Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 35
    ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007

Η ψηφιακή κοκαΐνη - «Ζούμε το μεγαλύτερο πείραμα συμπεριφοράς όλων των εποχών. Μας τε

Tα social media δεν κατέληξαν να είναι εθιστικά, αλλά είναι επίτηδες φτιαγμένα έτσι, για μεγαλύτερο οικονομικό όφελος, αναφέρουν έγκυρες πηγές της Silicon Valley στο BBC.

«Είναι σαν να παίρνουν ψηφιακή κοκαΐνη και να την πασπαλίζουν σε όλη τη διασύνδεσή σας και αυτό είναι που σας κάνει να επιστρέφετε ξανά και ξανά», δήλωσε ο Aza Raskin, πρώην υπάλληλος της Mozilla και της Jawbone.

«Πίσω από κάθε οθόνη στο τηλέφωνό σας, υπάρχουν κυριολεκτικά χιλιάδες τεχνικοί και προγραμματιστές που έχουν εργαστεί για να προσπαθήσουν να το κάνουν όσο πιο εθιστικό γίνεται», πρόσθεσε.

Το 2006, ο Raskin, ένας από τους κορυφαίους τεχνολογικούς μηχανικούς, σχεδίασε το infinity scroll, ένα από τα χαρακτηριστικά πολλών εφαρμογών που σήμερα θεωρείται ως ιδιαίτερα εθιστική συνήθεια. Σήμερα νιώθει ενοχές που το δημιούργησε...

Ο Aza Raskin λέει ότι δεν πίστευε τότε πόσο εθιστικό μπορεί να να γίνει αυτό καθώς επιτρέπει στους χρήστες να περιηγούνται αδιάκοπα το περιεχόμενο χωρίς να κλικάρουν.

«Αν δεν δίνεις στον εγκεφάλου σου χρόνο να καλύψει τις παρορμήσεις απλά συνεχίζεις να σκρολάρεις».

Αυτή η καινοτομία άλλαξε τελείως το πώς χρησιμοποιούσαν όλοι τα τηλέφωνά τους και τους έκανε να τα κρατάνε περισσότερο από όσο πραγματικά χρειάζεται.

«Ζούμε μέσα στο μεγαλύτερο πείραμα συμπεριφοράς όλων των εποχών. Μας τεστάρουν συνεχώς», λέει ο Aza Raskin καθώς χαρτογραφεί τις σκοτεινές διαδρομές του χρόνου μας στο διαδίκτυο.

Πολλοί ακόμη τεχνικοί έχουν έκτοτε κληθεί για να δημιουργήσουν εθιστικά χαρακτηριστικά και να παγιδεύουν τους χρήστες με τρόπο που δεν γίνεται άμεσα αντιληπτός.

Ένας πρώην υπάλληλος του Facebook παρομοιάζει το Facebook με «κουλοχέρη» και τον εθισμό σε αυτό τόσο δυνατό όσο στα καζίνο.

«Έχετε ένα επιχειρησιακό μοντέλο που έχει σχεδιαστεί για να σας δεσμεύει και να σας κάνει να του δίνετε όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο από τη ζωή σας και στη συνέχεια να πουλά αυτήν την προσοχή στους διαφημιζόμενους», αναφέρει.

Η υπερδύναμη του Like

Μία από τις πιο δελεαστικές πτυχές των κοινωνικών μέσων ενημέρωσης για τους χρήστες, ήταν το «Like» και η εξέλιξή του σε thumbs-up, καρδιές ή retweets.

Η Leah Pearlman, συν-εφευρέτης του κουμπιού Like του Facebook, δήλωσε ότι είχε η ίδια γαντζωθεί στο Facebook επειδή είχε αρχίσει να βασίζει την αίσθηση της αυτοεκτίμησής της στον αριθμό των like που είχε.

«Όταν ήθελα επιβεβαίωση, πήγαινα εκεί», λέει και αφηγείται πως έκανε το ίδιο όποτε ένιωθε μόνη ή ανασφαλής.

Όλο αυτό έχει σχεδιαστεί πολύ προσεχτικά και γίνεται ακόμη πιο επιδραστικό όσο κανείς αφήνεται στη διαδικασία.

Όμως και όταν κάποιος αποφασίσει να διακόψει, και πάλι δεν είναι εύκολο. Οι τεχνικοί που έχουν δουλέψει στο κομμάτι αυτό λένε πως είναι σχεδόν όσο δύσκολο είναι να κόψεις το τσιγάρο.

Οι μελέτες δείχνουν ότι υπάρχουν συνδέσεις μεταξύ της υπερβολικής χρήσης των κοινωνικών μέσων και της κατάθλιψης, της μοναξιάς και πολλών άλλων ψυχικών προβλημάτων.

Δείτε ένα αποκαλυπτικό απόσπασμα όσων ειπώθηκαν στο BBC Panorama:
    https://twitter.com/BBCPanorama/stat...82894246739968

https://www.lifo.gr/now/digital-life...taroyn-synexos

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Βγαίνουμε για μπίρα, οι περισσότεροι είναι με τα κινητά στο χέρι, ένας συνάδελφος που και αυτό είναι έτσι του λέω «όταν βγαίνεις με κάποιον για καφέ, και εσυ είσαι με το κινητό όλη την ώρα είναι σαν να μην του δίνεις σημασία», και μου απαντάει «όχι δεν είναι έτσι, γιατί μπορεί να βλέπω το κινητό, αλλά ακούω τι λέει».
    Για τα like το έχω ακούσει να λένε «ανέβασα μια φωτογραφία και μου έκαναν τόσα like».
    Πλέον και τα site σε σπρώχνουν προ τα εκεί, και εγγραφή στο Facebook, πατά like, και άρχισε να μας ακολουθείς.
    Προχθές είδα τους Iron Maiden στο YouTube από το live στην Αθήνα που έγινε το καλοκαίρι, από κάποιον που το τράβηξε με το κινητό, ο τύπος ήταν σε ένα σημείο που έπιανε ολόκληρη την σκηνή, και όλο το κόσμο, το να βλέπεις σε ολόκληρη την συναυλία, να είναι όλοι με τα κινητά στα χέρια, ήταν τραγικό, ειδικά σε μια metal συναυλία.
    Τελευταία επεξεργασία από blackmore; 05-09-2018 στις 14:25

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mikeus Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ απορώ γιατί δεν παίρνουν μέτρα οι αρμόδιοι για τον ναρκισσισμό (ναι, τα likes τον θρέφουν όπως η κοκαΐνη), ενώ πρόκειται περί βαριάς ψυχικής ασθένειας... μάλλον είναι πολλά τα λεφτά Άρη (FB, IG κλπ) και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας σφυρίζει αδιάφορα:

https://www.highsnobiety.com/2017/03...ia-narcissism/

Βέβαια ναρκισσιστές είναι και αυτοί που κατέχουν πόστα εξουσίας, οπότε ποιός θα δώσει εντολή;

ΥΓ: Αυτό με τα καφέ έχει καταντήσει αηδία. Κάτσε σπίτι σου καλύτερα αν είναι να κάνεις τα ίδια.
    Τι να κάνει, εδώ στην Τουρκία που τα έκλεισαν, έγινε χαμός, σου λέει πως έχουμε δημοκρατία και ο καθένας μπορεί να επιλέξει τι θέλει για τον εαυτό του και τι όχι, όμως δεν είναι έτσι, τα social media έχουν ξεφύγει, και χρειάζονται έλεγχο.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Το FB και το Instagram δεν στήθηκαν μόνο από προγραμματιστές (αυτοί απλά κάνουν την «λάντζα») όπως νομίζουν πολλοί, αλλά και από εξειδικευμένα επιτελεία ψυχολόγων...
    Αλλα και ελέγχου, δεν είναι τυχαίο που το Facebook πχ υπάρχει παντού, και ζητά πλέον και ταυτότητα για κάποιες περιπτώσεις.

ninty Gamer DJTaurus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    28/01/2012
    Είναι τραγικό να βλέπω οικογένειες σε καφετέρια με τα παιδιά στο tablet και τους γονείς στο smartphone. Καλά από μόνο του είναι τραγικό που τα παρκάρουν σε παιδότοπους και καφετέριες. Σε μια συναυλία των Radiohead ο thom μας είχε πει κλείστε τα γαμημενα κινητά και ζήστε τη στιγμή μέσα από τα δικά σας μάτια και όχι από την οθόνη των smartphone. Αυτά είναι που θα θυμάστε και θα σας μείνουν μετά από χρόνια. Εκτός των άλλων γιατί κατηγορούμε μόνο τα social? Εσείς που μπαίνετε κάθε τρεις και λίγο στο Tapatalk για να τσεκάρετε το Ninty και τις τελευταίες λογομαχίες tech με Altair είστε καλύτεροι ;;

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από DJTaurus Εμφάνιση Μηνύματος
    Είναι τραγικό να βλέπω οικογένειες σε καφετέρια με τα παιδιά στο tablet και τους γονείς στο smartphone. Καλά από μόνο του είναι τραγικό που τα παρκάρουν σε παιδότοπους και καφετέριες. Σε μια συναυλία των Radiohead ο thom μας είχε πει κλείστε τα γαμημενα κινητά και ζήστε τη στιγμή μέσα από τα δικά σας μάτια και όχι από την οθόνη των smartphone. Αυτά είναι που θα θυμάστε και θα σας μείνουν μετά από χρόνια. Εκτός των άλλων γιατί κατηγορούμε μόνο τα social? Εσείς που μπαίνετε κάθε τρεις και λίγο στο Tapatalk για να τσεκάρετε το Ninty και τις τελευταίες λογομαχίες tech με Altair είστε καλύτεροι ;;
    Εγώ στο internet έχω περιοριστεί τα τελευταία χρόνια στο ninty (παλιότερα στο enternity), στα public, και στο ειδήσεις google

ninty Gamer DJTaurus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    28/01/2012

Η ψηφιακή κοκαΐνη - «Ζούμε το μεγαλύτερο πείραμα συμπεριφοράς όλων των εποχών. Μας τε

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από blackmore Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ στο internet έχω περιοριστεί τα τελευταία χρόνια στο ninty (παλιότερα στο enternity), στα public, και στο ειδήσεις google
    Εγώ εδώ κ ένα χρόνο είμαι με ένα smartphone και έναν δικτυακό σκληρό. Πούλησα tablet,υπολογιστή και smartwatch. Mute στα περισσότερα notification πέρα από τα βασικά. Ότι μπορώ το περιορίζω.....ποτέ δε βγάζω ούτε έβγαζα κινητό πάνω στο τραπέζι ενώ είμαι με φίλους. Έχω και παιδί πλέον και προσπαθώ συνεχώς να παίζω μαζί του. Το κινητό όταν είστε σε μια παρέα ακόμα και όταν είναι πάνω στο τραπέζι σε κάνει να μην είσαι 100% συμμετοχικός στο γιγνεσθαι ακόμα και να μην το χρησιμοποιήσεις. Έστω και στο ελάχιστο σου κλέβει το μυαλό γιατί έχεις την έγνοια του μόνο και που το βλέπεις. Facebook το έχω σβήσει εδώ και 9 χρόνια. Μόνο Twitter και σε συγκεκριμένα άτομα που εκτιμώ και θεωρώ αξιόλογα να διαβάζω νέα τους.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από DJTaurus Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ εδώ κ ένα χρόνο είμαι με ένα smartphone και έναν δικτυακό σκληρό. Πούλησα tablet,υπολογιστή και smartwatch. Mute στα περισσότερα notification πέρα από τα βασικά. Ότι μπορώ το περιορίζω.....ποτέ δε βγάζω ούτε έβγαζα κινητό πάνω στο τραπέζι ενώ είμαι με φίλους. Έχω και παιδί πλέον και προσπαθώ συνεχώς να παίζω μαζί του. Το κινητό όταν είστε σε μια παρέα ακόμα και όταν είναι πάνω στο τραπέζι σε κάνει να μην είσαι 100% συμμετοχικός στο γιγνεσθαι ακόμα και να μην το χρησιμοποιήσεις. Έστω και στο ελάχιστο σου κλέβει το μυαλό γιατί έχεις την έγνοια του μόνο και που το βλέπεις. Facebook το έχω σβήσει εδώ και 9 χρόνια. Μόνο Twitter και σε συγκεκριμένα άτομα που εκτιμώ και θεωρώ αξιόλογα να διαβάζω νέα τους.
    Καλά, εγώ στο κινητό μιλάω μόνο με την γυναίκα μου ή αν χρειαστεί για την δουλειά κάτι, οπότε όπου και να το έχω το ίδιο είναι, μιας και το έχω μόνο για αν χρειαστεί, γιατί ποτέ δεν μου άρεσε να μιλάω στο τηλέφωνο.
    Το Facebook το έχω για να πάρω μέρος σε κανέναν διαγωνισμό, σπάνιο αλλά μόνο για αυτό μου χρησίμευσε μιας και κέρδισα και 1-2 φορές, βέβαια τα έχω με ψευδώνυμο και φωτογραφία με το Zelda, γιατί ποτέ δεν βάζω τα στοιχεία μου στο internet.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Το FB (και όχι μόνο) είναι εθελοντικό φακέλωμα με εκπληκτικά δυνατό marketing (έχει γίνει lifestyle για πολλούς/ες), γι' αυτό και έπιασε άλλωστε.

Φακέλωμα (υποχρεωτικό) έκανε και η KGB στην ΕΣΣΔ, εκεί όμως μιλάμε για χείριστο marketing -> καταπίεση -> ο λαός αντιδρά και εξεγείρεται. Πλέον ο λαός τα βγάζει όλα στην φόρα μόνος του με δική του «βούληση».

Αυτό το εθελοντικό φακέλωμα που πέτυχε η Δύση είναι αυτό που ονειρεύονταν ολοκληρωτικά καθεστώτα εδώ και δεκαετίες, όμως τους έλειπε η επιστημονική γνώση (Τεχνολογία/Ψυχολογία) για να το εφαρμόσουν με επιτυχία...

- - - Updated - - -

Skinner Marketing: We're the Rats, and Facebook Likes Are the Reward

https://www.theatlantic.com/technolo...reward/276613/
    Εθελοντική βλακεία είναι, μου αρέσει που κάποιοι βάζουν στο που βρίσκονται κάθε τόσο, εδώ έφαγα, εδώ πίνω καφέ κλπ κλπ κλπ, έχω φίλους 2-3 άτομα στο Facebook και τους αρέσει να δείχνουν που είναι κάθε τόσο (με τέτοια άτομα, αν θες μπορείς να τους κανείς κακό χρησιμοποιώντας αυτές της πληροφορίες), ο ένας από αυτούς του αρέσει να βγάζει και φωτογραφίες, μέχρι που λόγο δουλειάς ανεβάζει και φωτογραφίες που κανονικά απαγορεύονται, αλλά θέλει να δείχνει σε όλους την φάτσα του, και στο που είναι με φωτογραφίες.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Που και που βλέπω διαφορά άτομα στο Facebook για να δω ποιοι είναι κλπ, το να βλέπεις κορίτσια να ποζάρουν δείχνοντας το σώμα τους, με τα χείλια σαν πορνοστάρ που σχεδόν τα περισσότερα ανεβάζουν τέτοιες φωτογραφίες είναι κατάντια, βέβαια δεν φταίνε και αυτά, μιας και η τηλεοράσεις αυτό προωθεί, το κακό σε όλο αυτό είναι πως αν κάποια στιγμή αντιληφθούν το τι κάνουν, δεν μπορούν να αλλάξουν το παρελθόν, και οι φωτογραφίες είναι κάτι που μπορεί ο καθένας να της αποθήκευση.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας