Εμφάνιση Αποτελεσμάτων Δημοσκόπησης: Πόσο σας ζαλίζει το 3D στο 3DS;

Ψηφοφόροι
52. Δε μπορείτε να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση
  • Πολύ

5 9.62%
  • Λίγο

10 19.23%
  • Καθόλου

30 57.69%
  • Σε κάποια παιχνίδια

7 13.46%
Σελίδα 1 από 7 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 70
    ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008

σας ζαλίζει καθόλου το 3d του 3ds;

Έχω βαρεθεί ν' ακούω διαρκώς από φίλους και γνωστούς να γκρινιάζουν για το πόσο πολύ εύκολα τους ζαλίζει το 3D του 3DS και να μου χρησιμοποιούν και το επιχείρημα ότι τα μισά 3DS στην Ιαπωνία επιστράφηκαν. Κι επειδή δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το 3DS (πρέπει να το κάνω μονάχα και μόνο για να μπορώ να εκφέρω άποψη στο θέμα) θα 'θελα ν' ακούσω την δικιά σας άποψη και το εαν ισχύει το γεγονός ότι τα μισά 3DS στην Ιαπωνία επιστράφηκαν (κι αν ισχύει, εάν έχει να κάνει με το γεγονός ότι το 3D στο 3DS σε ζαλίζει εύκολα). Χωρίς να το έχω δοκιμάσει το μόνο αντι-επιχείρημα που είχα να χρησιμοποιήσω στις σχετικές συζυτήσεις με τους φίλους μου είναι και οι τάσεις επιληψίας που ενδεχομένως να παίζει ρόλο έδω πέρα. Κι ως επιχείρημα χρησιμοποιήσα το περιβόητο επεισόδιο Pokemon με το Porygon ( http://en.wikipedia.org/wiki/Denn%C5%8D_Senshi_Porygon ) τ' οποίο τσέκαρα στο YouTube κι οι αντιδράσεις διέφεραν από άτομο σε άτομο: oρισμένοι ζαλίστηκαν για μια στιγμή, ορισμένοι ήταν ζαλισμένοι για λίγα μετά ακόμα και μετά το επεισόδιο κι ορισμένοι δεν επηρρεάστηκαν καθόλου. Προσωπικά, άνηκα στην τρίτη κατηγορία. Επίσης, ένα άλλο αντι-επιχείρημα που χρησιμοποίησα ήταν το γεγονός ότι τα videogames προκαλούν τάσεις επιληψίας μονάχα σε άτομα που έχουν ιστορικό με κρίσεις επιληψίας πράγμα για τ' οποίο σε προειδοποιούν πάντα πριν παίξεις κάποιο videogame. Tέλος, ένα άλλο αντι-επιχείρημα που χρησιμοποίησα είναι ότι και τα 3D γυαλιά για 3D τηλεοράσεις δεν βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα. Προσωπικά, είχα δοκιμάσει για ένα λεπτό σε μαγαζί της Sony να δοκιμάσω τα 3D γυαλιά παίζοντας ένα racing στο PS3 κι όχι μόνο ζαλίστηκα εύκολα αλλά και το γεγονός ότι ήταν σαν να φοράω γυαλιά ηλίου (δηλαδή, να βλέπω στα "σκοτεινά") έκαναν την 3D "εμπειρία" πιο κουραστική και μη απολαυστική.

Περιμένω και τις δικές σας απόψεις.

(Σημείωση: Ξέχασα να προσθέσω στην δημοσκόπηση το "Αναλόγως". Γίνεται να προσθεθεί από κάποιον moderator; )
    Τελευταία επεξεργασία από Vetus; 01-05-2011 στις 18:14

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Καλό θα ήταν να ειναι φανερή η δημοσκόπηση για να αποφύγουμε τα troll, αλλά δεν μπορω να το βάλω τώρα.

Όπως και να έχει εμένα δε με έχει πειράξει καθόλου, κ παίζω έως και 8 ώρες σερί στη δουλειά.

Το έχω δώσει σε φίλους να το δουν και κανένας δε ζαλίστηκε, μάλιστα έπαιζαν και αρκετή ώρα .

Σίγουρα κάποιους θα τους ενοχλεί, αλλά για αυτό υπάρχει το slider.

btw η ninty κ οι retailers διέψευσαν τις φήμες περί επιστροφών 3ds.
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

γεια χαρα παιδες,λοιπον εγω που το δοκιμασα ηταν αρκετα ωραιο αλλα λιγο κουραζεσε μετα απο καμποση ωρα,
    λενε καθε μιση ωρα 15 λεπτα διαλειμα

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από RooF Εμφάνιση Μηνύματος
    btw η ninty κ οι retailers διέψευσαν τις φήμες περί επιστροφών 3ds.
    Xα! Το φαντάστηκα. Παραήταν υπερβολικό για να ισχύει. Ευχαριστώ που μου το επιβαιώσες. Μπορείς να μου δώσεις και σχετικό link για να 'χω να του δείξω;

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Vetus Εμφάνιση Μηνύματος
    Xα! Το φαντάστηκα. Παραήταν υπερβολικό για να ισχύει. Ευχαριστώ που μου το επιβαιώσες. Μπορείς να μου δώσεις και σχετικό link για να 'χω να του δείξω;
    Βασικα για την Ιαπωνια ουτε καν ακουστηκε κατι τετοιο. Για Αγγλια ηταν η φημη. Ενα απο τα πολλα link τις ιδιας φημης για Αγγλια.

http://www.computerandvideogames.com...-by-retailers/
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    δεν έχω δει ακόμα ζωντανά κάποιο 3ds, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν πολλοί που θα έχουν πρόβλημα..
    τώρα πόσοι "πολλοί" είναι αυτοί οι πολλοί, και πόσο έντονο θα είναι το πρόβλημα, δεν μπορώ να ξέρω..

και για να προλάβω μερικούς που θα πουν "αυτά είναι βλακείες!! εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα.", κανένας να μην παίρνει σαν παράδειγμα τον εαυτό του για όλους..
    και όπως έχω πει ξανά, εγώ έχω πρόβλημα με τα fps... όμως δεν έχω ακούσει άλλους (εκτός από τους ιάπωνες..) να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.. όμως ακόμα και αν δεν έχω ακούσει άλλον, το πρόβλημα υπάρχει.
    Το χιούμορ είναι βασική ένδειξη ευφυΐας.

Δε με ζαλίζει, αλλά αν παίζω για πολύ μερικές φορές δακρύζουν τα μάτια μου.
    Όταν τα γραφικά που δείχνει είναι σαν να βγαίνουν "έξω" απ' την οθόνη (συνήθως είναι "μέσα") τότε χάνω την εστίαση. Αν προσπαθήσω μπορώ να εστιάσω σωστά και όταν είναι "έξω". Ούτε και τότε όμως μπορώ να πω ότι νιώθω ζαλάδα.

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από cloud Εμφάνιση Μηνύματος
    και όπως έχω πει ξανά, εγώ έχω πρόβλημα με τα fps... όμως δεν έχω ακούσει άλλους (εκτός από τους ιάπωνες..) να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα.. όμως ακόμα και αν δεν έχω ακούσει άλλον, το πρόβλημα υπάρχει.
    Εγώ, πάλι, έχω ακούσει (και δικαιολογημένα) αρκετούς να γκρινιάζουν (ή να κάνουν αστεία) για τα bullet hell shooters που προκαλούν επιληψία. Εμένα, προσωπικά, δεν με πειράζουν (είμαι και φανατικός του είδος, βλέπετε) και όσο και να σας φαίνεται κουλό πιο γρήγορα ζαλίζομαι με ορισμένα puzzle games όπως το Puzzle Bobble και το Puzzle Fighter. Επίσης, προσωπικά ζαλίζομαι με αρκετά 3D actions και FPS αλλά το Rez που σε προειδοποιει πριν την έναρξη του παιχνιδιού ότι ενδεχομένως να προκαλέσει τάσεις επιληψίας το παίζω μια χαρά.
    Τελευταία επεξεργασία από Vetus; 01-05-2011 στις 21:51

ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Vetus Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ, πάλι, έχω ακούσει (και δικαιολογημένα) αρκετούς να γκρινιάζουν (ή να κάνουν αστεία) για τα bullet hell shooters που προκαλούν επιληψία. Εμένα, προσωπικά, δεν με πειράζουν (είμαι και φανατικός του είδος, βλέπετε) και όσο και να σας φαίνεται κουλό πιο γρήγορα ζαλίζομαι με ορισμένα puzzle games όπως το Puzzle Bobble και το Puzzle Fighter. Επίσης, προσωπικά ζαλίζομαι με αρκετά 3D actions και FPS αλλά το Rez που σε προειδοποιει πριν την έναρξη του παιχνιδιού ότι ενδεχομένως να προκαλέσει τάσεις επιληψίας το παίζω μια χαρά.
    Αυτό με την επιληψία έχει σχέση με την γρήγορη εναλλαγή χρωμάτων, και "φώτων".
    Αυτό που λέω εγώ έχει να κάνει με την κίνηση στον χώρο (Όπως πχ αυτοί που ζαλίζονται στο αυτοκίνητο.).
    Και ενώ άλλα 3D παιχνίδια δεν με ενοχλούν καθόλου, η πολύ λίγο, και μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού, FPS δεν μπορώ να δω ούτε σε βίντεο! Και μιλάμε η ναυτία μου έρχεται ακόμα και μέσα σε δευτερόλεπτα (Και το χειρότερο είναι ότι τα FPS θα ήταν η αγαπημένη μου κατηγορία... Και ακόμα θυμάμαι την πλάκα που είχα πάθει με το Half Life 2..).

Τώρα για το 3DS, το πρόβλημα απ' ότι έχω καταλάβει, είναι στο ότι τα μάτια αναγκάζονται να "κλειδώσουν" σε ένα συγκεκριμένο σημείο για αν δεις το 3D, με αποτέλεσμα να κουράζονται μετά από λίγη ώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από cloud; 01-05-2011 στις 22:24
    Το χιούμορ είναι βασική ένδειξη ευφυΐας.

ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από cloud Εμφάνιση Μηνύματος
    δεν έχω δει ακόμα ζωντανά κάποιο 3ds, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν πολλοί που θα έχουν πρόβλημα..
    τώρα πόσοι "πολλοί" είναι αυτοί οι πολλοί, και πόσο έντονο θα είναι το πρόβλημα, δεν μπορώ να ξέρω..

και για να προλάβω μερικούς που θα πουν "αυτά είναι βλακείες!! εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου, άρα δεν υπάρχει πρόβλημα.", κανένας να μην παίρνει σαν παράδειγμα τον εαυτό του για όλους..
    Και εγώ έχω πρόβλημα με τα fps εκτός από το metroid prime, ίσως γιατί έκαναν καλή δουλειά πάνω στον χειρισμό.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας