Σελίδα 26 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 16222324252627282930 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 251 μέχρι 260 από 357
    ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Το βασικό είναι να κάνουν κάτι με την μπαταρία, τώρα που παίζω μόνο φορητά, η μπαταρία τελειώνει πολύ γρήγορα.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Η νέα λιθογραφία βοηθάει και στην αυτονομία της μπαταρίας μεταξύ άλλων.

Γι' αυτό καλύτερα 7nm, παρά 12nm, ακόμα κι αν μιλάμε για Switch Lite.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Εδώ μάλιστα βλέπω ότι έχουμε ψωμιά ακόμα (προλαβαίνουμε να δούμε ακόμα και PS6 σε physical console, πριν πάνε το PS7 οριστικά στο cloud):

https://wccftech.com/apple-5nm-3nm-cost-transistors/

Πέφτει το κόστος ανά transistor, αλλά ανεβαίνει το συνολικό κόστος του chip και το R&D/tape-out (για όσους απορούν ακόμα -εν έτει 2019- τι εξαφάνισε τα exotic/custom από την αγορά). Απόλυτα λογική η ομογενοποίηση/κιμαδοποίηση της τεχνολογίας, προς όφελος της οικονομίας κλίμακας. Και παράλληλα βιώνουμε ομογενοποίηση/κιμαδοποίηση ΚΑΙ στο software (λέγε με open world design), γιατί δεν βγαίνουν τα κουκιά αλλιώς με τις απαιτήσεις που έχει ο κόσμος. Κούνια που τους κούναγε μερικούς «δυσαρεστημένους» αν περιμένουν άλλα genres στην PS5 γενιά...!

Δεν θα απορήσω αν το PS6 κοστίζει $600 το 2027, τα οποία μπορεί να είναι τα ίδια λεφτά με τα $500 του 2020 ελέω πληθωρισμού, όπως και τα $500 του χρόνου θα είναι σαν τα $400 του 2013.

Fun fact: τα $200 του Atari VCS (70s) σε σημερινά λεφτά είναι πάνω από $800:

https://kotaku.com/36-years-of-conso...ion-1485353267
    https://www.ign.com/articles/2016/10...with-inflation

Άλλες εποχές βέβαια με τελείως διαφορετική αγορά εργασίας (τότε ένας άντρας συντηρούσε ένα σπίτι μόνος του, τώρα δουλεύουν και οι 2 και δεν φτάνουν). Μεγάλη συζήτηση τι φταίει και τι άλλαξε (lifestyle, επίπλαστες ανάγκες, ραγδαία άνοδος της Κίνας)...

Όπως και να 'χει, το Switch του μέλλοντος θα είναι mobile PS4+ άνετα, αλλά το ερώτημα είναι τι θα γίνει με τις πάναργες mobile RAM που πρέπει να τροφοδοτήσουν πιο ισχυρά mobile SoC. Ίσως δούμε καμία mobile HBM (που ακόμα ούτε οι Apple/Samsung δεν έχουν εφαρμόσει σε κινητά του 1000άρικου και βάλε). Προς το παρόν την σκαπουλάρουν με L3 caches (ναι, η λογική του scratchpad mem δεν εξαφανίστηκε με τις eDRAM/eSRAM). Ότι κάνει και η nVidia που αντέγραψε την PowerVR με καθυστέρηση αρκετών ετών. Πάντα οι καλές τεχνολογίες για κάποιον λόγο αργούν να γίνουν mainstream (τα ίδια και με τον Blitter/unified shaders).

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Τελικά ο πρόεδρος είπε δεν θα ανακοινώσουν νέο hardware στην Ε3:

https://nintendowire.com/news/2019/0...slated-for-e3/

Απόλυτα λογικό, μιας και η κονσόλα πάει τρένο με το OG SKU (διατηρεί sales performance/momentum επιπέδου PS4) και συνεπώς δεν έχει ανάγκη revision (ακόμα).

Του χρόνου με το καλό να ωριμάσει η απαραίτητη τεχνολογία...

@Funky

Θα αντέξεις 1 χρόνο ακόμα;

ninty Lover funkykong84 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/09/2010
    Δεν ξέρω πώς να το ερμηνεύσω. Μπορεί να είναι η κλασική επιβεβαίωση μέσω της διάψευσης, μπορεί να το ανακοινωνήσουν με κάποιο άλλο ντιρέκτ και μπορεί απλά οι φήμες να ήταν στάχτη στα μάτια και να είχαν διαρρεύσει ως ψεύτικες από την ίδια τη Νιντέντο για να τεστάρει αντιδράσεις.

Θα περιμένω να δω Ε3 και μετά θα αποφασίσω αν αξίζει να περιμένω

ninty Follower Sir_Teraflop Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/04/2019
    Από ότι έχω καταλάβει φέτος αν βγει - θα βγει ένα lite - portable only σύστημα για να απορροφήσει και το υπόλοιπο κοινό της Nintendo που κολλάει στην περιορισμένη φορητότητα του Switch.

Revision στυλ Pro θα βγει με τα next gen twins με την ανάλογη απόδοση - τόση όση για τα ports. (αν και η ψαλίδα ανοίγει επικίνδυνα κατά του switch+/pro λόγω wattage).

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από funkykong84 Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν ξέρω πώς να το ερμηνεύσω. Μπορεί να είναι η κλασική επιβεβαίωση μέσω της διάψευσης, μπορεί να το ανακοινωνήσουν με κάποιο άλλο ντιρέκτ και μπορεί απλά οι φήμες να ήταν στάχτη στα μάτια και να είχαν διαρρεύσει ως ψεύτικες από την ίδια τη Νιντέντο για να τεστάρει αντιδράσεις.

Θα περιμένω να δω Ε3 και μετά θα αποφασίσω αν αξίζει να περιμένω
    Το καλό στο αρχικό μοντέλο σε σχέση με το mini, αν είναι έτσι όπως μας λένε διάφορα site, είναι πως τα joy con ότι και να γίνει, μπορείς να πάρεις νέα, ενώ αν είναι ένα με την κονσόλα θα πρέπει να σταλεί για επισκευή.
    Το pro μοντέλο θα πρέπει να δούμε τιμή, και τι παραπάνω προσφέρει, για να δούμε αν αξίζει ή όχι.
    Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το αρχικό μοντέλο, απλός θα ήθελα νέα joy con με διαφορετικό σχεδιασμό στους μοχλούς.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από blackmore Εμφάνιση Μηνύματος
    Το καλό στο αρχικό μοντέλο σε σχέση με το mini, αν είναι έτσι όπως μας λένε διάφορα site, είναι πως τα joy con ότι και να γίνει, μπορείς να πάρεις νέα, ενώ αν είναι ένα με την κονσόλα θα πρέπει να σταλεί για επισκευή.
    Το pro μοντέλο θα πρέπει να δούμε τιμή, και τι παραπάνω προσφέρει, για να δούμε αν αξίζει ή όχι.
    Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το αρχικό μοντέλο, απλός θα ήθελα νέα joy con με διαφορετικό σχεδιασμό στους μοχλούς.
    Ναι, αλλά ένα compact σασί προσφέρει μείωση κόστους (1 ενιαία μπαταρία για όλη την κονσόλα + wired σύνδεση αντί για wireless πομποδέκτες) & αύξηση αντοχής σε πεσίματα (βλ. OG 2DS που δεν έχει μεντεσέδες). Σε κάποιους με το συνεχές βάλε-βγάλε πέφτουν μόνα τους τα joy-cons, δεν κλικάρουν πλέον (φαγώνεται το πλαστικό, το μέταλλο είναι ΟΚ). Όπως και το Samsung Fold (συσκευή των $2000) που διπλώνει στα 2... οτιδήποτε έχει μηχανικά μέρη είναι ευάλωτο.

Πάντα κάτι κερδίζεις/χάνεις με το modular vs compact design. Τα PC παραδοσιακά προσφέρουν modularity με sockets/slots, ενώ οι κονσόλες τα έχουν όλα (CPU/GPU/RAM) κολλημένα σε μια πλακέτα. Χάνεις το upgradeability, αλλά κερδίζεις σε κόστος/όγκο.

Συν το ότι ΑΝ είναι όντως πραγματικά fanless (ιδανικά ούτε ψήκτρα δεν πρέπει να έχει, ούτε το 3DS/2DS έχει) θα μιλάμε για κάτι πραγματικά child/dust-proof (από ψίχουλα, μέχρι άμμο στην παραλία).

Εγώ είμαι δηλωμένος χρήστης του docked mode, οπότε δεν έχω τέτοια θέματα. Ούτε παίζω εκτός σπιτιού, έχω άλλες ασχολίες για έξω. Υπάρχει όμως κοινό που ενδιαφέρεται για αυτά.

Η διαφορά τώρα σε σχέση με το OG είναι ότι δεν μιλάμε για πείραμα, το Switch είναι established/πετυχημένη πλατφόρμα στην αγορά, οπότε τους παίρνει να το καθυστερήσουν λίγο ακόμα για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Άλλες εποχές το 2016-2017 που η nVidia είχε περισσευούμενα 20nm wafers και θα τα έβαζε ο Πέτσινος στον... φοριαμό του αν δεν βρισκόταν η Nintendo να τα αγοράσει μπιρ-παρά (κάπου είχα διαβάσει ότι αγόρασαν το κάθε τσιπάκι $25, δηλαδή το 1/4 συγκριτικά με τα OG PS4/X1) και έτσι να έχουμε μια win-win επιχειρηματική συνεργασία. Κανείς δεν ήξερε αν θα πετύχει το Switch τότε, οπότε δεν ήταν καιρός για μεγάλα ρίσκα (ακόμα και το κουτί/logo του Switch φαίνεται ότι σχεδιάστηκε σχετικά γρήγορα), ειδικά μετά το στραπάτσο του Wii U.
    Τελευταία επεξεργασία από mikeus; 25-04-2019 στις 22:50

ninty Follower Sir_Teraflop Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/04/2019
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από blackmore Εμφάνιση Μηνύματος
    Σωστό αυτό που λες. Είναι μεγάλο πλεονέκτημα να μπορείς να αντικαταστήσεις το πιο πιθανό failure point που λέμε με δικά σου - όσο τα άλλα είναι στο service ή ....στα σκουπίδια.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    mikeus Για την μπαταρία, δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι καλύτερη από το αρχικό μοντέλο.
    Για την ψύξη συμφωνώ, και εμένα με φοβίζει έτσι όπως είναι τώρα, όμως έχει να κάνει και με τον καθένα, πως χρησιμοποιεί την κονσόλα. πχ εγώ όσο λειτουργεί το ανεμιστηράκι, δεν την αφήνω όπου να’ναι.
    Το ίδιο και για τα joy con, και εγώ αν ψάξεις τα μηνύματα μου, και εγώ έλεγα πως μπορεί να υπάρξει φθορά, όμως και εκεί πιστεύω πως με το σωστό τρόπο, δεν υπάρχει εύκολη φθορά. Δηλαδή θα πρέπει το κουμπί να είναι συνέχεια πατημένο μέχρι να μπει / βγει το joy con, και σε βίντεο δείχνει πως αν υπάρξει κάποια χαλαρότητα διορθώνεται με το να σφίξεις της βίδες. (Βέβαια το πρόβλημα είναι για μικρές ηλικίες, που δεν τα προσέχουν πολύ αυτά, και θα βόλευε ένα διαφορετικό μοντέλο)

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας