Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 μέχρι 13 από 13
    ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Δεν έχω σκοπό να κάνω μια συζήτηση για το θέμα, απλά δεν κατάλαβα τι γνώμη έχεις για το θέμα.
    Εγώ ότι είχα να πω, το είπα στο 2ο post μου.

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Θες εμβριθή ανάλυση περί του τι είναι στην ουσία τα video games και γιατί είναι τόσο αγαπητά;

Θα μπορούσα να γράψω ολόκληρο σεντόνι, αλλά δεν τα διαβάζει σχεδόν κανείς εδώ μέσα, οπότε...

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Άλλο ένα παράδειγμα εθισμού:

https://www.lifo.gr/now/world/224315...oniko-provlima

Δεν υπάρχει κάτι που να μην εθίζει, γιατί μετά δεν θα είχε νόημα η ίδια η ζωή... αλλά αυτό απαιτεί βασικές γνώσεις βιολογίας/ψυχολογίας (μεγάλο λάθος που δεν διδάσκεται Ψυχολογία στα σχολεία) για να γίνει κατανοητό.

Κοινή συνισταμένη σε περιπτώσεις υπερβολικού εθισμού είναι διάφορα προβλήματα προσωπικής φύσεως (επαγγελματικά, οικογενειακά, διαπροσωπικά κλπ.)

Δεν φταίει ούτε το αλκοόλ, ούτε τα video games, αυτά είναι η φτηνή διέξοδος για κάποιους -> escapism. Οι περισσότεροι τα ελέγχουμε απόλυτα και δεν ξεφεύγουμε.

Αλλού είναι το πρόβλημα, αλλά κανείς δεν αγγίζει την καυτή πατάτα, γιατί δεν συμφέρει... και έτσι καταλήγουμε να βαράμε το σαμάρι.

Υπενθυμίζω και το παρακάτω, γιατί υπάρχει το στερεότυπο ότι μόνο παιδιά παίζουν Fortnite (προσωπικά γνωρίζω και άτομα κοντά στα 40):

Και εκεί το παιχνίδι φταίει ή μήπως κάτι άλλο;

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας