- - - Updated - - -

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TechPriestNS Εμφάνιση Μηνύματος
    Mik επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για homeplug παίζουν καλά? Δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια.
    Όπου τα έχω δοκιμάσει παίζουν καλύτερα από WiFi των 2.4 GHz και σχεδόν το ίδιο καλά με Fast Ethernet.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Και η Ελλάδα στην ΕΕ είναι. Άλλο αν κάποια μαγαζιά κάνουν τους «καμπόσους» (όπου σε πιάσουν και όπως σε κόψουν)...

- - - Updated - - -

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TechPriestNS Εμφάνιση Μηνύματος
    Ωραίος με κάλυψες απόλυτα ενώ δεν διευκρίνισα τι εννοούσα παίζει καλά

Επίσης όταν είχα adsl είχα ζητήσει να με γυρίσουν σε fast path και όντως βελτιώθηκε το Ping αρκετά παρόλο που κλείδωνα χαμηλότερα.

Στις vdsl λειτουργεί? Έχει νόημα?
    Αναλόγως τον πάροχο. Η Forthnet θυμάμαι παλιότερα δεν έδινε fast path σε VDSL (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η πολιτική τους).

Επίσης, σε κάποιες προβληματικές γραμμές ενδέχεται να αυξηθούν τα λάθη, οπότε θέλει παρακολούθηση στο modem...

ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    mikeus αν ανοίξεις το προϊόν να το δοκιμάσεις δεν έχεις δικαίωμα επιστοφής no matter what αν δεν το λέει το ίδιο το κατάστημα στους έξτρα όρους του.
    Ο νόμος είναι σαφής.

Αν πάρεις powerline που λέει οτι δεν υποστηρίζει τριφασικό, το ανοίξεις να το δοκιμάσεις και δεν παίξει, δεν έχεις δικαίωμα να το γυρίσεις.

ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Αν η περιγραφή είναι διαφορετική από ότι τελικά είναι το προϊόν, μπορείς να το κάνεις επιστροφή ότι και να σου πει το κατάστημα.

mikeus την δευτέρα που δεν θα δουλεύω, θα πάω στον ΟΤΕ να ρωτήσω αυτό που είπες.
    Για HomePlug, αυτό που δεν ξέρω είναι αν πάρω 1 HomePlug θα κάνω την δουλειά μου ή χρειάζονται από 2 και πάνω? Αυτό που θέλω είναι να μεταφέρω το σήμα καμια 10 μέτρα, γιατί το Wi-Fi δεν είναι τόσο δυνατό και όταν παίζω ps4 στο Ps tv χάνετε το σήμα.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    mikeus αν ανοίξεις το προϊόν να το δοκιμάσεις δεν έχεις δικαίωμα επιστοφής no matter what αν δεν το λέει το ίδιο το κατάστημα στους έξτρα όρους του.
    Ο νόμος είναι σαφής.

Αν πάρεις powerline που λέει οτι δεν υποστηρίζει τριφασικό, το ανοίξεις να το δοκιμάσεις και δεν παίξει, δεν έχεις δικαίωμα να το γυρίσεις.
    Εμένα μου έχουν κάνει μανούρα σε επιστροφή, ενώ η παραγγελία είχε γίνει μέσω internet κιόλας...

Αν η περιγραφή είναι διαφορετική από ότι τελικά είναι το προϊόν, μπορείς να το κάνεις επιστροφή ότι και να σου πει το κατάστημα.

mikeus την δευτέρα που δεν θα δουλεύω, θα πάω στον ΟΤΕ να ρωτήσω αυτό που είπες.
    Για HomePlug, αυτό που δεν ξέρω είναι αν πάρω 1 HomePlug θα κάνω την δουλειά μου ή χρειάζονται από 2 και πάνω? Αυτό που θέλω είναι να μεταφέρω το σήμα καμια 10 μέτρα, γιατί το Wi-Fi δεν είναι τόσο δυνατό και όταν παίζω ps4 στο Ps tv χάνετε το σήμα.
    2 χρειάζεσαι, όπως δείχνει το σχεδιάγραμμα.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας