Σελίδα 1 από 9 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 84
    ninty Maniac geo2004z Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008

Dragon Quest IX: Sentinels of the Starry Skies

Μου φάνηκε πολύ περίεργο που δεν υπάρχει ένα σχετικό άρθρο για, ίσως, το πιο αναμενόμενο παιχνίδι του DS για το τρέχον έτος. Έτσι πήρα την πρωτοβουλία να ανοίξω σχετικό θέμα και να κάνω μία σύντομη και περιληπτική παρουσίαση.

Το Dragon Quest IX: Defenders of the Starry Sky είναι ένα video game για το Nintendo DS το οποίο κυκλοφορεί εδώ και ένα χρόνο στην Ιαπωνία. Πρόκειται για το ένατο μέρος της κύριας σειράς Dragon Quest, μία από τις πλέον επιτυχημένες με 20 χρόνια πορείας και επιτυχιών στο χώρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά που ένα παιχνίδι της σειράς κάνει την πρώτη του εμφάνιση σε φορητή κονσόλα και αυτό σημαίνει ότι η εταιρεία βασίζεται και εμπιστεύεται το Nintendo DS. Κι όμως, οι φαν τίμησαν ιδιαίτερα το συγκεκριμένο παιχνίδι με pre-orders που ξεπερνούσαν τα 2,000,000 αντίτυπα και με περισσότερες από 3,5 εκατομμύρια πωλήσεις μέσα σε 48 ώρες από την ημέρα κυκλοφορίας του στην Ιαπωνία. Τα νούμερα είναι απίστευτα!!

Ο παίκτης, αρχίζοντας την περιπέτειά του, παίρνει το ρόλο του φύλακα πόλεως ο οποίος στέλνεται να σώσει τους ιερούς καρπούς, που έχουν τη δύναμη να πραγματοποιούν οποιαδήποτε ευχή. Θα έχετε τη δυνατότητα να ταξιδέψετε σε έναν τεράστιο κόσμο, να αντιμετωπίσετε μυθικά τέρατα και να λάβετε μέρος σε μία φανταστική ιστορία! Το παιχνίδι έχει κρατήσει πολλά θετικά των προηγούμενων τίτλων της σειράς με ενδιαφέρουσες προσθήκες όπως στο σύστημα μάχης και στην ενδυμασία των χαρακτήρων. Όσο για τον σχεδιαστή χαρακτήρων καλά καταλάβατε ότι για μια ακόμη φορά ο Akira Toriyama δηλώνει παρών σε ένα παιχνίδι της Square.

Το παιχνίδι θα κυκλοφορήσει στην Ευρώπη στις 23 Ιουλίου 2010 και προσωπικά το θεωρώ τον πιο δυνατό του DS για φέτος και το περιμένω εδώ και ένα χρόνο! Απολαύστε το!!

ninty Fan super mewtwo Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    09/03/2010
    ωραιο αρθρο geo2004z και ωραιο το παιχνιδι μου φαινεται.

ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Έχω παίξει το Dragon Quest 8, και ήταν το μοναδικό παιχνίδι για PS2 που με κάλυψε σε όλους τους τομείς!
    Το κακό όμως είναι ότι θα βγει μόνο 1,5 μήνα μετά το Galaxy 2, και δεν ξέρω αν θα προλάβω να ευχαριστηθώ Mario όσο θέλω..
    Το χιούμορ είναι βασική ένδειξη ευφυΐας.

ninty Regular aggel22os Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    08/03/2010
    αμα ειχα βρει ds θα ηταν ενας απο τους πιο ενδιαφερον τιτλους πιστευω που θα διαλεγα..και οι προηγουμενοι τιτλοι του σε ds ομως...
    [SIGPIC][/SIGPIC]Οσο πιο άδειο είναι το κεφάλι σου τόσο πιο πολύς χώρος μενει για να το γεμίσεις με όνειρα!!!!!!!!!!!!!!

ninty Fan jimkakajim88 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    13/08/2009
    δεν ειμαι fun των dragonquest ειναι η αληθεια αλλα αυτο φενετε πολυ καλητερο απο τα αλλα!!!!!!!!!σιγουρα θα ηθελα να το δοκιμασω!!!!!!!απλος δεν γουσταρω να παιζετε με touch screen!!!!θα ξενερωσω στο FULL!!!!!!!!!!
    3DS FC: 3625 - 9844 - 2392

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Θα τα σπασει ασχημα. Must buy!

btw επιτελους γινεται και μια ουσιαστικη αναβαθμιση σε σχεση με τα δυο προηγουμενα του DS.
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Σημειωτέον, στην Αμερική θα κυκλοφορήσει λίγο πιο νωρίς και για την ακρίβεια στις 11 Ιουλίου. Έ, ρε λιώσιμο που 'χει να πέσει το καλοκαίρι!

Αν και δεν έχω παίξει κανένα από τα παλιότερα Dragon Quest (αν κι έχω ακούσει τα καλύτερα για το remake του IV στο DS) το IX θα το τιμήσω δεόντως. Πόσο μάλλον από την στιγμή που δεν έχει random battles που τόσο σιχαίνομαι στα rpg (πλην 2-3 εξαιρέσεων όπως το Pokemon και το Super Robot Taisen OG - Endless Frontier).

ninty Maniac geo2004z Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Vetus Εμφάνιση Μηνύματος
    Σημειωτέον, στην Αμερική θα κυκλοφορήσει λίγο πιο νωρίς και για την ακρίβεια στις 11 Ιουλίου. Έ, ρε λιώσιμο που 'χει να πέσει το καλοκαίρι!

Αν και δεν έχω παίξει κανένα από τα παλιότερα Dragon Quest (αν κι έχω ακούσει τα καλύτερα για το remake του IV στο DS) το IX θα το τιμήσω δεόντως. Πόσο μάλλον από την στιγμή που δεν έχει random battles που τόσο σιχαίνομαι στα rpg (πλην 2-3 εξαιρέσεων όπως το Pokemon και το Super Robot Taisen OG - Endless Frontier).
    Όντως είναι φοβερή σειρά και τα remake για το DS πολύ όμορφα παιχνίδια. Αν όμως θα πρέπει να συγκρίνω το IV με το V, τότε το V είναι πολύ καλύτερο, γενικά είναι τέλειο παιχνίδι!!!!

Όμως, κυκλοφορούν φήμες ότι το VI που θα βγει για το DS θα είναι ακόμη καλύτερο από το V. Όσο για το IX, οι πωλήσεις δείχνουν πόσο καλό είναι το παιχνίδι. Ανυπομονώ να το πιάσω στα χέρια μου αυτό το καλοκαίρι!

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από geo2004z Εμφάνιση Μηνύματος
    Όσο για το IX, οι πωλήσεις δείχνουν πόσο καλό είναι το παιχνίδι. Ανυπομονώ να το πιάσω στα χέρια μου αυτό το καλοκαίρι!
    Για την ακρίβεια, ξεπέρασε σε πωλήσεις ακόμα και το Final Fantasy XIII με μεγάλη άνεση. Αλλά εδώ που τα λέμε, οι Ιάπωνες ανέκαθεν είχαν μεγαλύτερη αγάπη για το DQ τ' οποίο έδωσε το ερέθισμα για την δημιουργία του FF. Το μόνο που λείπει να δούμε είναι αν θα έχει τις ίδιες κορυφαίες πωλήσεις κι εκτός Ιαπωνίας, δηλάδη να τραβήξει και το mainstream κοινό που δεν πολυασχολείται με rpg όπως γίνεται και με το FF όπου υπάρχουν κι αρκετά άτομα που πέρα από FF δεν παίζουν σχεδόν κανένα άλλο rpg (άντε, κανά Kingdom Hearts).

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Iδού κι η αμερικάνικη διαφήμιση του παιχνιδιού την οποία βρίσκω αρκετά έξυπνη κι αστεία:

http://www.youtube.com/watch?v=IGKR1Jgj7W4

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας