Σελίδα 4 από 106 ΠρώτοΠρώτο 123456781454104 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 31 μέχρι 40 από 1055

Θέμα: Fanboy Wars

VIP Member Dani14 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    24/09/2009
    Δηλαδη ρε ΥaTa τοσο καιρο η Sony και η MS εβγαζαν ποιοτικα παιχνιδια και οχι η Νintendο; Μπορει να υπηρξαν και σαβουρες αλλα οι τιτλοι που ανεφερες απο μονοι τους ειναι ο λογος που η κονσολα υπερτερει και σε ποιοτητα. Και οταν εβγαλε metroid prime 3 και TP δεν ηταν στροφη στην ποιοτητα;

ninty Regular YaTa Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    19/07/2009
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Dani14 Εμφάνιση Μηνύματος
    Δηλαδη ρε ΥaTa τοσο καιρο η Sony και η MS εβγαζαν ποιοτικα παιχνιδια και οχι η Νintendο; Μπορει να υπηρξαν και σαβουρες αλλα οι τιτλοι που ανεφερες απο μονοι τους ειναι ο λογος που η κονσολα υπερτερει και σε ποιοτητα.

Αυτό που λες καταλαβαίνεις ότι είναι πλήρως υποκειμενικό και ισχύει μεν για σένα αλλά όχι υποχρεωτικά και για το συνομιλητή σου έτσι; Και φυσικά δεν είπα το πρώτο που λες. Είναι θέμα που έδωσε έμφαση κάθε εταιρία μέχρι τώρα, κάτι που φαίνεται να αλλάζει.

Από εκεί και πέρα για κάθε Galaxy υπάρχει ένα Uncharted, για κάθε Zelda υπάρχει ένα God of War, και η λίστα συνεχίζεται (Heavy Rain δεν έχει αντίστοιχο το Wii πχ). Χωρίς να βάζουμε μέσα τα καταπληκτικά multiplatform παιχνίδια που υπάρχουν στο PS3 και όχι στο Wii (Red Dead Redemption, Assasin's Creed, Prototype, Battlefield, Call of Duty, Dead Space, Dante's Inferno, Bioshock, Dragon Age, Lost Planet, GTA, Fifa, Pro Evo, Borderlands, Final Fantasy, ατελείωτη η λίστα όπως καταλαβαίνεις!).

Τέλος πάντων, δεν περιμένω να συμφωνήσουν και πολλοί από εδώ μέσα ούτως ή άλλως. :tongue_smilie:

VIP Member Dani14 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    24/09/2009
    Καλα αμα συγκρινεις GOW με Zelda και galaxy με uncharted...Αλλα οπως ειπες ο καθενας εχει τα δικα του γουστα. Μultiplatform μπορεις να παιξεις και στο PC. Τα παιχνιδια του wii οχι.
    Αφου γραφεις οτι τωρα που ειδαν και οι υπολοιπες οτι ψωμι ειναι στο casual θα υπαρξει στροφη προς τα εκει λογικα εννοεις οτι τοσο καιρο εδιναν βαρος στην ποιοτητα.

Ημ. Εγγραφής
    19/07/2009
    δε νομίζω. απλά δεν είχαν την επίγνωση των δυνατοτήτων και του ''χώρου'' αυτού. δεν ήξεραν δηλαδή το αγοραστικό κοινό που υπήρχε και τώρα το έμαθαν και θα προσπαθήσουν να το εκμεταλλευθούν. δεν είπα τίποτα παραπάνω από αυτό.

ninty Lover Ash_Pokemaster Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από YaTa Εμφάνιση Μηνύματος
    Από εκεί και πέρα για κάθε Galaxy υπάρχει ένα Uncharted, για κάθε Zelda υπάρχει ένα God of War, και η λίστα συνεχίζεται (Heavy Rain δεν έχει αντίστοιχο το Wii πχ).
    Χωρίς να θέλω να λάβω μέρος στην συζήτηση, πολύ απλά γιατί βαριέμαι, θέλω απλά να πω ότι κανένα παιχνίδι, καμίας κονσόλας δεν στέκεται δίπλα στις κλασσικές σειρές της Nintendo. Δεν αναφέρομαι [απαραίτητα] στην ποιότητα τους: αναφαίρομαι στο είδος της ψυχαγωγίας/gameplay/παιχνιδιού που προσφέρουν, κάτι κοινό - σχεδόν απροσδιόριστο - μεταξύ πολλών franchises της εταιρίας.

Δεν το λέω 'κατά τη γνώμη μου', ούτε το λέω για να δείξω ότι η Nintendo "είναι καλύτερη ή χειρότερη". Απλά θέλω να πω ότι για καλό ή για κακό, το Wii διαφοροποιείται σίγουρα από τα PS3/X360 για τον ένα αυτό λόγο: παιχνίδια της Nintendo θα βρεις μόνο σε αυτό.

Από 'κει και πέρα, αν το Wii έχει να προσφέρει μόνο παιχνίδια της Nintendo, είναι πάνω στον καθένα να το κρίνει. Καθώς επίσης και το αν τα παιχνίδια της Nintendo μόνα τους μπορούν να ικανοποιήσουν τις ανάγκες του μέσου gamer.

Ξεκαθαρίζω ότι με αυτά που λέω δεν λαμβάνω κάποια θέση στην συζήτηση. Απλώς θέλω να πω ότι το God of War και το Uncharted σαν παιχνίδια (και ξανά, όχι όσον αφορά την ποιότητά τους) απλά δεν στέκονται δίπλα από το Zelda και το Mario. Ανεξάρτητα από το αν το PS3 και το X360 μπορούν να θεωρηθούν πιο "ποιοτικές" κονσόλες από το Wii σε κάποιον συγκεκριμένο τομέα, παιχνίδι αντίστοιχο του Mario Galaxy ή Zelda TP δεν θα βρεις στο PS3 και το 360. Όπως και στο Wii πράγματι, δεν θα βρεις παιχνίδια όπως το Heavy Rain.

VIP Member Dani14 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    24/09/2009
    οκ τοτε. ετσι και αλλιως οπως ειπα ο καθενας εχει τα δικα του γουστα.

Ημ. Εγγραφής
    19/07/2009
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Ash_Pokemaster Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν το λέω 'κατά τη γνώμη μου', ούτε το λέω για να δείξω ότι η Nintendo "είναι καλύτερη ή χειρότερη". Απλά θέλω να πω ότι, για καλό ή για κακό, το Wii διαφοροποιείται σίγουρα από τα PS3/X360 για τον ένα αυτό λόγο: παιχνίδια της Nintendo θα βρεις μόνο σε αυτό.
    Μα ναι ρε συ, ποιός μπορεί να διαφωνήσει μ'αυτό; Το ότι όμως οι περισσότεροι από εδώ μέσα καλύπτονται από αυτό (A) και το ότι το Wii αντικεμενικά είναι καλύτερη κονσόλα από τις άλλες δύο (B) είναι δύο εντελώς διαφορετικά σημεία. Για μένα η μεταξύ τους απόσταση (A--> B) είναι σημαντική.

Και εγώ δε θα μπω για την ώρα στην ουσία της συζήτησης. Νομίζω πως όπως σωστά ειπώθηκε είναι στη βάση της μια καθαρά υποκειμενική συζήτηση στην οποία το να προσπαθείς να πείσεις τους άλλους για τα γούστα σου είναι τελείως μάταιο.
    Θέλω να θίξω μόνο κάτι που με ενοχλεί πολύ:

Έχω βαρεθεί να ακούω φράσεις τύπου "Και ναι το Wii υστερεί πολύ σε σχέση με τις HD κονσόλες.Fact." Χωρίς επιχειρήματα, χωρίς καν επεξήγηση για το τι θέλει να πει ο ποιητής. Όπως είπε και άλλο μέλος πιο πάνω (ο Geo αν δε κάνω λάθος) τέτοια συνθηματάκια το μόνο που κάνουν είναι να ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης.

Υποθέτω από τα συμφραζόμενα πως ο χρήστης που τα έγραψε ήθελε να πει κάτι κοντινό με αυτό που λέει ο Yata στο ποστ #40 (απλή υπόθεση γιατί όπως είπα ο συγγραφέας δε μας τίμησε με επεξηγήσεις και δεν είμαι και μάγος).

Εδώ λοιπόν φαίνεται και η τεράστια διαφορά. Ο Yata που έκανε το κόπο να γράψει 2 πράγματα εξέφρασε μια δικιά του προσωπική εκτίμηση. Εγώ ας πούμε συμφωνώ με κάποια από αυτά που λέει. Με άλλα διαφωνώ. Το θέμα όμως είναι πως έχουμε να κάνουμε με σοβαρές απόψεις, επαρκώς αιτιολογημένες. Οι οποίες στο κάτω κάτω δίνουν για αυτούς που έχουν και την όρεξη, την αφορμή για μια σοβαρή συζήτηση.

Στο "Και ναι το Wii υστερεί πολύ σε σχέση με τις HD κονσόλες.Fact." τι να συζητήσεις? Ιδού η απορία.

Κάτι τελευταίο: Yata όπως είδες, είπες τις απόψεις σου και κανείς δε σου την έπεσε, για αυτό. Αν είχα χρόνο θα έμπαινα στο κόπο να σχολιάσω κάποια από αυτά που λες, γιατί πραγματικά το θεωρώ ενδιαφέρον. Σε καμιά περίπτωση δε προκάλεσες σε μένα τη διάθεση να "στη πω" για κάτι. Από ότι βλέπω το ίδιο ισχύει γενικά μιας και το κλίμα στις απαντήσεις που πήρες (από Dani14 και Ash) ήταν απόλυτα χαλαρό όπως δηλαδή έπρεπε. Θεωρώ λοιπόν πως η φράση που ξεκινάς το ποστ σου δηλαδή το: "Hellraider, είναι απρόσφορο να πιάσεις εδώ πέρα τέτοια συζήτηση" είναι άδικη για το φόρουμ. Το ότι συμπαθούμε τη Nintendo (όπως και εσύ φαντάζομαι) δε μας κάνει ανίκανους να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση. Αρκεί φυσικά ο άλλος να σου δίνει το περιθώριο να συζητήσεις όπως έκανες εσύ με το δικό σου ποστ. Ελπίζω μόνο να βρω χρόνο να το κάνω σύντομα.

Ημ. Εγγραφής
    19/07/2009
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vassilis_pap Εμφάνιση Μηνύματος
    Θεωρώ λοιπόν πως η φράση που ξεκινάς το ποστ σου δηλαδή το: "Hellraider, είναι απρόσφορο να πιάσεις εδώ πέρα τέτοια συζήτηση" είναι άδικη για το φόρουμ. Το ότι συμπαθούμε τη Nintendo (όπως και εσύ φαντάζομαι) δε μας κάνει ανίκανους να κάνουμε μια σοβαρή συζήτηση. Αρκεί φυσικά ο άλλος να σου δίνει το περιθώριο να συζητήσεις όπως έκανες εσύ με το δικό σου ποστ. Ελπίζω μόνο να βρω χρόνο να το κάνω σύντομα.
    Έχεις δίκιο, η αλήθεια είναι ότι έχουν γίνει αρκετά βήματα μπροστά στο forum σ'αυτόν τον τομέα σε σχέση με πριν από κάποιους μήνες. Εντάξει, και είναι προφανές ότι δεν εννοούσα πώς είναι κάποιος ανίκανος για σοβαρή συζήτηση, αλλά πως συζήτηση επί τη βάσει της σύντομης διατύπωσης του Hellraider εδώ μέσα (και φυσιολογικά) δεν μπορεί να γίνει. Σε ένα sony/msoft forum πολύ πιθανόν να μπορούσε να γίνει. Σ'αυτό νομίζω συμφωνείς και συ, διότι και στον geo και σε σένα δεν άρεσε ο τρόπος του, οπότε θα έλεγα ότι πρέπει να το πιάσει αλλιώς και αυτός για να γίνει πρόσφορο και να μην έχουμε αφορισμούς.

Χαίρομαι που το βρήκαν αρκετοί ενδιαφέρον το θέμα και μάλλον είναι καλύτερο να ανοίξουμε αργότερα και ένα ξεχωριστό topic, γιατί εδω έχουμε βγει αρκετά off.

ninty Regular rkolevedis Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    05/04/2009
    Eγώ αν και υποστηρίζω θερμά την nintendo (λαθος μου βέβαια) και βρίζω την sony έχω και wii και ds και psp και ps3 .Το wii δεν το αγόρασα λόγω των casual games αλλά επηδεί είχε νέου είδους gameplay (wii motion controller)
    και αρχικά νόμιζα ότι θα περιοριζόταν σε παιχνίδια τύπου wii sports και τετια.
    Σε καμία περίπτωση δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να κατεβάσω wiiware η το οτι θα κυκλοφορήσουν παιχνίδια zelda,mario στο wii.Ενώ αντίθετα στο ps3 μόλις το πήρα ήξερα ακριβώς τις δυνατότητες του.Άρα υπάρχει πιθανότητα το wii να πούλησε περισσότερο όχι λόγω των παιχνιδιων αλλα του νέου του interaction που προσφέρει.Και όσοι είχανε πάρει wii και βλέπουνε πως οι άλλες εταιρίες το αντιγράφουνε τώρα το υποστηρίζουν λόγω των τίτλων τους.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας