Σελίδα 1 από 7 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 61
    ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008

A Virtual Boy Retrospective

Mε αφορμή το hype για το 3DS ένας συντάκτης στο 1up αποφάσισε να γράψει ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με το πως το 3DS ωφείλει την φιλοσοφία του στο Virtua Boy που είχε κυκλοφορήσει η Nintendo το 1995 κι είχε διάρκεια ζωής στην αγορά μόλις ένα χρόνο.

http://www.1up.com/do/feature?cId=3181471

Αν και δεν θα συμφωνήσω σε όλα όσα λέει ο συντάκτης οφείλω να ομολογήσω ότι μ' έκανε να εκτιμήσω καλύτερα Virtual Boy κι αμ τι άλλο ν' ανακαλύψω με έκπληξη ότι ακόμα και σήμερα οι φανατικοί υποστηρικτές του είναι ουκ ολίγοι. Αν κι ακόμα αναρωτιέμαι πως έπαιζαν με τις ώρες χωρίς να πάθουν κρούσματα επιλιψίας (προσωπικά για 1-2 λεπτά το δοκίμασα και τα μάτια μου έβλεπαν πουλάκια) αλλά εν πάσει περιπτώσει. Η αλήθεια είναι ότι ο λόγος που μισoύσα παλιότερα το Virtual Boy τ' ότι η αποτυχία του αποτέλεσε τον λόγο για τον οποίο ο δημιουργός της εν λόγω κονσόλας, ο Gunpei Yokoi (στον οποίο τόσο η Nintendo όσο κι η βιομηχανία των videogames χρωστά πολλά) αποχώρησε από την Nintendo η οποία του είχε ασκήσει μεγάλη ψυχολογική πίεση (έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει) για την κολοσιαία αυτή αποτυχία.

Περιμένω ν' ακούσω τις δικιές σας απόψεις.
    Τελευταία επεξεργασία από Vetus; 13-07-2011 στις 13:25

Moderator GLAROS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/04/2011

Cool Virtual Boy

με αφορμή την αναζήτηση μου για vb,άνοιξα αυτό το θέμα,μπορούμε λοιπόν εδώ να μοιραστούμε,εντυπώσεις,παρ ατήρησης,σχόλια,απορίες.
    (που θα μου πάει...θα τον πάρω τον πρόγονο του 3ds)

Specifications

Processor:
    ▪ NEC V810 (Part Number uPD70732)
    ▪ 32-Bit RISC Processor at
    20 MHz (18 MIPS) Clock Speed
    ▪ 1 MB of DRAM and 512 of KB P-SRAM
    ▪ 1 KB Cache
    Display:
    ▪ RTI (Reflection Technology Inc) SLA dual mirror-scan, high resolution LED displays
    ▪ Resolution: 384 x 224 Pixels
    ▪ 50.2 Hz Horizontal Scan Rate
    ▪ 4 colors with 32 levels of intensity
    Power Supply:
    ▪ 6 AA Batteries (9V) (ca. 4 hours play time) or
    ▪ AC Adapter (10V)
    ▪ + --( o-)-- -
    Sound:
    ▪ 16-Bit Stereo
    ▪ Build-In Stereo-Speaker
    Controller:
    ▪ Double-Grip Controller with 6 Buttons and 2 Digi-Pads
    ▪ Uses NES Controller Protocoll
    Serial Port:
    ▪ 8 Pin Cable
    ▪ Bandwidth 50 - 100 KBit/second
    Hardware Numbers:
    ▪ VUE-001 Virtual Boy
    ▪ VUE-003 Stand
    ▪ VUE-005 Controller
    ▪ VUE-006 Game Cartridges
    ▪ VUE-007 Battery Pak
    ▪ VUE-010 Eyeshade
    ▪ VUE-011 AC Adapter Tap
    ▪ VUE-012 Eyeshade Holder
    ▪ VUE-014 Stereo Headphones
    Weight:
    ▪ 760 g
    Dimensions:
    ▪ 8.5"H x 10"W x 4.3"D Cartridge Specifications:
    ▪ 128 MBit addressable ROM space
    (4 - 16 MBit ROM used in released games)
    ▪ 128 MBit addressable RAM space
    (0 - 8 KiloByte RAM in released games)
    ▪ 128 MBit addressable expansion space
    (Unused in any games)
    ▪ 60-pin connector
    ▪ Toshiba 'TC538200AFT' and 'TC5316200AFT' ROM chips in 16 Bit mode

Η κωδική ονομασία ήταν VUE

Virtual Box (Boy)
    Virtual Utopia Experience
    VR32 (Virtula Reality 32 bit )

vb_box_usa_front.jpg

Τελευταία επεξεργασία από GLAROS; 18-11-2012 στις 01:16
    Play it Loud

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Ειχα την ευκαιρια να το δω απο κοντα για πρωτη φορα στη GameOn 2.0 και μπορω να πω οτι για τη λιγη εστω ωρα που επαιξα δεν ειχα θεμα. Τα κοκκινα γραφικα παντως θα επρεπε να τους προιδεασουν σχετικα με τις πωλησεις.
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

ninty Maniac geo2004z Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008
    πρόγονο του 3ds δε μπορείς να το ονομάσεις, ουδεμία σχέση έχουν οι δύο κονσόλες. την άποψή μου την έχω εκφράσει πολλάκις στο παρελθόν....μία κονσόλα που δεν κατείχα ποτέ, δε μου λέει τίποτε. κανείς έλληνας δεν είχε προμηθευτεί την παραπάνω κονσόλα στην εποχή της από όσο γνωρίζω και δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος που έχει χαρακτηριστεί συλλεκτική. σας πληροφορώ ότι στους συλλέκτες του εξωτερικού, δε θεωρείται συλλεκτική και δεν είναι καθόλου ελκυστική.

Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από geo2004z Εμφάνιση Μηνύματος
    πρόγονο του 3ds δε μπορείς να το ονομάσεις, ουδεμία σχέση έχουν οι δύο κονσόλες. την άποψή μου την έχω εκφράσει πολλάκις στο παρελθόν....μία κονσόλα που δεν κατείχα ποτέ, δε μου λέει τίποτε. κανείς έλληνας δεν είχε προμηθευτεί την παραπάνω κονσόλα στην εποχή της από όσο γνωρίζω και δεν καταλαβαίνω ποιος ο λόγος που έχει χαρακτηριστεί συλλεκτική. σας πληροφορώ ότι στους συλλέκτες του εξωτερικού, δε θεωρείται συλλεκτική και δεν είναι καθόλου ελκυστική.
    Συλλεκτικη με την εννοια οτι ειναι πιο ακριβη απο οτι θα επρεπε; Οτι ειναι η μονη τοσο μεγαλη αποτυχια της ninty; Οτι ειναι οπως και να το κανουμε λιγο cult; Νομιζω μετραει και αυτο σε ενα βαθμο.
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC

ninty Lover funkykong84 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/09/2010
    http://uk.wii.ign.com/articles/115/1153582p1.html
    "One unlikely game Retro Studios studied while planning Donkey Kong Country Returns was Wario Land for the Virtual Boy -- specifically the separated platforming planes which allowed Wario to switch between background and foreground."

Το συγκεκριμένο Wario Land πρέπει να ήταν πολύ καλό. Κρίμα που πρέπει να το παίξει κανείς σ' αυτά τα περίεργα γραφικά.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από funkykong84 Εμφάνιση Μηνύματος
    "One unlikely game Retro Studios studied while planning Donkey Kong Country Returns was Wario Land for the Virtual Boy -- specifically the separated platforming planes which allowed Wario to switch between background and foreground."

Το συγκεκριμένο Wario Land πρέπει να ήταν πολύ καλό. Κρίμα που πρέπει να το παίξει κανείς σ' αυτά τα περίεργα γραφικά.
    Θα ήταν καταπληκτικό αν το κάνανε remake για το 3ds.
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    3DS FC: 4210-3979-3835
    Nintendo Network ID: internetakias

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Ιδού σχετικό thread που είχα ανοίξει πέρσυ για το Virtual Boy (και τ' οποίο για κάποιο παράδοξο λόγο δεν μου έβγαινε στην Αναζήτηση):
    http://www.ninty.gr/showthread.php?t=5106&page=1

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από funkykong84 Εμφάνιση Μηνύματος

Να και κάτι που δεν ήξερα. Μου φαίνεται θα το πάρω δώρο σ' ένα φίλο μου που έχει Virtual Boy για να το παίξω κιόλας με την ευκαιρία.

μία κονσόλα που δεν κατείχα ποτέ, δε μου λέει τίποτε
    Τ' ότι εσύ δεν είχες την κονσόλα δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει. Δηλαδή αν για παράδειγμα δεν είχες ποτέ σου TurboGrafx-16 θες να μου πεις ότι δεν αξίζει; Eκτός κι αν κατάλαβα λάθος.

κανείς έλληνας δεν είχε προμηθευτεί την παραπάνω κονσόλα στην εποχή της από όσο γνωρίζω
    Κι εσύ που το ξέρεις; Ρώτησες έναν-έναν όλους τους έλληνες τότε; Eδώ υπήρχαν κι έλληνες που είχαν αγοράσει τότε πιο αποτυχημένες απ' όλες τις πλευρές κονσόλες όπως το Atari Jaguar. Γιατί όχι και το Virtual Boy που και κονσόλα της Nintendo ήταν και είχε και μεγάλο hype (άσχετα που δεν προέκυψε αντάξιο του hype του αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία). Τ' ότι το Virtual Boy είχε τα ελαττώματα του δεν το καθιστά απαραίτητα άχρηστη κονσόλα.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από RooF Εμφάνιση Μηνύματος
    Συλλεκτικη με την εννοια οτι ειναι πιο ακριβη απο οτι θα επρεπε; Οτι ειναι η μονη τοσο μεγαλη αποτυχια της ninty; Οτι ειναι οπως και να το κανουμε λιγο cult; Νομιζω μετραει και αυτο σε ενα βαθμο.
    Γενικά υπάρχουν αρκετά στάνταρς για το τι καθιστά μια κονσόλα/παιχνίδι συλλεκτικό κομμάτι. Στην περίπτωση του Virtual Boy πέρα από τους λόγους που προανέφερε ο RooF είναι:
    - H μικρή διάρκεια ζωής του στην αγορά (ένα χρόνο με το ζόρι)
    - Ο περιορισμένος αριθμός αντίτυπών του
    - Ο μικρός αριθμός παιχνιδιών που έβγαλε (22 παιχνίδια μόνο)
    - Τ' ότι σαν παντέντα ήταν αρκετά ασυνήθιστη για την εποχή του κι ο λόγος που την υλοποίησε με τέτοιο αδέξιο κι αποτυχημένο τρόπο το κάνει ακόμα πιο cult
    - Aν και δεν είναι τόσο σπάνια κονσόλα όπως π.χ. το Bandai Pippin τ' ότι η ζήτηση από τους συλλέκτες είναι μεγαλύτερη από την προσφορά (κοινώς, λίγα αντίτυπα για πολλά άτομα που θέλουν να τ' αποκτήσουν για την συλλογή τους) το καθιστά συλλεκτικό κομμάτι. Ναι, η αγορά των συλλεκτών λειτουργεί κάπως περίεργα.

Μου φαίνεται δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα για την αγορά συλλεκτών videogames ούτε στα πιο βασικά επίπεδα.
    Τελευταία επεξεργασία από Vetus; 13-07-2011 στις 13:47

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Vetus Εμφάνιση Μηνύματος
    (και τ' οποίο για κάποιο παράδοξο λόγο δεν μου έβγαινε στην Αναζήτηση):
    do it like this:
    1) Go Google Search
    2) Type: virtual boy site:ninty.gr

Virtual Boy εάν και δεν έφτασε τους στόχους που μπορεί να είχε η Nintendo για αυτό, αποτυχία στο οικονομικό τομέα για την Nintendo δεν ήτανε. Πούλησε καλά στην αρχή και λίγο αργότερα σταμάτησε η παραγωγή του συστήματος.
    getor get out.

Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Μιας και υπαρχει το θεμα του Vetus τα συγχωνευω.

NFC :
    RooFgr
    3DS FC

Ετικέτες γι' αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία