Αποτελέσματα 1 μέχρι 5 από 5
    ninty Noob
    Ημ. Εγγραφής
    01/01/2019

Μηνυμα βλαβης στην ενεργοποιηση του nintendo 3ds

Καλημερα σε ολους και καλη χρονια
    Ειμαι νεος σε αυτη τη σελιδα οποτε δεν εχω εξοικειωθει με τα εργαλεια που προσφερει, για αυτο τον λογο αμα εδω δεν ειναι το καταλληλο μερος για αυτο το μηνυμα θα το εκτιμουσα αμα καποιος μου το ελεγε και με βοηθουσε να το διατυπωσω εκει που πρεπει ωστε να λαβω την βοηθεια που θα ηθελα. Τελος, θα ζητουσα σε οποιον διαβαζει το μηνυμα αυτο να εχει λιγη υπομονη καθως μπορει να πιστευει οτι φλυαρω αλλα η προθεση μου ειναι να προσφερω οσο το δυνατον περισσοτερες και χρησιμες λεπτομερειες για να βοηθησω να καταλαβει την κατασταση.
    Τελη του καλοκαιριου μου εκαναν δωρο μια κονσολα nintendo 3ds , αγορασμένη απο αγγελια οχι απο καταστημα. Εγω δεν ειχα ξαναερθει σε επαφη με τετοια κονσολα και παρολο που ειχα υπαρχει κατοχος του nintendo ds και του wii , ειχε περασει καιρος οποτε δεν ημουν ικανος να διακρινω σημαδια που δειχνουν οτι η κονσολα ηταν πειραγμενη. Οταν την ενεργοποιησα πρωτη φορα παρατηρησα οτι το background του αρχικου μενου δεν ηταν το απλο λευκο αλλα ηταν πιο ιδιαιτερο, και παρατηρησα εφαρμογες οπως το luma και το freeshop. Εκει φανταστηκα οτι η συσκευη ηταν πειραγμενη αλλα δεν φανταστηκα οτι θα δημιουργουσε ιδιαιτερα προβληματα , ειδικα μιας και δεν σχεδιαζα να κανω χρηση των εφαρμογων. Αγορασα λοιπον μια καρτα sd μεγαλυτερης χωριτικοτητας και αντεγραψα τα περιεχομενα της προηγουμενης απλα για να υπαρχει μεγαλυτερη ανεση, και εκανα μια πλοηγηση στις εφαρμογες για να δω λιγο περι τινος προκειται. Ωστοσο , αφου το εκανα αυτο η κονσολα δεν μπορουσε να ενεργοποιηθει και παρουσιαζε ενα μηνυμα που ελεγε '' Failed to apply 1 firm patch(es) ''. Μετα απο καποιον καιρο ωστοσο, χωρις να εχω αλλαξει κατι , δοκιμασα να βαλω ενα παιχνιδι στην κονσολα και για καποιο λογο λειτουργησε κανονικα , οι εφαρμογες που ανεφερα πριν ελειπαν, το background ηταν το απλο λευκο και γενικα ολα φαινοντουσαν να ειναι οπως θα επρεπε. Τη χρησιμοποιησα για μια βδομαδα και δεν παρουσιαζε κανενα προβλημα, μεχρι που μου ηρθε μια ειδοποιηση για ενημερωση λογισμικου. Εγω την εκανα, και η συσκευη συνεχισε να λειτουργει κανονικα για 2 μερες περιπου. Τοτε, ομως, ξανα οταν πηγα να την ενεργοποιησω εμφανιστηκε το ιδιο μηνυμα, οποτε βρισκομαι τωρα εδω και ζητω βοηθεια για να καταλαβω τι πρεπει να κανω για να λειτουργει φυσιολογικα και να μην εχω προβληματα που μπορει να προκαλει το λογισμικο που ειχε εγκαταστησει ο προηγουμενος κατοχος.
    Ευχαριστω πολυ οποιον ασχοληθει με την περιπτωση μου

ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Εδώ έχει ένα βίντεο σχετικά με το μήνυμα που βγάζει
    https://m.youtube.com/watch?v=zJZ2UIZ6kGM

Το θέμα είναι πως θέλεις να έχεις την κονσόλα, με παράνομο λογισμικό ή όχι.
    Δεν ξέρω αν η Nintendo κάνει ban σε 3ds, αλλά αν θέλεις την κονσόλα καθαρή από τέτοια, εγώ θα έκανα Factory Reset όπως το βίντεο
    https://m.youtube.com/watch?v=THJz1nTULbs
    Θα έκανα format την sd, και θα ξεκινούσα την κονσόλα χωρίς πειρατικά προγράμματα.

Ότι αγορά έκανε από original eshop της Nintendo θα μπορείς να το ξανά κατεβάσεις από eshop, υπάρχει επιλογή που σου δείχνει τι έχει αγοραστεί και αν θέλεις να τα ξανά κατεβάσεις.

- - - Updated - - -

Ίσως να έχει περιορισμούς λόγο ban
    https://www.insomnia.gr/forums/topic...king/?page=110
    Αλλά μπορεί να φταίει και κάτι άλλο, μιας και από ότι λένε update κλπ κάνει κανονικά, μόνο σε εφαρμογές online δεν μπορεί να χρησιμοποίηση ΑΝ έχει ban.

ninty Noob
    Ημ. Εγγραφής
    01/01/2019
    Να σαι καλά φίλε, θέλω να βγάλω το παράνομο λογισμικό να είναι καθαρή η συσκευή, θα κοιτάξω τα βίντεο που παραπεμπεις, σε ευχαριστώ πάρα πολύ

ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Προσωπικά δεν είχα ποτέ αγοράσει κάποια κονσόλα με παράνομο λογισμικό, αλλά σε περίπτωση που είχα θα έκανα format σε κονσόλα και sd, αν ήθελα να είναι καθαρή.
    Από εκεί και πέρα, επειδή δεν μπορώ να ξέρω τι θέμα μπορεί να έχει η κονσόλα που ίσως και ο λόγος που το πούλησε ο άλλος, αλλά ότι και να κανείς θα είναι δικιά σου απόφαση, εγώ σου έδωσα κάποια πληροφορίες που ίσως βοηθήσουν.

- - - Updated - - -

Από ότι καταλαβαίνω, είναι πως στο πρώτο βίντεο κάνει update με costume update.

ninty Noob
    Ημ. Εγγραφής
    01/01/2019
    Ευχαριστώ για τη συμβουλή και για τον χρόνο σου, θα ενημερώσω αν προκύψει κάτι

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας