Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 47
    ninty Gamer stamos17 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/07/2010

Έπεκταση Δικτύου Wifi εντός σπιτού με σταθερά αποτελέσματα

Ψάχνω ένα σοβαρό τρόπο να επεκτείνω το wifi το σπιτιού. Θέλω να επεκταθεί και να είναι σταθερό. Έχω ενα tp link repeater αλλά δεν παρέχει σταθερό ίντερνετ, παρόλο που του έχω βάλει διαφορετικό όνομα δικτύου από ότι αυτό του router.
    Για βασικό έχω ένα router αυτό που δίνει πλέον η cosmote.

Να πάω για καλύτερο repeater, Να πάω για power line, να πάω για κάνα μεγαλύτερο και καλύτερο router? Θέλω να μην καταστραφώ οικονομικά είναι η αλήθεια αλλά στα πλαίσια της συζητήσεις θα ακούσω όλες τις δυνατές λύσεις. Ευχαριστώ
    3ds friend code: 3583-0246-7344
    Wii u -> ΝΝID: stamos17
    Σουιτσ: SW-0598-4181-3516

ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Μιας και βλέπω router ote που έχω και εγώ ένα, θέλω να ρωτήσω αν πρέπει να κάνω κάτι στις ρυθμίσεις που να είναι για online multiplayer. Καταρχήν το router απλά το σύνδεσα, δεν έκανα τίποτα στης ρυθμίσεις, γιατί πλέον ο συγχρονισμός γίνεται αυτόματο.
    Διάβασα και κάτι σε ένα forum, έλεγαν σε έναν να πάρει τηλέφωνο στην Forthnet, και να πει ότι θέλει να του κάνουν ρυθμίσεις για gaming, χαζομάρα μου άκουγε, επειδή ποτέ δεν ξέρεις, αυτό ισχύει?

- - - Updated - - -

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mikeus Εμφάνιση Μηνύματος
    Απέφυγε τα repeaters. Ψάξου για HomePlug με WiFi (κατά προτίμηση να είναι και 5 GHz).
    και εγώ ενδιαφέρομαι για HomePlug, βρήκα ένα 20 ευρώ σε κατάστημα Vodafone, ρώτησα πως γίνεται η σύνδεση με το router άλλα η υπάλληλος δεν ήξερε και έπρεπε να περιμένω για να έρθει αυτός που ήξερε, άλλα δεν μπορούσα να περιμένω.
    Πως γίνεται η σύνδεση με το router, για πες δυο λόγια σχετικά με HomePlug.

ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    @stamos17
    Πριν πληρώσεις άλλα λεφτά:
    1) βάλε τον αναμεταδότη σε σημείο που έχει καλό σήμα απο τον ρούτερ, όχι στο σημείο που θέλεις εσύ να πιάνεις καλά. Για να κάνει σωστή αναμετάδοση -χοντρικά- υπολόγιζε να έχει αυτός 50%+ σήμα.
    2) βάλε ακριβώς ίδιο όνομα δικτύου και ακριβώς ίδια κρυπτογράφηση με ακριβώς ίδιο κλειδί.

Τα powerline/homeplug/... είναι απλές συσκευές που περνάνε δίκτυο μέσα απο τα καλώδια ηλεκτρικού ρεύματος.
    Βάζεις την μία σε μία πρίζα και την άλλη σε άλλη μία (αν έχεις 3 και την 3η, κ.ο.κ. ).
    Μία απο αυτές την συνδέεις στο δίκτυό σου (ρούτερ) με καλώδιο ή ασύρματα (ανάλογα τί υποστηρίζει) και τέλος.
    Παράδειγμα
    Αν ο ρούτερ σου είναι στο δωμάτιο και θέλεις σήμα στο σαλόνι, βάζει το ένα homeplug στο δωμάτιο, το συνδέεις με καλώδιο ethernet στον router και το άλλο το βάζεις στο σαλόνι.

ΠΡΟΣΟΧΗ αν έχετε τριφασική εγκατάσταση και τα δύο σημεία είναι σε άλλη φάση. Είτε αγοράστε homeplug που λένε ξεκάθαρα οτι το υποστηρίζουν είτε ετοιμαστείτε για λόττο.

ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    mikeus αν ανοίξεις το προϊόν να το δοκιμάσεις δεν έχεις δικαίωμα επιστοφής no matter what αν δεν το λέει το ίδιο το κατάστημα στους έξτρα όρους του.
    Ο νόμος είναι σαφής.

Αν πάρεις powerline που λέει οτι δεν υποστηρίζει τριφασικό, το ανοίξεις να το δοκιμάσεις και δεν παίξει, δεν έχεις δικαίωμα να το γυρίσεις.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Αν η περιγραφή είναι διαφορετική από ότι τελικά είναι το προϊόν, μπορείς να το κάνεις επιστροφή ότι και να σου πει το κατάστημα.

mikeus την δευτέρα που δεν θα δουλεύω, θα πάω στον ΟΤΕ να ρωτήσω αυτό που είπες.
    Για HomePlug, αυτό που δεν ξέρω είναι αν πάρω 1 HomePlug θα κάνω την δουλειά μου ή χρειάζονται από 2 και πάνω? Αυτό που θέλω είναι να μεταφέρω το σήμα καμια 10 μέτρα, γιατί το Wi-Fi δεν είναι τόσο δυνατό και όταν παίζω ps4 στο Ps tv χάνετε το σήμα.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Αυτό ήθελα να μάθω περισσότερο, γιατί αυτό φοβόμουν μιας και δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 40+ ευρώ για κάτι τέτοιο, ευχαριστώ.

ninty Gamer
    Ημ. Εγγραφής
    21/03/2017
    Συνήθως δεν κάνω διαφημίσεις σε soho μάρκες αλλά έχω 2 εξαιρέσεις:

1. Draytek για routers
    2. Devolo για powerlines

@blackmore
    Αν έχεις τριφασικό, δες να αναφέρουν πως το υποστηρίζουν. Τότε θα έχεις δικαίωμα να το γυρίσεις αν δεν παίξει σωστά.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    mikeus Το σπίτι δεν είναι μεγάλο, το router είναι στο κέντρο του σπιτιού, το πρόβλημα είναι άλλο, το σπίτι το νοικιάζω λόγω δουλειάς και ο ιδιοκτήτης δεν ξέρω πως το έχτισε, οι τοίχοι είναι το πρόβλημα να φανταστείς ότι καρφί δεν καρφώνεται σε κανένα τοίχο στο σπίτι, μόνο μπετονόκαρφο και αυτό με χίλια ζόρια να μπει το καρφί λίγο στο τοίχο, και νομίζω πώς ο τοίχος φταίει που δεν έχω σήμα.
    40 ευρώ δεν είναι πολλά τα λεφτά, άλλα όπως καταλαβαίνεις λίγα εδώ, λίγα εκεί και μετά έχεις ξοδέψει όλο το μισθό

ninty Gamer stamos17 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/07/2010
    Άνοιξα το θέμα αλλά από χθες δεν έχω προλάβει να κάτσω να απαντήσω ενώ είχα λίγο χρόνο να κάτσω να διαβάσω από κινητό. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας πάντως.

Νο1.
    Το repeater Που ήδη έχω με ξενερώνει γιατί δεν παρέχει σταθερή σύνδεση. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα κολλάει και βλέπεις τη συσκευή να λέει συνδέθηκε αλλά χωρίς πρόσβαση στο ίντερνετ. Οπότε ένας φίλος είπε να αλλάξω όνομα και να το έχω σαν επέκταση αλλά ξεχωριστό δίκτυο. Το έκανα και έγινε λίγο πιο σταθερή αλλά όχι καμία τρομερή βελτίωση.

Νο2
    Το homeplug είναι ουσιαστικά ένα powerline? Δλδ μεταφέρει δίκτυο μέσω ρεύματος από μπρίζα σε μπρίζα όπως θεωρητικά κάνουν τα Powerline? Απλά δεν είχα ξανακούσει τον όρο και προβληματίστηκα λίγο με την αναζήτηση στο net.

Νο3
    Εγώ θέλω να πάρω το router στο δωμάτιο διότι, κονσόλες, και μια φορά στο τόσο competitive playing αλλά και γιατί χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά youtube στην τηλεόραση και θέλω νορμάλ σταθερή σύνδεση. Οπότε θέλω να μεταφέρω ως επί το πλείστον το internet στο σαλόνι (στους γονείς) με wifi Και όχι με ethernet, γιατί κάτι tablet χρησιμοποιούν. Αυτά εδώ απλώς βγάζουν ethernet αλλού; https://www.skroutz.gr/s/3297123/Dev...arter-Kit.html
    Και από ότι είδα δεσμεύουν τη μπρίζα.

Λογικά θέλω Powerline Που να μη δεσμεύει μπρίζα και κατά προτίμηση να βγάζει και σε ethernet αλλά και σε wifi. Απλά μάλλον θα πονέσω άμα τα πληρώσω όλα αυτά
    Γενικά με ενδιαφέρει να μπορώ να επεκτείνω το δίκτυο με ένα συνεχές ιντερνετ. Δε με νοιάζει τόσο να διατηρήσω την ταχύτητα στο μέγιστο.
    Τελευταία επεξεργασία από stamos17; 22-04-2018 στις 19:01
    3ds friend code: 3583-0246-7344
    Wii u -> ΝΝID: stamos17
    Σουιτσ: SW-0598-4181-3516

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία