Σελίδα 1 από 7 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 70

Θέμα: Final Fantasy XIII

ninty Lover Ash_Pokemaster Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008

Final Fantasy XIII

http://kotaku.com/5454742/final-fant...tion-is-lovely

Το Special edition έχει ήδη μπει στο preorder Wishlist. :tongue_smilie:
    Για μια στιγμή τρόμαξα ότι θα έφτιαχναν ευρωπαϊκό Final Fantasy boxart που δεν θα ήταν το κλασσικό απλό άσπρο με το logo. hmy: Το παιχνίδι βέβαια θα περιμένει αρκετά μέχρι να παιχτεί. Έχουμε και Pokemon βλέπετε. :tongue:

ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    έχω ακούσει τόσο άσχημα λόγια που πλέον δεν με ενδιαφέρει καθόλου.
    Το χιούμορ είναι βασική ένδειξη ευφυΐας.

Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από cloud Εμφάνιση Μηνύματος
    έχω ακούσει τόσο άσχημα λόγια που πλέον δεν με ενδιαφέρει καθόλου.
    υπάρχει κάποιο παιχνίδι του 21ου αιώνα για το οποίο έχουν ακουστεί καλά λόγια από τους ιάπωνες;

Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ash_pokemaster Εμφάνιση Μηνύματος
    υπάρχει κάποιο παιχνίδι του 21ου αιώνα για το οποίο έχουν ακουστεί καλά λόγια από τους ιάπωνες;
    για αυτό δεν έχουν ακουστεί απλά κάποια "κακά" λόγια. για αυτό έχουν ακουστεί παρα πολλα κακά λόγια!
    και τα περισσότερα από αυτά τα βρίσκω πολύ σοβαρά για να τα αγνοήσω.
    πχ το ότι για 20 ώρες προχωράς σε μία ευθεία γραμμή, χωρίς πόλεις, και χωρίς Npc, μου είναι αρκετό.

Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008
    για αυτό δεν έχουν ακουστεί απλά κάποια "κακά" λόγια. για αυτό έχουν ακουστεί παρα πολλα κακά λόγια!
    και τα περισσότερα από αυτά τα βρίσκω πολύ σοβαρά για να τα αγνοήσω.
    πχ το ότι για 20 ώρες προχωράς σε μία ευθεία γραμμή, χωρίς πόλεις, και χωρίς Npc, μου είναι αρκετό.
    Μη έχοντας παίξει το παιχνίδι (και φαντάζομαι ούτε εσύ) ορίστε ένας γενικός κανόνας:

Όλα τα παιχνίδια των μεγάλων σειρών (Final Fantasy, Dragon Quest, Metal Gear Solid και λοιπά) πουλάνε πολύ και κατακρίνονται ακόμα περισσότερο.

Όλα τα standalone παιχνίδια (Okami, Little King's Story, Boom Blox και λοιπά) πουλάνε λίγο και όλοι τα θεωρούν mastepieces, never done before, one in kind, και με πιάνετε.

Αν το Final Fantasy XIII λεγόταν Little King's Story όλοι θα το θεωρούσαν το καλύτερο παιχνίδι της δεκαετίας (αν και βγαίνει 2009 και 2010, άρα ποιάς δεκαετίας ) και σίγουρα δεν θα είχε πουλήσει τα εκατομυριάκια που πούλησε. Αντίστοιχα, αν το Okami το έλεγαν The Legend of Zelda: Spirit Tracks, θα είχε πουλήσει τα 5πλάσια, και δεν θα ήταν λίγοι αυτοί που θα το θεωρούσαν Milking στη σειρά.

Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Ash_Pokemaster Εμφάνιση Μηνύματος
    Μη έχοντας παίξει το παιχνίδι (και φαντάζομαι ούτε εσύ) ορίστε ένας γενικός κανόνας:

Όλα τα παιχνίδια των μεγάλων σειρών (Final Fantasy, Dragon Quest, Metal Gear Solid και λοιπά) πουλάνε πολύ και κατακρίνονται ακόμα περισσότερο.

Όλα τα standalone παιχνίδια (Okami, Little King's Story, Boom Blox και λοιπά) πουλάνε λίγο και όλοι τα θεωρούν mastepieces, never done before, one in kind, και με πιάνετε.

Αν το Final Fantasy XIII λεγόταν Little King's Story όλοι θα το θεωρούσαν το καλύτερο παιχνίδι της δεκαετίας (αν και βγαίνει 2009 και 2010, άρα ποιάς δεκαετίας ) και σίγουρα δεν θα είχε πουλήσει τα εκατομυριάκια που πούλησε. Αντίστοιχα, αν το Okami το έλεγαν The Legend of Zelda: Spirit Tracks, θα είχε πουλήσει τα 5πλάσια, και δεν θα ήταν λίγοι αυτοί που θα το θεωρούσαν Milking στη σειρά.
    Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες.
    Όμως το Final Fantasy XIII ΑΝ τα αγόραζα, θα το αγόραζα πρώτα για το όνομα γιατί το θεωρώ εγγύηση.
    Όμως αυτά που έχω ακούσει με έχουν κάνει να το ξεγράψω πρώτα ως παιχνίδι και μετά ως όνομα.
    Και για την ακρίβεια, πιστεύω ότι θα είναι το χειρότερο Final Fantasy που έχει βγει από το 7 και μετά. Και ένα απλά καλό παιχνιδάκι ανεξάρτητα από όνομα, ιστορία, και παρελθόν.

Τώρα για το αν θα το αγόραζα. Αν είχα ήδη PS3 η XBOX 360, με αυτά που έχω ακούσει, θα το έπαιρνα όταν θα έπεφτε η τιμή.
    Όμως την στιγμή που δεν έχω κάποιο από αυτά, είχα σκοπό να έπαιρνα XBOX 360 με το FF13 κάποια στιγμή, και αν τα έβρισκα πακέτο με περίπου 180 ευρώ, και αν ήταν σε ποιότητα τουλάχιστον λίγο καλύτερο από το 12. Όμως με την εξέλιξη που είχε το παιχνίδι, το έχω ξεγράψει εντελώς!

Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008
    Okay, προφανώς έχεις διαβάσει όλη την ιστορία από την αρχή μέχρι το τέλος, έχεις παίξει Demo, και έχεις δει τουλάχιστον μερικές ώρες gameplay του παιχνιδιού. Γιατί το να έχεις αναπτύξει τόσο ισχυρή γνώμη για κάτι τόσο συγκεκριμένο δεν νομίζω να γίνεται αλλιώς. :tongue: Μπορεί να είναι χειρότερο από το XII, μπορεί να είναι καλύτερο και από το VII, δεν ξέρω καθώς δεν το έχω παίξει ούτε έχω σποϊλεράσει τον εαυτό μου.

Παρόλ' αυτά το να "ξεγράφεις" όπως λες ένα παιχνίδι επειδή δεν αξίζει για 10 αλλά για 8 ή 8.5, νομίζω ότι τιμωρείς τον εαυτό σου. Τώρα βέβαια αν δεν έχεις την κονσόλα, σίγουρα μπορεί να μην αξίζει να πάρεις για ένα παιχνίδι. Παρόλ' αυτά, νομίζω ότι είναι αρκετά καλό ώστε να μπει στη λίστα των παιχνιδιών που μπορούν να σε πείσουν να πάρεις μία κονσόλα.

Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Okay, προφανώς έχεις διαβάσει όλη την ιστορία από την αρχή μέχρι το τέλος, έχεις παίξει Demo, και έχεις δει τουλάχιστον μερικές ώρες gameplay του παιχνιδιού. Γιατί το να έχεις αναπτύξει τόσο ισχυρή γνώμη για κάτι τόσο συγκεκριμένο δεν νομίζω να γίνεται αλλιώς. :tongue: Μπορεί να είναι χειρότερο από το XII, μπορεί να είναι καλύτερο και από το VII, δεν ξέρω καθώς δεν το έχω παίξει ούτε έχω σποϊλεράσει τον εαυτό μου.
    Για εμένα, αυτά που έχω ακούσει (Και χωρίς να το έχω δει ούτε καν σε demo.) μου είναι αρκετό για να το ξεγράψω.

Παρόλ' αυτά το να "ξεγράφεις" όπως λες ένα παιχνίδι επειδή δεν αξίζει για 10 αλλά για 8 ή 8.5, νομίζω ότι τιμωρείς τον εαυτό σου. Τώρα βέβαια αν δεν έχεις την κονσόλα, σίγουρα μπορεί να μην αξίζει να πάρεις για ένα παιχνίδι. Παρόλ' αυτά, νομίζω ότι είναι αρκετά καλό ώστε να μπει στη λίστα των παιχνιδιών που μπορούν να σε πείσουν να πάρεις μία κονσόλα.
    Δεν "τιμωρώ" καθόλου τον εαυτό μου!
    Απλά τα κριτήρια μου για να δώσω τα πολύτιμα λεφτουδάκια μου, και τον υπερπολύτιμο χρόνο μου για ένα παιχνίδι, είναι υπερβολικά υψηλά!

Και ναι, για να πάρω ένα παιχνίδι που σε βαθμολογίες έχει πάρει κάτι κάτω από 9, θα πρέπει να μου αρέσει για κάποιο συγκεκριμένο λόγο (Που το FF13 δεν τον έχει!).

Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008
    Για εμένα, αυτά που έχω ακούσει (Και χωρίς να το έχω δει ούτε καν σε demo.) μου είναι αρκετό για να το ξεγράψω.
    Η λέξη που ψάχνεις είναι αμφισβητώ. Το ξεγράφω με το ακούω (που περιττό να πω έτσι όπως το λες έχει και ένα συνομοτικό τόνο :tongue απλά δεν πάνε μαζί.

Δεν "τιμωρώ" καθόλου τον εαυτό μου!
    Απλά τα κριτήρια μου για να δώσω τα πολύτιμα λεφτουδάκια μου, και τον υπερπολύτιμο χρόνο μου για ένα παιχνίδι, είναι υπερβολικά υψηλά!
    Όπως είπα, δεκτό χωρίς συζήτηση αν δεν έχεις την κονσόλα. :wink:

Και ναι, για να πάρω ένα παιχνίδι που σε βαθμολογίες έχει πάρει κάτι κάτω από 9, θα πρέπει να μου αρέσει για κάποιο συγκεκριμένο λόγο (Που το FF13 δεν τον έχει!).
    Ok, οτιδήποτε κάτω από 9 από τον τύπο είναι μέτριο. Πάω πάσσο.

Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Όπως είπα, δεκτό χωρίς συζήτηση αν δεν έχεις την κονσόλα. :wink:
    Όπως είπα και εγώ, αν είχα κάποια κονσόλα θα το έπαιρνα όταν θα έπεφτε η τιμή.
    Ok, οτιδήποτε κάτω από 9 από τον τύπο είναι μέτριο. Πάω πάσσο.
    Για εμένα, δεν είναι άξιο για να το αγοράσω.
    Όχι όμως ότι θα το "θάψω", η ότι δεν θα το πρότεινα σε κάποιον άλλο.
    Απλά εγώ πλέον (Και μετά από πάρα πολλά χρόνια που ασχολούμαι με το "σπορ".) δεν ασχολούμαι με κάποιον τίτλο που δεν είναι ΑΑΑ+ (Ούτε καν σκέτο ΑΑΑ.).
    Και αυτός ήταν και ο βασικό λόγος που σε αυτή την γενιά έχω πάρει Wii και όχι PS3 ή XBOX 360.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας