Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο ... 23456
Αποτελέσματα 51 μέχρι 60 από 60
    ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Το κατέβασα, έπαιξα έναν αγώνα, αλλά αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι για να στρίψεις πρέπει να κουνάς το tablet δεξιά - αριστερά και δεν μπορούσα να το παίξω, δεν παίζω και racing games γενικά εκτός από το Mario kart, οπότε το έσβησα γιατί είχε και διαφημίσεις. Εντάξει καλά γραφικά για tablet, με πολύ καλή ανάλυση.
    Είχα βρει ένα ενδιαφέρων παιχνίδι το Tomb of the Mask, το κατέβασα και όταν πήγα να παίξω έλεγε 3 ημέρες δωρεάν και μετά 8 ευρώ την εβδομάδα...., αν είναι δυνατόν...

ninty Lover
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Ενδιαφέρον thread bump με ενδιαφέροντα posts!

Μου θύμισε την παρακάτω προφητεία:

https://www.huffingtonpost.com/2010/..._n_568045.html

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vassilis_pap Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ πάντως θα διαφωνήσω αρκετά με όλους σας...

Πριν πέσετε να με φάτε ξεκαθαρίζω πως δεν έχω καθόλου καλύτερη άποψη από εσάς για τα παιχνίδια των κινητών και των iOtiNaNai. Νομίζω τα περιγράψατε επαρκώς. Εμένα προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου και το Angry Birds σε αντίθεση με το Plants vs Zombies (περί ορέξεως...)

Πέρα από αυτά όμως, νομίζω προσεγγίζεται το θέμα μόνο από τη σκοπιά του έμπειρου gamer όπως λίγο-πολύ είμαστε όλοι, εδώ μέσα. Προφανώς λοιπόν για κάποιον σαν και εμάς τα παιχνίδια των 0-3€ και δε μπορούν να μας κρατήσουν. Αυτό έλειπε. Κάποιοι όμως που δεν έχουν ξαναπαίξει τπτ άλλο στη ζωή τους θα τα βρουν παιχνιδάρες και από εκεί αρχίζει το πρόβλημα για τη παραδοσιακή βιομηχανία.

Βλέπεται η παραδοσιακή βιομηχανία όλα αυτά τα χρόνια προσπαθεί συνεχώς να επεκταθεί και να μεγαλώσει. Για να γίνει λοιπόν όσο πιο mainstream γίνεται, πρέπει να προσεγγίσει όλο και μεγαλύτερες μάζες. Πληθυσμούς δηλαδή, που παραδοσιακά δεν είχαν καμιά σχέση με το gaming αλλά που υπό κάποιες προϋποθέσεις θα μπορούσαν να αποκτήσουν.

Για όλους αυτούς λοιπόν αυτά τα παιχνιδάκια αποτελούν σοβαρότατο ανταγωνισμό. Γιατί κάποιος που τρώει ώρες στο FB για να παίζει Farmville τσάμπα, ή κάποιος άλλος ο οποίος παίζει αρκετά με το iphone του, που ήδη έχει, πολύ φθηνά, δύσκολα θα πεισθεί να αγοράσει και μια κονσόλα για να ανέβει ένα επίπεδο στο gaming. Πρώτον γιατί ούτε ξέρει, ούτε φαντάζεται πόσο ανώτερα είναι τα κανονικά παιχνίδια (του φαίνονται απλώς πανάκριβα!) και δεύτερον γιατί πολύ πιθανά δε θέλει να κάνει κάτι τέτοιο.

Προφανώς λοιπόν και το iOtiNaNai δε θα ισοπεδώσει καμιά αγορά γιατί πολύ απλά δε μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο. Πρόκειται για δηλώσεις ανθρώπων που μια γρήγορη επιτυχία τους έκανε να καβαλήσουν καλάμια και να λένε αστειότητες. Μπορεί όμως ωραιότατα να κόψει μερίδια να περιορίσει κερδοφορίες και γενικά να περιορίσει την ανάπτυξη και την υγεία του χώρου της παραδοσιακής βιομηχανίας. Θεωρώ πως είμαστε σε μια μεταβατική περίοδο στο gaming με τις ισορροπίες ακόμα να ψάχνονται. Ελπίζω για το καλύτερο...
    Θα συμφωνήσω απόλυτα!

Ούτε εμένα μ' αρέσουν τα mobile games, αλλά σημασία έχει που κινείται η πλειοψηφία και όχι τι κάνουμε εμείς ως μειοψηφία...

Νομίζω η τραγική εμπορική πορεία του Wii U (έναντι του Wii) και εν μέρει και οι μειωμένες πωλήσεις του 3DS (έναντι του DS) είναι ενδεικτικά της κατάστασης. Ούτε είναι τυχαίο ότι το Switch ακολούθησε υβριδικό αντί για portable-only δρόμο. Είναι κατόρθωμα που η Nintendo επιβιώνει σε τέτοια λαίλαπα, έστω και με κάποιες απώλειες (γιατί νούμερα επιπέδου Wii/DS δύσκολα θα ξαναδούμε).

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TechPriestNS Εμφάνιση Μηνύματος
    Στα βίντεο που είδα έχει και on-screen controls - μήπως δεν βρήκες την επιλογή? Υπάρχουν και περιφερειακά joystics που κλειδώνουν στην οθόνη btw και τα κάνουν τα κινητά/tablet σαν το Vita.

Κατά τα άλλα για αυτό δεν πρόκειται το mobile gaming απ' όπου και αν προέρχεται να αντικαταστήσει το παραδοσιακό. Εκτός και αν μιλάμε για την Nintendo φυσικά.

Υπάρχουν διαμαντάκια βέβαια αλλά θες app/site για να τα βρεις. Π.χ. το Joe Dever's Lone Wolf στο switch mobile τίτλος ήταν όπως και αρκετά άλλα παιχνίδια του αλλά προφανώς πρέπει να ξέρεις να ψάξεις.

Όπως και να έχει για μένα η απάντηση στο ερώτημα του ΟΤ είναι μια θεωρώ: /END THREAD
    Υπάρχουν αρκετά mobile παιχνίδια που είναι ενδιαφέρων, αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι έχουν τα περισσότερα διαφημίσεις.
    Για το iPad είδα ότι η square enix πχ, έχει βγάλει αρκετά ενδιαφέρων rpg παιχνιδάκια για το iPad (λογικά και για Android), που πάει το mobile gaming σε άλλο επίπεδο από ότι πριν μερικά χρόνια, η activation πχ το skyladers το έχει βγάλει και σε tablet με της φιγούρες κανονικά και με controller, αυτό το 2011 που είναι το θέμα, νομίζω πως οι εταιρείες έχουν ενδιαφέρων για αυτήν την αγορά.

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TechPriestNS Εμφάνιση Μηνύματος
    Συμφωνώ και εγώ απόλυτα. Και κάπως έτσι εξηγούνται οι κινήσεις της Nintendo στο mobile πεδίο τελικά.
    Σίγουρα παίζει αυτό.

Θα έχει ενδιαφέρον αν η Nintendo κυκλοφορήσει ποτέ ένα σχετικά φτηνό tablet που να διαβάζει ασύρματα τα joycon αλλά να έχει και onscreen controls στα περισσότερα παιχνίδια.
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από RooF Εμφάνιση Μηνύματος
    Σίγουρα παίζει αυτό.

Θα έχει ενδιαφέρον αν η Nintendo κυκλοφορήσει ποτέ ένα σχετικά φτηνό tablet που να διαβάζει ασύρματα τα joycon αλλά να έχει και onscreen controls στα περισσότερα παιχνίδια.
    Ο κόσμος που πάει σε αυτό το στιλ παιχνιδιού, δεν έχει να κάνει με το τρόπο παιχνιδιού, αλλά ότι ο περισσότερος κόσμος μιας και έχει smartphones, παίζει εκεί αντί να αγοράσει επιπλέον κάποια κονσόλα ή κατεβάζει στο tablet του, μιας και τα tablet είχαν κερδίσει αρκετό έδαφος μια και είναι καλύτερη επιλογή για απλή χρήση από ότι ένα pc. Η Nintendo αν πρέπει να πάρει μερίδιο από αυτήν την αγορά, θα πρέπει να κυκλοφορήσει smartphones/tablet που θα έχει τα παιχνίδια της, και υπόλοιπα παιχνίδια που υπάρχουν σε αυτές της συσκευές.

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Δεδομένου ότι το 3DS έκανε τεράστια επιτυχία ακόμα και με τον ανταγωνισμό με τα smartphones (κι εξακολουθεί να πουλάει λόγω φτηνού κόστους και τεράστιας ποικιλίας ποιοτικών παιχνιδιών) αποδεικνύει ότι οι core/hardcore gamers επιμένουν στις παραδοκιακές κονσόλες. Επίσης η ένταξη της Nintendo στην smartphone gaming αγορά έφερε ακόμα περισσότερο κόσμο στο στρατόπεδο της Nintendo, κυρίως χάρη στην επιτυχία του Pokemon GO. Moνάχα το PS Vita ήταν που πέθανε με την Sony να δηλώνει ότι δεν πρόκειται να ξανασχοληθεί με τα handheld consoles. Kαλά, για το Switch δεν το συζυτώ που τυπώνει λεφτά.

Παρόλα αυτά η Nintendo δεν μας έχει μιλήσει ακόμα για τυχόν διάδοχο του 3DS. Ένα υδρίβιο handheld console/smartphone θα ήταν ιδανικό.
    Τελευταία επεξεργασία από Vetus; 21-10-2018 στις 19:34

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας