Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 14
    ninty Gamer Kampas Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    29/01/2011

Άποψη: PEGI. Όχι όπως λέμε Πέγκυ Ζήνα. PEGI, όπως λέμε Προκρούστης.

Πολλές φορές έχω σκεφτεί να γράψω ένα κείμενο για το PEGI rating. Τα ερεθίσματα είναι πολλά και διαφορετικά μεταξύ τους και είναι ένα θέμα που συχνά με απασχολεί με πολλούς διαφορετικούς τρόπους. Ωστόσο, η αλήθεια είναι ότι το PEGI rating είναι κάτι που δεν μας απασχολεί τόσο έντονα όταν μιλάμε για κονσόλες της Nintendo, ή τουλάχιστον είναι κάτι που μας απασχολεί πολύ λιγότερο σε σχέση με άλλες πλατφόρμες gaming. Τουλάχιστον αυτή ήταν η κατάσταση σε ότι αφορά το Wii και το Nintendo DS, καθώς στο Nintendo 3DS έχει ήδη αλλάξει και έχουμε ήδη ένα εντελώς διαφορετικό μείγμα software.

Πριν από οτιδήποτε άλλο, για να ξέρουμε για τι πράγμα συζητάμε ακριβώς, ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Παραθέτω το Ελληνικό link της υπηρεσίας PEGI, για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε.

http://www.pegi.info/gr/

Η σταγόνα.

Η αφορμή που τελικά με έκανε να γράψω το κείμενο δεν έχει να κάνει με τα video games, αλλά με τον κινηματογράφο και την τηλεόραση. Η Ένωση Κινηματογράφου της Αμερικής (MPAA) πρόσφατα έδωσε αξιολόγηση PG-13 (που σημαίνει επιθυμητή η γονική συναίνεση για παιδιά κάτω των 13 ετών) σε ένα ντοκυμαντέρ με τίτλο Bully. Το ντοκυμαντέρ πραγματεύεται το φαινόμενο των νταήδων και της λεκτικής ή σωματικής βίας ως «μαγκιά», που καταλήγει σε μάστιγα και ταλαιπωρεί έναν μεγάλο αριθμό εφήβων στις ΗΠΑ. Οι υπεύθυνοι της ταινίας είχαν πρώτα προβεί σε νέο μοντάζ της ταινίας, καθώς αρχικά είχε κριθεί ως κατάλληλη μόνο για ενηλίκους.

http://insidemovies.ew.com/2012/04/0...3-rating-mpaa/

Αξιολόγηση της Capela Sixtina βάσει πινελιάς ανά τετραγωνικό.

Το συγκεκριμένο νέο μου φάνηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρον σε πολλά διαφορετικά επίπεδα και με έκανε να προβληματιστώ σοβαρά για το τι είναι και πώς δουλεύει το αντίστοιχο PEGI. Οτιδήποτε χειρότερο από το PG-13 θα καταδίκαζε την ταινία με εμπορική αποτυχία, καθώς το κοινό στο οποίο στοχεύει για να την δουν είναι ακριβώς το ίδιο κοινό που πραγματεύεται, δηλαδή κυρίως νεαροί έφηβοι και παιδιά της προ-εφηβικής ηλικίας. Ας μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για την κατά τα άλλα συντηρητική και πουριτανική κοινωνία της Αμερικής, όπου τέτοιου είδους αξιολογήσεις παίζουν σημαντικό ρόλο στην επιλογή των ταινιών που επιτρέπουν στα παιδιά τους οι Αμερικάνοι. Το ποσοστό του πληθυσμού που μένει στη Νέα Υόρκη ή το Λος Άντζελες είναι πολύ μικρό σε σχέση με τις επαρχίες της κεντρικής Αμερικής. Ακόμη πιο ενδιαφέρον είναι ότι η παραγωγή της ταινίας έχει γίνει από την Weinstein Company, η οποία έχει ιδρυθεί από πρώην μεγαλο-στελέχη της Disney και έχει τη φήμη ως ένα από τα studio που (μαζί με την Walden) αντιπροσωπεύουν κυρίως την πιο συντηρητική πλευρά της Αμερικανικής κοινωνίας και προωθούν αυτό που αποκαλούμε «Americana». Το ότι μία εταιρία που επιθυμεί κυρίως να προωθεί τα Χριστιανικά ήθη και τον πατριωτισμό θα αναλάμβανε την παραγωγή ενός τέτοιου ντοκυμαντέρ είναι από μόνο του ενδιαφέρον, αλλά το ενδεχόμενο η ίδια εταιρία να έχει στο ενεργητικό της μία ταινία «για ενηλίκους» δημιουργούσε και παράπλευρα προβλήματα για την εικόνα της.

Το αστείο; Μα φυσικά ο τρόπος που πήρε η ταινία το PG-13 σε σχέση με την αρχική της έκδοση. Μία ταινία που περιέχει βωμολοχία μέχρι και τρεις φορές, λαμβάνει αξιολόγηση PG-13. Αν περιλαμβάνει βωμολοχία πάνω από τρεις, κρίνεται ακατάλληλη για ανηλίκους. Τόσο απλά. Τόσο ανούσια. Τόσο χαζά. Στην προκειμένη περίπτωση, μάλιστα, θεωρείται ότι έχει γίνει σημαντική παραχώρηση από πλευράς MPAA, καθώς στην ταινία ακούγεται μία βρισιά 4 φορές και παρόλα αυτά της δόθηκε το πολυπόθητο PG-13. Θυμίζω ότι μιλάμε για ντοκυμαντέρ για τους νταήδες ή bullies, άρα μιλάμε για μία ταινία που πραγματεύεται την ψυχολογική και σωματική βία στα γυμνάσια και λύκεια της Αμερικής, ωστόσο όλος ο καημός μας είναι αν ακούγεται μία βρισιά τρεις ή τέσσερις φορές.

Πίσω από το δάχτυλο κάνει μεγάλη σκιά.

Μία παρόμοια λογική ισχύει και για τα video games. Ας πάρουμε ένα παράδειγμα που μας αφορά άμεσα, αυτό των Resident Evil. Στο Nintendo 3DS έχουν ήδη κυκλοφορήσει δύο τίτλοι του franchise, το Resident Evil: Mercenaries και το Resident Evil: Revelations. Κάποιος που έχει παίξει τα δύο παιχνίδια θα μπορούσε να πει ότι σε ότι αφορά το περιεχόμενό τους, την βία που απεικονίζουν, το gameplay τους, τις ενέργειες που κάνει ο χρήστης και γενικότερα την καταλληλότερα του περιεχομένου τους για ανήλικους ή παιδιά τα δύο παιχνίδια είναι πανομοιότυπα. Μπορεί να διαφέρουν συνολικά πολύ μεταξύ τους, αλλά σε αυτό είναι ίδια. Χειρίζεσαι έναν χαρακτήρα που πυροβολεί και σκοτώνει ζόμπι, τέρατα και ορισμένες φορές ανθρώπους. Αν ρίξετε μία ματιά στις συσκευασίες των δύο παιχνιδιών, ωστόσο, θα δείτε ότι το ένα έχει PEGI 18, ενώ το άλλο έχει PEGI 16. Μερικές μικροδιαφορές μεταξύ τους, όπως το χρώμα του αίματος όποτε αυτό εμφανίζεται ή το πόσοι είναι οι άνθρωποι που σκοτώνουμε σε σχέση με τον αριθμό των άλλων πλασμάτων που αντιμετωπίζουμε κρίνουν την καταλληλότητα του περιεχομένου. Ένα παλαιότερο παράδειγμα από fighting game είχε το ίδιο ακριβώς παιχνίδι να αντικαθιστά σε port του το κόκκινο χρώμα του αίματος που πεταγόταν κατά τη διάρκεια της μάχης με πράσινο (αν θυμάμαι καλά) και με αυτό τον τρόπο να γίνεται από PEGI 18 σε PEGI 12. Δεν χρειάστηκε να αλλάξει τίποτα άλλο. Μόνο το χρώμα των sprites που αντιπροσώπευαν το αίμα.

Εδώ, λοιπόν, έχουμε ένα οξύμωρο. Μοιάζει αρκετά με την αξιολόγηση του μαθήματος της έκθεσης (ή και πολλών άλλων μαθημάτων) στις Πανελλήνιες εξετάσεις που δίναμε όταν ήμουν εγώ στο Λύκειο. Πώς μπορείς να βαθμολογήσεις «αξιοκρατικά» και «δίκαια» μία έκθεση ιδεών, όταν μάλιστα ο αυτός που βαθμολογεί δεν είναι ο ίδιος άνθρωπος, αλλά εκατοντάδες διαφορετικοί δάσκαλοι; Ο πιο «απλός» τρόπος που δείχνει και πιο δίκαιος είναι να χρησιμοποιήσεις και την ίδια μέθοδο που θα χρησιμοποιούσες για να βαθμολογήσεις μαθηματικές πράξεις. Ορίζεις συγκεκριμένα «θέματα Πανελληνίων» και ποιες είναι οι «σωστές» απόψεις και η μέθοδος που πρέπει κάποιος να τα καλύψει και να τα αναπτύξει. Το αν κάποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει τον γραπτό λόγο για να εκφράσει την άποψή του, αναγκαστικά, περνάει σε δεύτερη μοίρα, καθώς είναι απαραίτητο ΚΑΙ η έκθεση να μπορεί να βαθμολογηθεί με «χάρακα»... Ο λόγος είναι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει μία δική του ηθική που δεν ταιριάζει ποτέ απόλυτα με των υπολοίπων. Οπότε, στην περίπτωση του PEGI, ορίζουμε μία σειρά από μαθηματικά μετρήσιμα στοιχεία που θεωρούμε ότι αντιπροσωπεύουν την συνολική ηθική (ανεξαρτήτου σε ποια Ευρωπαϊκή κοινωνία απευθύνονται) και βάσει αυτών αξιολογούμε το περιεχόμενο. Λέει κάποια βωμολοχία; Πόσες φορές; Υπάρχει αίμα; Πόσο; Τι χρώμα; Πόσα pixel καταλαμβάνει;

Πιο συγκεκριμένα, οι επιμέρους κατηγορίες αξιολόγησης, από τις οποίες προκύπτει στο τέλος η ηλικία καταλληλότητας είναι η βία, η χυδαία γλώσσα, ο φόβος, το σεξ, τα ναρκωτικά, οι διακρίσεις (φυλετικές, θρησκευτικές, σεξουαλικές ή οτιδήποτε άλλο), ο τζόγος και η δυνατότητα online επικοινωνίας.

Ντύσου καλά γιατί... θα κρυώσεις.

Θα έλεγε κανείς ότι σε κάθε κατηγορία υπάρχει εξαιρετική εξειδίκευση στον τρόπο αξιολόγησης. Για παράδειγμα στη βία ή τον τρόμο, υπάρχουν τόσες πολλές διαβαθμίσεις αξιολόγησης του περιεχομένου που μας οδηγεί στις διαφορετικές αξιολογήσεις μεταξύ Resident Evil: Mercenaries και Revelations. Όμως, όταν υπάρχει η κατηγορία του σεξ, θα έλεγε κανείς ότι η μόνη διαβάθμιση αξιολόγησης είναι το «ναι» και το «όχι». Έχουμε γίνει ειδικοί στο να αξιολογούμε ποια όπλα, με ποια χρήση, ποια απόχρωση pantone για την αντιπροσώπευση αίματος, ποιο χρώμα δέρματος ζόμπι ή ποια λέξη είναι κατάλληλη για ένα 16χρονο παιδί, αλλά όχι για ένα 12χρονο ή 7χρονο. Την ίδια στιγμή, οτιδήποτε έχει να κάνει με την σεξουαλική πράξη ή την σεξουαλικότητα του ατόμου πέρα από το να κρατάνε δύο χαρακτήρες (διαφορετικού φύλου, εννοείται) ο ένας το χέρι του άλλου ή να παρουσιάζονται να φιλιούνται οπουδήποτε εκτός από το μάγουλο ή το χέρι, μας «σοκάρει» σε τέτοιο βαθμό που οι μόνες επιλογές είναι τα PEGI 16, PEGI 18 και Adults Only.

Κι εκεί, όπως ακριβώς και με το παράδειγμα των Πανελληνίων της νιότης μου, το γεγονός ότι προτιμούμε να κρίνουμε τα πράγματα επιφανειακά και να ακολουθήσουμε την οδό της μικρότερης αντίστασης μας οδηγεί σε στρεβλώσεις και αποφάσεις που μας αναιρούν. Το να παρουσιάζεται ένας αρσενικός χαρακτήρας ντυμένος γυναίκα (ή το αντίστροφο) όχι απλά δεν είναι πρόβλημα για την αξιολόγηση καταλληλότητας, αλλά μάλιστα προστατεύεται στη λογική της αξιολόγησης διακρίσεων. Ωστόσο, με την παραμικρή απεικόνιση φιλιών στο στόμα ή την υποψία απεικόνισης σεξουαλικής πράξης, αυτομάτως οδηγούμαστε τουλάχιστον σε PEGI 16. Δεν είναι περίεργο; Δεν είναι αστείο ότι έχουμε αποφασίσει ότι η σεξουαλική διαφορετικότητα ή η σωματική βία είναι κοινωνικά αποδεκτή και κατάλληλο περιεχόμενο για έναν 12χρονο, αλλά την ίδια στιγμή θεωρούμε ότι είναι ακατάλληλο για το ίδιο παιδί να απεικονίζει ένα video game έναν άντρα και μία γυναίκα να φιλιούνται στο στόμα ή να προετοιμάζονται για σεξουαλική επαφή;

Τέχνη ξε-τέχνη, παιχνίδι για παιδιά είμαστε ακόμα.

Επανέρχομαι στο αρχικό παράδειγμα της ταινίας Bully. Τι αξιολόγηση θα δεχόταν η ίδια ταινία αν ήταν video game; Το παιχνίδι της Take2 με το ίδιο όνομα είχε PEGI 16, αλλά είμαι σίγουρος ότι η βία και ο τρόπος που αυτή απεικονίζεται στο ντοκυμαντέρ δεν έχουν καμία σχέση με το παιχνίδι. Επιπλέον, δεν υπάρχει διαδραστικότητα στην ταινία. Δεν ασκεί ο θεατής τη βία, απλά την παρακολουθεί. Αντίστοιχα, σκεφτείτε ένα αντίστροφο παράδειγμα με παιχνίδια που έλαβαν PEGI 18 λόγω σεξουαλικού περιεχομένου και προσπαθήστε να φανταστείτε την αξιολόγησή τους εάν ήταν κινηματογραφικές ταινίες. Γιατί δύο μέτρα και δύο σταθμά;

Μα είναι απλό. Το λέει και η λέξη. Όπως έχω ξαναγράψει, οι καταβολές των video games προέρχονται από τα παιχνίδια. Ως παιχνίδια ξεκίνησαν, κάνοντας την πρώτη τους εμφάνιση σε διεθνείς εκθέσεις δίπλα στη Hasbro και την Mattel (και όχι δίπλα στην Intel ή την ΙΒΜ) και ως παιχνίδια εξακολουθούν να χρησιμοποιούνται από ένα μεγάλο ποσοστό των καταναλωτών και των αγοραστών τους. Με την ίδια λογική που η MPAA αξιολογεί εντελώς διαφορετικά μία κινηματογραφική ταινία και ένα παιδικό κινούμενο σχέδιο, με την ίδια λογική και ο τρόπος αξιολόγησης των video games έχει πάντα σαν κριτήριο ότι το Μέσο απευθύνεται εν γένει σε παιδιά. Μπορεί να μην ισχύει πλέον σε αποκλειστικό βαθμό (όπως δεν ισχύει πάντα για τα κινούμενα σχέδια), αλλά δεν παύει να είναι ένα χαρακτηριστικό που κληρονομήσαμε και μας ακολουθεί ακόμα στον τρόπο που αντιλαμβάνεται ο μέσος non-gamer τι είναι τα video games.

Ομάδα που κερδίζει... κάποια στιγμή σταματάει να κερδίζει.

Τα PEGI είναι ένα εργαλείο που δημιουργήθηκε για να καλύψει και σε μεγάλο βαθμό εξακολουθεί να έχει ως κύριο θεωρητικό αποδέκτη τον μέσο non-gamer γονιό. Επιπλέον, σε πολύ μεγάλο βαθμό ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Προσωπικά έχω μιλήσει πάρα πολλές φορές για το PEGI σε γονείς, το έχω εξηγήσει πάρα πολλές φορές και έχω παροτρύνει πάρα πολλές φορές γονείς να χρησιμοποιήσουν αυτό το εύχρηστο και χρήσιμο εργαλείο που τους παρέχεται. Με εκνευρίζουν αφάνταστα οι γονείς που αγοράζουν όποιο παιχνίδι τους ζητήσουν τα παιδιά τους, αγνοώντας παντελώς αν είναι κατάλληλο για την ηλικία τους και αδιαφορώντας πλήρως για το περιεχόμενο στο οποίο θα εκτεθούν τα παιδιά τους. Υπάρχουν πάρα πολλά video games που δεν θα ήθελα να παίξει το παιδί μου πριν από μία ηλικία, καθώς το περιεχόμενό τους τυχόν να το βλάψει ψυχολογικά ή να του δημιουργήσει μία στρεβλή άποψη για τον κόσμο και την κοινωνία. Εάν δεν ήμουν και ο ίδιος gamer και δεν είχα με αυτό τον τρόπο περισσότερα εργαλεία για να κρίνω την καταλληλότητα περιεχομένου του εκάστοτε video game, σίγουρα το PEGI από μόνο του θα ήταν ένα εξαιρετικό εργαλείο. Ίσως υπερβολικό για τα δικά μου γούστα, αλλά καλύτερο από το τίποτα.

Το ότι δουλεύει, δεν σημαίνει ότι δουλεύει τέλεια.

Τα video games αλλάζουν συνεχώς, αποκτώντας τη δυνατότητα να προσφέρουν ολοένα πιο πολύπλοκες και συναισθηματικά σύνθετες εμπειρίες. Αντίστοιχα, το κοινό των video games αλλάζει με κάθε δυνατό τρόπο και κυρίως ηλικιακά. Τέλος, η κοινωνία μας αλλάζει. Αν κάποιος διαβάσει ένα μεταφρασμένο κείμενο του Θουκυδίδη ή του Αριστοτέλη ή μία αρχαία τραγωδία ή δράμα, θα ανακαλύψει ότι αυτό που ορίζουμε ως ηθικές αξίες ή κοινωνία σε πολλά πράγματα έχει παραμείνει εντυπωσιακά απαράλλακτη για πάνω από 2 χιλιετίες. Ταυτόχρονα, όμως, αρκεί να δούμε μία Ελληνική ταινία του 1960 για να κατανοήσουμε πόσο έχει αλλάξει η κοινωνία μας, ο τρόπος σκέψης μας και οι ηθικές μας αξίες.

Αυτό που προσπαθώ να καταλήξω είναι ότι η λογική ενός μηχανισμού αξιολόγησης καταλληλότητας περιεχομένου είναι σωστή και ο μηχανισμός είναι χρήσιμος, αν όχι απαραίτητος. Ωστόσο, η μέθοδος είναι δύσκαμπτη και δεν μπορεί να ακολουθήσει τις εξελίξεις στο Μέσο ή την κοινωνία. Χρειάζεται να εξελίξουμε τους τρόπους που καλύπτουμε αυτή την ανάγκη, πριν αυτοί καταντήσουν αναχρονιστικοί και απαξιωθούν.

Αν δεν ανανεώσουμε τον μηχανισμό, τον καταδικάζουμε στην αχρηστία.

ninty Fan johnyrockgr Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    15/11/2010
    πολυ ωραιο αρθρο εγραψες! γενικοτερα η κοινωνια προσπαθει να κρυφτει πισω απο το δαχτυλο της, και να κραυγασει επιφανειακα για την λεγομενη "ηθικη" και τροπους συμπεριφορας. αυτο συμβαινει σε πολλες πτυχες της ζωης φυσικα, και οχι μονο στο σινεμα και στα videogames.

για παραδειγμα, εχουν κατηγορηθει πολλες φορες η rock/metal μουσικη και τα videogames, για οτι οτι ωθουν τα παιδια στη βια, και γενικοτερα ενισχυουν την επιθετικοτητα, ενω καμια κουβεντα δεν γινεται π.χ. για τα ΜΜΕ και το ρολο που παιζουν σε αυτην την ιστορια, και ειδικα για τη βια στην Αμερικη, δεν θιγει κανενας οτι η οπλοκατοχη ειναι σχεδον ελευθερη, και μπορει να αγορασει ενα οπλο ο καθενας με πολυ απλες διαδικασιες.

Εγω βλεπω οτι υπαρχει πολυ υποκρισια, φοβια και αγνοια ταυτοχρονα, σε οτι η κοινωνια δεν μπορει να κατανοησει πληρως. Και αυτο ειναι κατι που προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου.

και μιας που εγραψες αυτο το αρθρο, θα ηθελα να σε ρωτησω, τι γνωμη εχεις για την απορριψη του The Binding Of Isaac απο την Nintendo, ως υποψηφιο τιτλο για το 3DS e-shop? πιστευω οτι η αποψη σου θα εχει ενδιαφερον!
    Nintendo Network ID: johnyrockgr
    3DS FC: 1564 - 8556 - 0790

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Δυστυχώς το φαινόμενο αυτό του υπέρτατου συντηρητισμού στον σημερινό κινηματογράφο που έχει ως κύριο σκόπο το να πουλήσει μια ταινία σε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο κοινό με κάνει να αναπολώ παλίες, καλές εποχές που βλέπαμε ταινίες όπως το Robocop δίχως ίχνος λογοκρισίας. Ένα τέτοιο παράδειγμα που μου έκανε εντύπωση και που ανακάλυψα πρόσφατα ήταν με το Die Hard 4:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Die_hard_4#Rating
    Το πως βγαίνουν ταινίες όπως το Saw μου κάνει εντύπωση.

Η όλη φάση δυστυχώς ισχύει και στα videogames και μάλιστα με παιχνίδια που δεν τα λες ούτε καν ακατάλληλα. Π.χ. στην αγγλόφωνη έκδοση του Skies of Arcadia, ένα κλασσικό rpg της Sega για το Dreamcast και το Gamecube, παρόλο που απευθύνεται σε άτομα από 12 ετών και άνω αφαίρεσαν οποιαδήποτε απεικόνιση τσιγάρου, αλκοόλ και "αποκαλυπτικών" ρούχων στους θηλικούς χαρακτήρες.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Skies_O...ia#Differences
    Να 'ταν σε κανά παιχνίδι που απευθύνεται κυρίως σε μικρότερες ηλικίες όπως το Pokemon να το καταλάβω. Αλλά εδώ μιλάμε για ένα rpg που απευθύνεται σε εφηβικό κοινό.

Ένα άλλο ηλίθιο παράδειγμα είναι η αγγλόφωνη έκδοση της σειρά Megaman Zero για το Gameboy Advance όπου oι χαρακτήρες δεν "πεθαίνουν" αλλά "καταστρέφονται" ή "αποσύρονται". Κι όλα αυτά για ν' αποκτήσει η σειρά E Rating.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Megaman...ontent_editing

To παράδοξο ξέρετε ποιό είναι; Ότι ακόμα και σε παιδικές ταινίες κινουμένων σχεδίων της Disney έχουμε θανάτους κι αναφέρονται ξεκάθαρα για τον θάνατο ενός χαρακτήρα (π.χ. στο Lion King).

Ημ. Εγγραφής
    29/01/2011
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από johnyrockgr Εμφάνιση Μηνύματος
    και μιας που εγραψες αυτο το αρθρο, θα ηθελα να σε ρωτησω, τι γνωμη εχεις για την απορριψη του The Binding Of Isaac απο την Nintendo, ως υποψηφιο τιτλο για το 3DS e-shop? πιστευω οτι η αποψη σου θα εχει ενδιαφερον!
    Προσωπικά, νομίζω ότι το θέμα του Binding of Isaac έχει πάρει μεγαλύτερη διάσταση από όση του αξίζει. Συμφωνώ με την επιλογή της Nintendo να μην το εντάξει στο e-shop, καθώς περισσότερες ήταν οι πιθανότητες να δημιουργήσει φασαρία από το πουθενά, παρά οι δυνητικά χαμένες πωλήσεις που θα έκανε.

Το παιχνίδι δεν το έχω παίξει, αλλά το έχω δει αρκετά για να ξέρω περί τίνος πρόκειται.

Πάντως, ακόμα και να έμπαινε στο e-shop, προσωπικά δεν το βλέπω και σαν το τέλος του κόσμου. Όπως γράφω και στο κείμενο, ήδη το lineup του Nintendo 3DS δεν έχει καμία σχέση, σε αυτό τον τομέα, με το αντίστοιχο του Nintendo DS. Ήδη η κονσόλα έχει αποφασίσει ότι θέλει να έχει (και έχει) και μεγαλύτερα σε ηλικία κοινά από τον προκάτοχό της.

Θεωρώ ότι η επιλογή για το Binding of Isaac δεν έγινε λόγω PEGI, αλλά λόγω του τρόπου που αντιμετωπίζει ή πιθανόν προσβάλει το θρησκευτικό συναίσθημα μίας μεγάλης μερίδας ανθρώπων.

Και ξαναλέω, πιο πολύ απαντώντας στο κείμενο του Vetus, ότι θεωρώ το PEGI απαραίτητο, όπως και την αντίστοιχη υπηρεσία σε κάθε Μέσο ψυχαγωγίας. Ειδικά όμως για τα video games είναι ακόμα πιο απαραίτητο, καθώς σαν γενικό κανόνα οι γονείς δεν έχουν δική τους άποψη για το αντικείμενο, όπως συμβαίνει με τον κινηματογράφο ή την τηλεόραση. Είναι απαραίτητο ένα τέτοιο βοήθημα για να τους καθοδηγήσει ώστε να πάρουν μία ενημερωμένη απόφαση.

Θα μπορούσε να λειτουργεί καλύτερα. Σίγουρα. Ωστόσο, λειτουργεί ήδη σε καλό, έστω κι αν είναι υπερβολικός πολλές φορές, βαθμό.

Ημ. Εγγραφής
    15/11/2010
    εγω πιστευω οτι αν οι γονεις εφαρμοζαν και ηξεραν καλυτερα τη σημασια των parental controls δεν θα υπηρχε προβλημα με τετοια παιχνιδια, αλλα οπως ειπες κ εσυ Kampas, δεν ηρθε κ το τελος του κοσμου.

ninty Fan Tanno-chan Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    09/11/2009
    Το πρόβλημα είναι ότι πολλές ταινίες ή και άλλα πράγματα, ακόμη και βιντεοπαιχνίδια, κρίνονται λάθος στον τομέα του PEGI. Υπάρχουν πράγματα που θ' άξιζε να τα δει κι ένα μικρό παιδί, όπως στο The Witcher που το έχουν και +18, ενώ είναι και φανταστικό. Κάποια πράγματα, όπως ερωτικά, καλύτερα να μην τα βλέπει ούτε κι ένα μικρό παιδί, γιατί κάποια μέρα αυτό θα του γίνει ψυχολογικό τραύμα.

Είμαι της γνώμης ότι για να γίνει πιο σωστά, πρέπει κάποιος να 'χει παίξει το παιχνίδι ΟΛΟ και μετά να το αξιολογεί σωστά, και στο τέλος να ζητηθεί αστυνομική ταυτότητα από τον καθένα για να ξέρει ο πωλητής με ποία ηλικία έχει να τα βάλει. Ξέρω ότι δε σας αρέσει το φακέλωμα, αλλά κάτι είναι κι αυτό για να αποτρέψουμε μελλοντικά ψυχολογικά προβλήματα, όπως δολοφονίες, αυτοκτονίες εξ' αμελείας, κ.α.

Ημ. Εγγραφής
    29/01/2011
    Διαφωνώ, Tanno-chan. Ή τουλάχιστον, διαφωνώ αν έχω καταλάβει αυτό που λες σωστά. Δεν μπορεί το PEGI ή οποιοδήποτε εργαλείο αξιολόγησης να λειτουργήσει νομικά ή δεσμευτηκά. Το σωστό είναι αυτό που γίνεται και τώρα. Δηλαδή να έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα για όποιον θέλει να το χρησιμοποιήσει.

Θα άφηνες ένα 11χρονο αγόρι να παίξει το Witcher; Εγώ μάλλον όχι.

Προσωπικά, τουλάχιστον, δεν παίρνω την ηλικία καταλληλότητας του PEGI της μετρητοίς, αλλά τα φέρνω στα δικά μου δεδομένα.

Για παράδειγμα, οτιδήποτε μέχρι και PEGI 12 δεν θα είχα πρόβλημα να το δώσω σε οποιονδήποτε να το παίξει. Αν κάτι είναι PEGI 16, ανάλογα με την αιτιολογία, μάλλον θα το έδινα μόνο αν το παιδί ήταν τουλάχιστον 12 ή 13 χρονών. Όσο για το PEGI 18, με ελάχιστες εξαιρέσεις, προσωπικά δεν βλέπω κανένα πρόβλημα για οποιονδήποτε έφηβο (δηλαδή στο μυαλό μου, είτε PEGI 16, είτε PEGI 18, τα θεωρώ το ίδιο πράγμα).

ninty Regular Lynx Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    08/07/2011
    Μεγάλο το κείμενο για να το διαβάσω αυτή τη στιγμή. Αυτό που γνωρίζω είναι πως στην ελληνική κοινωνία, ελάχιστοι δίνουν σημασία σε τέτοιου είδους ενδείξεις. Δεν το έχουμε μέσα μας βρε παιδί μου, όπως ένας Αμερικανός ή Γερμανός γονιός ή πωλητής για παράδειγμα, που θα είναι ίσως από τα πρώτα πράγματα που θα κοιτάξει. Έτσι κι αλλιώς έχουμε ελάχιστα κρούσματα παιδικής βίας που να συνδέεται με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια - εκτός αν η κρίση αλλάξει την κατάσταση.
    Friend Codes

3DS: 5370-1598-6415
    Pokemon Black: 4126-7771-2541

ninty Lover Vetus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    25/10/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Kampas Εμφάνιση Μηνύματος
    Και ξαναλέω, πιο πολύ απαντώντας στο κείμενο του Vetus, ότι θεωρώ το PEGI απαραίτητο, όπως και την αντίστοιχη υπηρεσία σε κάθε Μέσο ψυχαγωγίας. Ειδικά όμως για τα video games είναι ακόμα πιο απαραίτητο, καθώς σαν γενικό κανόνα οι γονείς δεν έχουν δική τους άποψη για το αντικείμενο, όπως συμβαίνει με τον κινηματογράφο ή την τηλεόραση. Είναι απαραίτητο ένα τέτοιο βοήθημα για να τους καθοδηγήσει ώστε να πάρουν μία ενημερωμένη απόφαση.

Θα μπορούσε να λειτουργεί καλύτερα. Σίγουρα. Ωστόσο, λειτουργεί ήδη σε καλό, έστω κι αν είναι υπερβολικός πολλές φορές, βαθμό.
    Mα δεν είπα πουθένα ότι το σύστημα PEGI δεν είναι απαραίτητο. Αυτό που σχολίασα είναι ότι οι εταιρείες όταν κάνουν localization κάποιον ιαπωνικό τίτλο προχωρούν συχνά σε τακτικές ανούσιας λογοκρισίας (π.χ. οι μπύρες να γίνονται πορτοκαλάδες και οι χαρακτήρες αντί να πεθαίνουν να παίρνουν σύνταξη) που αλοιώνουν αρκετά το αυθεντικό προϊόν με μοναδικό σκόπο να μπορέσουν επίσημα να πουλήσουν τα προϊόντα τους σε μικρότερες ηλικίες. Η ειρωνεία όμως είναι ότι ακόμα κι όταν ένα προϊόν απευθύνεται σε ηλικίες άνω των 15-18 ετών η λογοκρισία εξακολουθεί να πέφτει σύννεφο πράγμα τελείως υποκριτικό.

Με δύο λόγια τα videogames εξακολουθούν ν' αποτελούν τον αποδιοπομπαίο τράγο της κοινωνιάς ενώ σε τηλεοπτικές σειρές και ταινίες επιτρέπουν πράγματα ακόμα πιο αποτρόπαια ακόμα και σε μικρές ηλικίες.

Ημ. Εγγραφής
    15/11/2010
    "Με δύο λόγια τα videogames εξακολουθούν ν' αποτελούν τον αποδιοπομπαίο τράγο της κοινωνιάς ενώ σε τηλεοπτικές σειρές και ταινίες επιτρέπουν πράγματα ακόμα πιο αποτρόπαια ακόμα και σε μικρές ηλικίες."

πιο σωστη κουβεντα δεν θα μπορουσες να πεις Vetus!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία