Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 25
    ninty Regular Nesboy85 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    28/05/2015

Αλλαγή wiiU σε Switch

Παίδες καλησπέρα,

Μέχρι τώρα ήμουν της άποψης ότι δεν δίνω παλιές κονσόλες ακόμα και αν δεν τις χρησιμοποιώ πλέον. Πρόσφατα αποφάσισα να αλλάξω απόψεις τουλάχιστον με τις πιο νέες κονσόλες μου καθώς ο χώρος αρχίζει με τα κουτιά τους να είναι πρόβλημα (Το nes, snes & n64 δεν τα δίνω με τίποτα όμως). Έτσι πούλησα το ps3 (το οποίο έπρεπε να είχα κάνει πολύ νωρίτερα μιας και ποτέ δεν το συμπάθησα) σε αστεία τιμή και μετά κατέληξα να ανταλλάξω σε κατάστημα το xbox360 μου. Πηγαίνοντας εκεί μου είπαν πως την κονσόλα δεν μπορούν να την πάρουν διότι αγοράζουν μόνο slim. Η δικιά μου είναι η 2η έκδοση xbox 360 elite με 120 gb. Έτσι έδωσα μόνο το 2ο χειριστήριο & τα παιχνίδια τα οποία ήταν τόσα που με μόλις 22ε επιπλέον αγόρασα καινούργιο xbox one 1ΤΒ με 3 τίτλους (1 καινούργιο & 2 μεταχειρισμένους). Βέβαια τώρα μου έχει μείνει η κονσόλα χωρίς παιχνίδια και δεν ξέρω τι να την κάνω - άλλο θέμα αυτό.

Κάπως έτσι, κι επειδή πήγε πολύ ομαλά η φάση χωρίς ιδρώτα (γνωρίζοντας πως σίγουρα θα μπορούσα να πάρω περισσότερα χρήματα σε αγγελία), σκέφτηκα μήπως έδινα και το wiiu μου για το switch. Αρχικά μου είπαν πως η κονσόλα αγοράζεται με 120ε και για τα παιχνίδια πρέπει να πάω από εκεί για να τα δουν & να μου πουν. Δεδομένου ότι έχω πολύ καλούς τίτλους, μπήκα στο πλαίσιο τυχαία και είδα ότι αδειάζουν τις αποθήκες τους και τα έχουν όλα σχεδόν στα 10ε. Ήρθε το πρώτο σοκ. Στη συνέχεια είπα να μπω στα public και να δω τι τιμές δίνουν για αγορά μεταχειρισμένων. Εκεί ήρθε το 2ο... Οι τιμές πραγματικά αστεία χαμηλές αλλά μόλις συνήλθα σκέφτηκα πως είναι λογικό καθώς το wiiu ποτέ δεν πούλησε και ειδικά μεταχειρισμένο τα πράγματα θα είναι χειρότερα.

Κι έτσι, κάπως προβληματίστηκα. Σε καμμια περίπτωση δεν μπορώ να αγοράσω το switch και γι αυτό σκεφτόμουν να δώσω το wiiu και να το πάρω. Όμως όπως τα είδα, με βία θα πάρω 200ε για κονσόλα, 20 τίτλους & pro χειριστήριο σε κατάστημα. Στο εν λόγω κατάστημα έχουν διαθέσιμο το switch στο πακέτο με το Mario Tennis Aces & NBA 2K18 (παιχνίδια που δεν με ενδιαφέρουν) στα 375ε περίπου.

Ξέρω πως σε κατάστημα αγοράζουν χαμηλά αλλά και αυτό λογικό είναι μιας και δεν ξέρουν πότε & αν τα πουλήσουν και στο κάτω κάτω επιχείρηση είναι που πρέπει να βγάλει το κέρδος της και να ζήσει κόσμος. Σίγουρα οι περισσότεροι θα πουν να τα δώσω σε αγγελία, όμως αυτό απαιτεί χρόνο αρκετό (που δεν έχω) & υπομονή ενώ σπάνια μπορεί κανείς να τα δώσει όλα πακέτο και πάντα κάποια μένουν. Έλεγα το wii u να το κρατήσω διότι μια μέρα θα έχει μεγάλη αξία και θα είναι σίγουρα συλλεκτικό για πολλούς λόγους που έχει δείξει η ιστορία και άλλων αποτυχημένων κονσολών σε πωλήσεις και όλοι πάνω κάτω καταλαβαίνετε. Από την άλλη είναι δύσκολα τα 400ε στις μέρες μας για κονσόλα (χωρίς κάποιο τίτλο της αρεσκείας μου) κακά τα ψέματα, πόσο μάλλον για 2η!

Απόψεις;

PS.

Ενδεικτικά τα παιχνίδια που έχω σε φυσική μορφή
    1. Mario Kart 8
    2. Zelda Wind Waker HD
    3. Donkey Kong Tropical Freece
    4. Super Smash Bros Wii U
    5. Splatoon
    6. Lego City Undercover
    7. Super Mario 3D World
    8. Call Of Duty : Black Ops II
    9. Super Mario Bros. U
    10. Sonic ALL STARS RACING TRANSFORMED
    11. Shovel Knight (Digital Soundtrack Included )
    12. Xenoblade Chronicles X
    13. The Legend of Zelda : Twilight Princess HD
    14. Star Fox Zero :thumbs:
    15. Mario Tennis Ultra Smash
    16. Teslagrad
    17. Super Mario Maker
    18. Captain Toad
    19. The Legend Of Zelda Breath Of The Wild
    20. Watchdogs
    Τελευταία επεξεργασία από Nesboy85; 23-07-2018 στις 17:15
    Nintending Since 1991

News Poster rockass14 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    24/08/2013
    Χωρίς να ξέρω βέβαια τα οικονομικά σου, εγώ θα περίμενα να μαζέψω τα χρήματα που χρειάζονται.
    Αν αυτό δεν πρόκειται να γίνει σε εύλογο χρονικό διάστημα, τότε αλλάζει το θέμα. Αυτό όμως είναι κάτι που ξέρεις μόνο εσύ.
    Σίγουρα πάντως το WiiU ήταν μία ιδιαίτερη κονσόλα με αρκετούς εξαιρετικούς τίτλους και αν το δώσεις θα το μετανιώσεις πιστεύω.
    Switch Friend code: rockass14 6414-1280-7823
    NNID: rockas14
    3DS Friend Code: 5472-6849-5709
    Miiverse ID: rockas14

ninty Lover funkykong84 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/09/2010
    Δεν θα αντάλλαζα ποτέ Γουι Γιου με Σουίτς, το οποίο και θα πάρω μόνο όταν βγάλουν μια σοβαρή εκδοχή με καλύτερα κουμπιά, αντοχή, χωρητικότητα κλπ. Πρώτα απ' όλα έχεις μια εξαιρετική συλλογή από παιχνίδια, γιατί να τη χαλάσεις; Και σκέψου ότι έξι από τα παιχνίδια που έχεις (Splatoon, MK8, Smash, Toad, DKCTF, Zelda) τα έχει και το Σουίτς, οπότε τι θα κερδίσεις; Εκτός από το Όντισι, δεν υπάρχει τίποτε άλλο στο οποίο να υπερέχει το Σουίτς αυτή τη στιγμή από άποψη παιχνιδιών.

Θεωρώ το Γουί Γιου πολύ ανώτερη κονσόλα από το Σουίτς στην παρούσα φάση και την απολαμβάνω σχεδόν καθημερινά ακόμα και σήμερα.
    Τελευταία επεξεργασία από funkykong84; 24-07-2018 στις 02:31

Ημ. Εγγραφής
    24/08/2013
    Αν και στο θέμα κατασκευής σίγουρα το Switch έχει περιθώρια βελτίωσης δε μπορώ να πω ότι συμφωνώ στα υπόλοιπα από τα παραπάνω.
    Το ένα είναι μία καθαρά οικιακή κονσόλα, το άλλο είναι 2 σε 1.
    Επίσης, Splatoon 2 και Smash Ultimate μόνο στο Switch.
    Όσο καλή βιβλιοθήκη και να είχε το WiiU, δεν υπάρχει καμία σύγκριση με αυτά που ήδη κυκλοφορούν και αναμένεται να κυκλοφορήσουν στο Switch. Καμία όμως.
    Μια βόλτα στο Google και το διαπιστώνουμε άμεσα.
    Σαν συλλεκτική και πολύ ιδιαίτερη κονσόλα όμως εννοείται την κρατάς αν μπορείς.
    Τελευταία επεξεργασία από rockass14; 24-07-2018 στις 06:59

ninty Maniac geo2004z Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008
    Η δικη μου αποψη ειναι να παρεις switch αλλα να μη δωσεις το wii u για το οποιο ξοδεψες πολλα χρηματα. Παρε ενα μεταχειρισμενο switch στην τελικη.

Ειναι μια κονσολα που εχει υποστηριξη απο third κατασκευαστες. Ειναι η πιο πληρης κονσολα αυτη την περιοδο.
    Switch Friend Code: SW-5634-9436-9108

Ημ. Εγγραφής
    28/05/2015
    Η αλήθεια είναι πως δεν με είχε γοητεύσει εξ αρχής το switch και δεν θα σκεφτόμουν καν να το πάρω. Άλλαξα άποψη όμως γιατί τον τελευταίο καιρό λείπω αρκετά και είναι αρκετές οι φορές που όντας «εκτός έδρας» δεν έχω τι άλλο να κάνω και θα ήθελα να έπαιζα κάποιο video game. Το switch συνδιάζει και τα 2 και γι αυτό το σκέφτομαι. Ομολογώ όμως πως από τους τίτλους που είδατε υπάρχουν κάποιοι που δεν έχω αγγίξει καν! Μερικούς δε, απλά τους έβγαλα από τη ζελατίνα «για να πάρω μυρωδιά» .

Και άλλοι φίλοι μου λένε να μην το δώσω αλλά τουλάχιστον για τώρα με τα έξοδα που έχω δεν είναι δυνατό να δώσω 600€ για switch & μερικούς τίτλους. Ξενερώνω πολύ μόνο με το ότι δεν υπάρχει cloud save ώστε να μπορεί κανείς να συνεχίσει το/τα παιχνίδια σε switch από Wii U. Το Zelda πχ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να το ξεκινήσω από την αρχή πάλι!

Ίσως καταλήξω σε αγορά μεταχειρισμένου κάτι που φοβάμαι με όσα έχω διαβάσει για τις επαφές των joy-con... ������
    Τελευταία επεξεργασία από Nesboy85; 24-07-2018 στις 09:51
    Nintending Since 1991

Ημ. Εγγραφής
    28/05/2015
    Το κακό είναι πως είμαι από τους ανθρώπους που αν τους καρφωθεί κάτι στο μυαλό πρέπει να το κάνει άμεσα! Τελικά ίσως όντως είναι καλύτερο να περιμένω για αγορά switch αλλά και περισσότερους τίτλους να βγουν γιατί όπως το βλέπω θα αγόραζα τα περισσότερα παιχνίδια ξανά!
    Nintending Since 1991

ninty Lover funkykong84 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/09/2010
    Nesboy85, καλό είναι κάποια στιγμή το θέμα με το "μου κόλλησε κάτι, πρέπει να το κάνω" να το ξεπερνάμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα, δεν κουνάω το δάχτυλο). Μιας και έχεις το Watch Dogs, έλα να παίξουμε online hacking!

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από rockass14 Εμφάνιση Μηνύματος
    Αν και στο θέμα κατασκευής σίγουρα το Switch έχει περιθώρια βελτίωσης δε μπορώ να πω ότι συμφωνώ στα υπόλοιπα από τα παραπάνω.
    Το ένα είναι μία καθαρά οικιακή κονσόλα, το άλλο είναι 2 σε 1.
    Επίσης, Splatoon 2 και Smash Ultimate μόνο στο Switch.
    Όσο καλή βιβλιοθήκη και να είχε το WiiU, δεν υπάρχει καμία σύγκριση με αυτά που ήδη κυκλοφορούν και αναμένεται να κυκλοφορήσουν στο Switch. Καμία όμως.
    Μια βόλτα στο Google και το διαπιστώνουμε άμεσα.
    Σαν συλλεκτική και πολύ ιδιαίτερη κονσόλα όμως εννοείται την κρατάς αν μπορείς.
    Μες στο σπίτι το WiiU είναι κι αυτό φορητό στην ουσία. Κατά συνέπεια, αν δεν ταξιδεύεις πολύ και μένεις στο ίδιο σπίτι μόνιμα, το Switch χάνει και αυτό το πλεονέκτημα.
    Δεν νομίζω ότι Splatoon 2 και Smash Ultimate αξίζουν την αναβάθμιση. Tην ίδια gaming εμπειρία προσφέρουν πάνω κάτω.
    Ποια είναι ρε συ η τόσο καλύτερη βιβλιοθήκη του Σουίτς; Ας τα βάλουμε κάτω και κατά τη γνώμη μου μόνο στο Όντισι υπερέχει. Ας μην μιλήσουμε για τρίτους, γιατί και το WiiU έχει τρίτα παιχνίδια που δεν έχει το Σουίτς.

ninty Maniac geo2004z Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από funkykong84 Εμφάνιση Μηνύματος
    Nesboy85, καλό είναι κάποια στιγμή το θέμα με το "μου κόλλησε κάτι, πρέπει να το κάνω" να το ξεπερνάμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα, δεν κουνάω το δάχτυλο). Μιας και έχεις το Watch Dogs, έλα να παίξουμε online hacking!

Μες στο σπίτι το WiiU είναι κι αυτό φορητό στην ουσία. Κατά συνέπεια, αν δεν ταξιδεύεις πολύ και μένεις στο ίδιο σπίτι μόνιμα, το Switch χάνει και αυτό το πλεονέκτημα.
    Δεν νομίζω ότι Splatoon 2 και Smash Ultimate αξίζουν την αναβάθμιση. Tην ίδια gaming εμπειρία προσφέρουν πάνω κάτω.
    Ποια είναι ρε συ η τόσο καλύτερη βιβλιοθήκη του Σουίτς; Ας τα βάλουμε κάτω και κατά τη γνώμη μου μόνο στο Όντισι υπερέχει. Ας μην μιλήσουμε για τρίτους, γιατί και το WiiU έχει τρίτα παιχνίδια που δεν έχει το Σουίτς.
    Βασικα το wii u δεν εχει mario odyssey, octopath, setsuna και πολλα αλλα καλουδια. Ουτε zelda dlc που απογειωνει τον τιτλο...
    Switch Friend Code: SW-5634-9436-9108

Ημ. Εγγραφής
    24/08/2013
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από funkykong84 Εμφάνιση Μηνύματος
    Κοίτα, συμφωνώ ότι το WiiU ήταν αδικημένο, αλλά εξ ίσου αδικούμε το Switch με το να λέμε ότι είναι περίπου τα ίδια. Το Switch είναι αναβαθμισμένο σε όλους τους τομείς σε σχέση με το WiiU. Ακόμα και στο σπίτι να ήθελες να παίξεις με το WiiU σε φορητό, έπρεπε να βρίσκεσαι στο ίδιο δωμάτιο με την κονσόλα για να πιάνει. Ακόμα και σε αυτό έιναι καλύτερο το Switch.
    Επίσης, γιατί να μη μιλήσουμε για τρίτους; Συγκρίνονται τα παιχνίδια από τρίτους που κυκλοφόρησαν στο WiiU με αυτά του Switch;
    Με μία ματιά στο wikipedia διάλεξα κάποια σημαντικά παιχνίδια τρίτων που ήδη κυκλοφορούν στο Switch

Atelier, Attack on Titan, Battle Chasers, BlazBlue, Celeste, Crash Bandicoot, Dead Cells, Disgaea, Doom, Dragon Ball, Skyrim, FIFA, NBA, Warriors, Fortnite, Harvest Moon, Hollow Knight, I Am Setsuna, Octopath, Banner Saga, L.A. Noire, Layers of Fear, Lego, Limbo, Mario + Rabbids, Monster Hunter, Naruto, Oceanhorn, Outlast, Owlboy, RE Revelations 2, Rime, Rocket League, Runner 3, Sonic Mania, South Park, Stardew Valley, Wolfenstein, Wasteland 2, Ys 8

και κάποια που θα έρθουν σύντομα (τα περισσότερα μέσα στο 18)

Starlink, Asterix, Bloodstained, Daemon X Machina, Dark Souls, Digimon, Inazuma, Valkyria, Dragon Quest, Fear Effect Remake, Hyper Light Drifter, Grim Fandango, Guilty Gear, Layton, Mega Man, Okami HD, Pillars of Eternity, Shin Megami Tensei V, Tales of Vesperia, Travis Strikes Again, Undertale, The World Ends with You, V-Rally 4, Yo-kai Watch 4

Τέλος από 1st party έχουν κυκλοφορήσει ή θα κυκλοφορήσουν αποκλειστικά

Arms, Kirby, Mario Tennis, Labo, Snipperclips, Splatoon 2, Super Mario Odyssey, Xenoblade Chronicles 2, Bayonetta 3, Pokemon, Fire Emblem, Yoshi, Metroid, Mario Party, Smash Bros. Ultimate

Και κάθε μέρα ανακοινώνονται καινούρια. Νομίζω είναι πολύ δυνατό line-up για 1,5 χρόνο.
    Τελευταία επεξεργασία από rockass14; 24-07-2018 στις 21:22

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία