Σελίδα 1 από 10 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 92
    VIP Member Tzini9 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    14/05/2009

Eάν εσύ νομίζεις ότι η πειρατεία σώζει την τσέπη σου....

Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει σημαντικές εξελίξεις στο χώρο του gaming και όχι μόνο,με αποτέλεσμα πολλές μεγάλες εταιρίες παραγωγής και σχεδιασμού κονσολών και παιχνιδιών να αποκομίζουν τεράστια ποσά από τους δισεκατομμυρίους παίκτες σε όλο το κόσμο.
    Κι ύστερα ήρθαν οι πειρατές,για να βοηθήσουν τους οικονομικά ανίσχυρους,για να αγωνιστούν ως μοντέρνοι Ρομπέν των δασών,κλέβοντας από τους πλούσιους και δίνοντας στους φτωχούς,σαρώνοντας τα πνευματικά δικαιώματα,αντικρούοντας τους νόμους και αψηφώντας όλους τους κινδύνους.
    Αν και οι πωλήσεις δε φαίνεται να πτοούνται, τους τελευταίους μήνες λόγω της οικονομικής κρίσης έχει παρουσιαστεί άυξηση της πειρατικής δραστηριότητας,αφού ο κόσμος ανησυχεί περισσότερο για την δική του τσέπη παρά οποιουδήποτε υπαλλήλου ή παραγωγού της αντίστοιχης εταιρίας.Πολλοί χρήστες ένιωσαν το χειριστήριο να φεύγει από τα χέρια τους,βλέποντας την τσιπαρισμένη κονσόλα τους να καταστρέφεται,εγκαθιστώντ ς ένα update που διαγράφει το ''homebrew'' channel ή πολύ απλά τρώγοντας απαγόρευση από online υπηρεσία της αντίστοιχης κονσόλας.

Αλλά ας το παραδεχτούμε στις μέρες μας χρειάζεται να βολτάρεις στη Σταδίου,πουλώντας cd's για να θεωρείσαι πειρατής ούτε να είσαι επίτημο μέλος του Σουηδικού πειρατικού κόματος.Πειρατές υπάρχουν παντού γύρω μας.Το κορίτσι της διπλανής πόρτας,ο συνάδελφος στο γραφείο,το αφεντικό στη δουλειά ακόμα και ο e-κολητός μας.

Εσύ νομίζεις ότι δεν ανήκεις σε κάποια απο αυτές τις κατηγορίες;

Κατηγορία 1η : Ο περιβόητος και διαβόητος αρχιπειρατής Jack Sparrow (aka Μπαρμπαρόσα,αυτοαποκαλείτ ι μοντέρνος Ρομπέν των δασών)

Ο βασιλιάς των πειρατών.Ειδικεύεται στη δημιουργία αντιγράφου οποιουδήποτε νέου παιχνιδιού πριν την κυκλοφορία του και το ανέβασμα του σε warez sites.Mέγας διαχειριστής οπωσδήποτε ενός ή και περισσότερων πειρατικών sites.Αδίστακτος,δε δίνει δεκάρα για τα πνευματικά δικαιώματα ή τον κόπο οποιουδήποτε,ενώ κοπιάζει για την διακίνηση υλικού σε όλο το λαό.Έχει πάρει το master στη hackerikh.oπλισμένος με στίβες dvd+rdl και ένα χάρτη με τους κωδικούς του προσωπικού υπολογιστή του Βill Gates αλίμονο σε όσους σταθούν εμπόδιο στο δρόμο του!

ιδανικό χριστουγεννιάτικο δώρο:τρεις ντουζίνες dvd+rld

Kατηγορία 2η : Νταήδες (πειρατές του γλυκού νερού)
    Στην κατηγορία των νταήδων ανήκουν κυρίως ανήλικοι,ηλικίας 12 ετών και άνω οι οποίοι πιάνουν το πληκτρολόγια για πρώτη φορά στα χέρια τους και αρχίζουν να κατεβάζουν ακατάπαυστα.Επίσης είναι εθισμένοι σε κάθε είδους ηλεκτρονικού ακόμα και αν είναι απολύτως ανίκανοι να τερματίσουν έστω κι ένα,δε διστάζουνε να κοκορευτούνε στους φίλους τους για την απεριόριστη εξυπνάδα τους και να κάνουν το νταή στα σε άλλα παιδιά,επειδή πιστεύουν πως όποιος δε μπορεί να κατεβάσει έστω και ένα παιχνίδι είναι βλάκας.Επίτημα μέλη όλων των πειρατικώνsites,κατεβάζουν ότιδήποτε βρουν,διατηρούν καλές σχέσης με τους διαχειριστές και προσπαθούν να προσυλητίσουν με κάθε τρόπο νέα μέλη είτε με τον καλό είτε με τον...άγριο τρόπο.Φοράνε πολλές φορές μπλουζάκια με συνθήματα υπέρ της πειρατίας οπότε δεν είναι δύσκολο να τους αναγνωρίσετε.Λόγω χαμηλού δείκτη ευφυίας και μηδενικής παιδείας δεν έχουν επίγνωση του τι πραγματικά κάνουν.
    ιδανικό χριστουγεννιάτικο δώρο: σκληρος δίσκο 1ΤΒ

Κατηγορία 3η: Ο αναποφάσιστος (σε διάσταση)

Παρ'όλο που έχει αναλύσει σε βάθος τα υπέρ και τα κατά της πειρατείας,πολλές φορές του είναι δύσκολο να αντισταθεί στον πειρασμό να κατεβάσει κάτι.Νιώθει τύψεις στη σκέψη ότι οι καταπατάει δικαιώματα και λυπάται τους σχεδιαστές που προσπαθούν αλλά δεν ανταμείβονται.Αλλά λόγω της αδυναμίας του ανθρώπινου φύλλου,πέφτει πολλές φορές στη αμαρτία και υπόσχεται να μην το ξανακάνει (παρ'όλο που το κάνει).Έχει τσιπάρει προφανώς την κονσόλα του αλλά υπόσχεται να χρησιμοποιεί την πειρατεία με μέτρο και να αγοράζει όσο το δυνατόν περισσότερα από αυτά που κατεβάζει ενώ προσπαθεί να χρησιμοποιεί όσο το δυνατόν περισσότερα νόμιμα προγράμματα διαμοιρασμού και να αιτιολογεί την οποιαδήποτε χρήση πειρατείας προς προσωπική του εξιλέωση
    ιδανικό δώρο: μια ζυγαριά που ζυγίζει καταστάσεις

Κατηγορία 4η : Ο ανύπαρκτος

Είναι ο άνθρωπος που χρησιμοποιεί ευρύτατα τον διαμοιρασμό αρχείων για προσωπικούς λόγους,κατεβάζει περισσότερο από μερικά ΤΒ το χρόνο χωρίς να αναλύει υπέρ και κατά ούτε συμμετέχει σε συζητήσεις επί του θέματος αν και βαθιά μέσα του είναι περήφανος γι αυτό που κάνει και γλιτώνει λεφτά από τη τσέπη του.Ο χειρότερος εφιάλτης του είναι να μάθουν οι γνωστοί του για τον κρυφό του εαυτό και το επιβεβαρημένο πειρατικό του μητρώο γι αυτό κάνει τα πάντα για να προστατέψει τον υπολογιστή του από τα ύπουλα βλέματα.Είναι γνώστης των βασικών όρων του διαμοιρασμού αρχείων και τα καταφέρνει άνετα σε ότι καταπιαστεί.
    ιδανικό δώρο: αόρατος μανδύας,αόρατη ip

Κατηγορία 5η: Ο φοιτητής

H κλασσική μάζα των φοιτητών που λόγω του περιορισμένου εισοδήματος στρεφονται στην έσχατη λύση.Ο μέσος φοιτητής πιθανόν να συνεχίσει την ''άσκηση του επαγγέλματος'' εν καταλήξει σε ταμείο ανεργίας έπειτα από τα 4 χρόνια σπουδών του ή και να μην τη συνεχίσει σε περίπτωση που κερδίσει το λαχίο ή αποκατασταθεί σε ένα επάγγελμα που θα αποφέρει γερό εισόδημα,ή ξενιτευτεί σε χώρα ανωτέρου επιπέδου (γεγονότα που συμβαίνουν μόνο σε ταινία επιστημονικής φαντασίας επίσης κατεβασμένης από το internet).
    ιδανικό δώρο : κουμπαράς γουρουνάκι

Κατηγορία 6η : Ο Πληροφοριοδότης

Η κατηγορία που αναιρεί όλες τις υπόλοιπες και αποτελεί την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.Πρόκειται για έναν άνθρωπο ο οποίος είναι οριζοντίως,καθέτως και διαγωνίως αντίθετος με την οποιαδήποτε υποστήριξη-διακίνηση πειρατικού υλικού,δεν έχει κατεβάσει ποτέ στη ζωή του παράνομο λογισμικό αγοράζοντας με περηφάνια αυθεντικά.Υπερασπίζεται τα πνευματικά δικαιώματα και σέβεται τον κόπο των δημιουργών ενώ παράλληλα θεωρεί καθήκον του να ρουφιανέψει τους πειρατές,να αναλύσει σελίδες επιχειρημάτων σχετικά με τις επίπτωσεις της παράνομης διακίνησης προκειμένου να βάλει στον ίσιο δρόμο οποιονδήποτε έχει ξεφύγει από το σωστό μονοπάτι.Πιστεύει ακράδαντα στα ρητά: 'οτι δίνεις παίρνεις' και ''ρόδα είναι και γυρίζει''.Ξέρει ότι οι προσπάθειες του συνεχώς ανταμείβονται και δεν κάνει συναναστροφές με πειρατές,ανθρώπους που θεωρεί χαμηλής νοημοσύνης.Η σελίδα που χρησιμοποιεί συχνότερα είναι η : www.reportpiracy.com

ιδανικό δώρο : μίνι μαγνητοφωνάκι

Εσύ ποιός νομίζεις ότι είναι τελικά υπεύθυνος για την κρίση που περνάει η αγαπημένη μας βιομηχανία ηλεκτρονικώ παιχνιδιών;Η απάντηση είναι δύσκολη.Πιθανόν όλοι είναι υπαίτιοι σε κάποιο βαθμό,πιθανόν να είσαι κι εσύ!Απλώς την επόμενη φορά που θα σκεφτείς να κατεβάσεις αυτό το κάτι,όσο ωραίο ή εύκολο κι αν φαίνεται σκέψου μόνο: θα ήθελες να ήσουνα στη θέση αυτού που το δημιούργησε;

(disclaimer) : το παρόν άρθρο γράφτηκε με χιουμοριστική διάθεση, αποκλειστικά για ψυχαγωγικοσατιρικούς σκοπούς και σε καμία περίπτωση δεν αντικρούει απόψεις ούτε προωθεί στερεότυπα ενώ η δημιουργός δεν ευθύνεται για οποιαδήποτε ταύτιση με πραγματικά πρόσωπα και γεγονότα!)
    Without love, without anger, without sorrow, breath is just a clock, ticking...

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Εξαιρετικο αρθρο!!!! Πραγματικα πιστευω οτι ειναι ενα απο τα καλυτερα που υπαρχουν στο ninty.gr!

Εμενα πολυ θα με κατατασσουν στην τελευταια κατηγορια αλλα η αληθεια ειναι οτι οταν ημουν πιο μικρος (98-99 εποχες pc only) μαλλον θα με εβαζα στην 3η. Ειχα μια λιστα με τιτλους που θα αγοραζα αυθεντικους οτι και να γινει (ευτυχως εχω αυθεντικα διαμαντια οπως το Planescape Torment, Baldurs Gate, Grim Fandango κτλ) αλλα ειχα ενα θεμα με τα παιχνιδια τυπου fifa και nfs που δεν πιστευα οτι αξιζαν καθε χρονο αγορα. Βεβαια αυτες ηταν και εποχες που α)δεν ειχαν ολα τα βιντεο κλαμπ ενοικιαζομενους τιτλους και β) δεν ειχαμε DSL να κατεβαζουμε ολα τα demos ;)

Οποιος πει οτι ποτε δεν εχει κατεβασει η αγορασει κοπια λεει ψεμματα.

Σχετικα με το ποιος φταιει τωρα...δεν ξερω αλλα σιγουρα δεν φταιει μονο ενας. Εχουν μεγαλο μεριδιο οι εταιριες με τους μετριους τιτλους που κατα καιρους κυκλοφορουν και τις απαραδεκτες σε πολλες περιπτωσεις τιμες. Εχουν μεριδιο και οι πειρατες εξαιτιας των οποιον βεβαια δεν θα κλεισει καμια EA η Activision αλλα μικρα studio τα οποια ισως εχουν η ισως εβγαζαν το κατι διαφορετικο που ολοι ζηταμε.
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

ninty Lover Ash_Pokemaster Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008
    Πολύ καλό άρθρο!

Πράγματι η πειρατία είναι λίγο ή πολύ ένα θέμα, αν και θα διαφωνούσα ως προς το αν αυξήθηκε. Τουλάχιστον σε σχέση με PlayStation era, νομίζω ότι είτε έμεινε σταθερή είτε μειώθηκε ελάχιστα τα τελευταία χρόνια. Στις κονσόλες τουλάχιστον. Οι αλήθεια είναι ότι στα φορητά (ίσως και να) έχει αυξηθεί λόγω των flashcarts. Όχι ότι και τα emulators παλιότερα πήγαιναν πίσω βέβαια! :tongue:

Προσωπικά δεν ανήκω σε καμία από αυτές τις κατηγορίες. Αν και γενικά το κλάσμα πειρατικών προς αυθεντικών παιχνιδιών που παίζω είναι πολύ μικρό, κάποιες φορές θεωρώ ότι η πειρατία είναι αναπόφευκτη, και βασικά σε μέτρο όχι απόλυτα κακή. Αν κάποιες φορές είμαι πειρατής, θα είναι σε παλιότερα παιχνίδια ή σε περιπτώσεις παιχνιδιών τα οποία διαφορετικά δεν θα έπαιζα ή δεν μπορώ καν να παίξω άμεσα (Osu! Tatakae! Ouendan! ένα σοβαρό παράδειγμα). Θεωρώ βεβαίως πολύ καλή λύση το eBay και τα παρεμφερή, που επίσης σώζουν την τσέπη!

Είμαι φυσικά τραντακτά κατά της πειρατίας παιχνιδιών - διαμαντιών, που πραγματικά αξίζουν την αγορά. Και αυτά βέβαια χωρίζονται σε δύο κατηγορίες. Στα μεν blockbusters που παρά την πειρατία, επιρεάζεται πολύ λίγο, οπότε κλάιν, και στα πιο "indie" παιχνίδια στα οποία οποιαδήποτε παραπάνω πώληση είναι σίγουρα για καλό! Ιδιαίτερα στη δεύτερη περίπτωση είναι πραγματικά κρίμα...

VIP Member Rush Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/04/2009
    πολύ καλό άρθρο!!!

φυσικά, δεν μπορεί κανείς να καταταχθεί σε καμιά κατηγορία, γιατί, όλοι μας, είτε περισσότερο είτε λιγότερο, είμαστε, ή τουλάχιστον υπήρξαμε κάποτε πειρατές.

Παιδιά.

Το Playstation (!!!) 3 δεν έχει «σπάσει». Τι να λέμε. Μεγάλη πρόοδος.
    Κρίμα για τα handhelds. Αλλά από την άλλη κοιτάξτε. Αυτό κάνει €50. Αυτό κάνει €65. Δε συγκρίνω κονσόλες, ούτε μένω μόνο στα γραφικά και τα λοιπά. Αλλά πόση δουλειά έπεσε στην ανάπτυξη του πρώτου τίτλου και πόση στην ανάπτυξη του δεύτερου; Αν σκέφτομαι σωστά, τότε νομίζω ότι υπάρχουν κάποιες υπερτιμήσεις παιχνιδιών.

Trainer since 1999.

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από whitelighter Εμφάνιση Μηνύματος
    παιδιά.

το Playstation (!!!) 3 δεν έχει «σπάσει». τι να λέμε. μεγάλη πρόοδος.
    κρίμα για τα Handhelds. αλλά από την άλλη κοιτάξτε. αυτό κάνει €50. αυτό κάνει €65. δε συγκρίνω κονσόλες, ούτε μένω μόνο στα γραφικά και τα λοιπά. αλλά πόση δουλειά έπεσε στην ανάπτυξη του πρώτου τίτλου και πόση στην ανάπτυξη του δεύτερου; αν σκέφτομαι σωστά, τότε νομίζω ότι υπάρχουν κάποιες υπερτιμήσεις παιχνιδιών.
    οχι μονο καποιες αλλα πολλες. τα ελληνικα καταστηματα μαλιστα ξεχνανε να κατεβασουν τις τιμες τους...
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

Εγω το παραδέχομαι ότι έχω κατεβάσει πολλά παιχνίδια. Αν μου αρέσει ένα παιχνίδι θα το αγοράσω. Το 80% που μου άρεσαν είναι στην συλλογή μου!

Αλλά δεν δεχομαι να περνάει εδώ και 2 χρόνια απο τον Γερμανό της περιοχής και να βλεπω στην βιτρίνα το Tomb raider Anniversary 50€. ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ 50€.
    Το κουτί έχει κιτρινίσει, έχει πιάσει σκόνες και η τιμή 50€!
    Επίσης, παιχνίδια 5 ωρών να κάνουν 60€! ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ.
    Παιχνίδι όπως το NSMB Wii αξίζει. Τα zelda αξίζουν. Αλλά μην μου πειτε πως το ''SPORTS ISLAND'' αξίζει. Ή το Wheelspin.
    Εχω μια μεγάλη συλλογή απο αυθεντικά, αλλά και μία απο αντιγραμμένα! Όμως από τα αυθεντικά μου είναι όλα τεσταρισμένα και ξέρω ότι δεν κανω λαθος επιλογες

Η πύλη του Gaming.

Also check out: www.hatorikitchen.com & loopmedia.gr

VIP Member Dani14 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    24/09/2009
    γαματο θεμα?!?! εριξα πολυ γελιο. πολυ καλη δουλεια. εγω προσωπικα εγινα πειρατης στα γεραματα . 1η και 6η κατηγορια ολα τα λεφτα.

ninty Maniac geo2004z Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008
    εγώ ανήκω στην 6η κατηγορία, είμαι ο ρουφιάνος.....

ninty Regular Jimaras Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/11/2009
    Lol όλοι οι φίλοι μου το έχουν Hackaρισμένο το Wii τους... Εγώ δεν το έχω hackάρει...Όχι λόγο της πειρατίας αλλά επειδή φοβάμε μιν χαλάσει!!!
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας