Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007

Καμένη η νεολαία στα video games

Αν και πρακτικά λόγω της ενασχόλησης μου με την τεχνολογία θα έπρεπε λογικά να πλέκω το εγκώμιο των βιντεοπαιχνιδιών, και να λέω στον κόσμο πως το video gaming δεν είναι τόσο βλαβερό, όπως κάνουν οι πιο πολλοί ιστότοποι σε αυτόν τομέα για να προσελκύσουν επισκέπτες, κλείνοντας τα μάτια μου στον κατήφορο που έχουν πάρει τα νεαρά άτομα, διότι μην ξεχνάμε πως βρίσκονται όλη μέρα καθηλωμένοι μπροστά σε ένα υπολογιστή.

Αντιθέτως, επιλέγω να μιλήσω ανοιχτά και να εξηγήσω σε όλους πως ο χρόνος που αναλώνεται στο video gaming είναι ουσιαστικά νεκρός χρόνος που χάνεται και δεν γυρίζει πίσω ανεπιστρεπτί.

Ωστόσο, επειδή η μεγαλύτερη μερίδα των χρηστών που ασχολείται με το video gaming είναι αναμφισβήτητα τα νεαρά άτομα κάτω των 25 ετών, σημαίνει πως αυτά τα άτομα χάνουν τα καλύτερα χρόνια της ζωής τους, και δυστυχώς αντί να κάνουν διάφορα δημιουργικά πράγματα, μέσα από το διαδίκτυο, όπως να μαθαίνουν προγράμματα επεξεργασίας βίντεο ή φωτογραφίας και κάποια στιγμή στο μέλλον εφόσον έχουν τις ικανότητες να πωλούν τις υπηρεσίες τους και να κερδίζουν χρήματα, ή ακόμη και να πιάσουν εργασία σε μία επιχείρηση ή εταιρία, κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, και καταδικάζουν τον εαυτό τους, σε μία ζωή χωρίς κανένα απολύτως νόημα.

Επιπρόσθετα, δεν πρέπει να αγνοούμε το γεγονός πως το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης αναφορικά με τα ανήλικα άτομα έχουν οι κηδεμόνες που δεν εποπτεύουν σωστά τα τέκνα τους, αδιαφορώντας κυρίως από αμέλεια, αφού ως γνωστόν κανένας γονιός δεν θέλει το κακό του παιδιού του, εντούτοις το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, είτε γίνεται επιτηδευμένα, είτε άθελα. Επομένως ενδιαφερθείτε για τα παιδιά σας και βοηθήστε τα να απεξαρτηθούν από τον εθισμό του video gaming.

Φυσικά, καταλαβαίνω πως με αυτό το βίντεο θα στεναχωρήσω την πλειοψηφία των αναγνωστών μου στο Texnologia.Net όμως έχω μάθει να μη βάζω νερό στο κρασί μου, και όσοι με ξέρουν, γνωρίζουν πως πάντα επιλέγω να κάνω το σωστό, με όποιο τίμημα και αν έχει η εκάστοτε απόφαση μου να μιλήσω ανοιχτά.

https://texnologia.net/kammeni-i-neo...-video/2019/06

ninty Lover funkykong84 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/09/2010
    Εν μέρει συμφωνώ με όσα λες. Μετά από 9 χρόνια που παίζω συστηματικά, έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι χρειάζεται μέτρο. Τα βιντεοπαιχνίδια πρέπει να είναι ένα ευχάριστο διάλειμμα και όχι το κύριο χόμπι κάποιου. Δεν είναι αναγκαστικά νεκρός χρόνος δηλαδή, ίσα ίσα μπορούν να κάνουν καλό σε κάποιον που έχει ανάγκη την ψυχολογική αποφόρτιση και τη νοητική ξεκούραση.

Συμφωνώ πάντως ότι έχει γιγαντωθεί τόσο πολύ ο τομέας που στους σύγχρονους ανήλικους να κάνει κακό γιατί δεν έχει καμία σχέση πια με το πώς ήταν πριν 15-20 χρόνια κυρίως λόγω του διαδικτύου.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Δεν το έγραψα εγώ, το βρήκα στο link που υπάρχει κάτω από βίντεο.
    Φυσικά χρειάζεται μέτρο, γιατί υπάρχει πρόβλημα και στους μεγάλους. Σε πολλά ζευγάρια έχω ακούσει πως η γυναίκα είπε στον άνδρα ή σταματάς να παίζεις ή τα μαζεύεις και φεύγεις, γιατί ο χρόνος είναι σημαντικός, βέβαια υπάρχουν και γυναίκες που άρχισαν να κολλάνε. Πέρα από τα βίντεο παιχνίδια, σήμερα έχουμε και τα smartphones που σου κλέβουν χρόνο με τα Facebook κλπ ή τα mobile games.
    Προσωπικά για αυτό πλέον προτιμώ παιχνίδια που να μπορώ να παίξω 1-2 ώρες την ημέρα (αν παίξω), και να το τερματίσω σε 1 με 2 εβδομάδες, παραπάνω με κουράζει.

ninty Lover funkykong84 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/09/2010
    Βρε βάλε εισαγωγικά να δείξεις ότι μεταφέρεις λεγόμενα άλλου, νόμιζα ότι ήσουν εσύ στο βίντεο έτσι όπως έκανες το copy-paste.

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Συγκεκριμένα με το World of Warcraft, έχω δει έναν φίλο που έφαγε κάψιμο. Ο φίλος μου, ήταν άτομο που ήταν μέσα σε καφετέρια από το γυμνάσιο λόγο ότι ήταν του αδελφού του, και ήταν γενικά άτομο που γύρναγε, και γνώριζε πολύ κόσμο.
    Το κάψιμο το έφαγε κάπου στα 30, μια μέρα τον πέτυχα στην είσοδο ενός netcafe όταν έκανε διάλυμα από το World of Warcraft για να πάει στο περίπτερο για τσιγάρα, ήταν τόσο «αλλού», που όταν του είπα γεια, ούτε που με άκουσε / είδε.
    Τα βίντεο παιχνίδια, δεν θα σε επηρεάσουν αν παίζεις λίγη ώρα, το πρόβλημα είναι αν παίζεις πολύ.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας