Σελίδα 1 από 9 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 87
    ninty Follower Brandon- Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    18/10/2010

The Legend of Zelda: Ocarina of Time - Nintendo 64

Σε όλους μας,σίγουρα,υπάρχουν στιγμές χαραγμένες στο μυαλό κ στην καρδιά μας που δεν πρόκειται να ξεχάσουμε ποτέ!!!Είτε στιγμές χαράς,είτε στιγμές λύπης,όλες μένουν χαραγμένες βαθιά μέσα μας κ μόνο εμείς ξέρουμε πόσο συχνά τις φέρνουμε στο μυαλό μας.Έτσι λοιπόν κ εγώ θα ήθελα να μοιραστώ μια τέτοια στιγμή μαζί σας.

Ήταν χειμώνας του 1998 (ο π…στης,έπρεπε να είχα γίνει συγγραφέας) κ είχα πάει ένα Σαββατοκύριακο στο εξοχικό με τους γονείς μου.Εγώ τότε καμάρι είχα ακόμα ένα Master System II το οποίο το έσερνα μαζί μου όπου πήγαινα.Γνώριζα την ύπαρξη του Snes κ του Mega Drive αλλά νόμιζα ότι το MSII είχε καλύτερα γραφικά κ γενικότερα υποστήριζα πολύ την Sega.Που να ήξερα???Το μεσημέρι κατά τις 3:00,ο φίλος μου ο Τάσος που έμενε στο ακριβώς από πίσω σπίτι,με φώναξε να πάω στο σπίτι του να δω κάτι…Γεμάτος περιέργια επειδή επέμενε τόσο πολύ,αποφάσησα να αφήσω από τα χέρια μου το χειριστήριο κ να πάω να δω τι ήταν αυτό που τον είχε ενθουσιάσει τόσο πολύ…Φτάνω στο σπίτι του κ η πόρτα ήταν μισάνοιχτη,μπαίνω μέσα κ τον βλέπω σκυμμένο μπροστά από την τότε 24’’ τηλεόρασή του.Μέσα μου σκέφτομαι «τι θέλει ο μ@λ@κας κ μου ζαλίζει τα κ@ύκ@λ@??» κ πλησιάζω σιγά κ βαρετά.Παρατηρώ όμως γύρω του ως τόσο κάτι καλώδια,κουτιά πετάμενα κάτω από το κρεβάτι,φελιζόλ τριμμένα παντού κ απορώ γενικότερα…Κάποια στιγμή του μιλάω..
    -Τι κάνεις ρε Τάσο εδώ?
    -Α,ήρθες??
    -Πες μου τι θές γιατί η μάνα μου θέλει να διαβάσω.(Προφανώς ψέμα,αλλά ήταν η μόνη δικαιολογία για να πήγαινα να συνέχιζα το παιχνίδι μου..)
    -Πως σου φαίνεται αυτό???(Κ ξαφνικά μου δείχνει το 8ο ΘΑΥΜΑ!!!!)
    -Τ τ τ τ τ τι είναι αυτό?????

-Το καινούριο NINTENDO 64!!!!
    -Ποιο Nintendo???(Κ άρχισα σιγά σιγά να το κοιτάω..4 χειριστήρια???Κοίτα πόσο μεγάλη είναι.Κοίτα ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ!!!ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣ!!!)
    -Είναι καινούριο,μου το αγόρασε ο μπαμπάς μου.
    -Πόσο κάν…
    -Θες να δείς τα γραφικά του???
    -Ναι…(σαστισμένος από το σοκ!!)
    Μου παίρνει την κονσόλα από τα χέρια κ μού λέει…
    -Κοίτα το χειριστήριο πως είναι…

Ένα σφίξιμο στην καρδιά έρχεται κ φεύγει σαν να ήμουν έτοιμος να πεθάνω.Σκεφτόμουν μέσα μου,κοίτα καμπύλες,κοίτα πόσα κουμπιά έχει,κοίτα ένα μοχλό που έχει στην μέση.Μέσα μου γινόταν πόλεμος της αντίληψής μου με το υπερφυσικό!!!Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.Οτι κρατάω μια άγνωστη ύλη στα χέρια μου κ μπορώ,εγώ?,να παίξω???Ένιωθα μια άγνωστη απειλή να με πλησιάζει κ να εισβάλει με το έτσι θέλω στην ζωή μου κ ξαφνικά…. ΚΛΑΚ!!!
    Σηκώνω το κεφάλι μου γρήγορα κ τα μάτια μου πέφτουν κατευθείαν στο κόκκινο λαμπάκι της κονσόλας το οποίο με τυφλώνει σαν να είναι ο ήλιος κ κάνοντας τα πάντα γύρω μου σκοτεινά.Το κουμπί του power στο on διακόπτει την ησυχία κ η οθόνη κάνει τα κλασσικά χιονάκια από το ρεύμα πριν αρχίσει να παίζει.Τα μάτια μου είχαν ανοίξει τόσο πολύ που ένιωθα τις βλεφαρίδες να μου γαργαλάνε τον εγκέφαλο!!!Το σήμα του Ν64 γύριζε σε full 3d μορφή κ εγώ ήμουν εκεί κ το έβλεπα..Ύστερα σκοτάδι…

Ξαφνικά δείχνει ένα λιβάδι κ ένα αγοράκι πάνω σε ένα άλογο να τρέχουν ανέμελα…

Αυτό ήταν…Είχα υποστεί μέγα σοκ!!!Είχα χάσει κάθε επαφή με τον κόσμο κ το περιβάλλον!!!Σιγά σιγά άρχισε να ξεπροβάλει μια ασπίδα με ένα σπαθί κ από πίσω αργά αργά γράφει “The Legend of Zelda:Ocarina of Time”.Ένιωθα ότι με κοροιδεύει…Ότι ο Τάσος παίζει μαζί μου…Ήταν σαν ταινία!!!Είχε απλά,ΤΕΛΕΙΑ γραφικά!!!Άρχισε τότε να μπαίνει στο μενού κ να κάνει τα δικά του!!!Εγώ είχα χαθεί!!!Ήμουν αλλού!!!Δεν ένιωθα τίποτα,μου είχε πάρει το χειριστήριο από τα χέρια μου εδώ κ ώρα κ τα χέρια μου είχαν ακόμα το καλούπι από το χειριστήριο!!Αν κάποιος με έσπρωχνε κ έπεφτα κάτω θα έμενα ακόμα εκεί έτσι ακριβώς όπως ήμουν όρθιος!!Ως τόσο ο φίλος μου είχε αρχίσει να παίζει…κ εγώ να τα παιζω!!!Ήταν όλα τόσο καλοσχεδιασμένα κ είχε τόσο ωραία χρώματα…Κ κάπου εκεί πατάει pause κ αρχίζει να μου εξηγεί το σενάριο…Εγώ απ΄την άλλη μέσα μου άρχιζα σιγά σιγά να ακούω φωνές!!!Παναγία μου,τα χάνω!!!Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση κάτι τέτοιο να ισχύει!!!Είναι σαν να είχε ακούσει κάποιος τις πιο κρυφές μου σκέψεις κ να τις έκανε πραγματικότητα!!!Ίσως να τις άκουσε ο τότε πρόεδρος της Nintendo κ δημιουργός της σειράς Zelda,Shigeru Miyamoto.(Μπορεί να γράφεται κ αλλιώς.)Μέχρι τότε ήμουν υπέρ της Sega αλλά μετά από αυτό που υπέστη στο σπίτι του φίλου μου τότε,έγινα μέγας fun κ ακόλουθος της Nintendo.Μετά από αρκετές ώρες προσήλωσης κ αποβλάκωσης,η μάνα μου με φώναξε να πάω σπίτι για να φάμε.Όταν τελείωσα είπα να πάω να παίξω ΜSII…Τι το ήθελα???Απο το καταπληκτικό χειριστήριο (τρίαινα) του N64 έπιασα στα χέρια μου το ορθογώνιο χειριστήριο με τα 2 κουμπιά του MSII.Η “ξενέρα” που έφαγα δεν περιγραφόταν με τίποτα!!!Απο τότε κ για πολλά βράδια έβλεπα στον ύπνο μου (προφανώς) ότι έπαιζα Zelda κ είχα κ εγώ ένα δικό μου Ν64.Εν τέλει δανείστηκα ένα SNES κ άρχισα μανιωδώς να παίζω The Legend of Zelda:A Link to the Past.Μετά από αρκετούς μήνες αγόρασα κ εγώ ένα δικό μου Ν64 κ κατάφερα να παίξω κ να τερματίσω το ακόμα αγαπημένο μου παιχνίδι The Legend of Zelda:Ocarina of Time.

(Ετσι για να το απολαύσουμε)

Ευχαριστώ τον Shigeru Miyamoto για όλες αυτές τις συγκινήσεις,τις στιγμές κ τα συναισθήματα που μου χάρισε κ που ακόμα “κρατάει” την Nintendo αγνή κ καθάρη σε έναν τόσο διεφθαρμένο κόσμο!!!

(Κ σε περίπτωση που το έχει ξαναδιαβάσει κάποιος,παρακαλώ να μην θεωρηθεί οτι είναι "κλεμένο" διότι το έχω γράψει εγώ ο ίδιος εδώ:
    http://silogomania.gr/inv/topic/4489...e-nintendo-64/)
    No matter what...To protect is not to betray!!! Why,you,Harry...

Moderator GLAROS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/04/2011

Cool

Play it Loud

ninty Gamer Spyke88 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    05/02/2011
    Γινε συγγραφεας. Το εγκρινω.
    On topic: Θυμαμαι και γω που πηγαινα στο σπιτι του ξαδερφου μου και στηναμε το N64 και παιζαμε Ocarina of Time. Δεν φευγαμε ποτε εξω απο το Kokiri forest γιατι πολυ απλα φοβομασταν να πεθανουμε! Απλα καθομασταν στο Kokiri Forest και μαζευαμε rupees. Βεβαια μετα πλακωναν οι πιτσες και το ολο βραδυ γινοταν τελειο Oh the nostalgia!
    Μοχλος συμφωνα με την μηχανικη ειναι το ακαμπτο σωμα το οποιο περιστρεφομενο γυρω απο εναν αξονα ασκει κινητηρια δυναμη πανω σε μια ανθισταμενη υλη: στην μηχανικη του συμπαντος, η ανθισταμενη υλη ειναι ο κοσμος. Ενω η κινητηρια δυναμη ειμαστε εμεις

ninty Regular Lynx Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    08/07/2011
    Πολλά thumbs up για το θέμα που άνοιξες φίλε μου και σου εύχομαι οι υπέροχες αναμνήσεις σου να σε συνοδεύουν για πάντα!

Προσωπικά η πορεία μου στο OoT ήταν κατά κύριο λόγο μοναχική και δεν έχω κάτι αντίστοιχο να μοιραστώ. Θα βγω off topic εάν περιγράψω πώς ξεκίνησα το σχεδόν εξίσου υπέροχο Majora's Mask μαζί με έναν φίλο μου και πώς αισθάνθηκα όταν πλησίαζε το τέλος της τρίτης μέρας για πρώτη φορά; :w00t:

ninty Gamer Ntei Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    12/04/2008
    Keep walking
    WiiU ID: GeSteYiam
    PSN ID: GeSteYiam

Σε όλους εμάς που παίξανε τότε το Legend of Zelda Ocarina of Time το παιχνίδι άφησε εξαιρετικές αναμνήσεις. Εδώ μπορείς και να διαβάσεις το εξαιρετικό review του Geo2004z: http://www.ninty.gr/content.php?r=268-Ocarina-of-Time-%28Nintendo-64%29-Review
    getor get out.

Καταπληκτικός, σίγουρα όλοι μας οι παλιοι έχουμε τις ιδιες αναμνήσεις με κάποιες διαφορές στον τόπο. Αχχχχχ
    3DS friend code: 1504-5676-8520
    Nintendo Switch: 4364 0938 7496

ninty Regular fox Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    20/07/2010
    Καλα super παιχνιδακι super παρουσιαση το κατεχω το καλητερο ολης της σειρας κατεμε apo nes,snes game cube ,αν και ποτε δεν ημουν fun των zelda

ninty Lover paokman Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    06/10/2008
    Μακράν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια!

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Τρομερο κειμενο. Πανω κατω τα ιδια θα λεγαμε ολοι μας, εγω σιγουρα, για ολες τις κονσολες της ninty που εχω πιασει.
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία