Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 87
    Συμφωνώ με το Dimpap...

Ancient δε ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά έχεις μια πολύ ρομαντική άποψη για το κόσμο η οποία δυστυχώς για όλους μας δεν έχει σχέση με τη πραγματικότητα...Στον αληθινό κόσμο λοιπόν οι εταιρείες (και μάλιστα οι πολυεθνικές εταιρείες) δεν είναι φορείς κάποιας ιδεολογίας αλλά μεγάλοι οργανισμοί που σκοπό έχουν το κέρδος. Σε μια τέτοια πραγματικότητα λοιπόν, οφείλουμε να είμαστε και πραγματιστές και να κοιτάμε τι καλύπτει τις ανάγκες μας και να πράττουμε αναλόγως.

Αν κάποιος νιώθει ότι καλύπτεται από τη Nintendo τότε πολύ καλά κάνει και αγοράζει Nintendo. Αν πάλι όχι (είτε για τα γραφικά είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο), επίσης καλά κάνει και αγοράζει από αλλού.

Θα μπορούσες να ρωτήσεις, πως γίνεται να τα λέει αυτά κόσμος που συμμετέχει σε ένα fan site της Nintendo. Θα σου απαντήσω για τον εαυτό μου μόνο, μιας δεν εκπροσωπώ κανέναν άλλο παρά μόνο τον εαυτό μου. Σου λέω λοιπόν πως όσο με αφορά, νιώθω 100% περισσότερο gamer παρά Nintendo fan ή οτιδήποτε άλλο. Συμπαθώ τη Nintendo βέβαια, γιατί τυχαίνει να φτιάχνει πράγματα που μου αρέσουν και με εκφράζουν. Αυτό όμως δε σημαίνει, ούτε πως είναι η μόνη που κάνει ωραία πράγματα, ούτε πως αν αύριο σταματήσει να κάνει τέτοια εγώ θα πρέπει να την ακολουθώ από χρέος!!!

Νομίζω πως είναι πολύ πιο υγιές για το χώρο μας (εννοώ τα video games γενικότερα) να έχεις τα μάτια σου ανοικτά και να χαίρεσαι τα ωραία πράγματα από όπου και αν προέρχονται. Με το τρόπο αυτό μπορείς να είσαι και πολύ πιο χρήσιμος στην εταιρεία που συμπαθείς. Πίστεψε με, ένα ενημερωμένο καλοπροαίρετο κοινό που μπορεί να ασκήσει κριτική στα λάθη (όπως έγινε πρόσφατα με τη τιμή του 3DS για παράδειγμα) είναι πολύ πιο χρήσιμο από ένα στρατό οπαδών που χειροκροτεί τα πάντα από χρέος...

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Δεν το συγχωνευω ακόμα το θέμα εκτός και αν ξεφύγει πολυ απο το αρχικό ερώτημα.

Εγω δεν ένοιωσα ποτε να φεύγω απο τη Nintendo. Σίγουρα πάντως δε φταίει η δύναμη. Μόνο το wii ήταν αδύναμο. Αν φταίει κάτι που αγοράζουμε και άλλες κονσόλες , πρόσεχε, και άλλες όχι μόνο άλλες, αυτο έχει να κάνει με τα exclusive κάποιων εταιριών που μπορει να μας αρέσουν η πιο πολυ για τα multiplatform που σε αυτη τη γενιά ήταν απίθανο να μπορέσουν να μεταφερθούν στο wii.

Κατα τα αλλα δε μπορω να καταλάβω γιατι επιμένεις στα στρατόπεδα, στις μεριές κτλ. Εγω δεν το δέχομαι. Εκτός αν θες να βγει κάτι άλλο και οι απαντήσεις μας δε σε βοηθάνε....
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

ninty Maniac geo2004z Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Ancient hero Εμφάνιση Μηνύματος
    Τα δύσκολα χρόνια της Nintendo, πολλοί φανς της πέρασαν στην αντίπερα όχθη του αντίπαλου δέους γιατί η Nintendo δεν ικανοποιούσε τις συνεχόμενες απαιτήσεις τους για καλύτερα γραφικά!
    Φίλε Ancient, αυτή η πρόταση είναι τόσο σωστή όσο και η συνταγή μνημονίου στην Ελλάδα. Με λίγα λόγια είσαι εκτός τόπου και χρόνου εάν έχεις αυτή την αντίληψη για τους φαν της Νιντέντο. Κατ' αρχάς, να σε ενημερώσω ότι οι φαν της Νιντέντο πέρασαν στο απέναντι στρατόπεδο επί εποχής Nintendo 64 και ακόμη περισσότερο επί εποχής Gamecube που είχε τα πιο δυνατά μηχανήματα. Επί εποχής Wii θα έλεγα το αντίθετο μάλιστα.

Προφανώς και δεν έφταιγαν τα γραφικά για την εναλλαγή στρατοπέδου όπως αναφέρεις. Έφταιγε κυρίως η έλλειψη κάποιον project που είχαμε συνηθίσει από την εποχή του Nes και του Snes. Έλλειψη σοβαρών παιγνιδιών RPG, αγώνων ταχύτητας, παιγνιδιών ξύλου καθώς και του Metroid όσον αφορά στο N64. Έπειτα στο gamecube, τίτλοι όπως sunshine και Windwaker απογοήτευσαν και τους πιο φανατικούς των σειρών Mario & Zelda.

Καλά έκαναν όσοι αναφέρεις και πέρασαν στο αντίπαλο στρατόπεδο διότι είναι πρώτα gamers και έπειτα φανς. Για μένα όσοι έμειναν πιστοί στη Νιντέντο στην 5η και 6η γενιά έχασαν πραγματικά διαμάντια των κονσολών της Sony......με λίγα λόγια τους ονομάζω κορόιδα.

Εγώ έχω μονο την Κονσόλα Wii και πάντα αγοράζω μονο μια κονσόλα. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν παίζω παιχνίδια. Ότι παιχνίδι μου τραβάει την προσοχή το παίζω.

Δεν ανήκω σε κανένα στρατόπεδο, κοιτάω μονο το δικό μου κώλο.
    getor get out.

ninty Regular nikatapi Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/01/2009
    Έτσι είναι παιδιά, αυτός ο ρομαντισμός είναι κάπως χαριτωμένος αλλά εκτός πραγματικότητας. Η ουσία είναι πως κάθε κονσόλα και κάθε εταιρία προσφέρει και κάποιες μοναδικές εμπειρίες, που είναι κρίμα να χάσει κανείς εάν έχει τη δυνατότητα να αγοράσει παραπάνω από ένα συστήματα.

Για αυτόν ακριβώς το λόγο αγόρασα και DS και PSP, το καθένα είχε κάτι μοναδικό να μου προσφέρει που δεν μπορούσε το άλλο. Για τον ίδιο λόγο θα έπαιρνα και PS3 η XBOX360 αν είχα τη δυνατότητα, γιατί πολλά παιχνίδια τους όπως και ολοκληρωμένο online σύστημα αυτή τη στιγμή η Nintendo δεν μου προσφέρει.

Τα πάντα είναι θέμα προτιμήσεων, οικονομικών δυνατοτήτων και προτεραιοτήτων.
    3DS friend code : 4811-7552-0338

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gkalas Εμφάνιση Μηνύματος
    Ρε dimpap κατω πατησιωτης εισαι?
    Εκεί μένω, ναι.

Συμφωνώ με όσα λέει ο Βασίλης. Όλες οι εταιρείες έχουν σκοπό το κέρδος. Αν με κάποια τους κίνηση καταφέρουν να με κερδίσουν, τότε θα αγοράσω το προϊόν τους. Όπως με έπεισε η Nintendo με το GameCube, το Wii, το GameBoy Color, το GameBoy Advance, το DS, το DSi και το 3DS ότι τα χρειάζομαι, έτσι με έπεισε και άλλη εταιρεία να αγοράσω κονσόλα της, με δέλεαρ τα παιχνίδια που κυκλοφορούσαν σε αυτή.

Δε σημαίνει ότι αν σου αρέσουν τα παιχνίδια της Nintendo δε μπορείς να παίξεις άλλα. Είπαμε, είμαστε gamers.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Dimpap28 Εμφάνιση Μηνύματος
    Εκεί μένω, ναι.

Συμφωνώ με όσα λέει ο Βασίλης. Όλες οι εταιρείες έχουν σκοπό το κέρδος. Αν με κάποια τους κίνηση καταφέρουν να με κερδίσουν, τότε θα αγοράσω το προϊόν τους. Όπως με έπεισε η Nintendo με το GameCube, το Wii, το GameBoy Color, το GameBoy Advance, το DS, το DSi και το 3DS ότι τα χρειάζομαι, έτσι με έπεισε και άλλη εταιρεία να αγοράσω κονσόλα της, με δέλεαρ τα παιχνίδια που κυκλοφορούσαν σε αυτή.

Δε σημαίνει ότι αν σου αρέσουν τα παιχνίδια της Nintendo δε μπορείς να παίξεις άλλα. Είπαμε, είμαστε gamers.
    Αυτό ακριβώς τίποτα άλλο.
    3DS friend code: 1504-5676-8520
    Nintendo Switch: 4364 0938 7496

ninty Gamer vovolas Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/09/2011
    Είναι αυτό που λέμε όταν έχεις κάτι δεν το εκτιμάς και όταν πάς στα χειρότερα τότε εκτιμάς αυτό που έχασες.
    [SIGPIC][/SIGPIC] 3DScode:1719-3782-9294
    Wii code:2837 9386 1213 3887

Banned
    Ημ. Εγγραφής
    01/01/2012
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vassilis_pap Εμφάνιση Μηνύματος
    Συμφωνώ με το Dimpap...

Ancient δε ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά έχεις μια πολύ ρομαντική άποψη για το κόσμο η οποία δυστυχώς για όλους μας δεν έχει σχέση με τη πραγματικότητα...Στον αληθινό κόσμο λοιπόν οι εταιρείες (και μάλιστα οι πολυεθνικές εταιρείες) δεν είναι φορείς κάποιας ιδεολογίας αλλά μεγάλοι οργανισμοί που σκοπό έχουν το κέρδος. Σε μια τέτοια πραγματικότητα λοιπόν, οφείλουμε να είμαστε και πραγματιστές και να κοιτάμε τι καλύπτει τις ανάγκες μας και να πράττουμε αναλόγως.

Αν κάποιος νιώθει ότι καλύπτεται από τη Nintendo τότε πολύ καλά κάνει και αγοράζει Nintendo. Αν πάλι όχι (είτε για τα γραφικά είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο), επίσης καλά κάνει και αγοράζει από αλλού.

Θα μπορούσες να ρωτήσεις, πως γίνεται να τα λέει αυτά κόσμος που συμμετέχει σε ένα fan site της Nintendo. Θα σου απαντήσω για τον εαυτό μου μόνο, μιας δεν εκπροσωπώ κανέναν άλλο παρά μόνο τον εαυτό μου. Σου λέω λοιπόν πως όσο με αφορά, νιώθω 100% περισσότερο gamer παρά Nintendo fan ή οτιδήποτε άλλο. Συμπαθώ τη Nintendo βέβαια, γιατί τυχαίνει να φτιάχνει πράγματα που μου αρέσουν και με εκφράζουν. Αυτό όμως δε σημαίνει, ούτε πως είναι η μόνη που κάνει ωραία πράγματα, ούτε πως αν αύριο σταματήσει να κάνει τέτοια εγώ θα πρέπει να την ακολουθώ από χρέος!!!

Νομίζω πως είναι πολύ πιο υγιές για το χώρο μας (εννοώ τα video games γενικότερα) να έχεις τα μάτια σου ανοικτά και να χαίρεσαι τα ωραία πράγματα από όπου και αν προέρχονται. Με το τρόπο αυτό μπορείς να είσαι και πολύ πιο χρήσιμος στην εταιρεία που συμπαθείς. Πίστεψε με, ένα ενημερωμένο καλοπροαίρετο κοινό που μπορεί να ασκήσει κριτική στα λάθη (όπως έγινε πρόσφατα με τη τιμή του 3DS για παράδειγμα) είναι πολύ πιο χρήσιμο από ένα στρατό οπαδών που χειροκροτεί τα πάντα από χρέος...
    Θέλω να απαντήσω σε αυτα που έθεσες διευκρινιζόντας κάποιες λεπτομέριες.
    Κατά αρχάς απάντησες με ευγενικό τρόπο, χωρίς να εκτοξεύσεις φράσεις εξυπνάδας ή βρισιές ή τα περί (απερίγραπτου) fanboyισμού με την όποια φράση κάποιοι επιλέγουν να απομονώσουν αυτούς που θυμίζουν τι εστί Nintendo.

Είμαι 32χρόνων και μαλλον ίσης πνευματικής ηλικίας, ώστε να καταλάβω γιατί ένας άνθρωπος όπως ο Shigeru Miyamoto 59 ετών παραμένει "ρομαντικός" όπως με αποκαλείς. Είναι δε παράξενο πως κάποιοι επιφημούν αυτόν τον ρομαντικό άνθρωπο.
    Γιατί και πλούσιος είναι και μεγάλος σε ηλικία αλλά συνεχίζει αυτό που κάνει. Γιατί επέλεξε να είναι ο εαυτός.
    Αν δεν συμφωνείς τότε σε καλώ να διαβάσεις τα όσα έχει κατά καιρούς πει ο ίδιος.

Η έννοια νοσταλγικός-ρομαντικός έχει παρεξηγηθεί και έχει γίνει taboo όπως πολλά αλλά συναισθήματα έκφρασης.
    Πάντα, οι διάφορες καινοτομίες απαξιώνονται από τα αντίπαλα δεή. Και μην ακούσω οτι δεν έχει απαξιωθεί η Nintendo γιατί θα τρελαθώ!

Ας μιλήσουμε όμως για πραγματικότητα.
    Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν χρήματα και κάποιοι ονειρεύονται κονσόλες εκατοντάδων ευρώ.
    Στην Ελλάδα υπάρχει απαισιοδοξία και κάποιοι ασχολούνται με παιχνίδια.
    Δουλειές δεν υπάρχουν λόγω της ανυπαρξίας συστήματος οτι όλοι είμαστε μια μηχανή που το ένα γρανάζι κίνει το άλλο ώστε να κινείται η κοινωνία.
    Ανήλικα παιδιά στραβόνόται μπροστά σε υπολογιστές από περιέργεια να μάθουν την ζωή μέσω ενός υπολογιστή χάνοντας την αίσθηση του χρόνου και της ημέρας.
    Η ανεργία φουντώνει σε όλον τον πλανήτη και η οικονομική κρίση χτυπάει συνεχεία την μια χώρα μετά την άλλη.
    Πως σου φαίνομαι τώρα εγώ ως ρομαντικός;
    Είμαι ρομαντικός, γιατί είδα τι στραβό υπάρχει γύρω μας και αποφάσισα οτι για να επανέλθει η ισορροπία πρέπει το καλό να αποκατασταθεί και να εξαγνίσει το κακό.
    Μην ανησυχείτε για το κακό. Υπάρχει ήδη.
    Για το κακό είναι που πρέπει να προσπαθούμε και το καλό είναι η λύση των προβλημάτων που υπάρχουν γύρω μας.
    Παλιά υπήρχε πιο πολύ φτώχεια αλλά υπήρχε και καλοσύνη και αλληλεγγύη. Αυτές οι αξίες καλύφθηκαν από τον νεοπλουτισμό και το ξέφρενο lifestyle
    Τα video games δεν είναι ήταν lifestyle. Τουλάχιστον όχι μέχρι που άρχισε η επίδειξη, η φιγούρα.
    Μου αρέσει η Nintendo γιατί είναι η ήρεμη δύναμη.
    Αυτή που μου θυμίζει να κοιτάω στο παρελθόν για την λύση.
    Οι ρυθμοί της ζωής έγιναν γρήγοροι για να ξεχνάμε αυτα που συμβαίνουν.
    Μου αρέσει η Nintendo γιατί συνδυάζει το παρελθόν με το μέλλον.
    Γιατί ακόμα και μια χώρα χάσει τον δρόμο της, θυμούμενη το παρελθόν της κάνει μια νέα αρχή.
    Ρομαντικός; Ναι είμαι. Γιατί με την τόση ψευτιά που υπάρχει γύρω μας, μόνο στα θετικά αισθήματα των ανθρώπων μπορεί να ελπίζεις.
    Η λύση;
    Επικαιριοποίηση αυτών που μας κάνουν να αισθανόμαστε καλά.
    Ας θυμηθούμε την κινητήρια δύναμη μας αλλά και οτι αυτό που θα κάνουμε να μην κάνει κακό.
    Να ξεπλύνει το κακό από το καλό.
    Αν περιμένεις να παίζεις παιχνίδια για να φτιάξει η ζωή σου, φοράς παρωπίδες.
    Αν όμως δεν υπήρχαν άνθρωποι όπως ο Miyamoto, δεν θα ηξερα οτι υπάρχουν άνθρωποι σε ηλικία 59 ετών που συνεχίζουν.
    Έγινε πλούσιος.
    Και μετά τι; Ποια ήταν η κινητήρια δύναμη αυτού του ανθρώπου; Η αναγνώριση; Ήρθε από το 1986.
    Προσπαθεί τόσα χρόνια, αντιλαμβανόμενος τι υπάρχει γύρω του, να δίνει ελπίδα μέσω των video games.
    Μήπως δεν είναι και αυτός ρομαντικός;
    Εμένα πάντως με συγ-ΚΙΝΕΙ η Nintendo.
    Όχι το συναίσθημα της απογοήτευσης, ώστε να αναγκαστώ να περάσω σε μια γυαλιστερή πλευρά.
    Με κινεί οτι η εταιρία της Nintendo έχει και συναίσθημα.
    Ίσως πιο πολύ από οτι υπάρχει, δίπλα μας αυτόν τον καιρό.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vassilis_pap Εμφάνιση Μηνύματος
    Συμφωνώ με το Dimpap...

Θέλω να απαντήσω σε αυτα που έθεσες διευκρινιζόντας κάποιες λεπτομέριες.
    Κατά αρχάς απάντησες με ευγενικό τρόπο, χωρίς να εκτοξεύσεις φράσεις εξυπνάδας ή βρισιές ή τα περί (απερίγραπτου) fanboyισμού με την όποια φράση κάποιοι επιλέγουν να απομονώσουν αυτούς που θυμίζουν τι εστί Nintendo.

Είμαι 32χρόνων και μαλλον ίσης πνευματικής ηλικίας, ώστε να καταλάβω γιατί ένας άνθρωπος όπως ο Shigeru Miyamoto 59 ετών παραμένει "ρομαντικός" όπως με αποκαλείς. Είναι δε παράξενο πως κάποιοι επιφημούν αυτόν τον ρομαντικό άνθρωπο.
    Γιατί και πλούσιος είναι και μεγάλος σε ηλικία αλλά συνεχίζει αυτό που κάνει. Γιατί επέλεξε να είναι ο εαυτός.
    Αν δεν συμφωνείς τότε σε καλώ να διαβάσεις τα όσα έχει κατά καιρούς πει ο ίδιος.

Η έννοια νοσταλγικός-ρομαντικός έχει παρεξηγηθεί και έχει γίνει taboo όπως πολλά αλλά συναισθήματα έκφρασης.
    Πάντα, οι διάφορες καινοτομίες απαξιώνονται από τα αντίπαλα δεή. Και μην ακούσω οτι δεν έχει απαξιωθεί η Nintendo γιατί θα τρελαθώ!

Ας μιλήσουμε όμως για πραγματικότητα.
    Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν χρήματα και κάποιοι ονειρεύονται κονσόλες εκατοντάδων ευρώ.
    Στην Ελλάδα υπάρχει απαισιοδοξία και κάποιοι ασχολούνται με παιχνίδια.
    Δουλειές δεν υπάρχουν λόγω της ανυπαρξίας συστήματος οτι όλοι είμαστε μια μηχανή που το ένα γρανάζι κίνει το άλλο ώστε να κινείται η κοινωνία.
    Ανήλικα παιδιά στραβόνόται μπροστά σε υπολογιστές από περιέργεια να μάθουν την ζωή μέσω ενός υπολογιστή χάνοντας την αίσθηση του χρόνου και της ημέρας.
    Η ανεργία φουντώνει σε όλον τον πλανήτη και η οικονομική κρίση χτυπάει συνεχεία την μια χώρα μετά την άλλη.
    Πως σου φαίνομαι τώρα εγώ ως ρομαντικός;
    Είμαι ρομαντικός, γιατί είδα τι στραβό υπάρχει γύρω μας και αποφάσισα οτι για να επανέλθει η ισορροπία πρέπει το καλό να αποκατασταθεί και να εξαγνίσει το κακό.
    Μην ανησυχείτε για το κακό. Υπάρχει ήδη.
    Για το κακό είναι που πρέπει να προσπαθούμε και το καλό είναι η λύση των προβλημάτων που υπάρχουν γύρω μας.
    Παλιά υπήρχε πιο πολύ φτώχεια αλλά υπήρχε και καλοσύνη και αλληλεγγύη. Αυτές οι αξίες καλύφθηκαν από τον νεοπλουτισμό και το ξέφρενο lifestyle
    Τα video games δεν είναι ήταν lifestyle. Τουλάχιστον όχι μέχρι που άρχισε η επίδειξη, η φιγούρα.
    Μου αρέσει η Nintendo γιατί είναι η ήρεμη δύναμη.
    Αυτή που μου θυμίζει να κοιτάω στο παρελθόν για την λύση.
    Οι ρυθμοί της ζωής έγιναν γρήγοροι για να ξεχνάμε αυτα που συμβαίνουν.
    Μου αρέσει η Nintendo γιατί συνδυάζει το παρελθόν με το μέλλον.
    Γιατί ακόμα και μια χώρα χάσει τον δρόμο της, θυμούμενη το παρελθόν της κάνει μια νέα αρχή.
    Ρομαντικός; Ναι είμαι. Γιατί με την τόση ψευτιά που υπάρχει γύρω μας, μόνο στα θετικά αισθήματα των ανθρώπων μπορεί να ελπίζεις.
    Η λύση;
    Επικαιριοποίηση αυτών που μας κάνουν να αισθανόμαστε καλά.
    Ας θυμηθούμε την κινητήρια δύναμη μας αλλά και οτι αυτό που θα κάνουμε να μην κάνει κακό.
    Να ξεπλύνει το κακό από το καλό.
    Αν περιμένεις να παίζεις παιχνίδια για να φτιάξει η ζωή σου, φοράς παρωπίδες.
    Αν όμως δεν υπήρχαν άνθρωποι όπως ο Miyamoto, δεν θα ηξερα οτι υπάρχουν άνθρωποι σε ηλικία 59 ετών που συνεχίζουν.
    Έγινε πλούσιος.
    Και μετά τι; Ποια ήταν η κινητήρια δύναμη αυτού του ανθρώπου; Η αναγνώριση; Ήρθε από το 1986.
    Προσπαθεί τόσα χρόνια, αντιλαμβανόμενος τι υπάρχει γύρω του, να δίνει ελπίδα μέσω των video games.
    Μήπως δεν είναι και αυτός ρομαντικός;
    Εμένα πάντως με συγ-ΚΙΝΕΙ η Nintendo.
    Όχι το συναίσθημα της απογοήτευσης, ώστε να αναγκαστώ να περάσω σε μια γυαλιστερή πλευρά.
    Με κινεί οτι η εταιρία της Nintendo έχει και συναίσθημα.
    Ίσως πιο πολύ από οτι υπάρχει, δίπλα μας αυτόν τον καιρό.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vovolas Εμφάνιση Μηνύματος
    Είναι αυτό που λέμε όταν έχεις κάτι δεν το εκτιμάς και όταν πάς στα χειρότερα τότε εκτιμάς αυτό που έχασες.
    Πολύ σωστό αυτό.

VIP Member
    Ημ. Εγγραφής
    05/06/2010
    Εγώ από την άλλη στην ουσία άρχισα από το Wii το gaming. Είχα πιο πριν το PSX και το GBA. Αυτά με είχαν καλύψει τόσο πολύ που δεν είχα λόγο να πάρω PS2 και έτσι πέρασα την 6η γενιά του gaming. Φυσικά σύντομα πήρα και DS, και δύο φορές μάλιστα, κυρίως λόγω Pokemon. Και επειδή είδα ότι πλέον δεν με κάλυπτε το PSX αποφάσισα πως ήρθε η ώρα και για μια νέα σταθερή. PS3,360,Wii. Το 360 προσωπικά το αντιπαθώ, ενώ το Wii δεν μου φαινόταν ενδιαφέρον και θα έπαιρνα PS3. Τελικά πήρα Wii και δεν το μετανιώνω, επειδή μου είχε πει ένας γνωστός πως επειδή έχω DS θα μου αρέσει περισσότερο. Έτσι άρχισα να υποστηρίζω την Nintendo. Μου αρέσουν πολύ τα παιχνίδια της και έμαθα(μαθαίνω) κάποια κλασσικά από το VC. "Έζησα" την ανακοίνωση του SS και του 3DS και του Wii U και χάρηκα και στα τρία πάρα πολύ. Όταν άκουγα "κακό" λόγο προσπαθούσα να τα υπερασπιστώ με επιχειρήματα, σωστά και λανθασμένα.

Όμως μην ξεχνάμε ότι όπως είπαν και οι προλαλήσαντες είναι εταιρία και η Nintendo. Και τώρα στο Wii φαίνεται ότι σκέφτεται έντονα το χρήμα. Δεν λέω, έχει κάνει κάποιες πολύ καλές ενέργειες για τους φανς, όπως το Four Swords AE που ήταν δωρεάν ή ο εορτασμός γενικότερα των 25 χρόνων Zelda. Αλλά παραμένει εταιρία. Ο Miyamoto λογικό να ενδιαφέρεται περισσότερο καθώς είναι τα έργα του, που βλέπει να τα θαυμάζουν. Αν μπορούσε θα έκανε σίγουρα περισσότερα για τους fans.

Τώρα, για τα παιχνίδια, όπως είπα εγώ τα λατρεύω και είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα πάρω το νέο Zelda ακόμα και αν δεν ξέρω τίποτα για αυτό. Όμως αν κάποιος "πέρασε στην απέναντι όχθη" δεν θα το έκανε για την Nintendo αλλά γιατί θέλει να παίξει παιχνίδια. Μπορεί πλέον να μην νιώθει πως του αρέσουν τα παιχνίδια της. Μπορεί ακόμα να την ακολουθούσε για παιχνίδια σαν τα FF και RE που είχαν φύγει από τις κονσόλες της. Στην Ιαπωνία είμαι σίγουρος για παράδειγμα, πως πολλοί αγόρασαν Wii/3DS για τα Exclusive Monster Hunter που έχουν. Και άτομα που ήξεραν μόνο το PSP θα το έκαναν.

Ετικέτες γι' αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας