Σελίδα 1 από 6 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 60
    ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008

Mπορεί τo iPad μπορεί να ισωπεδώσει την console αγόρα;

Τουλάχιστον έτσι δείχνει να πιστεύει η Rovio, η εταιρεία ανάπτυξης του δημοφικές videogame Angry Birds.
    http://kotaku.com/#!5782135/why-does...-kill-consoles
    Moυ θυμίζει την Nokia που πίστευε ότι το NGAGE θα έκανε επιτυχία λόγω της "πείρας" που είχαν με το δημοφιλές "φιδάκι". Αν και φυσικά μιλάμε για τελείως διαφορετική περίπτωση αλλά τουλάχιστον το κοινό στοιχείο είναι ένα: ότι ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Κοινώς, μια επιτυχία μονάχα δεν ισοδυναμεί με συντριβή του ανταγωνισμού. Κι επιπλέον, μια επιτυχία όσο μεγαλή και να είναι ακόμα κι αν τ' αξίζει (δεν έχω δοκιμάσει το Angry Birds για να εκφέρω τεκμηριωμένη άποψη) δεν σε κάνει ειδικό στην ανάλυση της videogame αγοράς ειδικά από την στιγμή που δεν έχει και την ανάλογη πείρα.

ninty Lover Ash_Pokemaster Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/06/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Vetus Εμφάνιση Μηνύματος
    Τουλάχιστον έτσι δείχνει να πιστεύει η Rovio, η εταιρεία ανάπτυξης του δημοφικές videogame Angry Birds.

Κάπου εκεί σταμάτησα να διαβάζω.

Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, η Rovio και το Angry Birds έχουν γίνει συνώνυμα του ποιοτικού τελευταία. Το Angry Birds σταμάτησε να είναι κάτι το ιδιαίτερο όταν μετατράπηκε από indie σε mainstream. Ναι, έχει πλάκα, ναι είναι δωρεάν -- μέχρι εκεί. Αν ήταν να το συγκρίνω με κάτι όσον αφορά την ποιότητα και την φιλοσοφία του, θα το σύγκρινα με τα πολλά browser/flash games που κυκλοφορούν. Είναι απλά ένα ωραίο παιχνίδι για να σκοτώσεις λίγο χρόνο.

Off-topic, ναι, αλλά βρήκα αφορμή, και στο θέμα αυτό καθ' αυτό δεν έχω να προσφέρω κάτι παραπάνω από "lol". :001_tongue:

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Σαν κατοχος ipad μονο να γελασω μπορω με αυτα που διαβαζω xD

Πρεπει να φαει πολλα ψωμια το ipad και τα παιχνιδακια του...
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Άντε να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε ακόμα...

Καταρχάς τι σχέση έχει το iPad, iPod, iPhone, και τα λοιπά κινητά και διάφορες φορητές συσκευές με την console αγορά;
    Εγώ τουλάχιστον το βλέπω σαν να λέγαμε πριν αρκετά χρόνια, ότι τα δωρεάν flash games θα "σκότωναν" τα "κανονικά" video games..
    Εδώ τα PC (Με τα τρομερά χαρακτηριστικά, τις χαμηλές τιμές, και την πειρατεία χωρίς επεμβάσεις στο hardware,κλπ..) δεν κατάφεραν να κάνουν ζημιά στις κονσόλες, και θα κάνουν οι κάθε λογής φορητές συσκευούλες;
    Το χιούμορ είναι βασική ένδειξη ευφυΐας.

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Η αλήθεια είναι ότι τα κινητά τηλέφωνα τέτοιας τεχνολογίας όχι μόνο κατάφεραν να κατακτήσουν μια τεράστια μερίδα non-game αγοράς αλλά επιπλέον προσφέρουν και μια πρώτης τάξεως ευκαιρία σε μικρές ομάδες ανάπτυξης (κυρίως της indie σκηνής) να γίνουν ευρύτερα γνωστά κι αποδεκτά τα παιχνίδια τους. Αλλά ως εκεί.

Πάντως δεν το 'ξερα ότι το Angry Birds ξεκίνησε ως indie game. Oπότε έχουμε μια απ' αυτές τις περιπτώσεις indie δημιουργών που η επιτυχία τους πήρε τα μυαλά και καβάλησαν το καλάμι κανονικότατα (όπως με τον δημιουργό του Super Meat Boy τ' οποίο βρίσκω απίστευτα overhyped). Κρίμα. Και λέγοντας για indie games το παρακάτω video πιστεύω ότι ταιριάζει στην περίσταση:

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από cloud Εμφάνιση Μηνύματος
    Καταρχάς τι σχέση έχει το iPad, iPod, iPhone, και τα λοιπά κινητά και διάφορες φορητές συσκευές με την console αγορά;
    A, δεν το 'ξερες; Oι συσκευές της Apple είναι το μέλλον της videogame βιομηχανίας όπως έχουν πει και στελέχη της Epic Games. (μιλάμε ειρωνικά, φυσικά)
    Τελευταία επεξεργασία από Vetus; 17-03-2011 στις 01:56

Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Vetus Εμφάνιση Μηνύματος
    A, δεν το 'ξερες; Oι συσκευές της Apple είναι το μέλλον της videogame βιομηχανίας όπως έχουν πει και στελέχη της Epic Games. (μιλάμε ειρωνικά, φυσικά)
    Φυσικά και είναι!!
    Εμένα τουλάχιστον, το όνειρό μου είναι να παίξω Final Fantasy XV στο iPod Nano!!:001_tt2:

Τώρα για το θέμα με το Angry Birds, το πόσο "πουλάνε" κάτι τέτοια παιχνιδάκια δεν μου λέει ΤΙΠΟΤΑ!!

Το Angry Birds το έχω παίξει, και παίζω ακόμα.. Και μπορώ να πω ότι το λάτρεψα!!
    Όμως όπως και να το κάνουμε, Super Mario Bros δεν θα γίνει ΠΟΤΕ! Όπως και το FarmVille δεν θα γίνει ΠΟΤΕ StarCraft, κλπ..
    Και ΠΑΝΤΑ πρώτα θα απευθύνονται σε ένα κοινό που δεν είχε, δεν έχει, και δεν θα θέλει να έχει ποτέ καμία σχέση με τα πραγματικά video games, και μετά στους πραγματικούς gamers.

Και στο φινάλε, πιο πιθανό θα είναι να κάνει καλό στις κονσόλες η και στα PC games, φέρνοντας νέο κοινό που θα θέλει να δει και κάτι πιο μεγάλο και σοβαρό, παρά ότι θα κάνει ζημιά.
    Και έτσι είναι και με τα iOtinane... Την στιγμή που δεν είναι σχεδιασμένα πρώτα για παιχνίδια και μετά για όλα τα άλλα, σχεδόν (Γιατί πάντα υπάρχουν και οι βλάκες..) κανένας δεν θα πάρει iPad μόνο και μόνο για να παίζει παιχνίδια..
    Και το ότι πουλάει σαν τρελό, ξανά το πιο πιθανό είναι να φέρει νέο κοινό στις κονσόλες που θα θέλει να δει και κάτι πιο μεγάλο και σοβαρό, παρά ότι θα κάνει ζημιά.

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Καλο, χρυσο το Angry Birds αλλα αυτο που προσπερνανε ολοι ειναι οτι ειναι απλα ενα.... attack the tower παιχνιδι οπως τοοοοοσα και τοσα που απλα ετυχε να γινει rival καθαρα και μονο λογο iPhone...

Το ιδιο και με το Plants VS Zombies οπου ξαφνικα ολοι ανακαλυψαν τα tower defence παιχνιδια!

Ναι, ειναι ωραια και καλα για τα χρηματα που κοστιζουν (το Angry Birds ειναι επι πληρωμη στο iOS) , ναι ειναι πιο προσεγμενα εικαστικα απο τα flash games που ξερουμε ολοι αλλα αυτο δεν τα κανει αντιπαλους των κονσολων, handheld και επιτραπεζιων.

Τι να κανουμε... το Boom Blox ειναι καλυτερο απο το Angry Birds!

Ειμαι κατοχος HTC Desire (Αndroid για οσους δεν ξερουν), ipad, DSi, Wii και ps3 σε αυτη τη γενια και ποτε κανενα παιχνιδι σε Android η iOS δεν καταφερε να με κρατησει κοντα του ειτε γιατι ηταν μια απο τα ιδια αλλα με πιο ομορφο περιτυλιγμα ειτε γιατι οσο καλη και να ειναι η αποκριση στην οθονη αφης καποια παιχνιδια δεν γινεται να τα παιξεις σωστα χωρις να εχεις τουλ το D pad με hardware κουμπια!
    Τελευταία επεξεργασία από RooF; 17-03-2011 στις 03:06
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από RooF Εμφάνιση Μηνύματος
    οσο καλη και να ειναι η αποκριση στην οθονη αφης καποια παιχνιδια δεν γινεται να τα παιξεις σωστα χωρις να εχεις τουλ το D pad με hardware κουμπια!
    Ακριβώς αυτό!!!
    Και όπως είχε πει και η SONY για τα Move και Kinect, το Move είναι καλύτερο γιατί έχει κουμπιά.
    Και στην περίπτωση μας, όσο καλή και "προσαρμόσιμη" να είναι η οθόνη αφής, τα κουμπιά δεν θα τα αντικαταστήσει ποτέ (Όπως και το Kinect δεν θα γίνει ποτέ ένα 100% αποκλειστικό χειριστήριο...)!

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Και έτσι είναι και με τα iOtinane... Την στιγμή που δεν είναι σχεδιασμένα πρώτα για παιχνίδια και μετά για όλα τα άλλα, σχεδόν (Γιατί πάντα υπάρχουν και οι βλάκες..) κανένας δεν θα πάρει iPad μόνο και μόνο για να παίζει παιχνίδια...
    Kι αν σου πω ότι υπάρχουν iOtinane fanboys που δεν αγοράζουν κονσόλες επειδή τους καλύπτει πλήρως από άποψης παιχνιδιών θα το πιστέψεις; Προσωπικά δεν έχω συναντήσει τέτοια άτομα και φυσικά θα επρόκειτο για άτομα που είδαν το φως το αληθινό με τα Τσαντισμένα Πουλάκια (κι όχι μόνο) ή έχουν το σκεπτικό "γιατί να δώσω 40-50 ευρώ για ένα καινούριο παιχνίδι σε παιχνιδομηχανή εφόσον μπορώ να κατεβάζω παιχνίδια στο iOtinane με 2-3 ευρώ;" ασχέτως που η περισσότερη σαβούρα που κυκλοφορεί για τα iOtinane έπρεπε να την δίνουν τσάμπα.

Εσείς έχετε συναντήσει τέτοια άτομα έστω και στο internet;

Το ιδιο και με το Plants VS Zombies οπου ξαφνικα ολοι ανακαλυψαν τα tower defence παιχνιδια!
    Off topic, αλλά εαν και δεν πολυγουστάρω τα tower defense games το Plants Vs Zombies για το DS το λατρεύω και δικαιολογημένα έχει τέτοια επιτυχία κι αναγνωρισιμότητα.

Φυσικά και είναι!!
    Εμένα τουλάχιστον, το όνειρό μου είναι να παίξω Final Fantasy XV στο iPod Nano!!:001_tt2:
    Πέρα από την πλάκα, εμένα, πάλι, το μεγάλο μου απωθημένο είναι να δω ορισμένα από τα αγαπημένα μου freeware indie games σε iPhone ή κινητό με Android καθώς είναι ιδανικά για τέτοιου είδος format (όπως το Fortune Perfect 75%).
    Τελευταία επεξεργασία από Vetus; 17-03-2011 στις 06:04

Super Moderator Braveheart1980 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    01/04/2007
    Και γω σαν κάτοχος iPad , μονο LOL μπορω να πω.
    Πρώτον για τι gaming χωρις χειριστήριο δεν υπάρχει (ναι καλα και αγια τα touch,αλλα χωρις d pad buttons κλπ σοβαρα ΔΕΝ μπορεί να ασχοληθεί κάποιος) και δευτερον γιατι δεν έχω δει ούτε ένα iPad exclusive game , με ιστορια πλοκή και διάρκεια πάνω απο 2 ώρες...

ΥΓ
    Σαν κατοχος ipad μονο να γελασω μπορω με αυτα που διαβαζω xD

Πρεπει να φαει πολλα ψωμια το ipad και τα παιχνιδακια του...
    Ωστε πηρες iPad αντι-μηλαρακοβιε,εεεεεεεεεεεεε εεε;;;;;;;

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας